Αποστολέας Θέμα: Akitsushima Seaplane Tender (1/700)  (Αναγνώστηκε 289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Akitsushima Seaplane Tender (1/700)
« στις: Μάιος 19, 2022, 04:09:32 μμ »
Πριν λίγο καιρό, έκανα μια επέμβαση στον αγκώνα. Ο γιατρός, που είναι παλιός μου γνωστός και συλλέκτης, δεν ήθελε να πληρωθεί. Έτσι προσφέρθηκα να του φτιάξω ένα πλοίο επιλογής του. Έχοντας μια προτίμηση στου Ιάπωνες, επέλεξε το πλοίο εφοδιασμού και συντήρησης υδροπλάνων IJN Akitsushima (προσωπικά αγνοούσα την ύπαρξή του). Εδώ θα βρείτε στοιχεία για το συγκεκριμένο πλοίο: https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_seaplane_tender_Akitsushima

To μοντέλο είναι της Pit Road και είναι καλό και (μάλλον) ακριβές. Παράλληλα ο γιατρός μου έδωσε και ένα εξαιρετικό και πολύ εκτεταμένο σετ ΡΕ της (άγνωστης σε εμένα) Tetramodels, ειδικά για το συγκεκριμένο σκάφος. Παρότι δεν το χρησιμοποίησα όλο, η λεπτομέρεια που πρόσθεσε κυρίως στον γερανό είναι εξαιρετική. Οι ιστοί, έγιναν από μπρούτζινο rod. Το κιτ παρέχει και δύο τετρακινητήρια υδροπλάνα: Emily και Mavis. Το πρώτο τοποθετήθηκε στο κατάστρωμα (προς συντήρηση), ενώ το δεύτερο (υποτίθεται) πως πλησιάζει για ανεφοδιασμό (σε αυτό, αντί για προπέλλες, έβαλα διαφανή δισκάκια).

Ελπίζω να σας αρέσει..... Σχόλια και σχολιανά, καλοδεχούμενα!!!!! ::salut::




ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Akitsushima Seaplane Tender (1/700)
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2022, 07:24:19 μμ »
Πολύ όμορφη κατασκευή! Χάσαμε μοναδική ευκαιρία για να κάνεις κάτι στην 1/35 αλλά τι να κάνουμε! Πολύ όμορφη η αντίθεση ανάμεσα στο σχετικά μικρό tender και τα θηριώδη υδροπλάνα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Akitsushima Seaplane Tender (1/700)
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2022, 07:49:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Κωστή!!!!! ::salut::

Είπαμε: Με λάθος (μετρικές) κλίμακες δεν ασχολούμαι!!!!! ::glossa::

Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Tags: