Αποστολέας Θέμα: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!  (Αναγνώστηκε 8785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 13, 2022, 06:52:55 μμ »
Το Ko Gata δεν πέρασε απαρατήρητο.Είναι ακόμα μία από τις σταθερά υψηλού επιπέδου κατασκευές σου.Απλά χουφτάλιασα και δεν θυμάμαι που και αν έχω γράψει και τι  ::sofos11::  :D
Πλάκα πλάκα αν το καλοσκεφτείς,το Puteaux SA 18 των 37mm (και οι παραλλαγές του) ήταν το πολυπληθέστερο πυροβόλο αρμάτων στο κόσμο το 1939  :shock:

Το Shinhoto Chi Ha είναι η προσωπική μου αδυναμία από τα τζαπανέζικα άρματα μάχης.Ιδιαίτερα ισορροπημένη και ανταγωνιστική κατασκευή για τα δεδομένα του 1941.Τώρα πως κατάφεραν οι Ιάπωνες και τα θαλάσσωσαν ακόμα μία φορά...  ::dontknow:: Προφανώς αποδεικνύεται ξανά ότι δεν τους πολυάρεσε να παίζουν με τα άρματα μάχης.Δεν κατάφεραν να έχουν μία ολόκληρη μεγάλη μονάδα που να αποτελείται αποκλειστικά από Shinhoto Chi Ha.Άσε που δεν το αντικατέστησαν μετά από το 1943 όπως και θα έπρεπε...

Πετυχημένο το πάντρεμα Dragon και IBG,Μήτσε.Ωραίο βάψιμο και τελικά μια χαρά το έχεις με το βρώμισμα.  ::thumbleft:: Άντε να πάρει και μία ανάσα ο φίλος "βρωμιστής" σου  :D Πολλά μπράβο!Στην 1/35  ::glossa:: κυκλοφορεί μόνο από Tamiya και Finemolds αλλά στην Ελλάδα δεν μπορείς να βρείς κανένα από τα δύο!  :evil: (για να γκρινιάξω κι εγώ λίγο...)

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 13, 2022, 11:01:17 μμ »
Το καλύτερο με διαφορά αρμα μάχης των Ιαπώνων κατά τον Β παγκόσμιο πόλεμο και το πιο όμορφο θα έλεγα  εγώ αν και μέσο αρμα δεν το λες ... !!! Δυστυχως δεν εξελίχθηκε κατα την διάρκεια του πολέμου. Προφανώς οι Ιάπωνες είχαν κάποιο είδος αλλεργίας  στα άρματα.   Καταπληκτική  δουλειά Δημήτρη και το βρωμισμα πανέμορφο  !!! Άσε τον φίλο σου να ξεκουράζεται.... το έχεις το αντικείμενο.   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 14, 2022, 10:00:30 πμ »
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια!!!!! ::salut::

Το Chinhoto, όντως ήταν το καλύτερό τους άρμα - τουλάχιστον από αυτά που έφτιαξαν σε μεγάλους αριθμούς. Το καλύτερό τους γενικά, ήταν το Chi Nu (προσεχώς), που ήταν εφάμιλλο με το PzKw IV Ausf H. Αυτά όμως -τα κάπου 30 που έφτιαξαν- τα κράτησαν στην Ιαπωνία για να αντιμετωπίσουν την εισβολή και συνεπώς δεν "έπαιξαν" ποτέ. Το Chinhoto το εξέλιξαν πάντως με το Chi He (προσεχώς), που είχε τον ίδιο πύργο, αλλά οικονομικότερο πήγμα και (επιτέλους) ασύρματο.

Τέλος, σχετικά με τα "χώματα": Όπως έχω πει, είναι μια διαδικασία που την βαριέμαι θανάσιμα. Για τα τελευταία 2-3 Stug και για τούτα εδώ, μέχρι τώρα την είχα καταβρεί με το φιλαράκι μου, που με είχε απαλλάξει..... Τώρα πάλι τα κεφάλια μέσα...... :roll: Χαίρομαι πάντως που σας αρέσει!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 14, 2022, 10:12:22 πμ »
Τίποτα δεν περνάει απαρατήρητο απλά αδυνατώ να σχολιάσω τέτοιους ρυθμούς παραγωγής. Πολύ ωραίο και το Shinhoto Chi Ha και το Ko Gata, περιμένω με ενδιαφέρον και το Chi Nu. Δεν είχα ιδέα από ιαπωνικά άρματα (νομίζω μόνο το απλό Chi ha ήξερα) και το νήμα αυτό είναι άκρως επιμορφωτικό.
Τέλος, σχετικά με τα "χώματα": Όπως έχω πει, είναι μια διαδικασία που την βαριέμαι θανάσιμα. Για τα τελευταία 2-3 Stug και για τούτα εδώ, μέχρι τώρα την είχα καταβρεί με το φιλαράκι μου, που με είχε απαλλάξει..... Τώρα πάλι τα κεφάλια μέσα...
Τι να σου πω... κάντα πεντακάθαρα εργοστασιακά τότε, πού είναι το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 15, 2022, 10:38:07 μμ »
Να προσθέσω ότι τα Chi Ha δεν είχαν σύστημα ενδοεπικοινωνίας.Οι εντολές μεταβιβάζονταν από τον αρχηγό στον οδηγό μέσω ενός συστήματος πλήκτρων και φωτών.Έτσι αν π.χ. ο αρχηγός ήθελε το άρμα να στρίψει δεξιά,πατούσε στον πύργο του το αντίστοιχο πλήκτρο και στις ενδείξεις του οδηγού άναβε το αντίστοιχο λαμπάκι ανάλογου χρώματος π.χ. πράσινο κλπ.Κάπως πρωτόγονο αλλά σίγουρα καλύτερο από τις κραυγές,σπρωξίματα στους ώμους και κλωτσιές με τις οποίες μεταβίβαζαν τις εντολές τους οι αρχηγοί πληρώματος στα γαλλικά,σοβιετικά (αρχικές εκδόσεις) κλπ άρματα  :mrgreen: Στα Shinhoto Chi Ha τοποθετήθηκε επιτέλους κανονικό σύστημα ενδοσυνεννόησης  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 16, 2022, 10:30:46 πμ »
Κάπως πρωτόγονο αλλά σίγουρα καλύτερο από τις κραυγές,σπρωξίματα στους ώμους και κλωτσιές με τις οποίες μεταβίβαζαν τις εντολές τους οι αρχηγοί πληρώματος στα γαλλικά,σοβιετικά (αρχικές εκδόσεις) κλπ άρματα  :mrgreen: Στα Shinhoto Chi Ha τοποθετήθηκε επιτέλους κανονικό σύστημα ενδοσυνεννόησης  :wink:

Ή τα χαλινάρια που φορούσαν οι οδηγοί και χειρίζονταν οι διοικητές των εγγλέζικων αρμάτων στον ΑΠΠ....... :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 28, 2022, 10:11:54 πμ »
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!!! ::salut::

Συνεχίζουμε με ένα Lee: Παρότι το Lee χρησιμοποιήθηκε ευρύτατα μέχρι και το 1945 από Βρετανούς, Αυστραλούς και Κινέζους στον Ειρηνικό και τη ΝΑ Ασία, οι Αμερικανοί το χρησιμοποίησαν μόνο στην κατάληψη της ατόλης Μακίν (που έγινε παράλληλα με την επιχείρηση κατάληψης της Τάραουα), στην οποία συμμετείχε η 193η Επιλαρχία του Στρατού. Αμέσως μετά, αντικαταστάθηκαν από Σέρμαν. Στις (μόλις) δύο φωτογραφίες που βρήκα από την επιχείρηση αυτή, τα Lee που εμφανίζονται δεν έχουν ξεφορτωθεί τα deep wading stacks (παρότι και οι δύο είναι τραβηγμένες στην ενδοχώρα).

Το μοντέλο είναι της Mirage και είναι το καλύτερο Lee που κυκλοφορεί στη σωστή κλίμακα. Οι μόνες προσθήκες, αφορούν στα wading stacks (που απαλλοτριώθησαν από το Σέρμαν της Heller), το άνοιγμα της θυρίδας του διοικητή και το φιγουράκι του (σημ: το "13" στο πίσω μέρος του stack είναι ποιητική άδεια  :mrgreen:).

Ελπίζω να σας αρέσει..... Όπως πάντα, τα σχόλια είναι καλοδεχούμενα!!!!! ::salut::



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 28, 2022, 11:22:58 πμ »
Τι είπες τώρα;  :shock: Τι θεματάρα είναι αυτή που ξέθαψες Μήτσε;Δεν είχα ιδέα για την χρήση Lee με συλλογή αποβάσεως!Ποιά έκδοση του Μ3 είναι;Έχω το 35αρι της Academy,μπορώ να το βγάλω από εκεί άραγε;

Ωραίο βάψιμο και κατασκευή και για την επιλογή θέματος  ::101::

Έμπνευση και για διοραματάρα κάπως έτσι:



Μία επεξηγηματική φώτο που ανακάλυψα με τα διακριτικά τους.Μάλλον πίσω από τους "αναπνευστήρες" δεν υπήρχαν σήματα.



και στιγμιότυπο από φιλμάκι εποχής

https://youtu.be/_rnmDwO4AnI

Πολλά μπράβο φίλε  ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 28, 2022, 01:02:35 μμ »
Καλημέρα σε όλους παιδιά!! Πολύ ιδιαίτερη κατασκευή η καλύτερα ασυνήθιστη θα έλεγα. Μου αρέσει πολύ η φθορά που έχει γίνει. Το σκονισμα χαμηλά και πως έχει κάτσει η σκόνη εκεί είναι πολύ πετυχημένη. Παρότι μονόχρωμο τα τρεξίματα και η διαφοροποίηση που βλέπω (εκτός αν κάνω λάθος) του πύργου από το πηγμα χρωματικά το καθιστά πολύ ενδιαφέρον στο μάτι και όχι ενιαία αδιάφορο. Μπράβο βρε Δημήτρη. Μπου αρέσει πολύ. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 28, 2022, 02:14:08 μμ »
Ευχαριστώ για τα σχόλια!!!! ::salut::

Ποιά έκδοση του Μ3 είναι;Έχω το 35αρι της Academy,μπορώ να το βγάλω από εκεί άραγε;

Κατά 99%, είναι η στάνταρ πρώιμη έκδοση με το κοντόκαννο πυροβόλο με αντίβαρο (Μ3 = με πριτσινωμένο πήγμα). Εξωτερικά τουλάχιστον δε διαφέρει από αυτά που ήταν (π.χ.) στη Β. Αφρική (δεν ξέρω αν είχε π.χ. diesel κινητήρα, οπότε θα ήταν Μ3Α3, αλλά με τα wading stacks, είναι αδύνατο να το καταλάβουμε).

::glossa::
Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 28, 2022, 06:17:49 μμ »
Είναι Μ3Α5 ντηζελοκίνητο με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό στις εξωτερικές διαφορές με τα αρχικά Μ3...  :roll:  Το γράφει και στην φώτο που ανέβασα αλλά δεν το πρόσεξα  :wink:

Το τακτικό σήμα (κόκκινο τετράγωνο σε κίτρινο τρίγωνο) στην πίσω θωράκιση,το πρόσεξες;Θα το προσθέσεις; ::eusa_whistle::

 ::glossa::

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 28, 2022, 09:34:05 μμ »
Πολύ πιθανό να είναι Α5!!!! Εξωτερικά, δεν διαφέρει σε τίποτα από το "απλό" Μ3 (αν και σύμφωνα με τα κιτάπια, στην πορεία της παραγωγής οι πλαϊνές πόρτες, είτε συγκολλήθηκαν, είτε καταργήθηκαν, αλλά αυτό δεν μας ενοχλεί).

Έχεις καμμία καλύτερη ανάλυση της φωτογραφίας που το δείχνει από πίσω? Σε αυτή που έβαλες, δεν φαίνεται τίποτα από το κιτρινοκόκκινο σήμα. Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω πως θα είναι δύσκολο να προστεθεί (και έχω και σήματα για να βάλω το "Α2" που αχνοφαίνεται). Συνεπώς, θα επανέλθω....... ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 29, 2022, 07:42:47 μμ »
Δυστυχώς Μήτσε δεν βρήκα κάτι.Τα Lee του Μακίν ήταν πολύ ντροπαλά κι εμφανίζονται σε ελάχιστες φωτογραφίες...  :?

Προβληματίστηκα πάντως με την θέση του δεύτερου αναπνευστήρα...Άν το deck του ντήζελ κινητήρα του Α5 είναι όπως στο δεξί μέρος του σχεδιαγράμματος (αριστερά είναι ο radial):



τότε ο δεύτερος αναπνευστήρας θα έπρεπε να βρίσκεται κάπου στη μέση του deck.Σε αυτό συνηγορεί και η φωτογραφία που δείχνει το διαμορφωμένο κυτίο των εξαγωγών όπου οι αναπνευστήρες έχουν αφαιρεθεί:



 :roll: :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 29, 2022, 08:19:26 μμ »
Και κάτι άλλο που παρατήρησα στο φιλμάκι

Spoiler (hover to show)

τα Μ3 έχουν βαμμένους αριθμούς σειράς πίσω και πλάι.Πιθανότατα δεν ήταν λευκοί...ίσως γκρί  :?: (Οι Πεζοναύτες έβαφαν τους δικούς τους μπλέ)



 :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 29, 2022, 09:43:52 μμ »
Εξαιρετική η κατασκευή σου αλλά αυτά τα μπουριά είναι τερατουργήματα, δεν μπορώ να τα βλέπω. Καταλαβαίνω ότι είχαν μια συγκεκριμένη χρησιμότητα αλλά είναι σχεδόν χειρότερα και από το zimmerit.  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 30, 2022, 10:12:20 πμ »
 ::arrowred:: Κωστή: Συμφωνώ απολύτως!!!!!! :mrgreen: (αλλά χωρίς αυτά, δεν θα γίνονταν αποβάσεις)

 ::arrowred:: Ανεπρόκοπε: Τα γράμματα ήταν αρχικά μπλε (blue drab). Για κάποιο άγνωστο σε εμένα λόγο, κάποια στιγμή τα άλλαξαν σε λευκά (Στρατός και Πεζοναύτες) και αργότερα σε κίτρινο (οι Πεζοναύτες). Δυστυχώς, σχεδόν όλες οι εταιρίες δίνουν λευκά. Στο στοκ, έχω κάποια λίγα μπλε, αλλά είναι της Mirage και είναι τόσο ντελικάτα, που είναι πρακτικά άχρηστα..... Πάντως, αρκετά άρματα (γενικά), δεν είχαν τον αριθμό, οπότε εδώ δεν θα κάνω κάτι....

Για το ντεκ, μάλλον έχεις δίκιο, εφόσον δεχτούμε πως τελικά ήταν όντως Α5::thumbleft::. Τώρα όμως είναι πολύ αργά για τέτοια διόρθωση..... :roll:
Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 30, 2022, 11:35:28 μμ »
...Στο στοκ, έχω κάποια λίγα μπλε, αλλά είναι της Mirage και είναι τόσο ντελικάτα, που είναι πρακτικά άχρηστα....

Για το ντεκ, μάλλον έχεις δίκιο, εφόσον δεχτούμε πως τελικά ήταν όντως Α5::thumbleft::. Τώρα όμως είναι πολύ αργά για τέτοια διόρθωση..... :roll:
Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Ίσως μπορώ να βοηθήσω από το spare box μου,αρκεί να έχεις ένα 35αρι για να συγκρίνεις το μέγεθος των σημάτων



Spoiler (hover to show)

Ωραία χομπίστικη συζήτηση Μήτσε όπως πάντα...κι άλλα τέτοια ρε παιδιά!  :wink: Γιατί το χαντακώνουμε το χόμπυ με τα ζουμιά και τα ματζούνια;  :(  (ρητορική η ερώτηση...)  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 04, 2022, 05:28:07 μμ »
Μετά την ωραία συζήτηση και τις συμβουλές του Ανεπρόκοπου, πρόσθεσα στο Lee ένα τριγωνάκι (ανεστραμένο σήμα της βρετανικής 79ης ΤΘ Μεραρχίας), το οποίο βάφτηκε όλο κίτρινο και στη συνέχεια πρόσθεσα ένα (κάτι σαν) κόκκινο τετράγωνο. Δεν έγινε 100% ακριβές, αλλά λόγω μεγέθους με γυμνό μάτι φαίνεται μια χαρά. Επίσης πρόσθεσα και τον αριθμό "Α13", κοπτοράπτοντας ένα σήμα από το Σέρμαν της Italeri (κάθε ψηφίο είναι ξεχωριστό). Τα νέα σήματα ενσωματώθηκαν στο άρμα με σκόνες....
Spoiler (hover to show)

Με δεδομένο πως δεν είναι δυνατό να αλλάξει θέση ο μπροστινός αναπνευστήρας, νομίζω πως τώρα πια, έχει γίνει όσο το δυνατόν κοντύτερα στο πρωτότυπο.....

Σχόλια και σχολιανά, καλοδεχούμενα!!!!!! ::salut::



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 04, 2022, 11:24:28 μμ »
Ωραια τα κανεις βρε Μητσε.Αν τα εκανες και πιο μεγαλα καλα θα ηταν
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 05, 2022, 09:29:24 πμ »
Ωραια τα κανεις βρε Μητσε.Αν τα εκανες και πιο μεγαλα καλα θα ηταν

Ποτέ!!!!!!! ::glossa:: :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 06, 2022, 06:21:14 μμ »
Πανέμορφη δουλειά  Δημήτρη. Εξαιρετικές οι φθορές.  Άριστη η επιλογή του θέματος για να μαθαίνουμε  πράγματα που πριν τις κατασκευές σου αγνοούσαμε !!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 06, 2022, 07:51:41 μμ »
Αφού ευχαριστήσω τους Περικλήδες (sic) για τα σχόλια και τα καλά τους λόγια, προχωράμε στο επόμενο: Μ3Α1 Satan!

Καθώς το 37άρι πυροβόλο του Stuart, δεν ήταν αρκετά δυνατό ώστε να καταστρέφει οχυρώσεις, παρουσιάστηκε η ανάγκη για ένα φλογοβόλο άρμα. Μέχρι τότε, χρησιμοποιούνταν φορητά φλογοβόλα τα οποία ήταν το ίδιο επικίνδυνα για τους χειριστές τους, όσο ήταν και για τους στόχους τους. Το Μ3Α1, επιλέχθηκε καθώς είχε ήδη αρχίσει να αντικαθίσταται από Μ5 και επιπλέον ήταν διαθέσιμο σε μεγάλες ποσότητες. Τη μετατροπή ανέλαβε το Τμήμα Χημικού Πολέμου στη Χαβάη, το οποίο μετέτρεψε συνολικά 24 άρματα για τους Πεζοναύτες, αντικαθιστώντας το πυροβόλο των 37χιλ με ένα φλογοβόλο της Ronson. Το Satan είχε δύο εσωτερικές δεξαμενές με 170 γαλόνια ναπάλμ. Αυτό έφτανε για περίπου 2 λεπτά βολών, ενώ η εμβέλεια ήταν 60 με 80 γιάρδες. Ένα περίεργο χαρακτηριστικό, ήταν πως ο πύργος περιστρεφόταν μόνο 90 μοίρες (10 μοίρες αριστερά και 80 μοίρες δεξιά). Για κάποιο λόγο, το περισκόπιο του "πυροβολητή", μετακινήθηκε στο κέντρο του πύργου. Τα Satan έδρασαν κυρίως σε Tarawa και Saipan. Μετά αντικαταστάθηκαν από φλογοβόλα Σέρμαν.

Το μοντέλο είναι της Mirage και όπως όλα τα μοντέλα της εταιρίας είναι σωστό αλλά overengineered σε αρκετά σημεία. Το περισκόπιο τρίφτηκε και ξαναφτιάχτηκε, ενώ το φλογοβόλο έγινε από σωληνάκι 0,3 χιλ της Albion Alloys και το θωρακισμένο κάλυμμά του από σωληνάκι Evergreen.



Βάφτηκε με διάφορα Olive Drab (Tamiya, Gunze, AK Real) και λερώθηκε κατά τα γνωστά, ενώ το φιγουράκι είναι της Orion:



Ελπίζω να σας αρέσει.... Όπως πάντα αναμένονται σχόλια κάθε είδους!!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 09, 2022, 07:11:38 μμ »
Άλλο ένα σπάνιο θέαμα για τους μοντελιστικούς πάγκους.Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν βοηθάει και η υπάρχουσα γκάμα των κιτ  :roll:

Ωραία κατασκευή και βάψιμο Μήτσε  ::thumbleft::

Δεν θέλω να φανταστώ τι θα πάθαινε το πλήρωμα ενός Satan αν είχε την ατυχία να πιαστεί αιχμάλωτο...  ::axeman::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 09, 2022, 09:36:31 μμ »
Δεν θέλω να φανταστώ τι θα πάθαινε το πλήρωμα ενός Satan αν είχε την ατυχία να πιαστεί αιχμάλωτο...  ::axeman::

Γενικά τα πληρώματα των φλογοβόλων δεν καλοπερνούσαν αν τύχαινε και αιχμαλωτίζονταν. Υπάρχουν αρκετές αναφορές για την περιποίηση που επεφύλαξαν οι Γερμανοί σε πληρώματα Churchill Crocodile.... Πάντως δεν έχω διαβάσει (ή  δει φωτογραφία) από κατεστραμένο, ή αιχμαλωτισμένο Satan. Έχω την αίσθηση πως επεβίωσαν όλα...

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 16, 2022, 07:48:31 μμ »
και ακόμα μία από τον κο Zaloga



επιβεβαιώθηκε ότι πρόκειται για Α5  :wink: ::salut::

Tags: