Αποστολέας Θέμα: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart  (Αναγνώστηκε 965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« στις: Μάιος 27, 2022, 08:52:12 μμ »
Καλησπέρα στο κλάμπ,

Μετά από καιρό, είπα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από ένα μοντέλο που τέλειωσα σχετικά πρόσφατα. Είναι το Τ-55Α της Μινιαρτ, στα χρώματα του Γιουγκοσλαβικού Στρατού όπως έδρασε στα τέλη της δεκαετίας του 1990 στο Κόσοβο. Ήταν το πρώτο κιτ της Μίνιαρτ που επιχείρησα να φτιάξω. Πραγματικά με έσκιαζαν τα 800+ κομμάτια και γενικά αναρωτιώμουν γιατί η εταιρία αυτή επιλέγει τέτοια πολυπλοκότητα στα μοντέλα της. Τελικά όμως, δεν με δυσκόλεψε, απλά έπρεπε να αφιερώσω πολύ περισσότερο χρόνο σε κόψε-κόλα, από ότι σε ένα συνηθισμένο κιτ. Μερικά δε κομμάτια θα μπορούσαν απλά να είναι αναγλυφες λεπτομέρειες. Προς τιμήν της εταιρίας έσπευσε να μου στείλει ένα κομμάτι που χαθηκε στο ... υπερπέραν και δεν μπορούσα να τελειώσω το πολυβόλο. Το κατασκευαστικό αποτέλεσμα μου άρεσε και για βάψιμο διάλεξα το πολύπλοκο σέρβικο καμουφλάζ τεσσάρων τόνων, όπως εμφανίζεται στο κουτί του κιτ. Τα χρώματα είναι Gunze και Tamiya και το άρμα είναι παλαιωμένο και βρωμισμένο με διάφορες σκόνες και ζουμιά. Πρόσθεσα επιπλέον μόνο την κεραία και τα κουτιά πυρομαχικών στη θέση των πίσω δεξαμενών καυσίμου, όπως ήταν και το αυθεντικό σε κάτι φωτό που βρήκα.

Eh, voila

IMG-0399" border="0 IMG-0410" border="0 IMG-0404" border="0 IMG-0401" border="0 IMG-0411" border="0 IMG-0429" border="0 IMG-0414" border="0 IMG-0424" border="0 IMG-0462" border="0 IMG-0406" border="0 IMG-0463" border="0 IMG-0418" border="0 IMG-0403" border="0

IMG-0455" border="0

Δημήτρης
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2022, 09:59:16 μμ »
Πολύ ωραία και προσεγμένη δουλειά με σωστά σταθμισμένα βρωμίσματα για τα γούστα μου. Έχεις φωτογραφίες από την κατασκευή; Θα παίξει και βάση ή θα μείνει standalone; Το σλόγκαν στον πύργο ("τέσσερις σωματοφύλακες") γιατί το δίνει γραμμένο στο λατινικό και όχι στο κυριλικό αλφάβητο, άραγε;

edit λόγω της φωτογραφίας όπου ήταν γραμμένο έτσι, η μία επιγραφή στο ένα και η άλλη στο άλλο αλφάβητο.

Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8209
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2022, 05:12:24 πμ »
Πολύ όμορφο :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2022, 07:42:19 πμ »
Πάρα πολύ ωραίο είναι!
Οι ιμάντες πρόσδεσης στον πύργο είναι και αυτοί του κιτ?

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2022, 02:46:14 μμ »
Σας ευχαριστώ.

Πολύ ωραία και προσεγμένη δουλειά με σωστά σταθμισμένα βρωμίσματα για τα γούστα μου. Έχεις φωτογραφίες από την κατασκευή; Θα παίξει και βάση ή θα μείνει standalone; 

Κωστή, μια και μοναδική έβγαλα πριν το βερνικι και τα μικροπράγματα, για να τη στείλω στην Μίνιαρτ, από το χάλι που επκρατεί στο μικρό γραφειάκι-εργαστήριό μου καταλαβαίνεις γιατι δεν είμαι για να βγάζω κατασκευαστικές φωτό.
IMG-1469" border="0
Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω επιχειρήσει να φωτογραφίζω κατά την διάρκεια της συναρμολόγησης. Είναι κυρίως θέμα χρόνου. Ίσως σε μια από τις επόμενες κατασκευές, έχω κάτι υπόψην μου. Για βάση, το ίδιο, χρόνος αλλά κυρίως χώρος. Όσο μικρή και να είναι η βάση, πάλι έχω ζήτημα. Δεν μιλάω για τα διοράματα μου φαίνονται και απαιτικά πολύ και θέλουν και άλλες τεχνικές που πρέπαι να εφαρμόσω.

Το σλόγκαν στον πύργο ("τέσσερις σωματοφύλακες") γιατί το δίνει γραμμένο στο λατινικό και όχι στο κυριλικό αλφάβητο, άραγε;

edit λόγω της φωτογραφίας όπου ήταν γραμμένο έτσι, η μία επιγραφή στο ένα και η άλλη στο άλλο αλφάβητο.

Ακριβώς, όπως φαινεται σε αυτή που ανέβασες και σε 2 ακόμη φωτό και ένα  βιντεάκι που βρήκα στο διαδίκτυο. έτσι ακριβώς δίνει τα σήματα και η Μινιαρτ. Το μόνο που δεν μου άρεσε από τα σήματα ήταν ο αύξων αριθμός, γι' αυτό χρησιμοποίησα δικά μου εκεί.

Οι ιμάντες πρόσδεσης στον πύργο είναι και αυτοί του κιτ?

Ναι, οι ιμάντες ήταν φωτοχαραγμένα που συμπεριλαμβανονταν στο εξαιρετικά πολύπλοκο αλλά και λεπτομερές κιτ.
 
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2022, 12:26:03 πμ »
Πολύ ωραίο φαίνεται αλλά τα link σε φωτο δεν προσφέρουν τιποτα τα βλεπω μικροσκοπικά. Το Image Hosting ισως να τα έδειχνε καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2022, 12:33:04 πμ »
Πολύ ωραίο φαίνεται αλλά τα link σε φωτο δεν προσφέρουν τιποτα τα βλεπω μικροσκοπικά. Το Image Hosting ισως να τα έδειχνε καλύτερα.
Αν κλικάρεις δύο τρεις φορές προχωρώντας, τότε φτάνεις σε πραγματικά μεγάλες φωτό.

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2022, 11:54:23 πμ »
Πολύ ωραίο φαίνεται αλλά τα link σε φωτο δεν προσφέρουν τιποτα τα βλεπω μικροσκοπικά. Το Image Hosting ισως να τα έδειχνε καλύτερα.

Όπως το λέει παραπάνω ο Κωστής είναι. Μόλις ο σύνδεσμος σε οδηγήσει στην ιστοσελίδα του ibb,  πρέπει να κλικάρεις στη φωτογραφία για μεγέθυνση. Εξαρτάται και από τι συσκευή το βλέπεις, πχ σε οθόνη Η/Υ οι φωτογραφίες φαίνονται εξαρχής αρκετά μεγάλες.   
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2918
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2022, 11:03:01 μμ »
Πανέμορφη δουλειά!Πολλά μπράβο  ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2022, 01:43:29 πμ »
Καταπληκτικη δουλεια που αξιζει πολλα συγχαρητηρια και επαινους.Συνεχισε ετσι
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2022, 04:09:49 μμ »
Καταπληκτικη δουλεια που αξιζει πολλα συγχαρητηρια και επαινους.Συνεχισε ετσι

Πανέμορφη δουλειά!Πολλά μπράβο  ::eusa_clap::

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια!
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1262
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 02, 2022, 08:58:34 πμ »
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ  ΔΟΥΛΕΙΑ , ΜΠΙΖΟΥΔΑΚΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ . ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗΣ . ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ !!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T-55A Yugoslav Army in Kosovo - 1/35 Miniart
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 02, 2022, 05:27:36 μμ »
Νά ‘σαι καλά, Περικλή !!! ::thanks_smilie:: ::thanks_smilie:: ::thanks_smilie::
Μέτρον άριστον