Αποστολέας Θέμα: HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)  (Αναγνώστηκε 319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)
« στις: Νοέμβριος 22, 2022, 11:08:13 πμ »
Θαλασσινών περιπλανήσεων συνέχεια, με ένα ναρκοθετικό κλάσης Abdiel:

Τα έξι σκάφη της κλάσης (Abdiel, Lattona, Manxman, Welshman, Ariadne και Apollo, ήταν τα ταχύτερα πλοία του RN με ταχύτητα που άγγιζε τους 40 κόμβους (!!!!). Χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρο σε αποστολές ναρκοθέτησης, κυρίως στη Μεσόγειο και τον Ειρηνικό (συνολικά, πόντισαν περισσότερες από 15.000 νάρκες). Ωστόσο τη μεγάλη τους δόξα απέκτησαν το 1942, όταν ανάλαβαν με μεγάλη επιτυχία τον ανεφοδιασμό της πολιορκημένης Μάλτας και του Τομπρούκ. Το μόνο σκάφος της κλάσης που χάθηκε, ήταν το Lattona, από αεροπορική επίθεση, μετά από αποστολή στο Τομπρούκ.

Στην 1/700, το μόνο διαθέσιμο κιτ, είναι αυτό του Ariadne, το οποίο κυκλοφόρησε η Matchbox τη 10ετία του 70 (υπάρχει και το "συνομήλικό" του Manxman της Airfix στην 1/600). Κάποια στιγμή το επανακυκλοφόρησε η Revell (οπότε και το απέκτησα). Συγκρινόμενο με σύγχρονα μοντέλα δεν "στέκεται", καθώς έχει πολύ χοντροκομμένη λεπτομέρεια. Ήταν λοιπόν μια πρόκληση να μετατραπεί σε ένα τουλάχιστον αξιοπρεπές μοντέλο. Επιπλέον (τρομάρα μου), ήθελα να φτιάξω το Manxman (μου άρεσε το καμουφλάζ του), το οποίο είχε αρκετές διαφορές με το Ariadne, με κυριότερες αυτές που αφορούν στον οπλισμό.

Ξηλώθηκαν λοιπόν, όλα τα (θεόχοντρα) παραπέτα από τις υπερκατασκευές  και τον κυματοθράυστη και αντικαταστάθηκαν από πηχάκια Evergreen:

 

Επίσης, άλλαξε μια πλατφόρμα στο μέσον του πλοίου και το σχήμα της πλατφόρμας μπροστά από τη γέφυρα. Οι κύριοι πύργοι είναι από ένα Tribal της Trumpeter (το Ariadne είχε δύο, ενώ το Manxman τρεις), μιας και αυτοί του κιτ, δεν βλέπονταν. Στις δύο πρώτες φωτογραφίες, φαίνονται οι αλλαγές που έγιναν... Η θάλασσα έγινε με τη γνωστή "μέθοδο του τεμπέλη". :mrgreen:
Spoiler (hover to show)

Αν και δεν είναι εντελώς σωστό, ελπίζω να σας αρέσει..... Σχόλια και σχολιανά, καλοδεχούμενα!!!!! ::salut::






ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 03:27:12 μμ »
Δεν ξερω απο πλοία, ξέρω όμως από θάλασσα και αυτή που βλέπω εγω πολύ μου αρέσει..

Θα ηθελα λιγα λογια για τη  τεχνική, αν την εχεις παρουσιασει καπου, στειλε  μου to link να τη δω... με μια γρηγορη ματια (έψαξα στο site: Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟΥ ΤΕΜΠΕΛΗ..χεχε) δεν μου γυρισε κατι..η αναζήτηση..

 Aν μαλιστα με  την τεμπελικη τεχνική, βγαζεις τετοιο αποτέλεσμα.. καταλαβαίνω τι θα βλέπαμε αν αφιερωνες κι αλλο χρονο..

 ::salut::



Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 06:20:41 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 09:06:33 πμ »
Να σημειώσω μόνο, πως τελευταία, έχω αντικαταστήσει τη σιλικόνη (βρωμερή και δυσκολοδούλευτη) με βαμβάκι για τους αφρούς..... Όμως δεν έχω βρει ακόμα τρόπο για να το γυαλίζω: Ότι και να έχω ρίξει πάνω του, παραμένει ματ (χωρίς αυτό να με πολυενοχλεί όμως).... ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 03:13:27 μμ »
Γιατί δεν βάζεις κάποια από τα έτοιμα προϊόντα ακρυλικά gel π.χ. της Vallejo ή AK Interactive (το heavy gel που κρατάει τη φόρμα και μπορεί να κάνει κύματα);

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 26, 2022, 08:49:14 πμ »
Γιατί δεν βάζεις κάποια από τα έτοιμα προϊόντα ακρυλικά gel π.χ. της Vallejo ή AK Interactive (το heavy gel που κρατάει τη φόρμα και μπορεί να κάνει κύματα);
Έχω βολευτεί με την κόλλα και το βαμβάκι... Το τζελ, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φοβάμαι πως δεν θα αποδόσει ρεαλιστικά τους αφρούς (τα νήματα του βαμβακιού, δίνουν την ακανόνιστη αίσθηση των αφρών). Μόνο μια φορά, είχα χρησιμοποιήσει το Mediterranean Blue Gel της Vallejo και ακριβώς επειδή δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα, σκέφτηκα την γνωστή "μέθοδο του τεμπέλη"....  :mrgreen:::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: HMS Manxman (Matchbox/Revell 1/700)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2022, 09:04:45 πμ »
Τυχαίνει να έχω φτιάξει το μοντελάκι της Matchbox στα 1970s, που είναι όντως χοντροκομμένο. Είναι πολύ εντυπωσιακή η λεπτομέρεια που έχεις προσθέσει και ιδίως η αντικατάσταση των παραπέτων. Το έχεις φέρει σε σύγχρονα επίπεδα και πολύ όμορφο το καμουφλάζ του Manxman.

Tags: