Αποστολέας Θέμα: πάλι από την αρχή; :)  (Αναγνώστηκε 834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
πάλι από την αρχή; :)
« στις: Οκτώβριος 01, 2021, 09:23:38 μμ »
καλησπέρα ξανά μετά από λίγο καιρό.

Παιδεύομαι εδώ με τα βαψίματα και έχω κάποιες ερωτησουλες.

Αρχικά τυπώνω pla πλαστικα. Συνηθιζα να τα ασταρωνω ενα χερι και μετα με το σπρει 3-4 χερια και υστερα βερνικι 1 χερι ή μπορει και 2-3. Ωστοσο το ενα χερι απο το αλλο αφηνα μιση μερα. Ενας γνωστος μου ειπε οτι δεν κανω τπτ ετσι και οτι πρεπει το πολυ 10-15λεπτα μεταξυ τους.ισχυει; Ωστοσο γνωριζω οτι τα πρωτα χερια πρεπει να ναι ψιλα και τα τελικα πιο χοντρα. Επισης ανακαλυψα οτι αμα τα τριψω απο την αρχη παιρνω καλυτερο αποτελεσμα (λογικο ε;). Ωστοσο ομως ο ιδιος τυπος μου ειπε να τριβω και το ασταρι. οντως; επισης μου ειπε να τριβω και το καθε χερι χρωμα. οποτε ψιλομπερδευτηκα.

εγώ μέχρι τώρα συνηθίζω και τρίβω τυχόν τρεψιματα ή άμα θέλω κάτι να το κάνω τέλειο με ντουκοχαρτο 270 μετά 500,1000,1500,2000,3000,4000,5000 αλλά μόνο το πλαστικό. Το ασταρι δεν το δοκίμασα. δοκίμασα να κάνω και το χρωμα με αυτήν την διαδικασία....αλλά μου θόλωσε. όποτε το ξανά έκανα ένα τελευταίο χέρι χρωμα και είχε καλύτερη υφη. ωστόσο όμως είδα στο Ίντερνετ ότι το γυαλίζουν με glanol. το εκανα με χερι και με ντρεμελ αλλα εγινε χειροτερο. μετα καταλαβα οτι πρεπει να το τριψιμο αρκετη ωρα. εκανα καποιες δοκιμες αλλα δεν εγινε τελειο. μαλλον δεν ειχα υπομονη....το ετριψα οσο το ετριψα ηταν καπως θολο ωστοσο αποφασισα να το ριξω ενα βερνικι και μπορω να πω οτι αυτη η ασπριλα εφυγε ρε παιδια. ειναι φυσιολογικο;

Επίσης με το ντρεμελ δεν ξέρω κλωτσούσε σε κάποια φάση και άφηνε πάνω σημάδια....αυτό μήπως έγινε επειδή είχα λάθος φορα; μύτες έχω αυτές τις κλασσικες που έχει η ντρεμελ μου γυαλίζουν μέταλλα αλλά είδα ότι κάνει και για χρωμα.

τα φώτα σας.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: πάλι από την αρχή; :)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 09:57:08 πμ »
καμία μικρή βοήθεια;

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: πάλι από την αρχή; :)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 11:28:27 πμ »
Από όσο θυμάμαι, τυπώνεις χρηστικά αντικείμενα, όπου το χρώμα πρέπει να πιάσει πολύ γερά για να μη φύγει με τη χρήση, δηλαδή το αντίθετο από το μοντελισμό ("μην αγγίζετε"). Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω ακριβείς πληροφορίες για κάτι που δεν έχω ασχοληθεί. Σε γενικές οδηγίες ισχύουν τα παρακάτω.
Στο αστάρι πάμε από το πιο χοντρό (λιγότερους βαθμούς πχ 500) στο πιο ψιλό (πχ 1500). Το αστάρι μπορούμε να το τρίψουμε ελαφρά αν μας φαίνεται απαραίτητο.
Ο χρόνος στεγνώματος μεταξύ των χεριών χρώματος εξαρτάται από τα χρώματα που χρησιμοποιείς. Ακολούθησε τις οδηγίες της συσκευασίας. Συνήθως είναι καλύτερα να έχουν στεγνώσει καλά αλλά δες τις οδηγίες. Για να τριφτούν αστάρι, χρώμα ή βερνίκι πρέπει να έχουν στεγνώσει πάρα πολύ καλά, δηλαδή να έχει περάσει όχι το όριο για δεύτερο χέρι αλλά το όριο της τελικής αντοχής (συνήθως οι οδηγίες δίνουν αυτά τα δύο χρονικά όρια).
Το κάθε χέρι χρώμα μπορούμε να το τρίψουμε ελαφρά με ένα πολύ ψιλό και υγρό ντουκόχαρτο (2000 και άνω) πάλι αν μας φανεί απαραίτητο και αν θέλουμε να είναι εξαιρετικά λεία η επιφάνεια. Δεν τρίβουμε το τελευταίο χέρι. Αν το τρίψουμε θα χρειαστεί το ειδικό γυάλισμα που λες με κάποια γυαλιστική κρέμα. Συχνά μπορεί να είναι καλύτερο ένα τρίψιμο με καθαρό βαμβακερό ύφασμα. Αν στο τέλος περαστεί βερνίκι, τότε αυτό θα δώσει την τελική γυαλάδα, όπως συνέβη με την περίπτωση που λες.



Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: πάλι από την αρχή; :)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 11:27:33 μμ »
Φίλε σε ευχαριστω να σαι καλα

Tags: