Αποστολέας Θέμα: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)  (Αναγνώστηκε 1578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« στις: Δεκέμβριος 18, 2021, 10:43:28 μμ »
Μετά απο ένα ατελέσφορο μοντελιστικά έτος (...είναι που γυρίσαμε στην κανονικότητα και κοπήκαν τα lockdown  ::glossa::) αποφάσισα να ποστάρω τα προτζεκτάκια που θέλω να δουλέψω μέσα στο 2022.

Ελπίζω με την παρακίνηση σας (....το μαστίγωμα εννοώ  :twisted:) να καταφέρω να ολοκληρώσω έστω κάποια από αυτά.

Το πρώτο προτζεκτάκι με το οποίο θα ασχολήθω, πάντα στην σωστή κλίμακα, αφορά τα παρακάτω δύο ψυχροπολεμικά καβουρντηστήρια:

 

Ξεκινάμε με παπαντζοεισαγωγή:

Το κιτ 03175 (από εδώ και στο εξής Μοντέλο Α) που δίνει και την μπΟλΝτόζα αγοράστηκε το καλοκαίρι του 2017 από κατάστημα στο Βελιγράδι καθώς εκτός από τα υπόλοιπα σουβενίρ και τζιτζιμπλίκια ψωνίζω πάντα και μοντέλα όταν επισκέπτομαι άλλη πόλη, είτε εντός, είτε εκτός Ελλάδας  :)

Το κιτ 03140 (από εδώ και στο εξής Μοντέλο Β) ήρθε στα χέρια μου σε προχωρημένο στάδιο της κατασκευής ως δώρο με την μαζική αγορά αρκετών 72αριων από χρήστη του MC Marketplace


(....όπως διαπιστώνετε....στα ψώνια είμαι πολύ καλός  ::glossa::)


Πάμε τώρα στις ερωτήσεις-απορίες:
-Και τα δύο κιτ δίνουν ενδιαφέροντα σήματα για πολύχρωμες παραλλαγές. Αν έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο και τσακπίνικο μετά χαράς θα ακούσω την κάθε πρόταση.
-Έχω στη διάθεση μου απο το νετ συνολικά 6 walkaround. Επειδή θέλω να αναπαραστήσω κάτι μάχιμο-δουλεμένο χρειάζομαι έμπνευση πέρα απο τα walkaround. Και εδώ κάθε πρόταση θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως.

Π.χ τα δύο παρακάτω φαγουρίζουν λίγο την τσέπη μου.
https://www.discounthobbyzone.com/el-gr/m60a3-vol.-1,-sabot-14936-2?search=m60
https://www.discounthobbyzone.com/en-gb/m60a2-a3-kai-avlb-tankograd

 Αν κάποιος τα έχει στην βιβλιοθήκη του, ας γράψει δυο λογάκια.... πλησιάζει και η γιορτή μου  ::glossa::

 ::salut::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 09:02:05 πμ »
Για να μη καθυστερούμε, θα τα κάνεις και τα 2 Ελληνικά.
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Το ένα μονόχρωμο πράσινο και το άλλο, αυτό με το μαχαίρι με παραλλαγή.
ΝΑΙ είχαμε Μ60Α3 με μαχαίρι στον Ε.Σ..
Για κάποιο άγνωστο λόγο βέβαια ποτέ δε φωτογραφήθηκαν επίσημα.

Αναφορικά με τα βιβλία είναι και τα 2 εξαιρετικά, στα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

Καλή αρχή στο project σου.

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 02:53:35 μμ »
Μ60Α3 της 7η ΕΜΑ



Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 06:34:09 μμ »
Κύριε Φάνη βλέπω δεν έχω και πολλά περιθώρια επιλογής οπότε πάμε για  ::avgreekflag5pn::
Οπότε ξεκινούν και οι ερωτήσεις:
1)Υποψιάζομαι οτι τα κιτ βγάζουν ελληνικά M60A3 κατευθείαν απο το κουτί. Μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε αυτό??
2)Δεν εχώ ιδέα τι χρώματα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Αν έχεις σημειώσεις σε f.s θα μου έλυνες τα χέρια

Εγώ πάντω έκανα το καθήκον μου και εκτός από τα βιβλία παρήγγειλα και τα παρακάτω εξτραδάκια:
LM72009: Σήματα για ελληνικά Patton κτλ.
LM72008: Τακτικά σήματα ασκήσεων
LMA72001:Βάσεις για τακτικά σήματα

Τα δύο τελευταία δεν ξέρω αν θα μας χρειαστούν στο παρόν πρότζεκτ αλλά τα πήρα να υπάρχουν...πάντα με πρόφαση την επερχόμενη ονομαστική εορτή...σαν τους εγκληματίες που πάντα βρίσκουν έναν τρόπο να είναι αθώοι μέσα στο κεφάλι τους

Για καθαρά ενημερωτικούς σκοπούς (...μιας και ο Φάνης δεν θα το επιτρέψει  8)) η εταιρία προτείνει τα παρακάτω:

Μοντέλο Α με το μαχαίρι: Δύο τετράχρωμες επιλογές MERDC


Μοντέλο Β: Μια MERDC, μια τρίχρωμη ΝΑΤΟ, μία ερήμου και μία μονόχρωμη πράσινη (φαντάζομαι f.s 34102 περίπου σαν αυτό στην φώτο που πόσταρε ο αγαπητός κ. Sotiris)



Λογικά θα ακολουθήσουν κάποια επιπλέον....θεωρητικά ποστίδια μέχρι να δείτε πλαστικό  :mrgreen: :mrgreen:

Αν συμφωνεί ο κ. Φάνης μας και πάντα με την έγκριση της διαχείρισης μπορεί το ποστ να κουμπώσει στο Μ48 & Μ60 Mania το οποίο το έπιασα και το διαβάζω από την αρχή μήπως και ξεστραβωθώ. Ιστορικό ποστ. Θυμάμαι να το πρωτοκλικάρω όταν....πήγαινα γυμνάσιο  :lol:

 ::salut:: ::salut::


Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 06:38:03 μμ »
Καλη αρχη και απο εμενα ! Βλέπω πολλά έξτρα οποτε θα περιμένω υπερπαραγωγή!!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 06:56:26 μμ »
Κύριε Φάνη βλέπω δεν έχω και πολλά περιθώρια επιλογής οπότε πάμε για  ::avgreekflag5pn::
Οπότε ξεκινούν και οι ερωτήσεις:
1)Υποψιάζομαι οτι τα κιτ βγάζουν ελληνικά M60A3 κατευθείαν απο το κουτί. Μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε αυτό??
2)Δεν εχώ ιδέα τι χρώματα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Αν έχεις σημειώσεις σε f.s θα μου έλυνες τα χέρια

Εγώ πάντω έκανα το καθήκον μου και εκτός από τα βιβλία παρήγγειλα και τα παρακάτω εξτραδάκια:
LM72009: Σήματα για ελληνικά Patton κτλ.
LM72008: Τακτικά σήματα ασκήσεων
LMA72001:Βάσεις για τακτικά σήματα

Τα δύο τελευταία δεν ξέρω αν θα μας χρειαστούν στο παρόν πρότζεκτ αλλά τα πήρα να υπάρχουν...πάντα με πρόφαση την επερχόμενη ονομαστική εορτή...σαν τους εγκληματίες που πάντα βρίσκουν έναν τρόπο να είναι αθώοι μέσα στο κεφάλι τους

Για καθαρά ενημερωτικούς σκοπούς (...μιας και ο Φάνης δεν θα το επιτρέψει  8)) η εταιρία προτείνει τα παρακάτω:

Μοντέλο Α με το μαχαίρι: Δύο τετράχρωμες επιλογές MERDC


Μοντέλο Β: Μια MERDC, μια τρίχρωμη ΝΑΤΟ, μία ερήμου και μία μονόχρωμη πράσινη (φαντάζομαι f.s 34102 περίπου σαν αυτό στην φώτο που πόσταρε ο αγαπητός κ. Sotiris)



Λογικά θα ακολουθήσουν κάποια επιπλέον....θεωρητικά ποστίδια μέχρι να δείτε πλαστικό  :mrgreen: :mrgreen:

Αν συμφωνεί ο κ. Φάνης μας και πάντα με την έγκριση της διαχείρισης μπορεί το ποστ να κουμπώσει στο Μ48 & Μ60 Mania το οποίο το έπιασα και το διαβάζω από την αρχή μήπως και ξεστραβωθώ. Ιστορικό ποστ. Θυμάμαι να το πρωτοκλικάρω όταν....πήγαινα γυμνάσιο  :lol:

 ::salut:: ::salut::
Κεριά και λιβάνια που λένε στο χωριό μου!!!
Κύριο Φάνη με ανεβάζεις κύριο Φάνη με κατεβάζεις...
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Λογικά και τα 2 κιτ γίνονται απευθείας Ελληνικά.
Ναι συμφωνώ να κουμπώσεις το θέμα σου στη Μανία μου...
 :D :D :D
Για τα χρώματα, για την Ελληνική παραλλαγή εγώ χρησιμοποιώ Tamiya XF64, XF61, λευκό και μαύρο.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 07:19:07 μμ »
Χμμμ..Μαχαίρι άκουσα κύριε Φάνη μας :mrgreen:



Με πρόλαβες,θα πρότεινα κι εγώ Ελληνικά και τα 2 ::thumbleft::
Καλή συνέχεια!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 10:47:32 μμ »
Και για να σε ιντριγκαρω Μ60Α3 με αμερικανικη παραλλαγη  της Γ ΕΑΝ αν δεν λανθανω


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2021, 03:03:20 πμ »
Καλή αρχή Βασίλη, όπως και να τα φτιάξεις :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2021, 11:26:41 μμ »
Eγώ θα πρότεινα να φτιάξεις ένα αιγυπτιακό που έχει ωραία παραλλαγή και είναι πιο "εξωτικό" σαν θέμα  ::eusa_dance:: .Καλή αρχή κι από μένα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 12:51:24 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας στο τόπικ  ::salut:: ::salut::
Επειδή πρέπει να φύγω για δουλειά θα επανέλθω το βράδυ με απαντήσεις στα επιμέρους σχόλια και....λίγη θεωρία ακόμα πριν δούμε πλαστικό  :mrgreen: :mrgreen:
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 11:41:25 μμ »
Γεια σας κύριοι  ::salut::   

(....επιμένω Φάνη :mrgreen:)

Καλη αρχη και απο εμενα ! Βλέπω πολλά έξτρα οποτε θα περιμένω υπερπαραγωγή!!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Να σαι καλά Περικλή!  ::salut::
Γενικά είμαι αισόδοξος αλλά κρατάω πάντα μια πισινή μήπως και καταλήξει το πρότζεκτ σαν εκείνες.... τις ντάχτιριντί υπερπαραγωγές του bollywood και γελάσει κάθε πικραμένος.
Λογικά και τα 2 κιτ γίνονται απευθείας Ελληνικά.
Ναι συμφωνώ να κουμπώσεις το θέμα σου στη Μανία μου...
 :D :D :D
Για τα χρώματα, για την Ελληνική παραλλαγή εγώ χρησιμοποιώ Tamiya XF64, XF61, λευκό και μαύρο.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Φάνη σε ευχαριστώ πολύ για τα χρώματα  :!:
Τα κιτ γίνονται σίγουρα ελληνικά χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Έχει φτιάξει ελληνικό Α3, χωρίς το μαχαίρι βέβαια, από το ίδιο κιτ ο @DJ ANAS  (παραθέτω το λινκ παρακάτω).
Όσο για τη ζεύξη των ποστ αν είναι εφικτό από τη διαχείριση θα μου άρεσε πολύ!

Χμμμ..Μαχαίρι άκουσα κύριε Φάνη μας :mrgreen:
Με πρόλαβες,θα πρότεινα κι εγώ Ελληνικά και τα 2 ::thumbleft::
Καλή συνέχεια!! ::salut::
Στάθη αν και ακόμα δεν είναι τίποτα σίγουρο (...δεν έχουμε δει ούτε στάλα πλαστικό άλλωστε  :mrgreen:) για εκεί με βλέπω μιας και ο Σωτήρης....

Και για να σε ιντριγκαρω Μ60Α3 με αμερικανικη παραλλαγη  της Γ ΕΑΝ αν δεν λανθανω
Σωτήρηηηηηηηηη  ::love7:: ::love7::
Υπέροχες φώτο  :!: :!:

Από όσο μπορώ να διακρίνω το κάμο είναι το παρακάτω:
https://www.cybermodeler.com/armor/m60/m60_profile02.shtml
Μπάνικο έως ερωτεύσιμο αυτό το κάμο  ::thumbleft::
Σε ευχαριστώ πολύ  ::salut::

Καλή αρχή Βασίλη, όπως και να τα φτιάξεις :!:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Να σαι καλά ρε Μάνο  ::kerasma::

Eγώ θα πρότεινα να φτιάξεις ένα αιγυπτιακό που έχει ωραία παραλλαγή και είναι πιο "εξωτικό" σαν θέμα  ::eusa_dance:: .Καλή αρχή κι από μένα  :wink:

Το κρατώ αυτό Κώστα  ::salut::. Θα το ξανασυζητήσουμε όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή της ανάρτησης του μοντέλου Α (αυτό ξεκίνησα εγώ) μιας και το Β που ήρθε μισοφτιαγμένο πονάει λίγο σε αυτό το σημείο και σκέφτομαι οτι ίσως χρειαστεί να "θαφτεί" σε βάση. Θα το δούμε.
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 11:55:43 μμ »
Παραμένοντας σε θεωρητικό επίπεδο έχουμε:

 ::arrowred::Τρία πολύ χρήσιμα λινκ με πολύ ωραίες φώτο και πληροφορίες για την οικογένεια των Μ60
1) http://www.military-today.com/tanks/m60a3.htm
2) https://tanks-encyclopedia.com/coldwar/us/m60_patton.php
3) http://afvdb.50megs.com/usa/m60.html#M60A3

 ::arrowred::Μερικά πολύ ωραία μοντέλα της οικογένειας Μ60 με βάση το κιτ της Revell στην μικρή κλίμακα.
Και εννοείται οτι πρώτα θα μπουν τα λινκ των "δικών μας":

1) @DJ ANAS με ένα υπέροχο διόραμα: https://www.modelclub.gr/new/index.php/gallery/28-land/63-hellenic-army-m60a3-1-72

2) Nikos Tsitsos του οποίου οι κατασκευές μας έχουν λείψει: http://www.smallscaleafv.com/inspiration/nikos-tsitsos/m60-a3-stars-and-stripes/

3) M60A1 από τον Sergey Golikov: http://www.smallscaleafv.com/inspiration/sergey-golikov/m60a1/

4) M60A1 με ERA και μαχαίρι από Stefan Szymanski : http://www.smallscaleafv.com/inspiration/stefan-szymanski/M60A1/


Στο επόμενο ποστ θα έχουμε πλαστικό και...λίγο μέταλλο έτσι για το κέφι!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 04:51:32 μμ »
Αν είναι να το κάνεις με το μαχαίρι,ανυπομονώ για τις σκουριές-φθορές! ::thumbleft::
Όπως και να έχει..καλή συνέχεια.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2022, 07:27:08 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία, ευτυχία και πολλά όμορφα μοντέλα :!:

Λίγο η δουλειά, λίγο τα κρασοτσίπουρα των εορτών, λίγο τα ζόρια που συνάντησα με το κιτ, το πρώτο ουσιαστικό ποστ έρχεται καθυστερήμενα (καλά ξεκινάει το νέο έτος  :mrgreen:).

Αναλυτικά μέχρι τώρα έχουν γίνει τα εξής:

Βήμα 1ο:


 ::arrowred:: Με φ.π κλείστηκε ένα ανεξήγητο κενό που σχηματίζεται στο πίσω μέρος του σκάφους, εκεί που είναι ο χώρος του κινητήρα στο πραγματικό.
 ::arrowred:: Στο σημείο ένωσης των κομματιών 2,3 με το κομμάτι 1 σχηματίζεται καμπύλη σε αντίθεση με το "νεύρο" που έχει το πραγματικό σε αυτό το σημείο. Η λεπτομέρεια αναπαραστάθηκε με χοντρό ζτπ το οποίο στη συνέχεια δουλεύτηκε με κυρτή λεπίδα και τρίψιμο.

Βήμα 2ο:

   
 ::arrowred:: Τα κομμάτια 10 δίνονται από την εταιρία με εμφανώς μικρότερη οπή και χωρίς την σταδιακή αύξηση πάχους που συμβαίνει στα αντίστοιχα σημεία στο πραγματικό. Επίσης τα κομμάτια 10 εδράζονται στο σκάφος παράλλα με το έδαφός ενώ στο πραγματικό έχουν κλίση προς τα κάτω. Το πρόβλημα του μεταβλητού πάχους διορθώθηκε με φ.π και λίγο τρίψιμο.
 ::arrowred::Τα κομμάτια 8,9 δίνονται χοντοκομμένα από την εταιρία. Επίσης στο κιτ τοποθετούνται κατακόρυφα ως προς το έδαφος πράγμα που δεν ισχύει στο πραγματικό αφού έχουν κλίση προς τα πίσω. Με λίγο τρίψιμο διορθώθηκαν.
 ::arrowred::Τα ίδια ακριβώς προβλήματα (πάχος, κλίση στην τοποθέτηση) έχουν και τα κομμάτια 6 και 7 με τα οποία βαρέθηκα να ασχολήθω.
 ::arrowred:: Τα bumpstops των μπράτσων των εδαφικών τροχών έχουν τελείως λάθος σχήμα στο κιτ. Φτιαχτήκαν από την αρχή με φ.π.

Βήμα 3ο:


 ::arrowred::Οι τροχοί επαναφοράς έχουν καλό σχήμα και καλή λεπτομέρεια. Το μόνο που θέλουν είναι προσεκτικό καθάρισμά γιατί έχουν σχετικά λίγο "λάστιχο" όπως και στο πραγματικό.

Βήμα 4ο:


Οι κινητήριοι είναι επίσης αρκετά καλοί. Λείπουν μόνο τα ανοίγματα που υπάρχουν περιμετρικά του εξωτερικού τμήματος του τροχού. Εννοείται οτι σφύριξα κινέζικα και δεν τα άνοιξα μιας και μου φαίνεται δύσκολο.

Βήματα 5,9,10:


 ::arrowred::Τα μπράτσα της ανάρτησης έχουν λάθος σχήμα στο άκρο του άξονα και γενικά χαλαρή εφαρμογή με το σκάφος που καθιστά την ευθυγράμμιση τους δυσκολή. Για να αγχωθώ μία φορά για την ευθυγράμμιση των τροχών, κόλλησα πρώτα τους τροχούς στα μπράτσα και ύστερα το συνολο που πρόεκυψε κολλήθηκε στο σκάφος. Μέγαλο λάθος όπως φάνηκε αργότερα.
 ::arrowred::Οι εδαφικοί ενώ έχουν καλή λεπτομέρεια αλλά πάσχουν στο πάχος του επισώτρου το οποίο είναι πολύ λεπτό σε σχέση με το πραγματικό. Το τρίψιμο-καθάρισμα τους χειροτερεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση και ίσως οι πιο απαιτητικοί χρειαστεί να τους αντικαταστήσουν με aftermarket.

Βήμα 6ο:


 ::arrowred::Εδώ συνάντησα το πρώτο "τραγικό" λάθος του κιτ. Ο μηχανισμός ρύθμισης της θέσης του τεμπέλη έχει τελείως κουκουρούκου γεωμετρία όπως δίνεται από την Revell. Με φ.π και ράβδο ορειχάλκου βελτιώθηκαν κάπως τα πράγματα.

Βήμα 7ο:



Εδώ ζορίστηκα αρκετά, όχι μόνο εξαιτίας του κιτ. Η εταιρία δίνει πολύ άσχημους αποσβεστήρες και αναγκάστηκα να τους πάω από το μηδέν.

Με χρονική σειρά δοκιμάστηκαν οι παρακάτω λύσεις:
α) Τοποθέτηση ορειχάλκινης ράβδου μέσα σε ορειχάλκινο σωλήνα της Trumpeter. Για να είμαι κοντά στις ζητούμενες διαμέτρους έπρεπε να τρυπήσω νέα μεγαλύτερη τρύπα στους σωλήνες τις τρομπέτας. Λόγω του απαιτούμενου χρόνου τα παράτησα.
β) Επένδυση ορειχάλκινης ράβδου με θερμοσυστελλόμενο μονωτικό. Δεν απέδωσε καθώς το θερμοσυστελλόμενο δεν έδινε όμορφο κυλινδρικό σχήμα.
γ) Επένδυση ορειχάλκινης ράβδου με ζεσταμένη-τεντωμένη μπατονέτα. Απορρίφθηκε για τον ίδιο λόγο με το β. (βλ. σχετ. φώτο)
δ) Επένδυση ορειχάλκινης ράβδου με evergreen rod ή εξ ολοκλήρου σύνθεση με ev. rod. Τα rod που έχω στη διαθέση μου δεν ταίριαζαν.

....επίλεχθηκε η προσέγγιση α...με πολύ πόνο!

Το κεφάλι των αποσβεστήρων είναι κομμένο σε punch n die απο φ.π.
Γενικά η εργασία αυτή θα ήταν πολύ ευκολότερη αν δεν ήταν τοποθετημένοι οι εδαφικοί,η παρουσία των οποίων δυσκόλεψε πολύ το μοντάρισμα.
Στις τελευταίες φώτο φαίνονται οι διαφορές στην ανάρτηση σε σχέση με το μοντέλο που παρέλαβα μισοφτιαγμένο.

Θα επανέλθω με τις ερπυστριες που με αγχώνουν και βλέπουμε.
Στο τέλος της κατασκευής θα έχουμε πιο κυριλλέ φωτογραφίες και όχι αυτό το χάλι με το κινητό.

 ::salut:: ::salut::



Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2022, 08:24:35 μμ »
Ωραίος Βασίλη!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 06, 2022, 09:54:52 μμ »
Να σαι καλά Μάνο  ::love7::

Αν συνεχιστεί με τον ίδιο ζήλο πιστεύω θα βγει καλό  ::salut::

Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 06, 2022, 10:14:17 μμ »
Βλέπω ότι το Νέο Έτος σε βρήκε με όρεξη και έμπνευση για δημιουργία.  ::thumbleft:: Προβλέπω ότι θα παρακολουθήσουμε step by step πολύ ωραία πράγματα  ::eetsmakelijk::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 11:40:54 πμ »
Πολύ ωραία και λεπτομερής κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 01:03:09 πμ »
Πολυ δυνατή αρχή ,   πράγμα που με κάνει να πιστεύω οτι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ανάλογο αν όχι καλύτερο  !!!! Καλή συνέχεια,   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 08:44:35 πμ »
Αυτά που κάνεις εσύ, εγώ ούτε στην 1/35 δεν έχω τολμήσει να τα κάνω!!!
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Διπλό πρότζεκτ M60A3 (Revell 1/72)
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2022, 10:55:23 πμ »
Κώστηδες, Παρικλή και Φανη σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια  ::salut::

Λόγω εξεταστικής (...προβλέπεται κανονικό Blitzkrieg  ::book:: ::book:: ελπίζω κερδοφόρο) θα έχουμε παύση εργασιών.

Στα διαλείμματα σκέφτομαι να επεξεργαστώ το κιτ σε ...θεωρητικό επίπεδο συλλέγοντας τις απαιτήσεις εργασιών με βάση τα σχετικά walkaround ώστε η σύνεχεια της κατασκευής να είναι λίγο πιο οργανωμένη.

Σας ευχαριστώ και πάλι  ::salut:: ::salut:: ::salut::





Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Tags: