Αποστολέας Θέμα: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35  (Αναγνώστηκε 1093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« στις: Οκτώβριος 19, 2021, 10:43:06 πμ »
Στο παρελθον ειχα κατασκευασει ενα μονοχρωμο mlrs της dragon αλλα δεν ηταν καθολου καλο και ετσι οταν εβγαλε η trumpeter το δικο της mlrs ειπα οτι ηρθε η ωρα να
αντικαταστησω το παλιο της dragon.Δυστυχως δεν μου βγηκε οπως θα ηθελα.Πρωτα απο ολα οι ερπυστριες δεν γινοταν με τιποτα να κοληθουν και να κρατηθουν πανω στους τροχους.
Μετα απο πολυ σπασιμο νευρων αποφασισα να τις αντικαταστησω με τις αντιστοιχες της friul.Eκτος απο ερπυστριες χρησιμοποιησα και το σετ της EUREKA για το συρματοσχοινο.
Μετα απο αυτα προχωρησα στο βαψιμο.Εξ αρχης ειχα αποφασισει να το κανω με την καινουργια παραλλαγη του Ε.Σ. για την οποια χρησιμοποιησα τα GUNZE H-309,REAL COLORS RC-031
GUNZE H-311 και TAMIYA XF-69.Ειπα λοιπον να το κανω με ελευθερο χερι και οχι με μασκαρισμα και δυστυχως το αποτελεσμα δεν ηταν καλο.Ειχα overspray εντονο.Επειδη δεν ειχα την
διαθεση να το ξαναβαψω αφησα την ιδεα να το κανω καθαρο οπως ειναι στις παρελασεις και το σκονισα,εφτιαξα και μια βαση απλη και το αφηνω ετσι οπως ειναι.Να μηνξεχασω να αναφερω
οτι τα σηματα ειναι της LM DECALS τα οποια ειναι παρα πολυ καλα.Για οπιεσδηποτε ερωτησεις και σχολια στην διαθεση σας.






Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 02:05:53 μμ »
Ισα ισα τωρα ειναι που καθεσαι και διορθωνεις το overspay , μια χαρα ειναι απλα τωρα ειναι που πρεπει να επιμεινεις!

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 02:35:52 μμ »
Ισα ισα τωρα ειναι που καθεσαι και διορθωνεις το overspay , μια χαρα ειναι απλα τωρα ειναι που πρεπει να επιμεινεις!

Τώρα είναι αργά για οποιαδήποτε διόρθωση.Εχουν πέσει λάδια βερνίκι Matt σκόνες.Αλλη φορά μασκαρισμα για αποφυγή overspay.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 03:10:59 μμ »
Ετσι για την κουβεντα αφου το εχεις κλεισει το κιτ!
Το εχεις κανει πολυ καλα απλα αυτες οι αποχρωσεις δεν ειναι και οι ευκολοτερες να ξερεις και θελουν λιγο κοπο παραπανω στις διορθωσεις , απλα εγω δε συμπαθω σε κανενα κιτ τα μασκαρισματα που βλεπω.Και το δικο σου ειναι καλο αν το κανεις ή το εκανες με μασκαρισμα θα εχανε πολυ σε αντιθεση με το ελευθερο.Καταλαβαινω οτι θελει εξοικιωση αλλα το κιτ στα δικα μου ματια θα εχανε. :roll:
Καλη συνεχεια οπως και να εχει! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 04:19:45 μμ »
Δεν βλέπω κανα τρομερό overspray και σε συνδυασμό με το σκόνισμα γενικά φαίνεται μια χαρα.Και το σχέδιο της παραλλαγής πολυ καλό είναι.Μια παρατήρηση που θα μπορούσα να βρω,όχι στο μοντέλο αλλά στην βάση,θα μπορούσες να κάνεις τα σημάδια στο πίσω μέρος που πατάνε οι ερπύστριες στο χώμα..
Κατα τα άλλα πολύ καλή δουλειά! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 04:25:08 μμ »
Δεν βλέπω κανα τρομερό overspray και σε συνδυασμό με το σκόνισμα γενικά φαίνεται μια χαρα.Και το σχέδιο της παραλλαγής πολυ καλό είναι.Μια παρατήρηση που θα μπορούσα να βρω,όχι στο μοντέλο αλλά στην βάση,θα μπορούσες να κάνεις τα σημάδια στο πίσω μέρος που πατάνε οι ερπύστριες στο χώμα..
Κατα τα άλλα πολύ καλή δουλειά! ::salut::

Ένα μέρος του overspay καλύφθηκε από τα λάδια και το σκονισμα όντως.Την βάση την έφτιαξα σε 1 ημέρα και πράγματι θα έπρεπε να κάνω αποτύπωμα των ερπυστριων αλλά όταν το θυμήθηκα είχε στεγνώσει.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 04:51:42 μμ »
Στα δικά μου μάτια είναι απλά υπέροχο!!!
Βλέπω ότι και οι φωτογραφίες μου έπιασαν τόπο!!!
Αναφορικά με τις ερπύστριες στο Μ4 c2v της Trumpeter που βασίζεται στο ίδιο σασί-πήγμα με το MLRS δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
Τις έχω κολλημένες αλλά όχι ακόμη περασμένες στο κιτ γιατί δεν έχω αρχίσε τα βαψίματα.
Όσο για το overspray, πολύ κουβέντα για το τίποτε.
Μια χαρά είναι το βάψιμο.
 :wink: :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 07:16:48 μμ »
Σε ευχαριστώ Φανή όντως οι φώτο με βοήθησαν και προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται πιο κοντά στο σχέδιο της παραλλαγής.Για τις ερπύστριες δεν ξέρω τι συνέβη πάντως δεν μπόρεσα να τις κάνω καλά και έτσι αναγκαστικά και πήγα στις μεταλλικές που βέβαια είναι άλλη κλάση.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 08:07:39 μμ »
Εμένα μ αρέσει, μια χαρά είναι! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 09:41:46 πμ »
Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 09:10:30 μμ »
Παρά πολύ καλό μου φαίνεται.  Έχει λίγο overspray αλλά τίποτε το ιδιαίτερο τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα .  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: M270 MLRS Ε.Σ. TRUMPETER 1/35
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 09:58:44 πμ »
Σε ευχαριστω Περικλη.

Tags: