Αποστολέας Θέμα: τι έχω κάνει λάθος;  (Αναγνώστηκε 685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
τι έχω κάνει λάθος;
« στις: Μάιος 06, 2022, 01:23:50 μμ »
Καλησπέρα παιδιά.

Αγορασα τον Iwata eclipse αναρροφησης. Πηρα χρωματα αυτοκινητου χυμα, μεταλλικα. αυτος μου ειπε οτι ισως χρειαστει λιγο ακομα αραιωση οποτε μου εδωσε υλικο να το αραιωσω.

Έχω το παρακατω κομπρεσερ. ενα φθηνο.


προσπάθησα πολλές φορές να βάψω μάταια όμως. Με τα σπρέι τόσο καιρό είχα φοβερή κάλυψη και έπιανε η μπογιά. Με αυτό τώρα δεν ξέρω τι φταίει....ή θα βουλώνει η μύτη ή θα είναι πολύ αραιή η μπογιά.

Βάφω πλαστικά από 3d εκτυπωτη. Πιστευα οτι θα εχω καλη καλυψη στα αντικειμενα μου και θα πιανει η μπογια πανω. να φταιει το κομπρεσερ;

επίσης είδα και αυτό το βίντεο
... εντυπωσιαστηκα. στην αρχή που βάφει σε χαρτί και μετά ξύλο και βερνίκια. και αυτό που χρησιμοποιεί είναι 0.5 όσο και το δικό μου δλδ. ωραια ειπα αυτο μου κανει σαν καλυψη ...αλλά δεν ξέρω τι κάνω λάθος. να φταίνε οι μπογιές που πήρα;

επίσης αυτός εδώ
στο 7 και 40 ψεκαζει με τοση ευκολια.....ετσι σκεφτομουν θα γινοταν και με εμενα....τι να παιζει;


ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2022, 03:47:05 μμ »
Αστάρι έχει από κάτω?
Επίσης τα σπρέυ είναι lacquer. Έχουν τέλεια κάλυψη. Αν τα χρώματα που πήρες είναι τα επονομαζόμενα οικολογικά (όχι lacquer), απ' όσο ξέρω από φίλο που φτιάχνει custom μουσικά ένχορδα όργανα, δεν έχουν καθόλου καλή καλυπτικότητα και απαιτούν πολλαπλές στρώσεις.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2022, 10:26:43 μμ »
ναι ρε γμτ έχω κάνει ασταρι 2 χέρια. αλλά η μπογιά δεν μου βγαίνει όπως τα βίντεο. πολύ παιδεμα. δεν ψεκάζει καλά.

τα χρώματα που πήρα είναι αυτοκινήτου μεταλλικά. για πλαστικά τι χρώματα να πάρω δεν ξέρω να απλώνει και γαμω και να αντέχει σε εξωτερικές συνθήκες. να φταίει η πίεση από το κομπρεσέρ που δεν το πετάει δυνατά;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2022, 11:28:41 πμ »
...
τα χρώματα που πήρα είναι αυτοκινήτου μεταλλικά.
...
Μιλάω μόνο για αυτοκινητάδικα χρώματα. Υπάρχουν τα παλιά γνωστά (lacquer based) και τα επονομαζόμενα οικολογικά (non lacquer based). Αυτά τα δεύτερα είναι που δεν έχουν επαρκή καλυπτικότητα.


...
Να φταίει η πίεση από το κομπρεσέρ που δεν το πετάει δυνατά;
Επειδή είναι η πρώτη σου επαφή με αερογράφο, θα πρέπει να μάθεις να βάφεις γενικότερα, ανεξάρτητα από τα τερτίπια και τις ιδιομορφίες του εκάστοτε τύπου χρώματος. Αυτό θα το πετύχεις, παρακολουθώντας πολλά βίντεο σχετικά με αερογραφία, με πάρα πολλή εξάσκηση, δοκιμές/αποτυχίες και πιθανώς με το να κάτσεις δίπλα σε κάποιον που ξέρει να βάφει με αερογράφο, ή ακόμα και με κάποια σεμινάρια. Καλώς ή κακώς ο αερογράφος δεν είναι φάση "διακόπτης", "ON/OFF", "Βάφει/Δεν βάφει". Έχει πολλές παραμέτρους που διαφοροποιούν την ίδια την διαδικασία βαψίματος, αλλά βέβαια και το τελικό αποτέλεσμα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2022, 12:10:58 μμ »
συμφωνώ σε όσα λες αλλά εάν δεν βρω την σωστή αναλογια δεν έχει νόημα να παιδεύομαι. όπως επίσης δεν έχει νόημα εάν το κομπρεσσορακι κάνει το κακό.

Αυτός που πήρα τα χρώματα μου είπε δεν θα 'χω θέμα...ίσως με το λευκό μου είπε. πήρα έναν τύπο σε άλλο κατάστημα και μου είπε ίσως το χρωμα που μου έδωσε να μην παίρνει άλλη αραίωση.....δεν ξέρω τι εννοεί. όποτε τι δεν γίνεται αυτό που έχω στον νου μου να κάνω;


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2022, 04:23:25 μμ »
Ξαναδιάβασε αυτά που σου έγραψα :wink:

Μιλάω μόνο για αυτοκινητάδικα χρώματα. Υπάρχουν τα παλιά γνωστά (lacquer based) και τα επονομαζόμενα οικολογικά (non lacquer based). Αυτά τα δεύτερα είναι που δεν έχουν επαρκή καλυπτικότητα.

Επειδή είναι η πρώτη σου επαφή με αερογράφο, θα πρέπει να μάθεις να βάφεις γενικότερα, ανεξάρτητα από τα τερτίπια και τις ιδιομορφίες του εκάστοτε τύπου χρώματος. Αυτό θα το πετύχεις, παρακολουθώντας πολλά βίντεο σχετικά με αερογραφία, με πάρα πολλή εξάσκηση, δοκιμές/αποτυχίες και πιθανώς με το να κάτσεις δίπλα σε κάποιον που ξέρει να βάφει με αερογράφο, ή ακόμα και με κάποια σεμινάρια. Καλώς ή κακώς ο αερογράφος δεν είναι φάση "διακόπτης", "ON/OFF", "Βάφει/Δεν βάφει". Έχει πολλές παραμέτρους που διαφοροποιούν την ίδια την διαδικασία βαψίματος, αλλά βέβαια και το τελικό αποτέλεσμα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Το ρεζουμέ των παραπάνω είναι: Αν δεν στρώσεις κWλο και δεν παιδευτείς, δεν βάφεις ΣΩΣΤΑ με αερογράφο !!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2022, 07:39:41 μμ »
Μήπως για τα χρώματα που χρησιμοποιείς και τα αντικείμενα που θέλεις να βάψεις χρειάζεσαι πιστόλι βαφής (από εργαλειάδικο) και όχι αερογράφο; Λέω τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2022, 08:14:56 μμ »
Δεν ξερω γι αυτό ρωτάω

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2022, 08:22:18 μμ »
Βάλε καμία φωτογραφία

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2022, 10:11:10 μμ »
Τι φωτογραφία να βάλω;!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2022, 10:44:42 μμ »
Από αυτό που δεν σου βάφτηκε καλά. Και ίσως και κανά βιντεάκι πώς ψεκάζει. Ή απλά δοκίμασε και με κάποιο άλλο χρώμα αν έχεις, όχι αυτοκινήτου, για να δεις αν αυτό το ψεκάζει καλά.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2022, 12:37:00 πμ »
Ωραια σε ευχαριστω πολύ αλήθεια .αύριο μεθαύριο θα ανεβάσω υλικο

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2022, 10:31:37 μμ »
ήδη πήγα σε έναν γνωστό και μου είπε ότι είναι παρά πολύ πηχτό. μου έδωσε κάτι αλλά αυτοκινήτου να δοκιμάσω. μάλιστα μου είπε ότι αυτά και με πιστόλι θα είχα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: τι έχω κάνει λάθος;
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2022, 01:06:08 πμ »
Μάλιστα. Ελπίζω ότι τώρα θα έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις.

Tags: