Αποστολέας Θέμα: su-34 1/48 kitty hawk  (Αναγνώστηκε 4420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
su-34 1/48 kitty hawk
« στις: Οκτώβριος 14, 2021, 09:07:51 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Νέο κιτ στο πάγκο .σχετικά καινούρια κυκλοφορία και αρκετά ακριβό.ελπίζω το τελικό αποτέλσμα να είναι όμορφο.



Το κιτ το ξεκίνησα στις καλοκαιρινές μου διακοπές και συγκεκριμένα έφτιαξα όλο τον οπλισμό που είναι μπόλικος και επαρκεί για πολλά ακόμη μοντέλα.ουσιαστικά το μισό κιτ είναι ο οπλισμός.

Έχουμε και λέμε
Βλήματα α/ε
-

Gun pods για ελικόπτερα


Κατευθνόμενες βόμβες με επιλογές κεφαλών (lazer,optical,satellite)


Όλων των τύπων ρουκέτες


Gun pods για αφη όπως su-17/22 , su-25 κλπ


Απλές βόμβες
-

Πύραυλοι α/α


Μια γενική εικόνα του μισού κιτ


Επίσης ξέχασα και αυτά τα 2 ζευγάρια βομβών


Πολλά από αυτά τα όπλα δε μπαίνουν στο su-34 αλλά και σε αυτά που μπαίνουν υπάρχουν ελλείψεις
Θα μπορούσε να έχει 4 α/α r-77 και r-73 και όχι από 2
Επίσης το κιτ δίνει 4 r-27 . αλλά τα πτερύγια και οι φορείς επαρκούν μόνο για τους 2
Επίσης οι φορείς aku-58 που φέρουν τα μεγάλα α/ε όπλα στις 2 πρώτες φωτό , θα έπρεπε να είναι 7 (έστω 6) και όχι μόνο 2
ακόμη θα μπορούσε να έχει περισσότερες ρουκέτες που αρμόζουν στο su-34 παρά σε mig-21 π.χ.
το ίδιο ισχύει και για τις απλές βόμβες. ενώ δίνει 2 mers που μπορούν να πάρουν από 6 βόμβες (6+6=12) το κίτ δίνει μόνο 4 από κάθε τύπο
αλλού δεν υπάρχουν pins , αλλού δεν υπάρχουν pin holes ,αλλού λείπουν κομμάτια που υπάρχουν στις οδηγίες ή το αντίθετο....
κρίμα  :( :(


τέλος πάντων
έτσι άδειασε το μισό κουτί

-

μέσα υπάρχουν ρητινένιες εξαγωγές , ανοιχτές και κλειστές


ένα φύλλο p.e.


επίσης πήρα σετ μεταλλικών σκελών


τέλος παρήγγειλα ένα σετ ecm khibini pods για τα ακροπτέρυγα καθώς το κιτ δεν.....

σύντομα η συνέχεια ::salut:: ::salut:: ::salut::





Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 09:36:39 πμ »
Καλή αρχή !!
Καθότι ρωσόφιλος κι εγώ , παρακολουθώ με ενδιαφέρον.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 11:06:36 πμ »
Θοδωρή έχεις πιάσει θεματάρα και από ότι βλέπω έχεις απ᾽ όλα τα καλούδια!!!!

Καλή συνέχεια!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 12:13:07 μμ »
Θοδωρή, που πας και μπλέκεις με Kittyhawk...!

Για κάτι τέτοιους λόγους έκλεισε.

Καλή αρχή!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 08:00:37 μμ »
Πολύ οπλισμός ρε παιδί μου,ωραίο πρότζεκτ,καλή συνέχεια,θα παρακολουθώ κι εγώ όπως πάντα τις όμορφες κατασκευές σου ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 08:03:00 μμ »
Καλή αρχή !!
Καθότι ρωσόφιλος κι εγώ , παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

να'σαι καλά Βαγγέλη.είναι το 1ο κιτ που έκατσε μόνο 2 χρόνια στο στοκ μου καθώς το γλυκοκοιτούσα συχνά 8) 8)


Θοδωρή έχεις πιάσει θεματάρα και από ότι βλέπω έχεις απ᾽ όλα τα καλούδια!!!!

Καλή συνέχεια!

είναι πολύ ωραίο θέμα αλλά όπως προανέφερα τσιμπημένο στην τιμή.επέλεξα το συγκεκριμένο κιτ , καθώς το αντίστοιχο της hobbyboss είχε κάποια θέματα σχήματος.
αν δεις reviews από τα κιτ και των 2 εταιριών και είσαι γνώστης θα βρεις θετικά και αρνητικά και στα 2 κιτ , οπότε μετά είναι θέμα προσωπικού γούστου.ελπίζω πάντως το τελικό αποτέλεσμα να είναι άξιο των προσδοκιών  :mrgreen: :mrgreen:

Θοδωρή, που πας και μπλέκεις με Kittyhawk...!

Για κάτι τέτοιους λόγους έκλεισε.

Καλή αρχή!

Μαθιός

δεν θα ξεχάσω τι τράβηξα με το mig-25 της εταιρίας  :mrgreen: :mrgreen:άξιζε όμως.

το είδα και εγώ οτι έκλεισε.κρίμα....είχαν πολύ ωραία θέματα αλλά δυστυχώς έχουν πολλά προβλήματα σε όλους τους τομείς. παρόλαυτά πρόλαβα να προμηθευτώ 2 su-35 και 2 su-30 sm  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: αλλά αυτά στο σχετικά άμεσο μέλλον :wink: :wink:

προχωρώντας λοιπόν συναρμολογήθηκε το πιλοτήριο  .καλή λεπτομέρεια.στην πλάτη έβαλα κάποια κομμάτια από τους κινητήρες  8) 8)ώστε να έχει περισσότερο ενδιαφέρον.άλλωστε στους κινητήρες δε θα φαίνεται τίποτα.το κιτ δίνει τη δυνατότητα να υπάρχουν ανοιχτά τα πάνελ των κινητήρων αλλά δεν ήθελα να μπω σε τέτοια διαδικασία



τα πλαϊνά της καμπίνας ήταν εντελώς άδεια οπότε μπήκαν και εκεί κομμάτια από τους κινητήρες

---


πίνακας οργάνων και καθίσματα
-

αυτά προς το παρόν.σύντομα θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες καθώς έχω προχωρήσει αρκετά  ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 08:04:44 μμ »
Πολύ οπλισμός ρε παιδί μου,ωραίο πρότζεκτ,καλή συνέχεια,θα παρακολουθώ κι εγώ όπως πάντα τις όμορφες κατασκευές σου ::salut::

σ'ευχαριστώ φίλε μου  :D :D. ναι έχει πολύ πράμα και δεν θα πάει χαμένος όλος αυτός ο οπλισμός  :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 09:49:58 μμ »
Πολύ ωραίο θέμα, καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 09:04:04 πμ »
Πολύ ωραίο θέμα, καλή επιτυχία!

καλημέρα ,σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη

συνεχίζω με κάποιες φωτογραφίες από την προοδο του μοντέλου

αρχικά ασχολήθηκα με τα καθίσματα.προσωπικά τα βρήκα πολύ λεπτομερή .οι ζώνες είναι p.e. και με δυσκόλεψαν πολύ.στο τέλος αναγκάστηκα να κόψω κάποια κομμάτια για να τις κάνω όπως ήθελα.οι οδηγίες είναι πολύ ασαφείς στο συγκεκριμένο σημείο , ή εγώ δε μπορούσα να καταλάβω τι έπρεπε να κάνω :? :?συνήθως τα καθίσματα τα αφήνω για το τέλος , αλλά επειδή η καλύπτρα είναι κλειστή , θα πρέπει να κολληθεί πριν τα βαψίματα , οπότε όλα στο πιλοτήριο θα πρέπει να τοποθετηθούν από την αρχή.μένουν μόνο οι λαβές εκτίναξης και ένα καλό wash.πάντως όταν μπει η καλύπτρα αμφιβάλλω αν θα φαίνονται τα καθίσματα :( :(



στη συνέχεια ξεκίνησα βαψίματα στους κινητήρες με διάφορα μεταλλικά χρώματα.

--

τέλος  έκανα έναν υποτυπώδη σκελετό στο εσωτερικό της καλύπτρας πριν τη βάψω , και αργότερα θα προσθέσω και κάποιες άλλες λεπτομέρειες εσωτερικά πριν την κολλήσω



 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 07:57:09 πμ »
καλή εβδομάδα σε όλους.συνεχίζοντας την κατασκευή , το πιλοτήριο βάφτηκε και περάστηκε wash.το κιτ δίνει χαλκομανίες αλλά χρησιμοποίησα μόνο ένα κομμάτι στην μεσαία κονσόλα στο πίσω μέρος της.βασικά ήταν το μόνο κομμάτι που έμεινε στη θέση του.τις έβαλα πάνω από τις ανάγλυφες λεπτομέρειες του πιλοτηρίου με μπόλικο βελτιωτικό για να αγκαλιάσουν το ανάγλυφο , αλλά ήταν αρκετά χοντρές και δεν έκατσαν. οπότε έγινε βάψιμο.επίσης βάφτηκε και το  <<ταμπλό>> ενώ η βάση του hud είναι p.e..όλα καλά , απλά το hud <<βρίσκει>> στην καλύπτρα :? :?

----
 


Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 10:13:54 μμ »
Υπέροχη δουλεια!
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 11:33:45 πμ »
Υπέροχη δουλεια!

σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου :D :D

μέχρι στιγμής όλα προχωράνε καλά

έκλεισα την άτρακτο , αλλά οι εισαγωγές δεν εφάρμοζαν  100%.έτσι χρησιμοποίησα για 2η φορά σφιγκτήρες ξυλουργού (η 1η φορά ήταν στο mig-25pd της kitty hawk-τυχαίο :?: :?: :?:)

φυσικά ο λόγος δεν ήταν η τόσο κακή εφαρμογή ή οτι χρειαζόταν πολλή δύναμη , αλλά το γεγονός οτι μπορώ με μεγάλη ακρίβεια να πιέσω όσο χρειάζεται τα κομμάτια για να έρθουν ακριβώς εκεί που πρέπει και φυσικά να τα αφήσω να κολλήσουν όση ώρα χρειάζεται χωρίς να πιαστούν τα χέρια μου.
έτσι η κόλληση έγινε τμηματικά , πρώτα το εμπρός τμήμα και μετά το πίσω



πίσω δημιουργήθηκε αυτό το κενό



μετά ρύθμισα το πίσω μέρος με ακρίβεια



έτσι στο τέλος είχα μηδενικό σκαλοπάτι χωρίς ιδιαίτερο κόπο 8) 8)

-

στην ουρά θα χρειαστεί λίγο στόκο , τίποτα ιδιαίτερο
-

σύντομα θα έχω περισσότερη πρόοδο ::salut:: ::salut::



Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 01:42:54 μμ »
πολύ ωραίο το κόλπο με τον σφικτήρα ξυλουργού που αγνοούσα την ύπαρξή του .. και σχετικά φτηνο εργαλείο απ΄ο,τι βλέπω..

Θέλει βέβαια μια προσοχή για τους αρχάριους, να μην τη πατήσουν και διορθώσουν ένα σκαλοπάτι στις εισαγωγές πχ, αλλά στρεβλώσει κάποιο άλλο σημείο στο κιτ που θα το διαπιστώσουν μετά..

Η δουλειά καταπληκτική μέχρι στιγμής..
Αναμένουμε τη συνέχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 05:25:22 μμ »
πολύ ωραίο το κόλπο με τον σφικτήρα ξυλουργού που αγνοούσα την ύπαρξή του .. και σχετικά φτηνο εργαλείο απ΄ο,τι βλέπω..

Θέλει βέβαια μια προσοχή για τους αρχάριους, να μην τη πατήσουν και διορθώσουν ένα σκαλοπάτι στις εισαγωγές πχ, αλλά στρεβλώσει κάποιο άλλο σημείο στο κιτ που θα το διαπιστώσουν μετά..

Η δουλειά καταπληκτική μέχρι στιγμής..
Αναμένουμε τη συνέχεια  ::salut::

ναι είναι μια καλή λύση όταν τα κομμάτια πρέπει να μείνουν πολλή ώρα με πίεση ώστε να σταθεροποιηθεί το πλαστικό.τα κλασσικά μικρά πιαστράκια δε βολεύουν λόγω μεγέθους και μορφής των κομματιών.κάτι αντίστοιχο για μοντελισμό έχω δει , αλλά απο τη στιγμή που είχα αυτούς , τους χρησιμοποίησα.απλά επειδή είναι μεταλλικοί , θέλει προσοχή μην χαραχτεί το πλαστικό.εξ'ου και οι ταινίες στο μοντέλο.

χαίρομαι που σου αρέσει μέχρι στιγμής  :D :Dσύντομα θα έχω πρόοδο

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 08:19:20 πμ »
Πολύ όμορφη δουλειά μέχρι τώρα!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 12:34:25 μμ »
Μια χαρά το πας Θοδωρή εάν και δεν περίμενα τόσα "φάουλ" από ένα τόσο ακριβό κιτ.
Αναμένω την συνέχεια  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 09:52:13 μμ »
Λένε ότι το μοντέλο της Kitty Hawk έχει καλύτερη λεπτομέρεια και οπλισμό από της HobbyBoss, αλλά χειρότερη εφαρμογή πλαστικών.

Είδα την εφαρμογή με τους σφιγκτήρες και θέλω να σε ρωτήσω, πέραν των αεραγωγών έχεις δει και άλλα θέματα προσαρμογής με dry fit; (αν έχεις κάνει dry fit) ::glossa:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 02:39:17 μμ »
Πολύ όμορφη δουλειά μέχρι τώρα!!

Γιάννης

Γιάννη σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου  :D :D

Μια χαρά το πας Θοδωρή εάν και δεν περίμενα τόσα "φάουλ" από ένα τόσο ακριβό κιτ.
Αναμένω την συνέχεια  ::thumbleft::

Να'σαι καλά Ευάγγελε :D :D
δεν θα έλεγα οτι έχει πολλά ''φάουλ'' το κιτ.απλά έχω καταλάβει οτι όλα , μα όλα τα κιτ , έχουν θέματα εφαρμογής.απλά όταν δίνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό έχεις και κάποιες απαιτήσεις παραπάνω (tamiya δεν έχω πιάσει ακόμα , να πω την αλήθεια).μέσα στο παιχνίδι μπαίνει και ο τρόπος κόλλησης.συμβαίνει συχνά να κολλήσω δυο κομμάτια τα οποία φαινομενικά έχουν καλή εφαρμογή , αλλά επειδή έχουν σκεβρώσει μέσα στο κουτί , μόλις τα αφήσω στην άκρη , να τείνουν να επανέλθουν στην αρχική τους μορφή.μετά από αρκετή ώρα και όταν έχει στερεοποιηθεί η κόλληση , βλέπεις οτι κάτι τρέχει.βάλε και τη βιασύνη ....

πιστεύω οτι δεν θα συναντήσω μεγάλες εκπλήξεις , καθώς ήδη έχω προχωρήσει κάπως χωρίς ιδιαίτερα θέματα.κάποια προβληματικά σημεία τα έχω εντοπίσει και θα αντιμετωπιστούν κατάλληλα :wink: :wink:


Λένε ότι το μοντέλο της Kitty Hawk έχει καλύτερη λεπτομέρεια και οπλισμό από της HobbyBoss, αλλά χειρότερη εφαρμογή πλαστικών.

Είδα την εφαρμογή με τους σφιγκτήρες και θέλω να σε ρωτήσω, πέραν των αεραγωγών έχεις δει και άλλα θέματα προσαρμογής με dry fit; (αν έχεις κάνει dry fit) ::glossa:: ::salut::

έχει καλό οπλισμό το κιτ της kitty hawk ,αλλά σε κάποια σημεία είναι ελλειπής. της hobbyboss πιστεύω οτι καλύπτει καλύτερα τα σύγχρονα αεροσκάφη.
για την εφαρμογή των πλαστικών δε μπορώ να σου πω (κάποια στιγμή θα ήθελα να πάρω και ένα της hobbyboss αλλά το ρύγχος είναι λάθος σε σχήμα )

στους αεραγωγούς δεν ήταν τόσο μεγάλο θέμα.απλά όπως προανέφερα χρησιμοποίησα σφιγκτήρες λόγω ακρίβειας στην πίεση , αλλά και στο οτι τα χέρια μου είναι ελεύθερα μετά την κόλληση .μπορώ να το αφήσω έτσι μέχρι το πρωί :wink: :wink:

τη συνέχεια θα την δεις σύντομα. 8) 8)θέλω τραβήξω μερικές φωτογραφίες

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:01:23 μμ »
καλησπέρα μετά από πολύ καιρό.έχω προχωρήσει αρκετά το μοντέλο.στα πλαινά της καμπίνας έβαλα δυο κομματάκια πλαστικό σαν κόντρες ωστε η καλύπτρα να κουμπώσει χωρίς να έχω σκαλοπάτια



από αριστερά έχω ένα μικρό σκαλοπάτι αλλά θα το διορθώσω

-


τελείωσα με τα καθίσματα και τα τοποθέτησα , όπως επίσης και το διπλο hud


--

ασχολήθηκα με το εσωτερικό της καλύπτρας όπου προσπάθησα να αναπαραστήσω τα κουρτινάκια που υπάρχουν , χρησιμοποιώντας σύρμα και διπλωμένο χαρτί

--


στα canards άλλαξα τη θέση του πείρου  και έβαλα χοντρό σύρμα.το αρχικό πειράκι θα αφαιρεθεί και οι τρύπες θα κλείσουν

-


στη ουρά μπήκαν οι p.e. σίτες που δίνει το κιτ .έκατσαν αρκετά καλά

--


κολλήθηκαν πτέρυγες , κάθετα σταθερά , φλαπς , ενώ τα πηδάλια και τα canards  τα έχω απλά κουμπωμένα για μια ολοκληρωμένη εικόνα του μοντέλου , το οποίο είναι μεγάλο :wink: :wink: (η φωτογραφία είναι λίγο παλιότερη)




έχουμε δρόμο ακόμη  :wink: :wink:

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 548
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:54:43 πμ »
Μπράβο Θοδωρή το πας άψογα, πάντως ως kitty hawk περίμενα να αντιστέκεται πιο πολύ να κατασκευαστεί!
Πολύ ωραία δουλειά στο cockpit αλλά δυστυχώς δεν θα πολυφαίνεται απο την αναγκαστικά κλειστή καλύπτρα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 09:16:58 μμ »
σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου.ευτυχώς είναι καλύτερο απο το mig-25 που είχα κάνει.δεν θα έλεγα οτι είναι πολύ ζόρικο σαν κιτ , αλλά έχει και αυτό τις ''παραξενιές του'' :wink: :wink:

πάντως περίμενα αρκετό καιρό μέχρι να έρθει ακόμη ένα aftermarket αξεσουάρ.ο λόγος για τα ecm pods .οι εικόνες μιλούν από μόνες τους

--

έγιναν οι απαραίτητες εργασίες και κολλήθηκαν στις πτέρυγες.επέλεξα την late έκδοση

----

μπήκε η καλύπτρα και όντως δε φαίνεται τίποτα εκεί μέσα



επίσης σχεδόν τελείωσα με τα μεταλλικά σκέλη της sac .μεγάλος μπελάς αλλά τα κατάφερα.πολύπλοκη σύλληψη θα έλεγα :wink: :wink:



τέλος όσο περίμενα τα pods ασχολήθηκα με το μεγαλύτερο μέρος του οπλισμού.κάποια όπλα (λίγα είναι ) τα άφησα για αργότερα , αν τα χρειαστώ

 


αυτά  προς το παρόν.σιγά-σιγά ξεκινάω βαψίματα στο μοντέλο ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 06:45:33 μμ »
Δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω αυτό με τα κουρτινάκια είναι όλα τα λεφτά άντε και το βάψιμο τώρα  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 07:53:51 πμ »
Δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω αυτό με τα κουρτινάκια είναι όλα τα λεφτά άντε και το βάψιμο τώρα  ::thumbleft::


αν και λίγο καθυστερημένα σ'ευχαριστώ για το σχόλιο σου Ευάγγελε.τα κουρτινάκια τα είχα δει από άλλον μοντελιστή οπότε είπα να το δοκιμάσω και εγώ :wink: :wink:
περίμενα μερικές μέρες να μου έρθουν τα akan που παρήγγειλα και έχω ξεκινήσει βαψίματα.μόλις τελειώσω θα βάλω υλικό και θα αναφέρω και κάποια πράγματα για τα συγκεκριμένα χρώματα .

μέχρι τότε καλά Χριστούγεννα σε όλους :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 02:45:49 μμ »
Το θέμα ωραίο η κατασκευή πάει εξαιρετικά. Σοκαριστικό το ποσό ωραία έχεις αποδώσει το κυανό μπλε του πιλοτηρίου. Συγχαρητήρια. Καλή συνέχεια στην επόμενη χρονιά. Κρίμα που η εφαρμογή της καλυπτρας το έκρυψε. Στην θέση σου θα το στερέωνα προσωρινά με blue tac μέχρι να τελείωνα το μοντέλο και μετά στην έκθεση θα το είχα διαθέσιμο στον παρατηρητή να αποσπα την καλύπτρα να θαυμάσει τη δουλειά στο εσωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-34 1/48 kitty hawk
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 02, 2022, 10:16:42 μμ »
Καλή χρονιά και από εμένα με υγεία και πολλά μοντέλα !!

Το θέμα ωραίο η κατασκευή πάει εξαιρετικά. Σοκαριστικό το ποσό ωραία έχεις αποδώσει το κυανό μπλε του πιλοτηρίου. Συγχαρητήρια. Καλή συνέχεια στην επόμενη χρονιά. Κρίμα που η εφαρμογή της καλυπτρας το έκρυψε. Στην θέση σου θα το στερέωνα προσωρινά με blue tac μέχρι να τελείωνα το μοντέλο και μετά στην έκθεση θα το είχα διαθέσιμο στον παρατηρητή να αποσπα την καλύπτρα να θαυμάσει τη δουλειά στο εσωτερικό.

Λευτέρη σ'ευχαριστώ πολύ.δυστυχώς και εγώ δεν ήθελα να κρύψω το πιλοτήριο και είχα σκεφτεί να κάνω κάτι τέτοιο αλλά τελικά έμεινε μόνο σκέψη
πάντως στο διάστημα που μεσολάβησε έκανα αρκετά

Η παραλλαγή του μοντέλου ολοκληρώθηκε μετά από πολύ κόπο .
2 λόγοι συνέβαλλαν στον αυξημένο βαθμό δυσκολίας.

Ο ένας είναι το μέγεθος του μοντέλου.
Ο δεύτερος είναι τα χρώματα .


Αρχικά ξεκίνησα να κάνω κάποιες μίξεις με Vallejo αλλά δεν κατάφερα κάτι.Οπότε για να μην ξοδεύω άσκοπα μεγάλες ποσότητες χρωμάτων παρήγγειλα τα AKAN  που είναι οι πραγματικές αποχρώσεις (θεωρητικά τουλάχιστον)
Σετ ολόκληρο δεν βρήκα οπότε πήρα τα βασικά χρώματα του σετ ξεχωριστά

Σκούρο γκρι 73166 (για την περίπτωση που θα έκανα την γκρι/μπλε  απόχρωση (egg plant)
Σκούρο πράσινο 73039
Μεσαίο πράσινο 73038
Επειδή το ανοιχτό μπλε 73037 δεν ήταν διαθέσιμο πήρα το 73033 που ήταν πολύ κοντά
Τελικά εφαρμόζοντας τα χρώματα  ατόφια είδα οτι ήταν πολύ σκούρα (τα πράσινα ) ενώ το μπλε ήταν αρκετά εκτός.
Τελικά τις αναμείξεις χρωμάτων δεν τις γλύτωσα αλλά τελικά τα έφερα ακριβώς εκεί που ήθελα
Ευτυχώς κατά την παραγγελία πήρα και ένα λευκό το οποίο χρησιμοποίησα για να ανοίξω τα χρώματα.

Σαν χρώματα μου φάνηκαν αρκετά ευκολοδούλευτα , τα αραίωσα με νερό και ψέκαζαν μια χαρά.Στη βελόνα στέγνωνε το χρώμα , αλλά ο αερογράφος συνέχιζε να ψεκάζει.το μόνο μειονέκτημα θα έλεγα είναι το γεγονός οτι το χρώμα στεγνώνει μέσα στο μπεκ και σιγά-σιγά βουλώνει.Βέβαια αυτό συμβαίνει μετά από ½-1  ώρα συνεχούς χρήσης.Το μπεκ καθαρίζεται εύκολα με τη βελόνα καθαρισμού (μερικά δευτερόλεπτα υπόθεση)
Κάποια θέματα με τον αεροσυμπιεστή μου επίσης με καθυστέρησαν αλλά λύθηκαν (ελπίζω)
Η παραλλαγή έγινε με ελεύθερο χέρι και με δυσκόλεψε κάπως.Είχα διαβάσει οτι τα συγκεκριμένα χρώματα δεν είναι καλά για ελεύθερο χέρι και ήμουν έτοιμος να χρησιμοποιήσω white tac.Μετά από κάποιες δοκιμές όμως είδα οτι μπορώ να το κάνω και μπορώ να πω οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος

---

στις δυο πρώτες φωτογραφίες νομίζω οτι οι αποχρώσεις αποδίδονται πιο σωστά , καθώς για άλλη μια φορά ο φακός αδυνατεί να συλλάβει τα πραγματικά χρώματα
επίσης έχω κάνει και κάποια ξεθωριάσματα (δεν φαίνονται ιδιαίτερα) κυρίως στο σκούρο πράσινο


τα σχόλια σας  ελεύθερα :D :D ::salut:: ::salut:: ::salut::


Tags: