Αποστολέας Θέμα: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!  (Αναγνώστηκε 8807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 03:15:04 μμ »
Πααααάρα πολύ ωραίο ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 03:29:17 μμ »
Πολύ καλή εκτέλεση και ωραία επιλογή παραλλαγής! Μια χαρά μοιάζει, κρίμα που δεν τους έκανε τη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 09:17:07 μμ »
Πανέμορφο βγήκε.  Πολύ καλή η επιλογή της παραλλαγής.  Τεράστιο σαν όχημα.  Για το διαμετρημα του πυροβολου δεν θα κάνω σχόλιο..... απλά για κλάματα!!! Καλή συνέχεια στο επόμενο φιλε !!!

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 11:58:01 πμ »
Κουκλάκι Μήτσε  ::love7:: Οι πεζοναύτες διέθεταν πάντα πολύ ενδιαφέροντα οχήματα.

Κρίμα που στην 1/35 υπάρχει μόνο το κιτ της Italeri που θέλει πολλή προσπάθεια για να ισιώσει  :(

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 04:31:46 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια!!!!! ::salut::

Ανεπρόκοπε: Ούτε στην 1/72 υπάρχει πλέον διαθέσιμο.... Ευτυχώς για σένα, αφού δεν θα το έφτιαχνες έτσι κι αλλιώς!!!!!!! ::glossa::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 02:06:00 μμ »


Ανεπρόκοπε: Ούτε στην 1/72 υπάρχει πλέον διαθέσιμο.... Ευτυχώς για σένα, αφού δεν θα το έφτιαχνες έτσι κι αλλιώς!!!!!!! ::glossa::

ΔΚ

 ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:59:35 μμ »
Αμερικάνων συνέχεια: M3 Stuart!!!

Με την έναρξη του πολέμου στον Ειρηνικό, οι Αμερικανοί διατηρούσαν στις Φιλιππίνες (που ήταν προτεκτοράτο τους), μια δύναμη δύο επιλαρχιών αρμάτων, που μόλις πριν λίγο είχαν εξοπλιστεί με Μ3. Όταν επιτέθηκαν εκεί οι Ιάπωνες, τα Μ3 πολέμησαν με ιδιαίτερη γενναιότητα και επιτυχία, προκαλώντας πολλές απώλειες στους επιτιθέμενους. Ωστόσο, η μη δυνατότητα ενίσχυσης των αμυνόμενων, σε συνδυασμό με την χαμηλή ποιότητα των ιθαγενών Φιλιππινέζικων στρατευμάτων, κατέληξε σε βαριά ήττα και παράδοση όλου του προσωπικού και του εξοπλισμού. Όσοι δεν σκοτώθηκαν στις μάχες, πέθαναν σε πορείες θανάτου και καταναγκαστικά έργα, ενώ τελικά, ελάχιστοι ήταν οι επιζήσαντες. Σε καθαρά τεχνικό επίπεδο, το Μ3 αποδείχθηκε ανώτερο από το αντίστοιχο ιαπωνικό Ha Go. Οι Ιάπωνες κατέλαβαν έναν αριθμό άθικτων Μ3, τα οποία και ενέταξαν στον στρατό τους (προσεχώς). Όσα δεν αχρηστεύτηκαν από έλλειψη ανταλλακτικών και πυρομαχικών, πολέμησαν εναντίον των "αρχικών ιδιοκτητών" τους το 1944, στην ανακαταληψη των Φιλιππίνων.

Για πολλά χρόνια, στη σωστή κλίμακα, υπήρχε διαθέσιμο μόνο το Stuart της Hasegawa (αξιοπρεπές, αλλά με λάθος διαστάσεις). Η Πολωνική Mirage Hobby, στις αρχές της 10ετίας του 2010, έβγαλε μια αρκετά εκτεταμένη σειρά από (σαφώς καλύτερα) Stuarts (τόσο Μ3, όσο και Μ5). To συγκεκριμένο, είναι μεν σωστό, αλλά και αρκετά "στριφνό" (π.χ. ο πύργος δίνεται σε ένα "πλακέ" κομμάτι, που πρέπει να λυγιστεί κατάλληλα για να δημιουργηθεί το πολυγωνικό σχήμα του :roll:). Τέλος πάντων, μετά από πολλές κατάρες και οιμωγές :mrgreen:, το αρματάκι ολοκληρώθηκε. Μόνες προσθήκες, η μεταλλική κάννη της RB και το φιγουράκι με το παράξενο καπέλλο-λεμονοστίφτη (αποκεφαλισμένος USAF Personnel με.... μεταμόσχευση κεφαλιού από το WWI US Infantry της Airfix).

Ελπίζω να σας αρέσει.... Σχόλια κάθε είδους καλοδεχούμενα - όπως πάντα!!!!!!!! ::salut::



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 01:14:50 μμ »
Πανέμορφο είναι ::salut::

Συνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 04:21:54 μμ »
Πυροβολάς λέμε, Shorty :o
Ποσότης ΚΑΙ ποιότης ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 11:11:35 μμ »
Μπιζουδακι το έκανες Δημήτρη  το M3 .  Εξαιρετικές οι φθορές  . Δεν σε προλαβαίνουμε έχεις στήσει κανονική γραμμή παραγωγής!!!!! Πολύ καλό το κιτ της mirage αν και  με πάρα πολλά κομμάτια σε σχέση με το μέγεθος του αλλά το τελικό αποτέλεσμα σε αποζημιώνει   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 10:47:48 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια φίλοι μου!!!!! ::salut::

Όσο για το γρήγορο ρυθμό παραγωγής, αυτός οφείλεται σε δύο λόγους: α) στο πλεονέκτημα του αρκετού ελεύθερου χρόνου όταν κάποιος είναι συνταξιούχος και β) στο γεγονός πως το πλέον βαρετό (για μένα) μέρος του μοντέλου (τα ....χώματα) τα έχει αναλάβει άλλος!!!!!!!  :wink:

Από παλιότερα, έχω 2-3 μοντέλα σχετικά με το Pacific (που έχουν ήδη δημοσιευτεί εδώ). Επειδή οι φωτογραφικές μου ικανότητες έχουν (λέμε τώρα :mrgreen:) βελτιωθεί, μήπως να τα ξαναβάλω εδώ for the record??? Τι λέτε????

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 02:04:28 μμ »
Ωραιότατο και σου πέτυχε και η απόχρωση του Olive Drab  ::thumbleft::

Στο παρελθόν είχα διαβάσει ένα άρθρο στη Σ.Ι. για την δράση των Μ3 στις Φιλιππίνες η οποία,αν και σύντομη,υπήρξε καταιγιστική!Άντε τώρα να το βρώ μέσα στο χάος...  :(

Απορία:Επειδή δεν το κατέχω,έπαιξαν Μ3 με τον ηλωμένο πύργο εκεί;Στον γκούγκλη που έριξα μία ματιά δεν βρήκα κάτι  ::noidea::



Από παλιότερα, έχω 2-3 μοντέλα σχετικά με το Pacific (που έχουν ήδη δημοσιευτεί εδώ). Επειδή οι φωτογραφικές μου ικανότητες έχουν (λέμε τώρα :mrgreen:) βελτιωθεί, μήπως να τα ξαναβάλω εδώ for the record??? Τι λέτε????

ΔΚ

Είναι και να το ρωτάς;Με τρέλα! Δώσε πράμα  ::danseuse::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 06:01:09 μμ »
Μην ρωτάς καθόλου,ΒΑΛΤΑ!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 08:21:56 μμ »
Απορία:Επειδή δεν το κατέχω,έπαιξαν Μ3 με τον ηλωμένο πύργο εκεί;Στον γκούγκλη που έριξα μία ματιά δεν βρήκα κάτι  ::noidea::

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος:oops:: Γενικά, υπάρχουν μάλλον λίγες φωτογραφίες από τις δύο μονάδες των Φιλιππίνων.... Η πιο γνωστή, είναι αυτή με τα καταληφθέντα από τους Ιάπωνες: 
 


Σε αυτή, το πρώτο, έχει τον κολλητό πύργο, ενώ το δεύτερο (φαινεται να έχει) τον ηλωμένο (τα υπόλοιπα είναι δυσδιάκριτα). Πάντως, καθώς και οι δύο πύργοι υπήρξαν ταυτόχρονα σε παραγωγή, υποθέτω πως στις μονάδες δόθηκαν άρματα και με τους δύο τύπους (δεν υπήρχε άλλωστε άλλη διαφορά μεταξύ τους, η οποία πιθανόν να επηρέαζε τη συντήρηση, ή την επιμελητεία)....

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 08:44:21 μμ »
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχεις δίκιο.  :wink:

Σε αυτό το link περιέχονται σημαντικές πληροφορίες για την δράση της 190ης και μία κακής ποιότητος φωτογραφία captured Μ3 που μάλλον έχει τον ηλωμένο πύργο

 https://mikesresearch.com/2021/04/25/philippines-1941-42/  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 11:30:58 μμ »
Εννοειται να τα ποσταρεις ξανά Δημήτρη.  Για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι   ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 10, 2022, 10:59:59 πμ »
Ανεπρόκοπε: Όταν σε πιάνει η προκοπή, είσαι θησαυρός!!!!!!!!!!!! Εξαιρετικό λινκ!!!!!!!!!! ::danseuse:: ::danseuse:: ::danseuse::

Λοιπόν για να μην ξεχνιόμαστε, ένα παλιό μοντέλο που είχα ανεβάσει στην ενότητα Tank Destroyers το 2014: T12 Gun Motor Carriage. Ήταν η δεύτερη (εξίσου ¨δειλή" με την πρώτη - το Μ6) προσπάθεια των Αμερικανών να αποκτήσουν έναν καταστροφέα αρμάτων, προσαρμόζοντας ένα πυροβόλο των 75χιλ στο ημιερπυστριοφόρο Μ3. Κατασκευάστηκαν κάπου 2.200 μονάδες, αλλά περίπου τα μισά ξαναέγιναν "απλά" Μ3. Στον Ειρηνικό, ξεκίνησε την καριέρα του στις Φιλιππίνες, όπου στάλθηκαν 50 από αυτά. Παρά το ότι αντικαταστάθηκε γρήγορα από το Μ10 και το Μ18 σαν καταστροφέας, στον Ειρηνικό, έμεινε σε υπηρεσία μέχρι και την Οκινάουα!!!!

Το μοντέλο είναι fast built της Italeri. Εκτός από τις φιγούρες (Matchbox), θυμάμαι πως είχα κάνει και κάποια δουλίτσα στη βάση του πυροβόλου, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.... Το καμουφλάζ,έχει βασιστεί σε ένα προφίλ του Σ. Ζάλογκα σε βιβλίο της Concord και τοποθετεί το όχημα στο Ακρωτήριο Γκλόστερ το 1943.

Ελπίζω να σας αρέσει.... Σχόλια καλοδεχούμενα ::salut::

[/URL [URL=https://www.mchost.gr/v/70602]

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 10, 2022, 09:51:20 μμ »
To δούλεψαν οι πεζοναύτες για να καταστρέφουν τα ιαπωνικά bunkers που ήταν κακό σπυρί στον απαυτόν τους  :mrgreen: κι αποδείχτηκαν πολύ χρήσιμα σε αυτόν τον ρόλο.

Αυτό το θυμάμαι Μήτσε και το έχω δεί από κοντά.Welldone  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 12, 2022, 12:22:23 μμ »
Άλλο ένα από τα παλιά: M4A3 στην Okinawa. Αυτό έχει γίνει το μακρινό 2003 και δεν έχει "ανέβει" εδώ.

Το κιτ είναι αντίγραφο ρητίνης του εξαιρετικά σπάνιου κιτ της ESCI (μόνο αυτό υπήρχε διαθέσιμο τότε). Προστέθηκαν οι ξύλινες θωρακίσεις από μπάλσα και τα καρφιά στις θυρίδες από συρματάκι ηχείου (μια διαδικασία που ορκίστηκα να μην επαναλάβω ποτέ στη ζωή μου!!!!!). Το βάψιμο έχει γίνει με πινέλο και έχει βασιστεί σε ένα προφίλ του Σ. Ζάλογκα (δεν έχω δει φωτογραφία με αυτό το κάμο, αλλά μου άρεσε πολύ)....

Σχόλια και σχολιανά, ξέρετε  :wink:........ ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 12:44:55 πμ »
Εμένα κάτι μου θύμιζε...... κάθισα και έψαξα  και ορίστε...... πότε πρόλαβαν και πέρασαν κιόλας τόσα χρόνια..... δεν έφτιαχνα άρματα τότε.... αλλά χάρη στον  κύριο Δ.Δ μπήκα στον χώρο  !!

Ποσα χρόνια πίσω με γύρισε αυτό το μοντέλο...... !!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:26:29 πμ »
Ναι, πράγματι είχε δημοσιευτεί στο ΜΕ (μαζί με τα υπόλοιπα 37 - νομίζω - Σέρμαν που είχα φτιάξει μεταξύ 2000 και 2005) σε τρεις συνέχειες.

Τι μου θύμισες.....  ::thumbleft::
Spoiler (hover to show)
::salut::
ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 01:13:23 μμ »
Ο δαίμονας του τυπογραφείου χτύπησε...... !!!! Δ.Κ ήθελα να γράψω!!! Τα έχω και τα τρία τεύχη..... έψαξα χθες και τα βρήκα.... άλλες εποχές    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 04:58:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους σας!! Πολύ ωραίο Δημήτρη.  Αυτό με τα καρφιά δεν το έχω ξαναδεί. Αλήθεια γιατί υπήρχε;; Ακόμη οι ξύλινες θωρακίσεις πόσο προστάτευαν άραγε;; Περίεργη επιλογή. Όπως και να έχει πολύ μου αρέσει. Ιδιαίτερα μάλιστα που είναι βαμμένο με πινέλο. Να είσαι καλά!!

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:09:37 μμ »
Ωραίο Μήτσε και ιντριγκαδόρικη η παραλλαγή  ::thumbleft:: Με το κιτ της Esci τι παίζει;Δεν το έχει η Italeri;  ::dontknow::

Αυτό με τα καρφιά δεν το έχω ξαναδεί. Αλήθεια γιατί υπήρχε;; Ακόμη οι ξύλινες θωρακίσεις πόσο προστάτευαν άραγε;; Περίεργη επιλογή. Όπως και να έχει πολύ μου αρέσει. Ιδιαίτερα μάλιστα που είναι βαμμένο με πινέλο. Να είσαι καλά!!

Τα καρφιά και οι σανίδες προστάτευαν από τις μαγνητικές νάρκες,τους Τζαπανέζους που προσπαθούσαν να ανοίξουν τις θυρίδες και να πετάξουν χειροβομβίδες και μολότωφ κτλ
Στο Βόρνεο ή στην Μπούρμα (δεν θυμάμαι καλά) ένας Ιάπωνας πήδηξε μέσα σε ένα αυστραλέζικο Matilda από την ανοιχτή θυρίδα του αρχηγού και με το γουακιζάσι του,έσφαξε δύο μέλη του πληρώματος και τραυμάτισε βαρύτατα τον τρίτο ο οποίος και τον σταμάτησε αδειάζοντας επάνω του το περίστροφο του  :!:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: The Pacific (να φάνε κι οι κότες)!!!!!!
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 08:15:20 πμ »
Καλησπέρα σε όλους σας!! Πολύ ωραίο Δημήτρη.  Αυτό με τα καρφιά δεν το έχω ξαναδεί. Αλήθεια γιατί υπήρχε;; Ακόμη οι ξύλινες θωρακίσεις πόσο προστάτευαν άραγε;; Περίεργη επιλογή. Όπως και να έχει πολύ μου αρέσει. Ιδιαίτερα μάλιστα που είναι βαμμένο με πινέλο. Να είσαι καλά!!
Συμπληρώνοντας τον Κώστα, οι σανίδες ήταν για να μην κολλάνε οι μαγνητικές νάρκες, δηλαδή ένα είδος αμερικανικού zimmerit  :mrgreen: Γενικά, για την αντιμετώπιση των ηρωικών (και αυτοκτονικών) Ιαπώνων, που καθώς είχαν έλλειψη αντιαρματικών όπλων προπαθούσαν να εξουδετερώσουν το πλήρωμα, χρησιμοποίησαν καρφιά, κλουβιά, οδοντωτές λάμες και άλλα χαριτωμένα αντικείμενα. Αρχικά μάλιστα, τα άρματα πηγαίναν σε ζευγάρια, όπου το ένα άρμα πολυβολούσε το άλλο με το συζυγές πολυβόλο του!!!!!!!!

ΔΚ

Tags: