Αποστολέας Θέμα: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher  (Αναγνώστηκε 576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 06:35:41 μμ »
Όταν πριν από 4,5 μήνες ξεκίνησα την κατασκευή της Porsche, έχοντας ακούσει και διαβάσει τα μύρια όσα περί της ποιότητας αυτού του κιτ και βλέποντας ιδίοις όμμασι την ποιότητα χύτευσης ορισμένων κομματιών ένοιωθα ότι καταπιάνομαι με ένα "περίεργο" μοντέλο. Στην πορεία ωστόσο και με την βοήθεια των βελτιωτικών της Tremonia και της συμβολής πολλών φίλων μοντελιστών με συμβουλές και έξτρα κομμάτια (άλλη μια φορά ευχαριστώ για τα πηνία Δημήτρη!), νομίζω ότι έφτασα σε ένα αποτέλεσμα που ξεγελάει ως προς το πόσο χρέπι είναι αυτό το κιτ. Η συμβουλή μου για όποιον καταπιαστεί με αυτό στο μέλλον, είναι να μελετήσει καλά τις συνοπτικές οδηγίες και να σκοτωθεί στα dry fit. Όταν ρώτησα πριν αρχίσω τον Paul Koo αν έχει εμπειρίες με αυτό το κιτ, μου είπε επί λέξει: "Pocher Porsche is the only kit I have not built. The kit is simple enough that I don't think it needs any additional instructions." Μια άποψη που κατά την γνώμη μου πόρρω απέχει από την πραγματικότητα... Όπως και να 'χει το πράγμα, έχω την εντύπωση ότι το τελειωμένο μοντέλο και δη σε σχέση με τον χρόνο που επένδυσα, μπορεί να σταθεί δίπλα στα άλλα κομμάτια της βιτρίνας μου. Άνευ ετέρου τώρα οι φωτογραφίες:

         

         

         



Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να παρακολουθήσει την κατασκευή εδώ: https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,36311.0.html. Σας ευχαριστώ όλους για την ενεργό συμμετοχή σας μέσα στο κατακαλόκαιρο!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 10:47:33 μμ »
Απλά υπέροχη :!: :!: :!:

Επειγόντως όμως χρειάζονται νέες φωτογραφίες, αντάξιες της δουλειάς σου Κωνσταντίνε :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 11:20:19 μμ »
Πανέμορφο!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 11:56:34 μμ »
Γεια σου Κώστα,


Το εξαιρετικό αποτέλεσμα δικαιώνει την δουλειά και τον χρόνο που επένδυσες για την κατασκευή.


Το σύνολο δείχνει πολύ ρεαλιστικό, αν και θα συμφωνήσω με τον Μάνο ότι χρειάζονται λίγο καλύτερες φωτογραφίες που θα το αναδείξουν ακόμα περισσότερο. Τιμή μου και χαρά μου να έχω συνεισφέρει μ'ένα λιθαράκι στο όλο εγχείρημα. Και για μελλοντικά πρότζεκτ εδώ είμαστε.
Επέστρεψες ή είσαι ακόμη "πάνω"; Θα κοιτάξω να βρω χρόνο για ένα τηλέφωνο.


Πολλούς χαιρετισμούς !

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 12:00:08 πμ »
Πολύ όμορφη και μέσα και έξω Κωνσταντίνε! ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 07:46:50 πμ »
Μάνο, Κωστή, Δημήτρη και Αλέξανδρε, ευχαριστώ πολύ για τον ενθουσιασμό σας!

#Μάνο, πόσες φωτογραφίες δηλαδή να βγάλω; Το αυτοκίνητο έχει πέντε πλευρές - μπρος, πίσω, δεξιά, αριστερά κι από πάνω - κι εγώ ποστάρισα 13! Αν η ποιότητα δεν είναι καλή, είναι άλλο ζήτημα... Αλλά οι Αθηναίοι μπορούν να το δουν από κοντά στην έκθεση!

#Δημήτρη επέστρεψα. Ήταν πολύ σύντομη διαμονή - τριήμερο.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 03:27:11 μμ »
#Μάνο, πόσες φωτογραφίες δηλαδή να βγάλω; Το αυτοκίνητο έχει πέντε πλευρές - μπρος, πίσω, δεξιά, αριστερά κι από πάνω - κι εγώ ποστάρισα 13! Αν η ποιότητα δεν είναι καλή, είναι άλλο ζήτημα... Αλλά οι Αθηναίοι μπορούν να το δουν από κοντά στην έκθεση!
Καλύτερες είπε, δεν είπε περισσότερες :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Και νομίζω ότι αυτό είναι ομόφωνο αίτημα. Καλύτερες για να το απολαύσουμε!

Tags: