Αποστολέας Θέμα: F-15J JASDF AGGRESSORS  (Αναγνώστηκε 435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Petros Kuwait

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 51
  • Τόπος: KUWAIT
  • modelclub.gr
F-15J JASDF AGGRESSORS
« στις: Νοέμβριος 26, 2022, 07:57:03 μμ »
Χαιρετώ τη παρέα, μετά από 2 μήνες εργασίας, τελείωσα το F-15J JASDF Aggressors Platz 1/72. Είμαι λάτρης των Ιαπωνικών αεροσκαφών. Το F-15 είναι πολύ όμορφο αεροσκάφος, και έχει αρκετά κιτ στην 1/72. Ομολογώ ότι έχω αγοράσει τα κιτ των Platz, Academy, Hasegawa, GWH σε διαφορετικές εκδόσεις και camo. Το κιτ της Platz είναι πολύ καλό, συνιστάτε ανεπιφύλακτα. Τα σήματα είναι της Cartograph και είναι τέλεια. Πολύ λεπτό φιλμ, κάθονται πολύ όμορφα πάνω στο αεροσκάφος. Παρόλο το μέγεθός τους, μπορούν να τοποθετηθούν εύκολα μα αρκετό νερό πάνω στην επιφάνεια και με τη χρήση ενός πινέλου. Επέλεξα το κιτ με αριθμό AC-42-3980, που σου παρέχει σήματα για ένα F-15J το 92-8906 από το 2003 έως το 2007, όπως επιχειρούσε σαν αεροσκάφος της μοίρας Aggressors από την αεροπορική βάση Komatsu. Το καμουφλάζ είναι το τυπικό των πρώτων αετών FS36375 σε όλες τις επιφάνειες με σκούρες περιοχές των άνω επιφανειών με FS36320. Το ασπρόμαυρο «aggressors” camo είναι όλο σε χαλκομανία. Η κατασκευή είναι σχετικά δύσκολη, γιατί δίνει αεραγωγούς στο κανονικό μήκος και το αλφάδιασμα των αεραγωγών θέλει λίγη τεχνική. Κοκπιτ πλούσιο, λεπτομερές, κάθισμα ACESS II σε πολλά κομμάτια, πίσω θέση ηλεκτρονικών με πλήρη «διάκοσμο», ότι θέλει ο μοντελιστής, υπάρχει.
Αυτό που δεν υπάρχει είναι η ίδια λεπτομέρεια στο φυλλάδιο οδηγιών. Θέλει να μαντέψεις τι χρώμα να το βάψεις.
Αφού έκλεισα άτρακτο, κόλλησα φτερά, ήρθε η ώρα του καμουφλάζ.
 Εγώ πάντα περνάω ένα αστάρι, αναλόγως των χρωμάτων.
1.   Όλο το μοντέλο με λευκό αστάρι TAMIYA X-2
2.   Όλες οι γραμμώσεις με TAMIYA XF-19
3.   FS36375, με το ΑΜΜΟ 0203. Είναι λίγο πιο μπλε σε απόχρωση από της GUNZE 308. Στις φώτο βλέπετε τι ωραία αντίθεση έκανε με το TAMIYA XF-19. Οι κάτω επιφάνειες έχουν αυτή την εικόνα μετά από μερικούς μήνες στον αέρα. Ψέκασα στα 12 psi, paint/thinner 1:1, με τον IWATA Eclipse μόνο μέσα στα πάνελ. Αφού τελείωσα μετά, και από απόσταση, ψέκασα όλο το μοντέλο για να μειώσω την αντίθεση με το TAMIYA XF-19 και να δέσουν τα χρώματα.
4.   FS36320 το GUNZE 307, πρώτα έκανα pre-shading με TAMIYA XF-82. Τύπωσα μάσκες από το φυλλάδιο οδηγιών. Στο φυλλάδιο διαβάζουμε ότι πρέπει να κάνουμε μεγέθυνση κατά 160%, οπότε το scanner αναλαμβάνει δράση. Έκοψα προσεκτικά στη παραλλαγή και Μπουμ, τέλειες μάσκες. Αν δεν ξέρετε πόσο πρέπει να μεγεθύνετε, ο τύπος υπολογισμού είναι απλός διάσταση που θέλω/ διάσταση που εχω στο φυλλάδιο επί 100.
5.   Το F-15 έχει την περιοχή των εξαγωγών άβαφτο μέταλλο. Πρώτα ψέκασα με GUNZE SM205 TITANIUM. Οι περιοχές αυτές είναι από Τιτάνιο για να αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες. Μετά με διαφορετικές αποχρώσεις, burnt metal, silver, aluminum για ποικιλία. Στο τέλος ψέκασα τις γραμμώσεις με SMOKE GREY.
6.   Αφού έμεινα ικανοποιημένος από τη παραλλαγή, ψέκασα με το AK-NTERACTIVE GLOSS. Καταπληκτικό βερνίκι, πρώτη φορά το χρησιμοποίησα και έστρωσε σα γυαλί επάνω στο μοντέλο.
Τα σήματα είναι πολλά και μου πήρε αρκετές ώρες να τα τοποθετήσω.
Σειρά το panelling με MRCOLOR WC06 MULTI GREY και με WC02 BROWN το άβαφτο μέταλλο.
 

























































Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-15J JASDF AGGRESSORS
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2022, 11:50:38 μμ »
Να και κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα! Πολύ ζόρικο, πολύ ψαγμένο!


Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: F-15J JASDF AGGRESSORS
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 29, 2022, 11:11:16 μμ »
Πραγματικά οι ιάπωνες έχουν μερικά πάρα πολύ όμορφα αεροσκάφη και το δικό σου αναπαριστά ένα από τα πιο ωραία! Λίγο στραβά κολλήθηκαν οι τροχοί, αν μπορείς διόρθωσέ τους, κατά τα άλλα είναι πολύ ωραίο! ::salut:: ::salut::

Tags: f-15