Αποστολέας Θέμα: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!  (Αναγνώστηκε 8756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 11, 2022, 11:07:39 πμ »
Σχεδόν δύο μήνες μετά και αφού προηγήθηκαν "θαλασσινές" αναζητήσεις και κάποια πολύ δυσάρεστα γεγονότα, επανέρχομαι (αν και όχι από τη βάση μου) στον Ειρηνικό. Επόμενο θέμα: Type 97 Command tank Shi Ki.

Οι Ιάπωνες (και όχι μόνο) άργησαν πολύ να αντιληφθούν τη σπουδαιότητα που είχε η ύπαρξη ασυρμάτου στα άρματα. Καθώς οι πύργοι των πρώιμων αρμάτων τους ήταν πολύ μικροί για να χωρέσουν ασύρματο, μετέτρεψαν μερικά Chi Ha σε διοικητικά προκειμένου τουλάχιστον οι επικεφαλής των μονάδων να επικοινωνούν με τη διοίκηση. Επειδή όμως μιλάμε για Ιάπωνες, παρότι κατήργησαν το πυροβόλο του πύργου, τελικά έφτιαξαν έναν (κάπως) διαφορετικό. Επιπρόσθετα πρόσθεσαν και ένα σταθερό πυροβόλο των 37χιλ. στο πήγμα, Εννοείται πως η βλακεία με το πολυβόλο στο πίσω μέρος του πύργου διατηρήθηκε.... Προσωπικά, δεν καταλαβαίνω το λόγο, αφού σχεδίασαν νέο πύργο....... Αλλά είπαμε: μιλάμε για Ιάπωνες.....

Τέλος πάντων, το ανουσιούργημα δεν υπάρχει σε μοντέλο σε καμμία κλίμακα (λογικό), οπότε η μετασκευή ήταν μονόδρομος. Βάση είναι το (μέτριο - αν και σωστό σε διαστάσεις) κιτ του Chi Ha της Dragon. Το άνοιγμα για το πυροβόλο κλείστηκε με ΦΠ και σκεπάστηκε με εποξικό στόκο, που στη συνέχεια τρίφτηκε για να αποκτήσει το σωστό σχήμα. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο πίσω μέρος του πύργου. Το 37άρι, προέρχεται από ένα Ha Go (προσεχώς) της ίδιας εταιρίας που κατέστρεψα στο βάψιμο (εξ ου και το κίτρινο χρωματάκι)  :oops:.... Στην τελευταία φωτογραφία, φαίνεται και η διαφορά των δύο πύργων.

Ελπίζω να σας αρέσει.... Όπως πάντα, τα σχόλια καλοδεχούμενα!!!!

 

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 11, 2022, 03:28:06 μμ »
Χαχαχαχα. Αυτό το φουκαριάρικο το 37άρι στο πήγμα, τι να κάνει το καημένο! Απίθανη σχεδίαση. Η κατασκευή σου πολύ καλή όπως και οι πληροφορίες που τη συνοδεύουν. Thanks!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 12, 2022, 04:37:12 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Κωστή!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 12, 2022, 05:42:20 μμ »
Ευτυχώς που κάθε τόσο  μας μαθαίνεις και κάτι νέο  σχετικά με την ιστορία των αρμάτων Δημήτρη γιατί διαφορετικά θα αγνοούσα ,  εγώ ειδικά , πολλά πράγματα.  Το συγκεκριμένο δεν το είχα ακουστά ούτε είχα διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό.  Εξαιρετικη η μετατροπή σε ένα κιτ με καλή λεπτομέρεια και εφαρμογή αλλά δυστυχώς με ένα μεγάλο φάουλ  στην εσωτερική πλευρά στους τροχούς!!!! Και μιλάμε για ακριβό κιτ . Τώρα η DS ερπύστριες είναι άλλο θέμα αν και μπορεί να υπάρχει στροφή της εταιρείας πάνω σε αυτό το θέμα καθώς σε ένα HUMMEL νέας παραγωγής που αγόρασα πρόσφατα  υπάρχουν ερπύστριες σε στυλ REVELL . Καλή συνέχεια και περιμένω να το δω βαμμένο  !!!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 12, 2022, 06:18:00 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Περικλή. ::salut::

H αλήθεια είναι πως λατρεύω τα κουλά και ευτυχώς υπάρχουν πολλά.

Για τις ρόδες του κιτ: Το περίεργο είναι πως οι μεσαίες (που δεν φαίνονται) είναι εντάξει, ενώ οι ακριανές (που φαίνονται) είναι φλατ από πίσω  :roll:..... Άβυσσος η ψυχή του Κινέζου.... Για τις DS, κάπου το πήρε το μάτι μου πως τις καταργεί και έχω να πω "Καιρός ήταν"!!!!!

Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 06, 2022, 05:10:49 μμ »
Το Shi Κi είναι πλέον έτοιμο, αλλά οι φωτογραφίες (η 2η προσπάθεια) μου θύμισαν τις παλιές καλές εποχές, οπότε θα αναμείνετε λίγο μέχρι να αξιωθώ για την τρίτη προσπάθεια....

Στο μεταξύ, και για να μην γκρινιάζει ο Ανεπρόκοπος (που είχε και δίκιο άλλωστε) .... εγώ πρόκοψα  :mrgreen: και άλλαξα τελικά τα wading stacks του Lee για να γίνει (γιαλαντζί) Μ3Α5: Ξήλωσα το μπροστινό μπουρί, λιμάρησα τα υπολείματα της κόλλας, κόλλησα ένα παραλληλόγραμο στη θέση που ήταν η εισαγωγή αέρα του Α5 και πάνω σε αυτό κόλλησα το αντίστοιχο stack. Τελικά, δεν ήταν τόσο δύσκολο, όσο πίστευα....

Spoiler (hover to show)

Ελπίζω να σας αρέσει.... Σχόλια κάθε είδους, όπως πάντα καλοδεχούμενα!!!! ::salut::



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 07, 2022, 08:50:21 μμ »
Μπράβο Δημήτρη που μπήκες στον κόπο να κάνεις την αλλαγή.  Η ιστορική ακρίβεια έχει και αυτή την αξία της στην κατασκευή  !!!!! Καλή συνέχεια αναμένοντας φωτογραφίες και  φυσικά  το επόμενο  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::sal7ut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 10, 2022, 10:36:25 μμ »
Πολλά μπράβο για τις αλλαγές στο Lee Μήτσε.  ::thumbleft:: Εγώ στη θέση σου πολύ δύσκολα θα έμπαινα στη διαδικασία.  :roll: Όσο για τις συμβουλές,εδώ είμαστε για να αλληλοβοηθιόμαστε και να μαθαίνουμε όλοι μαζί παρέα οπότε δεν κάνει τίποτα  :oops:

Τώρα για το Shi Ki,που το ανακάλυψες βρε θηρίο;Προφανώς διάλεξαν μια διάταξη οπλισμού αντίστοιχη του Μ11/39 για να διαθέτει και μία μαχητική ικανότητα.Αντίστοιχα π.χ. τα πρώιμα γερμανικά άρματα διοικήσεως διέθεταν μόνο πολυβόλα.Για το βάψιμο τι έχεις υπόψιν σου;

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 11, 2022, 08:58:40 πμ »
Περικλή και Κώστα, σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

 ::arrowred:: Ανεπρόκοπε: το Shi Ki, το είδα πριν χρόνια στο πρώτο "αρματικό" βιβλίο που απέκτησα, το μακρινό 1979 (Tanks of the world, 1915-1945, Chamberlain & Doyle), και λόγω που υπήρχε το Chi Ha της Airfix, το είχα βάλει στα υπόψη. Εννοείται πως οι δυνατότητες της εποχής, δεν επέτρεπαν τέτοιες ταρζανιές. Ορίστε και μία ωραία φωτό:



Σχετικά με το βάψιμο, αντί απαντήσεως φωτογραφίες (που ελπίζω να βλέπονται......):




Εννοείται πως τα σχόλια είναι καλοδεχούμενα!!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 11, 2022, 08:08:27 μμ »
Πολύ ωραίο βάψιμο αλλά και καταπληκτικές φθορές!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 11, 2022, 09:00:05 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 13, 2022, 02:21:44 μμ »
Μπιζουδακι πραγματικό Δημήτρη.  Πανέμορφο  βάψιμο και εξίσου όμορφες και οι φθορές  !!! Το βάψιμο,  δεδομένης του μικρού μεγέθους,  είναι με ελεύθερο χέρι ή με μασκαρισμα .....;  .  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 13, 2022, 05:35:19 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Περικλή!!!!

Όπως σε όλα τα γιαπωνέζικα με κίτρινο "σταυρό", στο βάψιμο έχω ακολουθήσει τη σειρά: 1) Συνολικό βάψιμο με λευκό 2) Συνολικό βάψιμο με κίτρινο 3) Μασκάρισμα του "σταυρού" (με bluetack) 4) Συνολικό βάψιμο με χακί (ή μπεζ) 5) Βάψιμο της παραλλαγής είτε με ελεύθερο χέρι, είτε με μασκάρισμα.
Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος, ή ο ευκολότερος τρόπος, αλλά εμένα με έχει βολέψει.... ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 13, 2022, 07:19:06 μμ »

Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος, ή ο ευκολότερος τρόπος, αλλά εμένα με έχει βολέψει.... ::salut::

ΔΚ

Σούπερ βγήκε!
Το λευκό κάτω απο το κίτρινο??Γιατί?Σαν αστάρι? ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 14, 2022, 11:02:56 πμ »
Το λευκό, μπαίνει για δύο λόγους: ο ένας πράγματι για να λειτουργήσει σαν αστάρι και ο δεύτερος για να στρώσει ομοιόμορφα και καλά το κίτρινο, που αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση....  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 16, 2022, 07:01:26 μμ »
Επόμενο (και μάλλον αρκετά φιλόδοξο) project: M4A2 "KILLER" και Type 94 Tankette Combo.

Η παρακάτω φωτογραφία έχει τραβηχτεί στην ατόλλη Κουαντζαλέιν και είναι η παραστατικότερη απεικόνιση της διαφοράς μεγέθους/δυνατοτήτων μεταξύ των αμερικανικών και των ιαπωνικών αρμάτων:


Κάποια στιγμή, στις αρχές του νήματος αυτού, είχα πει πως είναι στα σχέδιά μου να το φτιάξω. Έτσι το (εξαιρετικό) Μ4Α2 της Heller, πήρε μετάθεση για τον Ειρηνικό, ενώ το Type 94 είναι της IBG. Στο Σέρμαν προστέθηκαν οι πρόσθετες ξύλινες θωρακίσεις (από καπλαμά πούρων), το μισό wading stack, και το κάλυμμα της κάννης, ωστε να μοιάζει όσο γίνεται με τη φωτογραφία. Το Type 94, έγινε ΟΟΒ.

Η μεγάλη πρόκληση ήταν οι φιγούρες: Οι τρεις όρθιοι είναι αντίγραφα ρητίνης από το σετ του USAF Personnel της Airfix, κατάλληλα πετσοκομμένοι και αλλαγμένοι (κεφάλια και στάση χεριών), ενώ οι καθιστοί είναι της Waterloo 1815, επίσης πετσοκομμένοι και αλλαγμένοι. Προσωπικά, είμαι μάλλον ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και νομίζω πως μοιάζουν αρκετά.... Το σχέδιο είναι το σύνολο να μπει σε μια απλή βάση.
Spoiler (hover to show)

Σχόλια και σχολιανά, όπως πάντα καλοδεχούμενα!!!!!!! ::salut::



ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 17, 2022, 09:25:31 πμ »
To επιπεδο εχει ξεφυγει!!
Το ολο προτζεκτ ειναι καταπληκτικο,γενικα η ιδεα της αναπαραστασης σε διοραμα μιας φωτογραφιας παντα με συναρπαζει.Αυτο με τον καπλαμα πουρου 1η φορα το ακουω,αν θες δωσε λεπτομερειες γιατι ειναι πολυ αληθοφανες. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 17, 2022, 09:59:38 πμ »
Σε ευχαριστώ Στάθη!!!! ::salut::

Τα καλής ποιότητας πούρα περιέχουν στα κουτιά τους ένα κομμάτι λεπτού καπλαμά (πιστεύω για να απορροφά την υγρασία). Έχοντας κάποιους φίλους που καπνίζουν πούρα (εγώ ποτέ δεν τα ήθελα), τους έχω "απαλλοτριώσει" μερικά τέτοια κομμάτια, τα οποία και χρησιμοποιώ όποτε θέλω να κάνω Σέρμαν με ξύλινη θωράκιση. Πιστεύω πως το αποτέλεσμα είναι πιο αληθοφανές από π.χ. χαραγμένο πλαστικό... ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 17, 2022, 11:37:19 πμ »
Σε ευχαριστώ Στάθη!!!! ::salut::
Πιστεύω πως το αποτέλεσμα είναι πιο αληθοφανές από π.χ. χαραγμένο πλαστικό... ::salut::

ΔΚ

Πολυ πιο αληθοφανες,μου αρεσε πολυ και λογικα εχει πολλες εφαρμογες σε οτι εχει σχεση με ξυλινα κιβωτια,σανιδες κτλ!Πρεπει να βρω και γω ενα τετοιο κουτι :mrgreen:Παρακολουθω με ενδιαφερον.. ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 17, 2022, 12:38:47 μμ »
Εξαιρετική η δουλειά που έκανες Δημήτρη . Εννοείται οτι η ιδέα του καπλαμά είναι και αυτή εξαιρετική . ( φίλε sluff άρχισε τα πούρα και μάλιστα τα καλής ποιότητας ) . Μια παρατήρηση έχω ..... πιστεύω οτι η διάμετρος στο χαλκόσυρμα που χρησιμοποίησες είναι αρκετά μεγάλη .  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

ΑΑΑΑΑ...... και άλλαξε γεμιστήρα στο tomson του αρματιστή .... στην φωτογραφία έχει κυκλικό ( τυμπανοειδή )  και εσύ τον έχεις με τον κλασικό ...... ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
πλάκα κάνω φυσικά !!!!!

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 17, 2022, 10:42:22 μμ »
Επόμενο (και μάλλον αρκετά φιλόδοξο) project: M4A2 "KILLER" και Type 94 Tankette Combo.

Η παρακάτω φωτογραφία έχει τραβηχτεί στην ατόλλη Κουαντζαλέιν και είναι η παραστατικότερη απεικόνιση της διαφοράς μεγέθους/δυνατοτήτων μεταξύ των αμερικανικών και των ιαπωνικών αρμάτων:


Κάποια στιγμή, στις αρχές του νήματος αυτού, είχα πει πως είναι στα σχέδιά μου να το φτιάξω. Έτσι το (εξαιρετικό) Μ4Α2 της Heller, πήρε μετάθεση για τον Ειρηνικό, ενώ το Type 94 είναι της IBG. Στο Σέρμαν προστέθηκαν οι πρόσθετες ξύλινες θωρακίσεις (από καπλαμά πούρων), το μισό wading stack, και το κάλυμμα της κάννης, ωστε να μοιάζει όσο γίνεται με τη φωτογραφία. Το Type 94, έγινε ΟΟΒ.

Η μεγάλη πρόκληση ήταν οι φιγούρες: Οι τρεις όρθιοι είναι αντίγραφα ρητίνης από το σετ του USAF Personnel της Airfix, κατάλληλα πετσοκομμένοι και αλλαγμένοι (κεφάλια και στάση χεριών), ενώ οι καθιστοί είναι της Waterloo 1815, επίσης πετσοκομμένοι και αλλαγμένοι. Προσωπικά, είμαι μάλλον ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και νομίζω πως μοιάζουν αρκετά.... Το σχέδιο είναι το σύνολο να μπει σε μια απλή βάση.
Spoiler (hover to show)

Σχόλια και σχολιανά, όπως πάντα καλοδεχούμενα!!!!!!! ::salut::



ΔΚ
Αντιγραφεας μεν,αλλα με καλυτερη δουλεια απο μενα.




Στην τελικη του εκδοχη η φιγουρα ειχε αλλαξει
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 18, 2022, 08:25:14 πμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!!

 ::arrowred::Περικλή (74): Το χαλκόσυρμα, είναι αυτό που χρησιμοποιώ πάντα στα Σέρμαν (0,5 χιλ). Κάποτε που το είχα μετρήσει, το είχα βρει πολύ κοντά στο πραγματικό (δυστυχώς δεν θυμάμαι τη διάμετρό του). Έτσι κι αλλιώς, από εκεί κρεμόταν ολόκληρο το άρμα (πολλές φορές μαζί με τον πύργο και φορτωμένο με πυρομαχικά), οπότε θα έπρεπε να είναι αρκετά χοντρό για να αντέχει. Τον γεμιστήρα του Τόμσον, σκοπεύω να τον αλλάξω (εδώ που φτάσαμε, σιγά μην κολλήσουμε σε αυτό  :mrgreen:)...

 ::arrowred:: Περικλή (Κ): Δικό σου ήταν??? Είχα την εντύπωση πως ήταν του Ανεπρόκοπου :mrgreen: και έψαχνα (εννοείται λανθασμένα) να το βρώ για reference.  Αν μπορείς βάλε και το σχετικό λινκ. Πάντως, υπάρχει άλλη μια φωτογραφία του Killer, με έναν μόνο Πεζοναύτη (που ακουμπάει σε ένα δεύτερο Type 94), οπότε δεν μπορούμε να πούμε πως το δικό σου δεν είναι καλή αντιγραφή. Μόνη μου αμφιβολία, το αν το Type 94, έχει καμουφλάζ, ή όχι. Σε μία επιχρωματισμένη φωτογραφία που κυκλοφορεί, είναι μονόχρωμο χακί. Προσωπικά, πιστεύω πως όντως ήταν μονόχρωμο (και έτσι θα βάψω το δικό μου).

Και πάλι σας ευχαριστώ!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 18, 2022, 08:40:51 πμ »
Το μεγάλο ερώτημα είναι πώς βρέθηκε το type 94 πάνω στο Sherman. Πώς το φόρτωσαν και τι σκεφτόντουσαν όταν το έκαναν... Άβυσσος το μυαλό του στρατιώτη.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 19, 2022, 12:31:39 πμ »
Μάλλον το ανέβασαν για να κάνουν πλάκα με το μέγεθός του... Πάντως σίγουρα χρειάστηκαν γερανό, αφού το ....τέρας ήταν 3,5 τόνους.

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 28, 2022, 08:07:17 μμ »
Όχι δεν ήταν δικό μου  :mrgreen: κι εγώ το θυμήθηκα  :D

 Δεν βλέπω όμως φωτογραφίες προόδου και ανησυχώ...  ::eetsmakelijk::

Tags: