Αποστολέας Θέμα: Μασκάρισμα παραθύρων  (Αναγνώστηκε 1031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

• Scale 1/144
  • *
  • modelclub.gr
Μασκάρισμα παραθύρων
« στις: Ιανουάριος 08, 2022, 10:58:30 μμ »
Παιδιά για σας. Φτιάχνω ένα Sukhoi 100 Superjet Svesda (1/144). Τα παράθυρα του μοντέλου είναι πολύ μικρά. Πως τα μασκάρεις για να βάψεις το μοντέλο;

Αποσυνδεδεμένος StathisP

• Scale 1/48
  • *
Απ: Μασκάρισμα παραθύρων
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2022, 12:39:44 μμ »
Με καποιο υγρο μασκαρισματος οπως αυτο

https://www.mr-hobby.com/en/product3/category_39/211.html

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

• Scale 1/144
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2022, 01:40:52 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή τα παράθυρα στα μοντέλα των επιβατικών αεροπλάνων είναι μικρά-όπως σε αυτό που φτιάχνω-η κάλυψή τους είναι δύσκολη, δηλ. το καλυπτικό υγρό βγαίνει και εκτός παραθύρου. Μετά το βάψιμο όταν πας να το βγάλεις, κινδυνεύεις να χαράξεις και τα κρύσταλλα. Το συγκεκριμένο υγρό έχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που να βοηθάει σε αυτά τα προβλήματα;

Συνδεδεμένος nick2

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: πειραιας
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2022, 02:25:26 μμ »
Για το συγκεκριμένο αεροπλάνο-κιτ κυκλοφορούν στο εμπόριο μάσκες.
Όχι πως είναι πολύ απλή η τοποθέτησή τους, μιας και τα παράθυρα είναι μικρά, αλλά είναι μια καλή λύση.

Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτή η λύση, τότε το υγρό μασκαρίσματος μάλλον είναι μονόδρομος.
Στην Ελληνική αγορά κυκλοφορεί το παρακάτω υλικό που είναι πολύ λεπτό και εύχρηστο και βολεύει για λεπτοδουλειές.
Διαθέτει πολύ λεπτό ενσωματωμένο πινελάκι.

http://www.greenstuffworld.com/creative/en/projects/557

Το έχω δοκιμάσει και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν και μικρή ποσότητα, αξίζει τα χρήματά του.
Στεγνώνει αργά σε σχέση με άλλα, όμως το φιλμ που αφήνει είναι πολύ πολύ λεπτό και με ένα καλό νυστέρι μπορεί όταν στεγνώσει να κοπεί εύκολα.
Επίσης στεγνώνει αρκετά διαφανές ώστε εύκολα να βλέπεις τί κόβεις, αν χρειαστεί να αφαιρέσεις υλικό πριν βάψεις.

Ίσως να υπάρχουν κι άλλα παρόμοια υλικά, όμως δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω.
Πάντως το συγκεκριμένο είναι πολύ πιο ευκολοδούλευτο από τα μασκόλ της humbrol ή της gunze.

Αποσυνδεδεμένος StathisP

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2022, 02:43:13 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή τα παράθυρα στα μοντέλα των επιβατικών αεροπλάνων είναι μικρά-όπως σε αυτό που φτιάχνω-η κάλυψή τους είναι δύσκολη, δηλ. το καλυπτικό υγρό βγαίνει και εκτός παραθύρου. Μετά το βάψιμο όταν πας να το βγάλεις, κινδυνεύεις να χαράξεις και τα κρύσταλλα. Το συγκεκριμένο υγρό έχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που να βοηθάει σε αυτά τα προβλήματα;

Αν η περιοχη που θες να καλυψεις ειναι πολυ μικρη χρησιμοποιησε μια οδοντογλυφιδα η κατι παρομοιο ωστε να βαλεις την ποσοτητα που θες χωρις να ξεχειλισει εκτος.
Το υγρο της gunze το εβαλα ενδεικτικα,μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο θες αυτο που προτεινει ο φιλος απο πανω φαινεται πολυ καλο.Οσον αφορα την αφαιρεση  ολων των μασκων
θελει προσοχη και υπομονη δεν γινεται αλλιως

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

• Scale 1/144
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2022, 10:55:19 μμ »
Παιδιά νομίζω ότι έπιασα το νόημα. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας.

Αποσυνδεδεμένος felix

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fighter Fling Maniac
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 04:11:06 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα κάτι διαφορετικό, μικρά μπαλάκια από blue tack / patafix, τα οποία τα τοποθετείς στα παράθυρα και με ελάχιστη πίεση με το δάχτυλό σου, τα διαμορφώνεις κατάλληλα για να καλυφθεί όλη την επιφάνεια του παράθυρου. Προσοχή μόνο μην εφαρμόσεις πολύ πίεση και τελικά ξεκολλήσεις τα παράθυρα από την άτρακτο, προυπόθεση είναι ότι τα έχεις κολλήσει καλά. ::salut::
Νωντας

Αποσυνδεδεμένος CoBras

• Scale 1/72
  • *
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2022, 11:06:45 πμ »
Πρόσφατα αγόρασα το υγρό μασκαρίσματος της Vallejo ...
Είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημένος !!!
Απλώνεται με πινέλο και στεγνώνει αρκετα διάφανο !!! Σε μικρομασκαρίσματα χρησιμοποιώ οδοντογλυφίδα ...
Αφαιρείται πανεύκολα με την ακρη οδοντογλυφίδας ή ακόμα και τρίψιμο με τα δάκτυλα χωρίς κόφτη που μπορεί να χαράξει το πλαστικό !!!

Tags: