Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά Περιοδικά "Ειδικού" Τύπου (Αμυντικά, Ιστορικά, Μοντελιστικά κλπ.)  (Αναγνώστηκε 31611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Αυτό δεν είναι εκδόσεις S.P.
οχι...τωρα το τσεκαρα και γραφει
..Έκδοση Εντύπου: "ΜΟΣΤΡΑ" Γραφικές Τέχνες..

Δεν έχει καμία εμπλοκή η S.P απ οτι βλέπω...

Η S.P έχει βγάλει μόνο τα λευκώματα της 346 Μ και του Κ.Α.Ι από Υπηρεσιακές Εκδόσεις...

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Αυτό δεν είναι εκδόσεις S.P.
οχι...τωρα το τσεκαρα και γραφει
..Έκδοση Εντύπου: "ΜΟΣΤΡΑ" Γραφικές Τέχνες..

Δεν έχει καμία εμπλοκή η S.P απ οτι βλέπω...

Η S.P έχει βγάλει μόνο τα λευκώματα της 346 Μ και του Κ.Α.Ι από Υπηρεσιακές Εκδόσεις...

Η "μόστρα" είναι μόστρα για τον Σ.Κ. πρώην Modelling κλπ.
Πριν βεβαια καταλήξει στα Α.Θ. για την ώρα... :wink:
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος xaris_the greek

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 830
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • ΠΑΡ ΕΚΑΣΤΟΝ ΤΕΓΓΟΝΤΑΣ ΤΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ
Χαίρομαι που ξέρετε την αλήθεια. Το συγκεκριμένο Λεύκωμα γράφτηκε εξ ολοκλήρου από μένα, όπως αναφέρεται και στις σελίδες του. Ήταν μια αξιόλογη πρωτοβουλία της 112ΠΜ το 2005, η οποία άλλωστε παρείχε και το φωτογραφικό υλικό. Η ΜΟΣΤΡΑ ανέλαβε μόνο το στήσιμο του τεύχους γραφιστικά και την έκδοσή του, κρατώντας το δικαίωμα να το προωθήσει και να επωφεληθεί εμπορικά με την υποχρέωση να δώσει αριθμό τευχών για το προσωπικό της Μονάδας. Μέχρι εδώ κανένα μεμπτό ζήτημα.Επίσης δεν ασχολήθηκα με το στήσιμο του τεύχους από τυπογραφική άποψη για υπηρεσιακούς λόγους. Βλέπετε, τα καλοκαίρια σβήνω φωτιές. Απλά στα δικά μου κείμενα κόπηκε μέρος της εισαγωγής και το μεγαλύτερο μέρος που αφορούσε τις Μοίρες υποστήριξης της Μονάδας και στήθηκε το τεύχος με τις φωτογραφίες που είχα συλλέξει από τη Μονάδα κατά 95%. Τώρα ποιός έκανε την έρευνα, έγραψε τα κείμενα, μάζεψε τις φωτογραφίες, τα στατιστικά στοιχεία και το πραγματικό ιστορικό της Μονάδας αφήνω τη φαντασία σας να δουλέψει. Όσοι διαβάζουν κείμενά μου έχουν άποψη. Απλά ήταν η ευκαιρία για κάποιους να καρπωθούν την έμπνευση μιας δουλειά κάποιου τρίτου. Δεν πειράζει, δε ζω από αυτό, άλλη είναι η δουλειά μου. Απλά η ιστορία με τα περιοδικά είναι πολύ μεγάλη. Η άγορά μικρή, οι αμυντικές δαπάνες μεγάλες και οι εκδόσεις αμέτρητες. Γι αυτό και υπάρχουν έντυπα με κυκλοφορία λίγων εκατοντάδων φύλλων, ένας θεός ξέρει πως επιβιώνουν. Αυτά για να έχετε μια ιδέα τι παίζει. Έτσι κι αλλιώς ξέρετε ποιόν και τι να διαβάσετε. Αν βγω κάποτε έξω από τι λίστα σας απλά θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος, αυτός είναι ο δικός μου τρόπος.

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
...σε ολα μεσα εισαι!!! να σε ρωτησω, ποτε βγαινει το νεο τευχος "Ελληνικα Φτερα"?... να εχουμε το νου μας!!


και κατι αλλο...το τευχος 1 των ειδικων δυναμεων που ειναι αφιερωμενο στην 31η ΜΕΕ το βρηκε κανεις Θεσ/νικη? ..γιατι εφαγα ολο τον κοσμο και δεν το βρηκα....λογικα θα παρω στα γραφεια εκδοσεων για να μου το στειλουν αλλα ειπανα ρωτησω μπας και....

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
φιλε Χαρη το βιβλιο σου μπορουμε πλεον να το βρουμε απο καπου :?: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος xaris_the greek

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 830
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • ΠΑΡ ΕΚΑΣΤΟΝ ΤΕΓΓΟΝΤΑΣ ΤΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ
Έχω την καλή τύχη να κάνω το επάγγελμα που θέλω και να γράφω και γι αυτό μέσα στα πλαίσια που επιτρέπει η υπηρεσία μου και ο νόμος. Όσο για το περιοδικό αυτό, δεν υπάρχει καν ούτε στην 112ΠΜ, δεν ξέρω αν το έχει η ΜΟΣΤΡΑ. Πάντως στόχος μου είναι όταν βρώ το χρόνο να περάσω όλες τις δουλειές μου σε αρχεία PDF, οπότε η πρόσβαση για όποιον θέλει θα είναι δεδομένη. Αρκεί να βρεθεί ο χρόνος φίλοι μου. Αν πάντως κάποιος θέλει οτιδήποτε από κάτι που μπορεί να έχω και επιτρέπεται να του δώσω πολύ ευχαρίστως.

Αποσυνδεδεμένος xaris_the greek

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 830
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • ΠΑΡ ΕΚΑΣΤΟΝ ΤΕΓΓΟΝΤΑΣ ΤΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ
Όσο για τα "Ελληνικά Φτερά" το επόμενο τεύχος ετοιμάζεται και πιθανότατα θα είναι έτοιμο μέσα σε ένα μήνα. Όταν θα έρθει ο καιρός δεσμεύομαι να ενημερώσω. Αν όλα πάνε καλά θα είναι πιο ... ορεκτικό.

Αποσυνδεδεμένος Sjmygian

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • modelclub.gr
Διάβασα σε εφημερίδα ένα σχόλιο, ότι ετοιμάζεται να βγει καινούριο αμυντικό περιοδικό.

Δυστυχώς, παρότι νόμιζα ότι είχα κρατήσει το απόκομμα της εφημερίδας, δεν μπορώ να το βρω τώρα, και δεν θυμάμαι το αναφερόμενο τίτλο και τον εκδότη.
Αν το θυμηθώ ή το βρω κάπου αλλού, θα επανέλθω.
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια
--------------------------------------------------
clopy & paste
επειδή και η αντιγραφή θέλει μυαλό

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Ενδιαφέρον....έχω περιέργεια να δω αν θα εξυπηρετεί συμφέροντα (..κι αν ναι, ποια..) κι αν θα προσφέρει κάτι καινούριο στον χώρο... :roll:

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα "τροποποίησης" του αρχικού ποστ προσθετω εδώ μερικά νεα στοιχεία:

οι Αμυντικοί Φάκελλοι
ανέστειλαν τη λειτουργία τους και παρά τις αρχικές εξαγγελίες για επανασχδίαση και επανακυκλοφορία παραμένουν σχεδόν ένα χρόνο εκτός .... περιπτέρων

το τημ του Remove Before Flight
κυκλοφορεί και το στρατιωτικό αδελφάκι του Military Remove Before Flight

τέλος εδώ και πέντε μήνες περίπου κυκλοφορεί ένα εντελώς νεο περιοδικό
το ARMY
Εκδότης - Διευθυντής : Γιώργος Τσιρογιάννης,  Διευθυντής Σύνταξης : Ανδρέας Καρακώστας
απο το εξώφυλλο του τελευταίου τεύχους αντιγράφω έναν τίτλο που δείχνει το ύφος του περιοδικού:
"Σε Τουρκικά χάερια το ΝΑΤΟικό Στρατηγείο της Λάρισας, με τις ευλογίες της Συμμαχίας και την ανοχή της Αθήνας"
Το καλό είναι η τιμή του: 3 ευρώ το τεύχος, λογω οικονομικής κρίσης

 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος F-104G

  • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1133
  • Age: 57
  • Τόπος: Πάτρα-Μέγαρα
  • "ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ"
    • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
Απ: Άγνωστοι Στρατιώτες 2
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 07:09:50 μμ »
Άγνωστοι Στρατιώτες ΙΙ

Συγγραφέας: Σάββας Δ.Βλάσσης
Εκδόσεις Δούρειος Ίππος

http://www.doureios.com/



Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Πολυ καλη προσπαθεια για τη καταγραφη του Ελληνικου "ειδικου" τυπου.

ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ::arrowred:: http://www.aerodata.gr/magazines.php
ΒΙΒΛΙΑ ::arrowred:: http://www.aerodata.gr/books.php

Αποσυνδεδεμένος thunderstreak

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Τόπος: Κορωπί - Παλαιό Φάληρο
    • BiT
Κυκλοφόρησε στις 25/02/2014 το RBF No51 Περίοδος Φεβρουάριος-Απρίλιος 2014.

Έχει αλλάξει ο κύριος τίτλος σε ΑΕΡΟΠΛΟΪΑ και με μικρότερα (από πάνω) REMOVE BEFORE FLIGHT.

Εύχομαι καλή συνέχεια...

Tags: