Αποστολέας Θέμα: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)  (Αναγνώστηκε 392 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« στις: Μάρτιος 12, 2024, 10:02:21 πμ »
Το Isuzu ήταν ελαφρύ καταδρομικό κλάσης Nagara. Πήρε μέρος στην κατάληψη του Χονγκ Κονγκ, το Γκουανταλκανάλ, και τη Λέυτε. Στα ενδιάμεσα, είτε συνόδευε νηοπομπές, είτε περιπολούσε στον ΝΑ Ειρηνικό. Επεβίωσε από τουλάχιστον 6 (!!!!) επιθέσεις με τορπίλες και 2 αεροπορικές επιθέσεις, μέχρι που η τύχη του εξαντλήθηκε στις 7/4/1945 (την ίδια μέρα που εξαντλήθηκε και η τύχη του Yamato), όταν τορπιλίστηκε (ξανά) από το υποβρύχιο USS Gabilan, στα ανοικτά των νησιών Κομόντο με απώλεια 190 μελών του πληρώματος.

Το μοντέλο είναι αρχαίο και συνεπώς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας (πάντως είναι γενικά σωστό σε διαστάσεις). Πάντως επειδή θα δινόταν δώρο σε ένα φίλο, δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα. Έκανα τις συνηθισμένες βελτιώσεις (ιστοί) και πρόσθεσα ρέλια από περισσεύματα. Επίσης έφτιαξα το κύριο ραντάρ (ίσως είναι αποστασιόμετρο - δεν έχω ιδέα - στη γέφυρα (από Ρ/Ε σίτα)....

Ελπίζω να σας αρέσει.... Όπως πάντα, σχόλια και σχολιανά, είναι καλοδεχούμενα!!!! ::salut::



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2024, 06:48:25 μμ »
Τι να σου πώ? Μάλλον μου αρέσει. Καθώς οι φωτογραφίες σου όσο πάνε και μικραίνουν  ::glossa:: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2024, 08:37:17 πμ »
Τι να σου πώ? Μάλλον μου αρέσει. Καθώς οι φωτογραφίες σου όσο πάνε και μικραίνουν  ::glossa:: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Δεν έχουμε πει πως δεν σχολιάζουμε τους καλλιτέχνες όταν δημιουργούν???  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::Νομίζεις πως σουρρεαλιστικές μου φωτογραφίες σαν τις δικές μου, μπορεί να τις τραβήξει ο καθένας????  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::Τς, τς, τς!!!!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2024, 12:03:14 μμ »
Φαίνεται ωραίο Μήτσε.Όσο ωραίο μπορεί να είναι βέβαια ένα καταδρομικό με διαμόρφωση οπλισμού τύπου Α'Π.Π. δηλ. σκορπισμένα πυροβόλα αριστερά-δεξιά σε όλο το κατάστρωμα χωρίς να προστατεύονται από πύργους...  :mrgreen: Ίσως να έβγαζες καλύτερες φωτογραφίες για να το δούμε καλύτερα;  :roll: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2024, 07:13:13 μμ »
Ίσως να έβγαζες καλύτερες φωτογραφίες για να το δούμε καλύτερα;  :roll: :mrgreen:

Με δουλεύεις, έτσι???? ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2024, 04:51:07 μμ »
Σαν πλοίο μάλλον άσχημο θα το χαρακτήριζα!!!! Τώρα η αλήθεια είναι ότι οι φωτογραφίες δεν βοηθούν  ( βεβαια θεωρω τα πλοία ως δύσκολο θέμα για φωτογράφηση ) αρκετά για μια δίκαιη κριτική οπότε θα πω ένα well done και θα αναμένω το επόμενο!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2024, 09:55:23 πμ »
Σίγουρα δεν διεκδικεί καλλιστεία.... Ήτσν όμως σχεδιασμένο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΑΠΠ και επηρεασμένο από τα αντίστοιχα +συνομήλικά" του αγγλικά καταδρομικά. Και φαντάσου πως εδώ είναι σε εκσυγχρονισμένη εκδοχή..... Με τα τρία φουγάρα του πάντως, είναι τυπικό δείγμα ελαφρού καταδρομικού της Ιαπωνίας και ελπίζω το φιλαράκι μου να είναι χαρούμενο που το έχει πλέον στη βιτρίνα του (πράγμα που κάνει ακόμα πιο δύσκολο, το να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες :mrgreen:). ::salut::

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: IJN Isuzu (Fujimi 1/700)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 17, 2024, 09:03:06 μμ »
To πλοιο ασχημοπαπο,η κατασκευη πολυ καλη,ο πολυ καλος κυματισμος της θαλλασας του προσδιδει το στοιχειο της εντονης ταχυτητας τουλαχιστον στα δικα μου ματια.. ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Tags: