Αποστολέας Θέμα: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri  (Αναγνώστηκε 2405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 10:00:24 πμ »
Καλημέρα και καλή Κυριακή!

Μικρό σε έκταση update, με χρονοβόρο ωστόσο περιεχόμενο... Σε πρώτη φάση τοποθετήθηκε (χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία) ο κινητήρας στο πλαίσιο και συνδέθηκαν οι ηλεκτρικές καλωδιώσεις, συμπεριλαμβανομένων των μπουζί:

      

Σειρά πήρε κατόπιν το τιμόνι όπου προστέθηκαν οι λαβές, οι μανέτες και οι διακόπτες και τα λειτουργικά καλώδια που ξεκινούν από εκεί. Τα λειτουργικά καλώδια (μπροστινά φρένα, γκάζια και συμπλέκτης) αποτελούνται από μεταλλική ντίζα στο εσωτερικό της οποίας κινείται νάιλον πετονιά. Στα άκρα της πετονιάς στερεώνονται θηλές, που εμποδίζονται να φύγουν από την θέση τους φτιάχνοντας στο νάιλον μια μπαλίτσα με την επίδραση φλόγας και άμεση ψύξη σε νερό. Κατανοητό;

         

 

Στην περίπτωση των γκαζιών η πετονιά τυλίγεται γύρω από έναν κύλινδρο που στρέφεται με την βοήθεια της δεξιάς χειρολαβής.



Και ιδού το τελειωμένο τιμόνι αμοντάριστο και μονταρισμένο:

         

 

Αυτά για σήμερα, να είστε όλοι καλά!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 10:08:11 πμ »
Καλημέρα φίλτατοι! Μπήκαμε λοιπόν στην τελική ευθεία... Από τα μηχανικά μέρη είχαν απομείνει οι εξατμίσεις που αποτελούνται από τρία κομμάτια εκάστη, με εμφανή τα σημεία κοπής από το πλαίσιο και ένωσης μεταξύ τους:

   

Ετέθη λοιπόν το θέμα της αποχρωμίωσης, κολλήματος, τριψίματος, βαψίματος κλπ. Δυστυχώς τα τρία χρώμια που έχω σε σπρέι (εξ αριστερών: Humbrol, Dupli-Color, Stanger) ψεκασμένα πάνω σε black gloss...



... δεν έδωσαν το επιθυμητό αποτέλεσμα (ας σημειωθεί ότι το Stanger δείχνει να δίνει όντως χρώμιο-καθρέφτη, αλλά η συγκεκριμένη φιάλη μάλλον έχει "κόψει" από την πολυκαιρία - θα το ξαναπροσπαθήσω σε άλλη κατασκευή). Επιστροφή λοιπόν στην πρόταση του κιτ που δίνει χρωμιωμένες ταινίες για την επικάλυψη των εν λόγω σημείων. Και ω! του θαύματος:



Το αποτέλεσμα απεδείχθη αξιοπρεπέστατο! Έτσι πέρασα στα κομμάτια του "αμαξώματος", ξεκινώντας από τις μπαγκαζιέρες που αποτελούνται από 17 κομμάτια εκάστη. Οι πάτοι και τα καπάκια βάφτηκαν με TS-14 και τα πλαϊνά, που μοιάζουν να είναι καλυμμένα με δερματίνη, περάστηκαν με TS-29. Αξιοσημείωτη είναι η λεπτομέρεια στα κουμπώματα που είναι πλήρως λειτουργικά:

         

 

Τέλος, ετοιμάστηκαν τα καλύμματα της μπαταρίας:



Απομένουν το ρεζερβουάρ, η σέλα και το παρμπρίζ, οπότε, εκτός απροόπτου, την ερχόμενη εβδομάδα τελειώνουμε. Να έχετε όλοι μια καλή Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 03:26:27 μμ »
Καλησπέρα Κώστα,
Όπως πάντα εξαιρετική δουλειά.  ::thumbleft::

Για τα χρώμια έχω δοκιμάσει μαρκαδόρο της Molotow, είτε κατευθείαν με τον ίδιο τον μαρκαδόρο, είτε με πινέλο, είτε με μερικές σταγόνες και απευθείας ψέκασμα με αερογράφο (ΟΚ γνωρίζω ότι το τελευταίο δεν παίζει για σένα).Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται ίσως για το καλύτερο χρώμιο, νομίζω καλύτερο κι από το alclad καθώς δουλεύεται με 3 διαφορετικούς τρόπους χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και το αποτέλεσμα είναι εφάμιλλο (καθρέπτης).

Η ταινία κάνει όντως καλά την δουλειά της και ίσως και την εποχή που μιλάμε οι εξατμίσεις να ήταν όντως φτιαγμένες κατ'αυτόν τον τρόπο (με έλασμα στην ένωση) και δεν χτυπάει καθόλου άσχημα στο μάτι. Όπως είπες, αξιοπρεπέστατο.


Αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δω το τελικό αποτέλεσμα καθώς είναι και στην κλίμακα των δικών μου πετούμενων...  :mrgreen:

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα


Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 05:11:24 μμ »
Καλησπέρα Δημήτρη κι ευχαριστώ πολύ! Για τους Molotov έχω ακούσει πολλά, αλλά δεν έχω κατορθώσει να βρω στην Ελλάδα (ή μάλλον είχα βρει μια φορά σε κάποιο μαγαζί, νομίζω στη Θεσσαλία, αλλά είναι από τις λίγες φορές που η παραγγελία δεν έφτασε ποτέ  :( ). Τους βρίσκεις εύκολα στην CH; Κι αν ναι, πού; Είστε όλοι καλά; Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 05:54:29 μμ »
Καλησπέρα Δημήτρη κι ευχαριστώ πολύ! Για τους Molotov έχω ακούσει πολλά, αλλά δεν έχω κατορθώσει να βρω στην Ελλάδα (ή μάλλον είχα βρει μια φορά σε κάποιο μαγαζί, νομίζω στη Θεσσαλία, αλλά είναι από τις λίγες φορές που η παραγγελία δεν έφτασε ποτέ  :( ). Τους βρίσκεις εύκολα στην CH; Κι αν ναι, πού; Είστε όλοι καλά; Καλό βράδυ!

Παρακαλώ, Κώστα,

Τους βρίσκεις αρκετά εύκολα εδώ πάνω, στην περίπτωσή μου τους βρήκα εδώ
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 09:36:40 πμ »
Φτάσαμε αισίως στο τέλος - σχεδόν... Από τη μια περιμένω να έρθει από την Italeri το χρωμιωμένο σιρίτι της δεξιάς μπαγκαζιέρας που βρέθηκε σπασμένο στο sprue, από την άλλη περιμένω να στεγνώσει το βάψιμο του πλαϊνού της σέλας...



... που καθώς έγινε με enamel της Humbrol (είναι πιο σπασμένο από το Χ-2 και το προτίμησα) παίρνει τον καιρό του. Η βαφή έγινε με πινέλο, πολλά χέρια αραιωμένα περίπου 1:2, καθώς πάνω στο "καστόρινο" της σέλας δεν κόλλαγε καμιά ταινία μασκαρίσματος. Μετά το στέγνωμα θα γίνουν και οι μικροδιορθώσεις στην ραφή άσπρου-μαύρου. Ωστόσο, με την εξαίρεση της σέλας, το αριστερό πλευρό είναι πλήρες:



Απομένουν λοιπόν οι φωτογραφίες του μοντέλου στο κουτί του εδώ και οι φωτογραφίες απ' όλες τις πλευρές στα τελειωμένα. Να έχετε όλοι μια καλή Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 12:41:10 μμ »
COMPLIMENTI !!!
 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 02:02:45 μμ »
Grazie!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 04:27:20 μμ »
Εντυπωσιακό.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 05:10:40 μμ »
Να 'σαι καλά Κώστα, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 09:32:19 μμ »
Πανέμορφη και εξαιρετική δουλειά όπως συνηθίζεις Κωνσταντίνε! ::keep_mod:: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 07:13:02 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε, να 'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 07:40:20 μμ »
Αλλη μια δουλειά στα γνωστά υψηλά στάνταρ που  μας  έχεις συνηθίσει.  Πολλά πολλά μπράβο!!!!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 07:46:50 μμ »
Πανέμορφη είναι!! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 06:38:32 πμ »
Περικλή, Στάθη, ευχαριστώ πολύ - και για τα καλά λόγια και για το συνεχές ενδιαφέρον σας!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 05:57:09 μμ »
Χτες παρέλαβα από την Italeri το ανταλλακτικό που μου έλειπε και μπόρεσα να αποτελειώσω την California. Το κουτί της είχε έρθει εδώ και μέρες, οπότε ιδού οι φωτογραφίες που κατά τα ειωθότα κλείνουν κάθε μου κατασκευή:

         

 

Σας ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον σας και τις χρήσιμες συμβουλές κατά την διάρκεια της κατασκευής και σας παραπέμπω στα τελειωμένα για περισσότερες φωτογραφίες και αξιολόγηση του κιτ. Να είστε όλοι καλά!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 10, 2021, 11:59:08 πμ »
Υπέροχη η Ιταλίδα!
Πολλά Μπράβο, Κώστα!

Επιτέλους βρήκα μηχανή για τον... πιλότο μου!  :mrgreen:

Θερμούς χαιρετισμούς από την παγωμένη και χιονισμένη "Κοζάνη"... ("χιόνια η μια, χιόνια κι η άλλη"  ;) )
Δημήτρης

Υ.Γ.:Με τόσα σπρέυ Ταμίγια στο εργαστήρι σου θα σε περνούσαν για..."τρομοκράτη" εδώ πάνω!  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Moto Guzzi V850 California 1/6 by Protar/Italeri
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 10, 2021, 01:19:11 μμ »
Να 'σαι καλά Δημήτρη! Κι εδώ σκ@...καιρο κάνει... Όσο για τα σπρέι της Tamiya, η Πολωνία να 'ναι καλά (και 2-3 μαγαζιά εδώ, αλλά με μεγάλες ελλείψεις στα χρώματα  :(

Tags: