Αποστολέας Θέμα: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;  (Αναγνώστηκε 1567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« στις: Οκτώβριος 01, 2021, 09:13:11 μμ »
καλησπέρα φίλοι

εδώ παιδεύομαι ακόμα με τα σπρέι και κατάλαβα ότι είναι ασύμφορο τελικά συν ότι ο αερογραφος εχει καλύτερο αποτέλεσμα.

είχα κάνει μια έρευνα παλιότερα αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια ακόμα πράγματα.

Στο εμπόριο βρίσκω tc-20t,vas-196 και τον vidaxl. ποιον να προτιμησω και γιατι;ή μηπως κατι αλλο;
Ωστόσο ένας γνωστός μου είπες μην πάρεις κανενα απο αυτα αλλά ένα dexter απο το Leroy.
(https://www.weldom.fr/weldom/compresseur-vertical-24l-dx-5608996.html)

Δεν ξέρω τι θόρυβο κάνει αλλά αυτός μου λέει είναι αθόρυβος ο dexter. Επίσης με νοιάζει να ναι όσο το δυνατόν μικρό για να το βάζω κάτω από το τραπεζάκι του σπιτιού μου....δυστυχώς δεν έχω πολύ χώρο. αυτο το βλεπω 24l φανταζομαι ειναι λιγο θηριακι.

Όποτε θα θελα τις γνώμες σας. σας ευχαριστώ. επίσης και μια γνώμη για ένα budget αερογραφο θα ηταν επισης μια καλη βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 09:56:41 πμ »
κανείς;

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 11:34:19 πμ »
Οπως πολύ σοφά λέει ο κυρίαρχος λαός "Από μακρυά κανείς δεν γ@μησε"
29-30-31 του μήνα διοργανώνεται η μεγαλύτερη ελληνική έκθεση μοντελισμού στην Τεχνόπολη.
Ελα από κοντά να δείς και αερογραφους και κομπρεσέρ για να διαμορφώσεις την προσωπική σου άποψη.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 11:38:29 πμ »
κανείς;
Όσον αφορά εμένα, συνεχίζουν να ισχύουν αυτά που είπαμε παλιότερα. Δεν γνωρίζω για τον Dexter αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα είναι αθόρυβος. Το τι θεωρεί ο καθένας αθόρυβο είναι λίγο σχετικό. Για αερογράφο δεν θα χρειαστείς 10 bar πίεση, που βγάζει ο Dexter ούτε 24 λίτρα αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 12:58:40 μμ »
τέλεια

και να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς. σε τέτοιους αερογραφους μοντελισμού μπορώ να βάλω χρώματα ότι θέλω και όχι μοντελικα;

το λεω αυτό γτ συνήθως κάνω κατασκευές για εξωτερική χρήση. εάν ναι μπορώ μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια εταιρία να δω τιμές κτλ?!


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 04:40:36 μμ »
Οι αερογράφοι φίλε μου είναι precision tools , δεν είναι πιστόλια
βαφής. Ο μέσος όρος διαθέτει μπεκ 0.3 mm και κάτω γεγονός
που τους κάνει δύσκολους και με μπουκώματα για χρήση διαφόρων
χρωμάτων μη μοντελιστικών ( π.χ. αυτοκινήτου ). Βέβαια υπάρχουν
και αρκετοί με 0.5 mm ή 0.7mm μπεκ αλλά είναι για συγκεκριμμένες
εργασίες και όχι για όλα.Ελπίζω να σε κάλυψα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 04:44:02 μμ »
ναι εμένα με ενδιαφέρει για μη μοντελικα χρώματα για απλές μικρές κατασκευές. πχ καλυμα καθρέφτη αυτοκινήτου ή μηχανής.

θα κάνω δουλειά; Παντως 0,5mm μου κάνει δεν ξερω εάν θα χω θέμα με τα χρώματα κακέ αν υπάρχει σε τέτοιο μέγεθος

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 07:56:03 μμ »
Επισης Εάν ξερει κάποιος σε αυτά τα κομπρεσέρ που είναι για μοντελισμό εάν κουμπώνει αερογραφος τέτοιου τύπου

https://www.vardakas-tools.gr/pistolia-vafhs/Bulle-BL-20-HVLP-66513-aerografos-ano-doxeio-1-mm/gclid/Cj0KCQjwwY-LBhD6ARIsACvT72OwT_NNYnY4Nv351u90rgpZp1cbTTAIvqYG8CqpjAjTfpejE0rd9QYaAq-tEALw_wcB

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 09:17:14 μμ »
Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει και αερογράφους μοντελισμού - κομπρεσέρ, οπότε με ένα τηλεφώνημα θα έχεις υπεύθυνη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 11:08:15 μμ »
ωραίος.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 11:19:33 πμ »
λοιπόν...

πήρα τηλ αυτόν για το πιστόλι που έδειξα πιο πάνω και μου είπε όχι δεν κανει...δουλεύει με πιο πολλά psi. ετσι μου ειπε.

Εγώ στην αγορά βρίσκω 0.5μμ και 0.7μμ αερογραφο. να πάρω και έναν απλό κοινό κομπρεσσορα μοντελισμού. Το θέμα είναι μπορώ να βάζω μπογιά όχι μοντελισμού αλλά κάποια αντοχής πχ αυτοκινήτου; ξέρει κανείς να βοηθήσει;

τέλος όσο αφορά το αθόρυβο. δεν με απασχολεί και τόσο μιας και κατάλαβα ότι με μπουκάλα εάν πάρω θα είναι επαρκές για όσο θέλω όποτε δεν θα κάνω θόρυβο.

ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 02:23:43 μμ »
τέλος όσο αφορά το αθόρυβο. δεν με απασχολεί και τόσο μιας και κατάλαβα ότι με μπουκάλα εάν πάρω θα είναι επαρκές για όσο θέλω όποτε δεν θα κάνω θόρυβο.
Και μπουκάλα να έχεις, το κομπρεσέρ πρέπει να δουλέψει για να τη γεμίσει. Απλά δουλεύει πιο ομαλά στον ψεκασμό.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 08:14:36 πμ »
Παίδες μακάρι κάποιος να μου δώσει φώτα γτ όντως δεν θέλω να την πατήσω. Είναι πολλα τα λεφτά.

Γνωρίζω πολλοί ξέρουν αρκετά αλλά δεν λένε πολλα…εδώ με ένα παλικάρι που τα λεμε μου βρήκε ένα κομπρεσέρ 6μπαρ και αερογραφο 1μμ που έχει από κατω δοχείο. Και μου είπε ότι θα κάνω δουλειά με αυτό. Μίνιμουμ πόση μπογιά μπορω να βάλω…το ρωτάω επειδή είναι απο κατω το δοχείο.

Εάν όντως θα κάνω δουλειά με αυτό…..ερώτηση…..έχει άποψη κανείς για χρώματα ; Με αυτό ρίχνω ασταρι και βερνικι και ότι θελω; Επισης εφόσον είναι 6 μπαρ μαξ γτ να μην δεν κάνει το πιστόλι πιο πάνω που έδειξα; Έχει άλλο σπειρωμα;

Θενξ


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 08:12:23 μμ »
Απο οτι κατάλαβα μέχρι τώρα,τον εξοπλισμό τον θες για μη μοντελιστικη χρήση οποτε εγω προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω.Αλλα για βαφές καθρεπτών και γενικά απαρτια αυτοκίνητων μηχανών θα πρέπει να ρωτήσεις σε μαγαζιά με εξειδίκευση στα χρωματα-βαφες αυτοκινήτων.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2021, 08:38:08 μμ »
Καλησπέρα,

Νομίζω για την δουλειά σε μεγάλη κλίμακα και με τα χρώματα που θέλεις χρειάζεσαι πιστόλι βαφής με κομπρεσέρ υψηλής ροής.
Δεν είναι απαραίτητα πιο ακριβή επιλογή από αερογράφο και κομπρεσσέρ αερογράφου αλλά σίγουρα ανασταίνει νεκρούς με τον θόρυβο...


Κάτι σαν αυτό και αυτό

Ελπίζω να βοήθησα λίγο
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zerdim

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 210
  • Age: 76
  • Τόπος: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 08:21:13 πμ »
Αυτοι που βαφουν σχεδια πανω σε ντεποζιτα μοτοσυκλετων χρωματα αυτοκινητων και αερογραφο  χρησιμοποιουν αρα θα μπορει να το κανει

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 09:23:56 πμ »
Αυτοι που βαφουν σχεδια πανω σε ντεποζιτα μοτοσυκλετων χρωματα αυτοκινητων και αερογραφο  χρησιμοποιουν αρα θα μπορει να το κανει
Αυτοί βάφουν πάνω σε έτοιμες επιφάνεις, οπότε ενδεχομένως να μπορούν να χρησιμοποιήσουν αρκετά αραιωμένα τα χρώματα αυτά για να ζωγραφίσουν. Αλλά μπορεί να μην δίνουν το αποτέλεσμα που πρέπει (ανθεκτικότητα) σε επιφάνειες που δεν έχουν ήδη ασταρωθεί και βαφεί. Και το PLA είναι υλικό που δύσκολα γραπώνει η μπογιά (για σκληρή χρήση).
Για αυτό λέω το καλύτερο είναι να ρωτήσει κάποιον που το έχει ήδη κάνει ή σε κάποιο πιο σχετικό φόρουμ και όχι μοντελισμού. Επειδή μιλάμε και για μια επένδυση χρημάτων σε κάποια εργαλεία που είναι κρίμα να πάει άχρηστη μετά.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Μια ακόμα γνώμη για κομπρεσέρ;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 03:11:07 μμ »
Ναι kosti έχεις δικιο ρε φίλε.
Μάλλον έτσι θα κάνω. Ίσως πρέπει να ρωτησω αλλου.
Και εγώ πιστεύω ότι αυτοί που κάνουν αερογραφιες σε κράνη και ντεπόζιτα αραιώνουν τα χρώματα και δεν ειναι τόσο ανθεκτικά.

Σας ευχαριστω παντως έμαθα κάποια πραγματα

Tags: