Αποστολέας Θέμα: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...  (Αναγνώστηκε 659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 893
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« στις: Απρίλιος 02, 2023, 04:02:40 μμ »
Λοιπόν το γράφω εδώ, αν και μπορεί να κάνω λάθος.
Να μια περιπέτεια μου από μοντελιστικό κατάστημα των Αθηνών.
Νοέμβρη μήνα κάνω μία παραγγελία για 6 μοντέλα - πάντα αγοράζω μαζικά μια και δεν έχω το χρόνο για να κατεβαίνω στα μαγαζιά.
Σε δύο εβδομάδες λαμβάνω με το κούριερ την παραγγελία.
Από τα 6 μοντέλα, το ένα δεν υπάρχει (δύο μήνες πριν από τα Χριστούγεννα!!). Μου έστειλε με email δύο δικαιολογίες για αυτό - παλιό και δεν φέρνουμε πολλά κομμάτια... Το κιτ ήταν ετοιμοπαράδοτο σε άλλα καταστήματα...
Από τα υπόλοιπα 5, τα τρία είναι εντάξει.
Από τα υπόλοιπα δύο, το ένα είναι μεν κλειστό, αλλά τόσο ταλαιπωρημένο, ώστε μοιάζει σαν κάποιος να έπαιζε μπάλα με αυτό για ώρες, και το άλλο είναι ανοιχτό, με τις ζελατίνες ΑΝΟΙΧΤΕΣ, αλλά δεν λείπει τίποτα...
Δεν τελειώσαμε όμως: πλήρωσα για αυτά συνολικά 24,7 ευρώ περισσότερα από ότι εάν τα έφερνα από την Πολωνία μαζί με τα ταχυδρομικά!!! με τυχαίες μεγαλύτερες τιμές π.χ. 8,2 ευρώ στο ένα κουτί, 2,9 ευρώ στο άλλο...

Αν και σκέφτηκα να υποστηρίξω ένα ελληνικό κατάστημα:
Πρώτον, δεν ζήτησα μεταχειρισμένα μοντέλα... Χώρια που δεν υπήρχε ενημέρωση για αυτό...
Δεύτερον, δεν ζήτησα να πληρώσω τα μοντέλα τόσο ακριβότερα...
Τρίτον, δεν γίνεται να μην έχει ένα μοντέλο όταν το έχουν όλοι οι άλλοι...

Εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά από τον εν λόγω καταστηματάρχη, γιατί γουστάρει τις αρπαχτές.
Έπαιξε και έχασε...

Εν τέλει σας ρωτώ: σας έχει τύχει εσάς κάτι παρόμοιο με άλλα καταστήματα στην Ελλάδα, ώστε να αγοράζω πλέον μόνο από το εξωτερικό ή απλά έπεσα στην "κακιά την ώρα";

ΥΓ
Δεν μπορώ να σας πω ποιό κατάστημα ήταν...
Πολύ θα το ήθελα βέβαια, αλλά δεν γίνεται...

.

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2023, 04:26:54 μμ »
Εφ' όσον δεν κατονομάζεις το κατάστημα, αυτός δεν "έπαιξε κι έχασε".
Εσύ έπαιξες κι έχασες και μαζί με σένα και όλοι οι υπολοιποι που ίσως κάποια στιγμή τον προτιμήσουμε.
Λες πως δεν γίνεται να το αναφέρεις αν και θα ήθελες.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται, αλλά για να το λες θα έχεις τους λόγους σου και κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

Από ότι γράφεις, παράγγειλες και πλήρωσες 6 κιτ και παρέλαβες σωστά μόλις 3.
Αυτό δεν είναι απλά ένα λάθος του καταστήματος, αλλά απάτη.

Εγώ όσες φορές (λίγες) έχει τύχει να αγοράσω ταχυδρομικά, είτε από την Ελλάδα είτε από το εξωτερικό, ουδέποτε έχει συμβεί το παραμικρό λάθος, εκτός από μια φορά πριν πολλά χρόνια που έκανα μια παραγγελία σε κάποιο κατάστημα στην Αγγλία και η παραγγελία δεν ήρθε ποτέ.
Δυστυχώς πάνε χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι ποιό ήταν το κατάστημα, θυμάμαι όμως πως είσαι συζητηθεί εκτενώς στο παρόν φόρουμ και υπήρχαν κι άλλοι που την είχαν "πατήσει" τότε όπως κι εγώ.

Αναφορικά με τις τιμές.
Συνηθίζω να τσεκάρω τί γίνεται πριν αγοράσω.
Υπάρχουν διάφορα παράδοξα, άλλοτε με υψηλότερες τιμές από αυτές της αγοράς, άλλοτε με χαμηλότερες.
Διαλέγω και αγοράζω, αλλά κριτήριο δεν είναι πάντα μόνο η τιμή.

Αντίστοιχο παράδοξο μπορεί να βρεθεί ακόμα και στις αγγελίες του παρόντος φόρουμ, οπού υπάρχουν συνάδελφοι που πουλάνε κιτ σε τιμές ακριβότερες από αυτές που κυκλοφορούν στην αγορά.
Ίσως κι αυτοί θέλουν να μας κοροιδέψουν, αλλά τέλος πάντων, ο αγοραστής αποφασίζει τί αγοράζει, από πού αγοράζει και πόσο πληρώνει γι αυτό.

Θυμίζω πως τα κιτ επιβαρύνονται με 24% φπα τον οποίο το κάθε Ελληνικό κατάστημα οφείλει να το αποδώσει στο κράτος, ενώ ο ιδιώτης όχι.
Θεωρητικά λοιπόν, ο ιδιώτης που πουλάει ένα κιτ μέσω κάποιας αγγελίας, θα πρέπει να το δίνει τουλάχιστον 24% φθηνότερα από την τιμή που κυκλοφορεί στην αγορά.


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2023, 04:46:48 μμ »
Θυμίζω πως τα κιτ επιβαρύνονται με 24% φπα τον οποίο το κάθε Ελληνικό κατάστημα οφείλει να το αποδώσει στο κράτος, ενώ ο ιδιώτης όχι.
Θεωρητικά λοιπόν, ο ιδιώτης που πουλάει ένα κιτ μέσω κάποιας αγγελίας, θα πρέπει να το δίνει τουλάχιστον 24% φθηνότερα από την τιμή που κυκλοφορεί στην αγορά.

Δεν ισχύει αυτό καθώς και ο ίδιος το έχει πληρώσει ως φόρο.
Απλώς δίνουμε ένα κιτ φθηνότερα για να φύγει καθώς όταν
το έχεις ήδη αγοράσει θεωρείται μεταχειρισμένο παρόλο που
είναι σφραγισμένο.

Θα προτιμούσα πάντως να ονομάσει ο φίλος το κατάστημα και
να μας απαντήσει εδώ ο καταστηματάρχης εάν πρόκειται γι ατυχία
ή κάτι πιο σοβαρό για να το αποφεύγουμε.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2023, 08:10:35 μμ »
Από ότι γράφεις, παράγγειλες και πλήρωσες 6 κιτ και παρέλαβες σωστά μόλις 3.
Αυτό δεν είναι απλά ένα λάθος του καταστήματος, αλλά απάτη.
Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος παρήγγειλε 6 κιτ αλλά πλήρωσε 5 (δεν διευκρινίζεται από το post, αλλά υποθέτω ότι έτσι έγινε αφού δεν αναφέρεται). Παρέλαβε πέντε εκ των οποίων το ένα είχε χτυπημένη συσκευασία και το άλλο είχε τις ζελατίνες ανοικτές αλλά δεν έλειπε τίποτα. Τα πέντε κιτ δεν έχουν πρόβλημα να μην είναι κατασκευάσιμα, αλλά για την κτυπημένη συσκευασία και τις ανοικτές ζελατίνες οφείλει κάποια εξήγηση το μαγαζί.
Μέχρι εδώ δεν βλέπω κάποια απάτη. Ίσως για τα δύο κιτ θα ήταν πιο σωστό να υπάρχει προηγουμένως ενημέρωση για τη κατάσταση των δύο κιτ και ενδεχομένως αλλά όχι απαραίτητα κάποια έκπτωση.

Αναφορικά με τις τιμές.
Συνηθίζω να τσεκάρω τί γίνεται πριν αγοράσω.
Υπάρχουν διάφορα παράδοξα, άλλοτε με υψηλότερες τιμές από αυτές της αγοράς, άλλοτε με χαμηλότερες.
Διαλέγω και αγοράζω, αλλά κριτήριο δεν είναι πάντα μόνο η τιμή.
Για τις τιμές της παραγγελίας δεν υπάρχει θέμα απάτης. Συμφωνώ απολύτως με τον Nick2, πρέπει να ελέγχεις τις τιμές και να δεις αν θέλεις να αγοράσεις ή όχι σε αυτές τις τιμές. Πολλά τέτοια παράδοξα υπάρχουν και κριτήριο δεν είναι μόνο η τιμή. Κσι να έχουμε υπόψη μας ότι όταν δούμε κάτι στο εξωτερικό, πριν βάλουμε τη χώρα αποστολής, οι τιμές μπορεί να είναι χαμηλότερες γιατί το ΦΠΑ εκεί μπορεί να είναι π.χ. 19% αλλά μόλις προχωρήσουμε και βάλουμε τη χώρα ανεβαίνουν γιατί η αποστολή για την Ελλάδα υπολογίζεται με 24%.

Παλιά ψώνιζα περισσότερο από το εξωτερικό, τώρα προτιμώ Ελλάδα γιατί συνήθως βρίσκω αυτά που χρειάζομαι με μικρή διαφορά στην τιμή και έρχονται πιο γρήγορα και χωρίς να πρέπει να κάνω μεγάλη παραγγελία.

Δεν ισχύει αυτό καθώς και ο ίδιος το έχει πληρώσει ως φόρο. Απλώς δίνουμε ένα κιτ φθηνότερα για να φύγει καθώς όταν το έχεις ήδη αγοράσει θεωρείται μεταχειρισμένο παρόλο που είναι σφραγισμένο.
Χ2

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2023, 11:56:26 πμ »
θα ηταν καλο να αναφερθει το μαγαζι εφοσον ειναι ετσι,θα μπορουσε αλλωστε να απαντησει ετσι και ο επαγγελματιας..Εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε,ουτε απο Ελληνικο ουτε απο εξωτερικου μαγαζι κατι περιεργο. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 893
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2023, 08:02:42 μμ »
Επειδή συνηθίζω να γράφω πάντα με αποδείξεις, για να γράψω ότι φταίει το εν λόγω κατάστημα, θα πρέπει να το αποδείξω, αλλιώς θα ήταν συκοφαντική δυσφήμιση.
Έλα όμως που (αυτό ξέχασα να το γράψω...) μέσα στο κουτί, ΔΕΝ είχε την απόδειξη...  Προμελετημένο έγκλημα δηλαδή...
Θα μπορούσα να δώσω την ημερομηνία που κατέθεσα τα χρήματα στον λογαριασμό, αλλά αυτό δεν αποδεικνύει κάτι... 
Επίσης:
α) πλήρωσα τελικά για 5 μοντέλα - όχι για έξι...
β) κανένα κατάστημα δεν έχει όλα τα μοντέλα ετοιμαπαράδοτα, για αυτό και δεν μπορούσα να ξέρω την τιμή όλων των κιτ που είχα παραγγείλει. Από όσα κιτ έχω παραγγείλει με αυτό τον τρόπο, άντε η τιμή να είναι το πολύ 2 ευρώ πιο ακριβή από το εξωτερικό - εδώ μιλάμε για μέχρι 8 ευρώ!!! Και το κυριότερο: ήταν όλα κιτ στην 1/72!!!

Ειλικρινά, ενώ σε δύο άλλα καταστήματα που έχω ξαναπαραγγείλει, η εξυπηρέτηση ήταν υπέροχη, εδώ τρόμαξε το μάτι μου!!!  Στο μόνο που έχετε δίκιο είναι ότι έπρεπε τουλάχιστον να κάνω φασαρία ή εκείνη τη μέρα να δημοσιεύσω το όλο σκηνικό, όμως είχα άλλα προβλήματα πιο επείγοντα, μέχρι πρόσφατα...
Από ότι βλέπω όμως, μόνο σε μένα έχει λάχει το συμβάν...

Άσχετο 1
Τα δύο κιτ, το στραπατσαρισμένο και το ανοιγμένο δεν τα έπιασα ποτέ να τα φτιάξω - τα έδωσα σε έναν πιτσιρικά. Με πείραζε και μόνο που τα έβλεπα...

Άσχετο 2
Κάτι που μάλλον δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά με την μοντελιστική πλευρά μου...
Παραγγέλνω πριν από 2 χρόνια το κιτ Νο714 (ρουκετοβόλο 1/72) της Roden. Ανοίγω και βλέπω ότι λείπει ένα ολόκληρο πλαίσιο!!! Τους στέλνω μήνυμα για το πιο πλαίσιο λείπει. Με εξυπηρέτησαν άμεσα, στέλνοντας λάθος πλαίσιο!!! Ξανά μήνυμα - με έγραψαν αυτή την φορά οι Ουκρανοί, όπως και στα υπόλοιπα δύο μηνύματα που τους έστειλα...
Αναγκάστηκα να αγοράσω και πάλι το κιτ. Η τιμή του είναι γελοία μικρή, το θέμα είναι το γράψιμο που έφαγα...

.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 03, 2023, 08:24:02 μμ »
θα ηταν καλο να αναφερθει το μαγαζι εφοσον ειναι ετσι,θα μπορουσε αλλωστε να απαντησει ετσι και ο επαγγελματιας..Εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε,ουτε απο Ελληνικο ουτε απο εξωτερικου μαγαζι κατι περιεργο. ::salut::

Θα συμφωνήσω με την άποψη του Στάθη. Δεν έχει νόημα να αναφέρει κανείς μια εμπειρία, χωρίς να δίνει την ευκαιρία, έστω και μέσω του φόρουμ στον ιδιοκτήτη του καταστἤματος να παρέχει μια εξήγηση για το τι έχει συμβεί.

@ΟΑΝΝΗΣΕΑ: Μιλάς για το τι έλειπε και όχι για το πως έφτασαν τα κιτ, οπότε δεν είναι συκοφαντική δυσφήμιση.

Η αγορά απο το εξωτερικό είναι μια εναλλακτική, όπως και οι τιμές, αλλα το θέμα δεν είναι τι παίρνεις αλλα τι υποστήριξη παρέχεις, έτσι ώστε μελλοντικά να υπάρχουν καταστήματα στην Ελλάδα που να μπορουν να εξυπηρετήσουν όλους μας.

Όσο για τις τιμές, η αξία είναι στο τι σου προσφέρει κάτι και όχι στο τι αξίζει οικονομικά.

Κατα καιρούς έχω αγοράσει, απο παντού - απο Ελληνικά καταστηματα, απο καταστήματα του εξωτερικού και απο το marketplace. Οι τιμές δεν με απασχολούν τόσο, όσο το γεγονός αν υπάρχει διαθέσιμο αυτό που ψάχνω.

Σαφώς και θα σου τύχουν τέτοιες περιπτώσεις που δεν θα μείνεις ικανοποιημένος με το τι παραλαμβάνεις. Παράδειγμα, παλαιότερη αγορά μου απο Der Sockelshop, όπου το πακέτο έφτασε στραπατσαρισμένο, με κουτιά και κομμάτια σπασμένα και έπρεπε να επικοινωνίσω εγώ με τις διάφορες εταιρείες για αντικατάσταση κομματιών γιατι το Der Sockelshop, μου έδινε ως αποζημίωση μια δωροεπιταγή και τίποτε άλλο.

Για να μην πιάσω την κουβέντα περί εκτελωνσιμού για ότι έρχεται απο εκτός ΕΕ. Εκει να δεις τι χρήματα έχουν φύγει σε εκτελωσνισμούς και ΕΛΤΑ.

Οπότε την υγεία μας να χουμε να μοντελάρουμε και όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημων πρόγονοι μας ῾το πεπρομενον φυγειν αδυνατον῾

 ::keep_mod::
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2023, 04:54:23 μμ »
OANNHSEA  αν κατάλαβα καλά γράφεις πως κάποια απο τα κιτ που αγόρασες δεν είχαν συγκεκριμένη τιμή επειδή δεν ήταν σε στοκ όταν έκανες την παραγγελία ;
συγνώμη αλλά πως είναι δυνατόν να πωλείται ένα προϊόν έστω και εκτός στοκ χωρίς να έχει καθορισμένη τιμή ;
προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ και πουθενά αυτό, πάντα ακόμη και σε προϊόντα "preorder" η τιμή είναι συγκεκριμένη και δεσμευτική τόσο για το κατάστημα όσο και για τον πελάτη τη στιγμή που πραγματοποιεί την παραγγελία.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Όταν σε βλέπουν σαν κορόιδο...
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2023, 12:31:29 πμ »
OANNHSEA  αν κατάλαβα καλά γράφεις πως κάποια απο τα κιτ που αγόρασες δεν είχαν συγκεκριμένη τιμή επειδή δεν ήταν σε στοκ όταν έκανες την παραγγελία ;
συγνώμη αλλά πως είναι δυνατόν να πωλείται ένα προϊόν έστω και εκτός στοκ χωρίς να έχει καθορισμένη τιμή ;
προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ και πουθενά αυτό, πάντα ακόμη και σε προϊόντα "preorder" η τιμή είναι συγκεκριμένη και δεσμευτική τόσο για το κατάστημα όσο και για τον πελάτη τη στιγμή που πραγματοποιεί την παραγγελία.
+1

Tags: