Αποστολέας Θέμα: Revell 1/48 Rafale C HAF  (Αναγνώστηκε 2585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Revell 1/48 Rafale C HAF
« στις: Ιούνιος 01, 2022, 12:44:02 μμ »
Καλημέρα,

Επόμενο μοντέλο το rafale C από την revell στα χρώματα μας! Τα σήματα και stencils είναι από τη syhart, μιας και τα έχω χρησιμοποιήσει στο mirage 2000-5, ο Sylvain τα ετοίμασε σχετικά γρήγορα μετά το email που του έστειλα..  θα χρησιμοποιηθούν και μερικά βελτιωτικά από την Eduard για το cockpit, καλύπτρα και εξωτερικά.  Το κιτ χρειάζεται αρκετές μετατροπές για να γίνει στην έκδοση F3R, αλλά τίποτα απαγορευτικό θα έλεγα.. θα τις δούμε στην πορεία.. έχω συλλέξει πολλές φωτογραφίες που θα φανούν χρήσιμες.. όπως και στο mirage έτσι και στο rafale όλοι οι φορείς και τα φορτία θα είναι αποσπώμενα..  το κιτ δίνει scalp, mica EM/IR και αρκετές δεξαμενές αλλά δε δίνει meteor... Επομένως κρατάμε όλες τις επιλογές στο τραπέζι μέχρι να δούμε και φωτογραφίες των δικών μας με φορτία.
Αυτή τη στιγμή ετοιμάζω το cockpit  και θα το κανω όλο μαύρο σε αντίθεση με τις οδηγίες του κιτ που προτείνει γκρι επιφάνειες. (Όλες οι φωτό από την F3R που έχω βρει έχουν όλες τις επιφάνειες μαύρες..)
Απο δοκιμές που έκανα φαίνεται να έχει καλή εφαρμογή γενικά οπότε δεν περιμένω ιδιαίτερη δυσκολία...δεν έχει και παραλλαγή οπότε όλα καλά για εμάς τους πινελάδες...

Χαιρετισμούς,
Χρήστος








Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2022, 09:47:27 μμ »
Καλή αρχή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 03, 2022, 02:52:05 μμ »
Καλή αρχή και από μένα!

Θα κάνεις τίποτα στις εισαγωγές που βλέπουν το απόλυτο κενό;

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:21:05 πμ »
ευχαριστώ!
Ίσως κάνω κάτι πρόχειρο στις εισαγωγές... Έχω σχεδόν τελειώσει με το κοκπιτ.. σύντομα πιστεύω να μοιραστώ τις πρώτες φωτογραφίες!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 05, 2022, 06:53:22 μμ »
Καλησπέρα, το κοκπιτ ολοκληρώθηκε σε μεγάλο βαθμό!  Επέλεξα να κάνω τις οθόνες μαύρες αντί για το πράσινο των PE συμβουλευόμενος φωτογραφίες. Επίσης επέλεξα να χρησιμοποιήσω το κομμάτι με τις τετράγωνες οθόνες δεξιά και αριστερά της κεντρικής και όχι τις μεγάλες παραλληλογραμμες  που δείχνει η Eduard και το κιτ γιατί δεν τις είδα πουθενά σε φωτογραφίες.. Απομένουν ενα dry brush για ανάδειξη των λεπτομερειών, decals στο κάθισμα και τελικό βερνίκι! Πώς σας φαίνεται;  8) αναμένω σχόλια σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω κάτι!




Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2022, 08:24:22 μμ »
Σωστά έκανες και πήγες σε αυτές τις επιλογές κάνε και τα στεγνά πινέλα για να αναδειχτούν οι
λεπτομέρειες και είσαι ok ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 548
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2022, 07:01:28 μμ »
Ηδη μια χαρά δείχνει, είναι και τα μοντέρνα πετούμενα που είναι minimal! Και το Rafale κάτι έχει, το cockpit του F-35 π.χ. πιο πολύ μοιάζει με χώρο εργασίας για τον Bill Gates! Άντε να δούμε το πρώτο Ελληνικό Rafale υπό κλίμακα!

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 13, 2022, 06:45:23 μμ »
Πρόοδος στο μοντέλο πριν τις διακοπές!
Είμαστε σχεδόν έτοιμοι για primer! Έκανα τις μετατροπές των DDM-NG στο κάθετο σταθερό, τους εξωτερικούς πτερυγικούς πυλώνες, βελτίωσα τον κώνο, την VHF κεραία (θα την κολλήσω όταν τελειώσω με τα φωτοχαραγμενα και τελικά στοκαρισματα), η καρτέλα της syhart δίνει το σχήμα της ακριβώς για την 1/48 οπότε ήταν εύκολη δουλειά. Ετοίμασα τις τρύπες κάτω από τα φτερά για τα προσθαφαιρουμενα φορτία, και έβαλα τα pins στους φορείς των δεξαμενών και mica. Τα canards είναι κινούμενα επίσης. (1mm pins στα canards με μεταλλικό σωλήνα στο εσωτερικο της ατράκτου)
Παραθέτω μερικές φώτο, λογικά οι επόμενες από το ασταρωμενο μοντέλο!







Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2022, 01:54:40 μμ »
Ωραιότατα, περιμένουμε τα επόμενα βήματα.
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 11:03:09 πμ »
Αργή και σταθερή πρόοδος...

Το μοντέλο είναι σχεδόν έτοιμο για αστάρωμα, αλλά δοκιμάζω τα πάντα οπότε προχωράμε αργά-αργά..
Όπως έιπα σε προηγούμενο ποστ, τα φορτία θα είναι προσθαφαιρούμενα, θα κρατήσω την δυνατότητα να το φορτώσω με 2 σκαλπ αν και δε νομίζω οτι θα το δούμε έτσι..

Το κιτ δίνει 2 ίδιους κεντρικούς φορείς οπότε ένας για την κεντρική δεξαμενή (1250λ) και ένας για τον σκαλπ. Οι πτερυγικές θα είναι και αυτες οι 1250λ
Έχω βρει και 2 μέτεορ αλλά το κιτ δεν δίνει φορείς για τους αυτούς.. από όσο μπορώ να πω θα μορούσα να μετατρέψω τους φορείς mica της ατράκτου (κόντυμα) για να μοιάζουν με αυτούς των μετεορ.. Θα το αποφασίσω αργότερα..

Χρειάζεται λίγη προσοχή σχετικά με της οδηγείες του κιτ καθώς δίνει πχ τα φώτα πάνω και κάτω απο την άτρακτο λάθος. Το πάνω πρέπει να είναι πιο πίσω και το κάτω στην απένατι πλευρά..

Επειδή την έπαθα με το τυροπιτάκι και στέκεται λιγο σνομπ (με τη μύτη λιγο ψηλά  :D), έκανα δοκιμή με το ραφάλ.. όπου διαπίστωσα οτι έχει το ίδιο πρόβημα όπως φαίνεται στη φωτο. Έτσι έκοψα και κόντυνα το ρηναίο.




Ένα επιπλέον θέμα ειναι η τοποθέτηση του αισθητήρα στο εμπρός αριστερό τμήμα μπροστά απο το αλεξήνεμο.. από φωτογραφίες παρατήρησα οτι όταν το αεροπλάνο είναι στο έδαφος ειναι όπως το έχω τοποθετήσει μιας και θα το έχω σε διαμόρφωση εδάφους (το κυρτό τμήμα μπροστά), και όταν το αεροπλάνο είναι στον αέρα ειναι 180 μοίρες γυρισμένο.. δλδ το κυρτό τμήμα πίσω..



Με τον κώνο έχω επίσης ένα θέμα μιας και κάτι δε μου κάθεται καλά στο σχήμα, αλλά πέρα απο μικροπαρεμβάσεις δε μπορώ να κάνω πολλά..


Συνεχίζω με αστάρωμα και βάψιμο καλύπτρας, τροχών και ακροφυσίων!!


 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 01:16:18 μμ »
Αρκετά ενδιαφέρον η δουλειά σου αλλά και οι χρήσιμες πληροφορίες σου για την κατασκευή. Καλή συνέχεια στο βάψιμο... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 03:51:33 μμ »
Χρήστο πολύ όμορφη η δουλειά σου μέχρι τώρα και αντιλαμβάνομαι τι εννοείς με το ότι έχει θέμα το ρύγχος. Υπάρχει μια καμπυλότητα απο κάτω (απειροελάχιστη) και πιθανολογώ να είναι κανα χιλιοστό 1.3 κοντύτερο απο ότι πρέπει αλλά δεν έχει σημασία γιατί συνολικά η δουλειά σου ανατρέπει τέτοιες λεπτομέρειες.

 ::keep_mod::
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 11:59:08 πμ »
Ευχαριστώ για τα ωραία σας σχόλια!

Και ενώ όλες οι μικρολεπτομέρειες είναι έτοιμες, (σωλήνας ανεφοδιασμού, κεραίες, αισθητήρες), παρεπιπτόντως ο σωλήνας ανεφοδιασμού θέλει τροποποίηση για να μπει στη σωστή θέση.. παρατήτησα οτι έχω τποθετήσει λάθος τους πλευρικούς αισθητήρες διίπλα στις εισαγωγές..

Όπως φαίνεται από τη φωτο, πρέπει να έχει μια ανωδική κλίση απο πίσω προς τα εμπρός, ενώ εγώ το κόλλησα αντίθετα..



Βασικά ήταν εμπεριστατωμένη η απόφαση μου να τους κολλήσω έτσι και αντίθετα με τις οδηγείες του κιτ. μιας και το προστινό προφίλ ταίριαζε καλύτερα.

Ζήτησα απο τη Revell να μου στείλει αυτά τα κομμάτια και όταν τα λάβω θα κάνω ένα fit check και αν μπορέσω να αφαιρέσω τα υπάρχοντα χωρίς να ρισκάρω να καταστρέψω κάτι, τότε τις τροποποιώ στο μπροστινό τμήμα και τις τοποθετώ..

Προσοχή λοιπόν και σε αυτό το κομμάτι...

'Ολα τα φορτία και φορείς είναι ασταρωμένα και προχωράμε..

Η επόμενη πρόκληση είναι η επιλογή του χρώματος... 'εχω βρει το FS36293 απο τη MIG αλλά μου φαίνεται πολύ μωβ και επίσης δεν στρώνει καλά με πινέλο.. οπότε προσπαθώ να κάνω μίξεις με vallejo, αλλά χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής.. Η συμβουλή της syhart  για 75% FS36270 25%FS36320 μου φαίνεται πολύ μπλε από την άλλη..

Οι προτάσεις σας είναι καλοδεχούμενες..

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2022, 06:08:17 μμ »
Nομίζω πως σιγά σιγά καταλήγω στο χρώμα και τελικά θα είναι συμβουλή της syhart  για 75% FS36270 25%FS36320.
Επανέλαβα τη μίξη με καλό ανακάτεμα στα χρώματα και θεωρώ πως είναι αρκετά κοντά. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και το πιο εύκολο χρώμα καθώς μεταβάλλεται ανάλογα με το φωτισμό..  Πάντως μου κάθεται καλά στο μάτι :wink:

Παραθέτω μια φωτογραφία για σύγκριση υπό συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού. Πάντως ακόμα και στην φωτογραφία από το αεροπλάνο φάινονται πολλές αποχρώσεις του ίδιου χρώματος...



Περιμένω τα σχόλιά σας!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 10:51:10 πμ »
Καλημέρα,

Το μοντέλο ασταρώθηκε και πλέον θα προχωρήσω στο βάψιμο όταν τελικά αποφασίσω για το τελικό χρώμα..
Επίσης, αφιέρωσα αρκετό χρόνο στον κώνο για να πλησιάσω στο σωστό σχήμα..

Στο μεταξύ όλα τα φορτία είναι έτοιμα και σιγά σιγά θα προχωρήσω με τα σήματα στα φορτία..





 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 06:52:47 μμ »
Αν και δεν τα ξερω καλά τα Ραφάλ, νομίζω το χρώμα , όπως το έχεις ανεβασει στη φωτό πιο πάνω, είναι  πάρα πολύ κοντά .
Αναμένουμε τη συνέχεια !

Χρόνια πολλά !

Αποσυνδεδεμένος osalonikios

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • modelclub.gr
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2023, 08:16:27 μμ »
Μόλις παρέλαβα το κουτακι κι εγώ.
Οργάνωσα το περιεχόμενο σε 1 γραφείο και στο διπλανό θα ξεκινήσω την εργασία.
Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το αντικείμενο οπότε είμαι σίγουρος πως και θα αργήσω αρκετά, αλλά και θα τα βρω μπαστούνια πολλές φορές.
Λογο της ασχετοσύνης μου δε θα ξεφύγω από τις οδηγίες, ούτε θα αλλάξω κάτι στο μοντέλο, αν και πολύ θα ήθελα τους meteor αντί για τους mica.
Καλή αρχή να έχω και δεκτές οι συμβουλές.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Revell 1/48 Rafale C HAF
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2023, 09:59:22 μμ »
Μόλις παρέλαβα το κουτακι κι εγώ.
Οργάνωσα το περιεχόμενο σε 1 γραφείο και στο διπλανό θα ξεκινήσω την εργασία.
Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το αντικείμενο οπότε είμαι σίγουρος πως και θα αργήσω αρκετά, αλλά και θα τα βρω μπαστούνια πολλές φορές.
Λογο της ασχετοσύνης μου δε θα ξεφύγω από τις οδηγίες, ούτε θα αλλάξω κάτι στο μοντέλο, αν και πολύ θα ήθελα τους meteor αντί για τους mica.
Καλή αρχή να έχω και δεκτές οι συμβουλές.

καλη αρχη και ανοιξε ενα νεο θεμα με την κατασκευη σου ωστε να σε βοηθησουν οι συναδελφοι.Καθε αρχη και δυσκολη :wink: :wink:

Tags: Rafale C haf