Αποστολέας Θέμα: Tamiya Republic P-47D Thunderbolt "Razorback", 1:72  (Αναγνώστηκε 156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος john_bar

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Age: 39
  • modelclub.gr
    • LinkedIn
Tamiya Republic P-47D Thunderbolt "Razorback", 1:72
« στις: Μάιος 04, 2024, 12:40:40 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Με την ευκαιρία λίγου ελεύθερου χρόνου λόγω των ημερών, ξεκίνησε σιγά-σιγά η προετοιμασία για την κατασκευή του 2ου μοντέλου μου, του P-47D στην 1:72 της Tamiya. Το κιτ φαίνεται πολύ καλό με ωραίες λεπτομέρειες και μου αρέσει πολύ σαν αεροσκάφος και θέμα.

Ξεκίνησα με την προετοιμασία του cockpit και priming όσων κομματιών μπορούσα σε αυτή την φάση βάση των οδηγιών. Στο επόμενο στάδιο πριν κλείσω το cockpit θα εστιάσω σε κάποιες λεπτομέρειες εντός του. Για την ώρα, καθώς κατά την κατασκευή παίζει μαζί μου και η τρίχρονη κόρη μου, κάπου στην διαδικασία έσπασε και χάθηκε οριστικά :? το άνω μέρος του μικροσκοπικού joystick που έιχα κολλήσει στην βάση του. Θα το διορθώσω μάλλον με κομμάτι σύρματος αντίστοιχου πάχους. Επίσης, σε κάποια κομμάτια έφυγε λίγο overspray από άλλο χρώμα που έβαφα παραδίπλα, αλλά σε αυτή την φάση δεν πιστεύω ότι θα επηρεάσει κάπου το τελικό αποτέλεσμα, καθώς είτε θα κρυφτεί κατά την συναρμολόγηση, ή θα περαστεί με άλλο χρώμα και primer σε επόμενο στάδιο.

Το καλό είναι ότι έχει πάρει και αυτό τον δρόμο της κατασκευής, και ελπίζω να το τελειώσω πιο σύντομα από το 1ο.



Καλή Ανάσταση σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1518
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Tamiya Republic P-47D Thunderbolt "Razorback", 1:72
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2024, 12:41:31 μμ »
Για την ώρα, καθώς κατά την κατασκευή παίζει μαζί μου και η τρίχρονη κόρη μου, κάπου στην διαδικασία έσπασε και χάθηκε οριστικά :? το άνω μέρος του μικροσκοπικού joystick που έιχα κολλήσει στην βάση του. Θα το διορθώσω μάλλον με κομμάτι σύρματος αντίστοιχου πάχους. Επίσης, σε κάποια κομμάτια έφυγε λίγο overspray από άλλο χρώμα που έβαφα παραδίπλα,
Καλή Ανάσταση σε όλους!

Χριστός Ανέστη - Χρόνια πολλά..

Ωραία πάει η κατασκευή, περιμένουμε τη συνέχεια με φωτός.

Πολύ προσοχή με τα υλικά, κόλες χρώματα κλπ.. όταν είναι στο χώρο η 3χρονη κόρη σου..
Δεν ξέρω τι υλικά χρησιμοποιείες, βλέπω ψεκάζεις κιόλας, αλλά στην ηλικία της , τα πάντα θέλουν προσοχή.. Και τα μικρά κομάτια επίσης του κιτ, προσοχή !

Καλή συνέχεια !

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος john_bar

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Age: 39
  • modelclub.gr
    • LinkedIn
Απ: Tamiya Republic P-47D Thunderbolt "Razorback", 1:72
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2024, 09:29:39 πμ »
@dsk Καλημέρα, χρονιά πολλά, Αληθώς Ανέστη,

Το βάψιμο με αερογράφο και άλλα πιο βλαβερά το κάνω αργά το βράδυ όταν κοιμάται (ακρυλικά χρώματα κυρίως), αλλά κατά την συναρμολόγηση, τακτοποίηση και δοκιμές εφαρμογής επειδή της αρέσει να βλέπει τις κατασκευές και τα βλέπει σαν παιχνίδια  ::glossa::, ενίοτε υπάρχουν και απώλειες, αλλά δεν πειράζει, ότι μπορεί θα διορθωθεί και θα επισκευαστεί!

Tags: