Αποστολέας Θέμα: F-4EJ JASDF  (Αναγνώστηκε 770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Petros Kuwait

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 51
  • Τόπος: KUWAIT
  • modelclub.gr
F-4EJ JASDF
« στις: Μάρτιος 29, 2022, 08:51:57 μμ »
Ειμαι λατρης του F-4 PHANTOM για ολες του τις εκδοσεις και χρηστες. Τελευταια με τη FINE MOLDS να προσφερει το καλυτερο κιτ σε κλιμακα 1/72, μπηκα στο τριπακι της συλλογης κιτ απο διαφορετικους κατασκευαστες.
Αφου αγορασα πολλα κιτ, απο διαφορα μερη του κοσμου (online), εφτασε η ωρα να αποφασησω, ποιες εκδοσεις και για ποιους χρηστες θα κατασκευασω τα κιτ.
Περα απο τα προφανη, US NAVY, MARINES, USAF Vietnam & post Vietnam era, ΠΑ, καποια κιτ περισευαν και δεν ηξερα τι να φτιαξω.
Οι αγορες μου συνηθως γινονται απο Ιαπωνεζικα διαδικτυακα καταστηματα, μπηκα στο πειρασμο και αγορασα 4 καταπληκτικα βιβλια για το Phantom, ολα στα Ιαπωνικα.
Η JASDF παρολο που ειχε αεροσκαφη μειωμενων δυνατοτητων και αποκλειστικα στο ρολο αεραμυνας, τα χρησιμοποιησε εκτενως.
Η JASDF εβαψε στα πλαισια ασκησεων τα αεροσκαφη με μερικα καταπληκτικα camo.
Ετσι μπηκα στο πειρασμο να φτιαξω ενα Φαντασμα Σαμουραι.
Οποτε, το καλο, με μερικα λαθη στο σχημα του εμπροσθιου τμηματος της ατρακτου κιτ της HASEGAWA, θα κατασκευαστει σαν F-4EJ KAI 301 SQR Air Combat Meeting  2013, με εντυπωσιακο μαυρο καθετο σταθερο και δοντια καρχαρια στο ρυγχος, σηματα της DXM #41-7113.
Το κιτ της  HASEGAWA δεν γινεται ΚΑΙ κατευθειαν απο το κουτι, θελει νεους πινακες οργανων, νεα ακροπτερυγια με RWR και stiffening ribs στο κωνο του ρανταρ.
Οποτε αρχισε το scavenging των αλλων κιτ που εχω στα ραφια.
Πινακες οργανων απο τη FINE MOLDS, ακροπτερυγια απο το #2381 HASEGAWA, (που θα γινει Ελληνικο φωτοαναγνωριστικο, με extended slats απο το F-4E IRAN AIR FORCE HASEGAWA #1990).
Τα  stiffening ribs θα γινουν απο μηκη πλαστικου EVERGREEN και θα λιμαριστουν.
Τα καθισματα θα δεχτουν ζωνες και καλουδια παο το πολυ καλο σετ της EDUARD για ζωνες καθισματων ΜΚ4.
Η κατασκευη ειναι ευκολη μεχρι που φτανουμε στην ευθυγραμμηση, ατρακτου, κοκπιτ, αεραγωγων.
Το κιτ αφηνει ενα δοντι στον αριστερο αεραγωγο, ο δεξιος ερχεται προσωπο με την ατρακτο και αλφαδιαζει τελεια, ο αριστερος μου ξεφυγε και φαινεται η ραφη.
Παρακατω εχω καταγραψει ολα τα βηματα που εκανα για το βαψιμο της παραλλαγης σε στυλ F-15, FS36375 & FS36320
1.Priming with Mr surfacer 1500
2. Marbling with white 1
3. Upper surfaces pre shading with TAMIYA XF77
4. Lower surfaces lines pre shading with MR COLOR 307 FS36320
5. AMMO MIG 072 DUST at ailerons, and engine panels
6. Upper surfaces 1/1 MR COLOR 307+ WHITE, light spray the fuselage and wings
7. Upper surfaces overall spray with VIC HOBBY 177
8, Overall spray lower surfaces VIC HOBBY 178
9. Upper Panel lines over sprayed with MR COLOR 307 FS36320
10. Under surfaces panel lines over sprayed with MR COLOR 306 FS36375
11. Vertical stabilator primed white WHITE
12. Panel lines over sprayed with TAMIYA XF77
Θα με συγχωρεσετε για τα αγγλικα, αλλα τα γραψα για να τα αναβασω και  στο Instagram.
Μετα σειρα εχουν οι εξαγωγες και η αντιθερμικη ασπια απο τιτανιο της ουρας
13. Black sprayed inside the panels only
14. Area after the exhausts sprayed GLOSS BLACK
14. First layer TAMIYA TITANIUM SILVER X32
15. Side panels sprayed MR HOBBY SUPER FINE SILVER SILVER SM201, CHROME SILVER SM06, SUPER STAINLESS SM04
16. Masking strips 0.01 mm on the lower surfaces and spray ALCLAD II PALE BURNT METAL ALC-104 at the rear, JET EXHAUST ALC-113 aft
Οπως διαβασατε στη διαδικασια βαψιματος, χρησιμοποιησα τα χρωματα της Ιαπωνικης VIC HOBBY.
Καταπληκτικα χρωματα, ακρυλικα, ψεκαζονται πανευκολα και το στρωσιμο ειναι τελειο, αργουν να στεγνωσουν ομως.
Αφου ειχα βαψει με ακρυλικα, δεν βερνικωσα με GUNZE GLOSS αλλα με το ακρυλικο της VMS.
Κατι τυχη επεσα πανω σε βιντεο της εταιριας στο YOUTUBE και αποφασισα να τα παραγγειλω και να τα δοκιμασω.
Καταπληκτικο προιον, καλυτερο απο της ΑΜΜΟ ΜIG.
Μετα ηρθε η ωρα των σηματων.
Η καρτελα της DXM ειναι καταπληκτικη, δινει ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα προειδοποιητικα, μα ολα!!!!!
Εβαζα σηματα για 3 μερες, 240 σηματα εβαλα!!! μου βγηκαν τα ματια, αλλα αξιζει το αποτελεσμα.
Τα σηματα DXM τα συστηνω, εχουν τελεια εφαρμογη με λεπτο φιλμ.





































































Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: F-4EJ JASDF
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2022, 09:51:21 πμ »

αυτό το πράγμα που φτιάχνετε το αεροπλάνο να είναι πιο όμορφο από το πραγματικό...
συγχαρητήρια !

Η μόνη μου απορία είνα στα φλαπς, το καφε λάδι από τη φωτό που δείχνεις, μου φαίνεται κάπως έντονο.. Δεν ξέρω αν η φωτό που δείχνεις είναι με τελιωμένες τις φθορές  ή έχεις κάνει αλλαγές ...

και πάλι συγχαρητήρια ..
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Petros Kuwait

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 51
  • Τόπος: KUWAIT
  • modelclub.gr
Απ: F-4EJ JASDF
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2022, 10:10:08 πμ »
αυτό το πράγμα που φτιάχνετε το αεροπλάνο να είναι πιο όμορφο από το πραγματικό...
συγχαρητήρια !

Η μόνη μου απορία είνα στα φλαπς, το καφε λάδι από τη φωτό που δείχνεις, μου φαίνεται κάπως έντονο.. Δεν ξέρω αν η φωτό που δείχνεις είναι με τελιωμένες τις φθορές  ή έχεις κάνει αλλαγές ...

και πάλι συγχαρητήρια ..
 ::salut::
Σε ευχαριστω, αλλα το καφε πανω στο γκρι χρωμα κανει αντιθεση και φαινεται εντονο. Μπορει να μου ξεφυγε, αλλα μου αρεσει οπως το βλεπω και τα Ιαπωνικα αεροσκαφη εχουν εντονες φθορες, πολυ βρωμια, οπως τα US NAVY & US MARINES

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-4EJ JASDF
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2022, 10:27:39 πμ »
Τα Hinomaru Φαντόμια πάντα με ενθουσίαζαν από τότε που είχα δει τα Hasegawa με το βατράχι και το πτηνό. Και οι επόμενες παραλλαγές πολύ ωραίες.

ΒΓαίνει πολύ εντυπωσιακό, καλά τελειώματα!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Petros Kuwait

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 51
  • Τόπος: KUWAIT
  • modelclub.gr
Απ: F-4EJ JASDF
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2022, 10:48:11 πμ »
Τα Hinomaru Φαντόμια πάντα με ενθουσίαζαν από τότε που είχα δει τα Hasegawa με το βατράχι και το πτηνό. Και οι επόμενες παραλλαγές πολύ ωραίες.

ΒΓαίνει πολύ εντυπωσιακό, καλά τελειώματα!

Μαθιός
Σε ευχαριστω πολυ. Μου εδωσαν εμπνεση τα βιβλια που αγορασα απο την Ιαπωνια. Επομενη σταση τα F-15DJ AGGRESSORS

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: F-4EJ JASDF
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2022, 08:46:35 μμ »
Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά σε ένα θέμα που είναι ιδιαίτερο (τα γιαπωνέζικα είναι μια κατηγορία από μόνα τους) αλλά κατά την προσωπική μου άποψη θα έπρεπε να επιμείνεις λίγο παραπάνω με το βασικό χρώμα έτσι ώστε να μειωθεί το έντονο contrast με το preshade νομίζω ότι είναι too much για την κλίμακα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Petros Kuwait

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 51
  • Τόπος: KUWAIT
  • modelclub.gr
Απ: F-4EJ JASDF
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2022, 09:02:28 πμ »
Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά σε ένα θέμα που είναι ιδιαίτερο (τα γιαπωνέζικα είναι μια κατηγορία από μόνα τους) αλλά κατά την προσωπική μου άποψη θα έπρεπε να επιμείνεις λίγο παραπάνω με το βασικό χρώμα έτσι ώστε να μειωθεί το έντονο contrast με το preshade νομίζω ότι είναι too much για την κλίμακα  ::salut::
Σε ευχαριστω για το σχολιο Ευαγγελε, θα το εχω υποψιν μου στα Ελληνικα F-4E RF-4E που εχω ηδη ξεκινησει ::hi::

Tags: HASEGAWA 1/72