Αποστολέας Θέμα: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset  (Αναγνώστηκε 1146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« στις: Μάιος 31, 2022, 08:58:12 μμ »
Πέρασαν πάνω από δύο χρόνια από το τελευταίο μου ποστ και παρόλο τις δυσκολίες που είχαμε τα δύσκολα χρόνια του lockdown καταφέραμε φαίνεται να τις ξεπεράσουμε και να επανέλθουμε σε κάπως φυσιολογικούς ρυθμούς. Τώρα μας προέκυψε και ένας νέος πόλεμος με ότι κακό συνεπάγεται για εμάς αλλά ας ευχόμαστε να το ξεπεράσουμε όσο πιο ήπια γίνεται και αυτό.
Αυτό το διάστημα κάποιοι μπορεί να αύξησαν λόγω ελεύθερου χρόνου την μοντελιστική τους "παραγωγή", εγώ αντίθετα, η διάθεσή  μου για μοντελισμό μειώθηκε στο ελάχιστο με όλο αυτό το αρνητικό κλίμα και τον εγκλεισμό που υπήρχε.
Ελάχιστο όμως δεν σημαίνει και καθόλου, είχα ένα αρκετά παλιό αλλά εξαιρετικό κιτ της Τamiya από τις πρώτες απόπειρες μου κατά την επάνοδό μου στο χόμπυ, περίπου είκοσι χρόνια πίσω, να έχει πρόχειρα φτιαχτεί και να φυλάσεται μέχρι τώρα στο κουτί του περιμένοντας την ανακατασκευή του. Με τα χρόνια να περνάνε και συγκεντρώνοντας κάποια βελτιωτικά - αξεσουάρ τελικά φαίνεται ότι ήρθε η ώρα του.







Οι ερπύστριες απο την AVF (λάθος επιλογή, το υλικό θα γράψω γιαυτό πιο κάτω) το Exhaust cover της Eduard καθώς και τα συρματόσχοινα της Aber δεν χρησιμοποιήθηκαν αλλά έγινε χρήση άλλων στη διάρκεια της ανακατασκευής από την Eureka τα συρματόσχοινα και την 3D Microcosmos για το Exhaust cover  όσο και τον οπλισμό για την συγκεκριμένη έκδοση που θα γίνει. Χρώματα απο την σειρά Real Colors της ΑΚ.
Και μια που είπαμε έκδοση το άρμα μας θα γίνει με βάση μια πολύ γνωστή φωτογραφία στο διαδίκτυο από την 13th Marine Expeditionary Unit (MEU) στο Ιράκ το 2003



Το ξέρω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω δεν είναι απόλυτα ακριβές, καπνογόνα, κλιματισμός, καλάθι πυργίσκου κ.α. είναι διαφορετικά αλλά θα προσπαθήσω να το φέρω όσο είναι δυνατόν πιο κοντά στο πραγματικό, δεν στοχεύω στην ακρίβεια για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά στον ρεαλισμό, ελπίζω να τα καταφέρω.
Ύστερα από ένα μπάνιο λίγων ημερών στην χλωρίνη μπορώ να ξεκινήσω το reset 





συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2022, 03:24:24 πμ »
Καλή επανεκκίνηση Μάνο. Πολλά υποσχόμενη κατασκευή, με τα βελτιωτικά και κυρίως με την προσοχή που πάντα δίνεις στις κατασκευές σου.

Όσο για το ξέβαμα κατά το reset, για επόμενη φορά, θα σου πρότεινα αντί για την πολύ μπελαλίδικη μέθοδο της χλωρίνης, να χρησιμοποιήσεις το γνωστό καθαριστικό φούρνου Mr. Muscle (όχι Fornet - δεν κάνει τίποτα). Γερό ψέκασμα, κλείσιμο σε σακκούλα από 20 min έως 3Hrs (αναλόγως της αντοχής των χρωμάτων - ελέγχεις κατά διαστήματα) και μετά ξέπλυμα/τρίψιμο με σκληρό πινέλο ή παλιά οδοντόβουρτσα κάτω από τη βρύση. Αν χρειαστεί σε κάποια, μικρά συνήθως, σημεία επαναλαμβάνεις. Μέθοδος εγγυημένη :mrgreen:

Και πάλι καλή αρχή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:41:23 μμ »
Μάνο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σου λόγια, το πρόβλημα με την χλωρίνη δεν έιναι τόσο ο χρόνος που θέλει για να έχεις αποτέλεσμα ούτε τον κίνδυνο που έχουν τα ρούχα σου να καταστραφούν από ατύχημα, αλλά με κάποιο τρόπο επηρεάζει την σύσταση του πλαστικού και το κάνει πιο εύθραστο. Τα περισσότερα προβλήματα που είχα στο reset ήταν γιαυτόν το λόγο, θα άξιζε μια προσπάθεια με το mr. Muscle  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2022, 03:07:19 πμ »
... το πρόβλημα με την χλωρίνη δεν έιναι τόσο ο χρόνος που θέλει για να έχεις αποτέλεσμα ούτε τον κίνδυνο που έχουν τα ρούχα σου να καταστραφούν από ατύχημα, αλλά με κάποιο τρόπο επηρεάζει την σύσταση του πλαστικού και το κάνει πιο εύθραστο. Τα περισσότερα προβλήματα που είχα στο reset ήταν γιαυτόν το λόγο, θα άξιζε μια προσπάθεια με το mr. Muscle  :wink: ::salut::
Το έχω ξανακούσει κι από άλλους αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ ο ίδιος, μιας και εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ, με σχετική επιτυχία το καθαριστικό φούρνων.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2022, 09:06:08 πμ »
Ωραίο και πανέμορφο θέμα,κι εγω έχω ένα κιτ της italeri που περιμένει με μερικά βελτιωτικά,μου φαίνεται θα γίνεις οδηγός και για την δική μου(μελλοντική) κατασκευή!
Καλή συνέχεια,θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον ::salut::

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2022, 01:27:15 μμ »
Ευχαριστώ Στάθη για το ενδιαφέρν σου και τα καλά σου λόγια, ελπίζω να μην έχω κάποιο απρόοπτο μέχρι το τέλος  :wink: ::salut::
Ξεκίνημα με το κάτω τμήμα του μοντέλου που πρέπει να ολοκληρωθεί με τους τροχούς τις φθορές και τα σκονίσματα γιατί όταν τοποθετηθούν τα πλαϊνά προστατευτικά των τροχών δεν μπορείς να δουλέψεις.
Κάλυψα το κενό που υπήρχε με φύλο πλαστικού.





Οι κάτω επιφάνειες και οι τροχοί βάφτηκαν με Tamiya XF59 Desert Yellow λίγο πιο σκούρο από τις πάνω που θα βαφτούν αντίστοιχα με Real Colors Carc Tan 686A ώστε να αποτυπωθεί καλύτερα το λέρωμα που προκαλεί η άμμος της ερήμου με την κίνηση του άρματος. Στους κινητήριους τροχούς έγιναν ανοίγματα για περισσότερη αληθοφάνεια.

συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 03, 2022, 04:16:38 μμ »
Επόμενο βήμα της ανακατασκευής ο πύργος του άρματος. Πρώτο σημείο ενδιαφέροντος το ομοαξονικό  με το κύριο πυροβόλο  M240 7,62 mm που με την διαδικασία της χλωρίνης κόπηκε από την βάση του. Επανασυγκόλληση δεν ήταν εφικτή, το μπανιο στην χλωρίνη επηρέασε το πλαστικό σε σημείο να θρυματίζεται, η λύση ευτυχώς προερχόταν από το βελτιωτικό της Eduard που είχε το αντίστοιχο κομμάτι αλλα σε δισδιάστατη μορφή, με κάποιο τρόπο έπρεπε το επίπεδο φωτοχαραγμένο να γίνει κυλινδρικό. Στην αρχή φάνταζε δύσκολο αλλά στο τέλος όχι και τόσο. Με το ζέσταμά του με ένα κερί μαλάκωσε το μέταλλο και με τη βοήθεια με ένα λεπτό σωληνάκι κατάφερα να το διαμορφώσω


Συνέχεια με τα υπόλοιπα φωτοχαραγμένα





Τα καπνογόνα των marines είναι διαφορετικά όπως και και η θερμική κάμερα στο πάνω μέρος του πύργου και η έλλειψη της APU στο πίσω καλάθι. Η κοπιαστική εργασία με την προσθήκη των φωτοχαραγμένων της Eduard κράτησε κάμποσες μέρες με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται αρκετά ρεαλιστικό





Τα Identification Panel (CIP) μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιήσω σε αυτήν την έκδοση. Βασικό χρώμα AK Carc Tan 686A





Σχόλια ευπρόσδεκτα

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2022, 09:19:22 μμ »
Συνέχεια της ανακατασκευής με το κάτω μέρος και τους τροχούς, μετά το βάψιμο με XF 59 το "βαρύ" σκόνισμά του άρματος έγινε με μια νέα τεχνική, πρώτη μου φορά, με ψέκασμα διαλύματος Ajax με North Africa dust χρησιμοποιώντας όμως, εδώ είναι το κρίσιμο, όχι τον Iwata βαρύτητας αλλά τον παλιό μου Badger αναρόφησης ώστε να αποφύγω το μπούκωμά του. Αναλογίες δεν θυμάμαι αλλά όσο ψεκάζει ο αερογράφος είναι εντάξει. Παρά τις αρχικές μου αμφιβολίες μου να μην επηρεάσει το προηγουμένως περασμένο με X 22 γυαλιστερό βερνίκι μοντέλο μου, μόλις άρχιζε να στεγνώνει εμφανίστηκε μια εξαιρετικά ρεαλιστικά σκονισμένη επιφάνεια.
Όμως με κάθε πιάσιμο του μοντέλου το εφέ εξαφανιζόταν, η μόνη λύση που φαινόταν ήταν το φιξάρισμα της σκόνης με το αντίστοιχο προϊόν Pigment Fixer όχι όμως με πινέλο αλλά με αερογράφο. Και δούλεψε!! σε ποσοστό ογδόντα τοις εκατό η σκόνη σταθεροποιήθηκε



Στις φωτογραφίες το μοντέλο έχει περαστεί με το διάλυμα και αρχίζει να στεγνώνει.
Στράφηκα στους τροχούς, αρκετα κουραστικοί, περάστηκαν και αυτοί με XF 59 οι μισοί και XF-61 Dark green οι άλλοι μισοί, τα ελαστικά τμήματα με Vallejo dark rubber και τα κέντρα τους με  Gloss Black Vallejo





Λερώματα διάφορες σκόνες με λίγο Mig Brown Wash.
Συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 08, 2022, 12:07:13 πμ »
Ειδικά στους τροχούς (που έχει λεπτομέρεια ώστε να σταθεί το pigment), Δείχνει πάρα πολύ ωραίο το εφέ :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2022, 07:49:40 πμ »
Ωραία η επιλογή να βάψεις μισους-μισους τους τροχούς,η αντίθεση θα φαίνεται ωραία,καλή συνέχεια και στο υπόλοιπο. ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 14, 2022, 08:51:00 μμ »
Στάθη, Μάνο, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε και τα καλά σας λόγια :wink: ::salut:: :)
Με την σειρά του το κάτω τμήμα του άρματος δέχτηκε κάποιες προσθήκες με το βελτωτικό της Eduard, αλλά και ξεχωριστά στο μπροστινό,τμήμα πάνω στiς ποδιές πρόσθεσα λεπτομέρειες με την προσθήκη λυγισμένου σύρματος με βάση φωτογραφίες του πραγματικού, δεν γνωρίζω που εξυπηρετούν, "ενισχύοντας" λίγο τον ρεαλισμό του μοντέλου.
Το μοντέλο είχε περαστεί αρχικά με Surfacer 1000 και η χλωρίνη δεν το επηρέασε καθόλου, γιαυτό και το λευκό χρώμα. Έγινε το τυπικό preshade στα άβαφα τμήματα και μετά περάστηκαν με Carc Tan της AK.







Οι πίσω πλάκες θωράκισης στους κινητήριους τροχούς αφαιρέθηκαν όπως στο πραγματικό. Σε αυτό το σημείο ξεκίνησε και η προσπάθειά μου να αναπαραστήσω την αντιολισθητική επιφάνεια του άρματος. Ο λόγος που δεν το έκανα στα πρώτα βήματα όπως είναι και το συνηθισμένο, το αστάρι που προυπήρχε δεν επέτρεπε στα υλικά που υπάρχουν να εφαρμοστούν. Η λύση για να γίνει είναι βάφοντας με άλλο τόνο αυτές. Η αρχή έγινε με το μασκάρισμα









Νομίζω ότι κάτι πέτυχα, συγνώμη για τις φωτογραφίες, σχόλια ευπρόσδεκτα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 28, 2022, 09:14:42 μμ »
Συνέχεια της ανακατασκευής με τις μονοκόματες ερπύστριες που δίνει η  Tamiya αντικαταστάθηκαν με καινούργιες από την AVF με το σωστό πέλμα για το μοντέλο μας. Αποδείχτηκε αρκετά κοπιαστική η τοποθέτησή τους λόγω της ύπαρξης Pin Mark στο εσωτερικό τους που έπρεπε να αφαιρεθεί κομμάτι-κομμάτι και τρίψιμο με στικ λίμες διαφόρων βαθμών και μεγεθών.





ακολούθησε το βάψιμο





το satin βερνίκι



και το σκόνισμά τους




συνεχίζεται...

 

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2022, 10:14:13 μμ »
Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι πλέον ενδεδειγμένες after market είναι, είτε οι μεταλλικές λειτουργικές, είτε οι ρητινένιες (χυτές & 3D).

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2022, 03:16:32 μμ »
Βαρετη δουλεια αλλα αξιζει τον κοπο! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 18, 2022, 02:07:37 μμ »
Στάθη, Μάνο ευχαριστώ για τα σχόλια σας, πράγματι βαρετή η συναρμολόγηση κομμάτι-καμμάτι και θα άξιζε τον κόπο αν το τελικό αποτέλσμα ήταν ανθεκτικό, δυστυχώς οι συγκεκριμένες, πλαστικές, μετά το enamel wash έγιναν πολύ εύθραστες και κάθε πίεση που εφάρμοζα κατά την τοποθέτησή τους στο μοντέλο είχε σαν αποτέλεσμα να κόβονται οι σύνδεσμοί τους, λίγο έλλειψε να πεταχτεί το μοντέλο στα σκουπίδια. Το μάθημα πάρθηκε, μόνο μεταλλικές after market!!
Συνέχεια με τα σήματα, κάποια από καρτέλα της Echelon, αγορασμένη από το evilbay χωρίς οδηγίες τοποθέτησης, μερικά από μια καρτέλα αγορασμένη από την Κίνα από το evilbay πάλι και λίγα δικής μου κατασκευής, κυρίως τα διακριτικά της μονάδας στον  πύργο (ο θεριστής χάρος!!).
Προηγήθηκε το πέρασμα του μοντέλου με γυαλιστερό βερνίκι Tamiya X22.









Τα after market συρματόσχοινα από την Eureka

συνεχίζεται...με πείσμα!!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2022, 07:40:46 μμ »
Μπράβο,όσο προχωράει τόσο καλύτερο δείχνει.Αυτές οι ερπύστριες μεγάλη αμαρτία τελικά σε πολλά μοντέλα! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 18, 2022, 08:59:49 μμ »
Keep up the good work :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 23, 2022, 03:12:52 μμ »
Στάθη έχεις δίκιο οι ερπύστριες ήταν μεγάλος μπελάς, Μάνο thanks για τα καλά σου λόγια, συνέχεια της ανακατασκευής και πέρασμα με semi gloss βερνίκι X35 Tamiya, wash με Mig Africa korps σφράγισμα σημάτων και wash με ματ βερνίκι XF86 Tamiya.





Συνέχεια με τον οπλισμό, τα δύο πυροβόλα του πύργου αντικαταστάθηκαν με αντίστοιχα αγορασμένα από το Shapeways





"Φορέθηκαν" και οι ερπύστριες





Αρχίζει να παίρνει την τελική μορφή του, συνέχεια με το πλήρωμα και τα φορτώματα.



Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 31, 2022, 12:11:16 πμ »
Έχεις κάνει ωραία σκονίσματα. Οι ερπύστριες
είναι πολύ μεγάλη ιστορία και απαιτούν φάση
ζεν με μουσικούλα για να ολοκληρωθούν.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 25, 2022, 07:43:08 μμ »
Μετά από δύο μήνες φτάνουμε στο τέλος του reset με τα φορτώματα και το πλήρωμα του άρματος τα πρώτα είναι δώρο από φίλο, ρητίνες, ενώ τα κάνιστρα της 3d microcosmos και οι φιγούρες από την Tamiya

     

     

      

     

    

     

Και μια EAPU που σχεδίασε και τύπωσε η 3d microcosmos

     



Η δεξιά είναι για το κιτ της Dragon η αριστερή είναι ελαφρώς μικρότερη για να χωράει στο καλάθι του Tamiya, το snorkel πάλι της 3d  microcosmos, οι βάσεις για τις κεραίες από την Voyager. Ακολουθούν φωτογραφίες  με το μοντέλο ολοκληρωμένο

     

     

     

 

Σχόλια ευπρόσδεκτα

 

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:40:17 μμ »
Εξαιρετικό!!!
Οι ανταλλακτικές ερπύστριες ίσως θα πρέπει να μπουν οριζόντια και όχι κάθετα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 11:03:48 πμ »
Φάνη έχεις δίκιο, το λάθος έγινε από βιασύνη, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και το ενδιαφέρον σου  :) ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 08:29:39 πμ »
Πολύ ωραίο βγήκε.Τα φορτώματα με ποιο πράσινο βάφτηκαν?

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: M1A1 13th Marine Expeditionary Unit (TAMIYA 1/35) Reset
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2022, 08:54:24 μμ »
US Dark Green Vallejo για τα φορτώματα, ευχαριστώ Στάθη  :wink: ::salut::

Tags: