Αποστολέας Θέμα: Επιλογή δεύτερου αερογράφου  (Αναγνώστηκε 837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αλεξης.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 327
  • Age: 50
  • Τόπος: Ηπειρος
  • modelclub.gr
Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« στις: Δεκέμβριος 31, 2022, 01:07:23 πμ »
Εχω για πρώτο αερογράφο τον Iwata HP-CS 0.35 και πραγματικά αξίζει μεχρι και το τελευταίο ευρώ που έδωσα για την αγορά του.
Θέλω εναν δεύτερο που θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά για αστάρια και βερνίκια.
Κάποια πρόταση;
Να είναι σχετικά οικονομικός (μεχρι 50-60 ευρω)
μπεκ 0,50
και να εχει ευκολο καθαρισμα.

Υ.Γ. Εχω και τον πρώτο μου αερογράφο εναν Badger 200.
      Eιναι ομως μονης λειτουργιας και αναρροφησης.
      Δεν ξερω αν θα μπορουσε να κανει δουλεια (δεν το εχω δουλεψει ποτε με βερνικια)
       

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 31, 2022, 09:00:08 πμ »
Οποιονδήποτε πάρεις για τη δουλειά που τον θέλεις θα είναι καλός, και με λιγότερα από τα 50-60 ευρώ. Κανένας δεν θα καθαρίζεται τόσο εύκολα όσο ο HP-CS γιατί είναι θέμα φινιρίσματος των μετάλλων. Αλλά δεν εννοώ ότι θα καθαρίζεται δύσκολα, απλώς όχι τόσο εύκολα. Και για εμένα ο βασικός μου αερογράφος είναι ο HP-CS. Έχω και διάφορους άλλους αλλά για τη δουλειά που λες χρησιμοποιώ τον BD-183K με τη μύτη 0,50, που έχει 60 ευρώ και τρεις μύτες (0,3, 0,5 και 0,8). Υπάρχουν και άλλες επιλογές με τα μισά λεφτά που έχουν μόνο μια μύτη, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Αλεξης.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 327
  • Age: 50
  • Τόπος: Ηπειρος
  • modelclub.gr
Απ: Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 31, 2022, 12:32:07 μμ »
Κωστή σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Μου άρεσε η πρότασή σου.
Εχεις δοκιμάσει και το 0.8 για βερνίκια;
Ή καλύτερα το 0.5;
Βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά στην Ελλάδα αν χρειαστούν;

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 31, 2022, 02:10:09 μμ »

Υ.Γ. Εχω και τον πρώτο μου αερογράφο εναν Badger 200.
      Eιναι ομως μονης λειτουργιας και αναρροφησης.
      Δεν ξερω αν θα μπορουσε να κανει δουλεια (δεν το εχω δουλεψει ποτε με βερνικια)
       
Εγω θα σου πω τη ταπεινη μου γνωμη που εχω εναν badger 200 (βαρυτητος βεβαια).
ΕΙναι σκυλί και εφοσον το θες για βερνικια/διαλυτικά και όχι για πολύπλοκες  και ντελικάτες καταστασεις, νομιζω οτι αξιζει να τον δοκμασεις αφού τον έχεις ήδη στη κατοχή σου.

Δεν ξερω αν οτι ειναι αναρόφησης ειναι ελαττωμα για τη δουλεια που τον θέλεις.
Αναμενε και άλλους συμφουριτες να σε κατατοπίσουν..


Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 31, 2022, 03:21:16 μμ »
Καλό μεσημέρι και καλή χρονιά  !!!! Να παραθέσω και εγώ  την γνώμη μου . Μετά την επάνοδο στο χόμπι πριν από έξι περίπου  χρόνια αγόρασα αρχικά  τον BD 183 K με τα τρία σετ βελόνας και μπεκ ως μια λύση χαμηλού κόστους  και στην συνέχεια αγόρασα έναν BADGER  KROME για κύριο αερογραφο . Αυτός είναι ο συνδυασμός που έχω και σήμερα.  Τον BADGER για βάψιμο και τον BD 183K , ως εφεδρικό με το μπεκ του 0.3 αν και οποτε χρειαστεί , και   μόνιμα για βερνίκια  με το μπεκ 0.5 και την αντίστοιχη βελόνα  . Καλή χρονιά να έχουμε υγεία και όμορφες κατασκευές  !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 31, 2022, 04:19:40 μμ »
Τα ακρυλικά βερνίκια και αστάρια καταλήγω να τα ψεκάζω με τον Iwata με την απαραίτητη αραίωση. Τον 0,5 τον χρησιμοποιώ κυρίως για τα AK Xtreme metal που είναι lacquer και μεταλλικά. Με το 0,8 έχω κάνει ουσιαστικά μόνο δοκιμές. Δεν έχω δει πρακτικά σημαντικές διαφορές από τον 0,5 στη χρήση που κάνω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 01, 2023, 11:26:46 πμ »
Χρόνια πολλά σε όλη τη παρέα. Κι εγώ έχω τον BD183 και για βασικό και για δεύτερο αερογράφο. Ανταλλακτικά θα βρεις εύκολα από Ελλάδα και είναι και φθηνά. Δεν έχω κανένα θέμα με βερνίκια  ή μεταλλικά χρώματα ( εκτός των alclad). Σε πολύ σκληρές χρήσεις όπως χρώματα νίτρου ή με βάση το white spirit  ίσως να έχει θέματα στα o-rings μετά από μακροχρόνια χρήση.  Από αυτή την άποψη αξίζει να δοκιμάσεις  σε κάποιο παλιό κιτ τον απέθαντο badger200 αφού τον έχεις ήδη
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιλογή δεύτερου αερογράφου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 11:40:35 πμ »
Καλή Χρονιά.

Μην πετάξεις άδικα χρήματα σε κινεζιές.

Ξαναβάλε μπροστά τον Badger, ο οποίος είναι και αθάνατο εργαλείο. Απλά αν έχει fine ή superfine μπεκ επάνω αυτή τη στιγμή, άλλαξε το με μεγαλύτερης διατομής.
Πήγαινε/στείλε τον στον Νέιθαν να στον σενιάρει και να σου αλλάξει μπέκ και θα είσαι έτοιμος.

https://airbrushstudio.gr/?fbclid=IwAR2TI7kgThUScnQXLpA0jCTEiwFKi3B6bTqX4m4esf31ZWwi49Y-Cv6mGVA

Και εφόσον είναι μονής και αναρρόφησησης, θα έχεις τον απόλυτο αερογράφο για αστάρια, βερνίκια, μεταλλικά και γενικότερα "βαριά" χρώματα.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: