Αποστολέας Θέμα: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή  (Αναγνώστηκε 1988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 25, 2021, 02:25:18 μμ »
θα έπρεπε να γίνει απο τους πιο έμπειρους μια θεματική ενότητα με τις απόψεις και τις εμπειρίες τους??
Υπάρχουν πολλά σχετικά σε αυτήν την ενοτητα https://www.modelclub.gr/forums/index.php/board,3.0.html
Κοίτα εκεί και πόσταρε σε όποιο θέμα είναι πιο κοντά στις απορίες σου ώστε να συνεχίσουμε εκεί τη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 25, 2021, 07:24:04 μμ »
Στα μη τεχνικά θέματα συμφωνώ απόλυτα μαζί σας . Στα τεχνικά δεν έχω άποψη γιατί είμαι καινούριος και δεν έχω ιδέα.

Από την στιγμή που αρκετοί αναφέρατε στην απογοήτευση αυτό σημαίνει ότι είναι κάτι το οποίο το συναντά συχνά ένας μοντελιστής. Προσωπικά παιδιά εγώ το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει. Ούτε σε πανικό βρίσκομαι ούτε απογοητευμένος ούτε τπτ. Εμπειρικά ( δουλειά κ.λ.π) γνωρίζω ότι όταν ξεκινάς κάτι καινούριο χωρίς να έχεις ιδέα για το αντικείμενο  (ειδικά αν είναι Καλλιτεχνικό ) θα περάσεις από διάφορα στάδια και το ποιο σημαντικό ... χρειάζεσαι τα λάθη. Οπωσδήποτε χρειάζεσαι λάθη και όσο ποιο νωρίς γίνεται.

Αυτήν την κατασκευή την ξεκίνησα για τα λάθη...οπερ και η επιλογή να εφαρμόσω πολλές τεχνικές που μπορεί να κάνει κάποιος σε ένα μοντέλο. Να μπορέσω να δω ποιες οι δυσκολίες που συναντάω εγώ με τα δικά μου χέρια και τα δικά μου μάτια σε διάφορες τεχνικές όπως π.χ στο ασταρι, στοκαρισμα, Photo etches, παλαίωση κ.λ.π Όσα βίντεο / άρθρα και αν διάβασα αυτά που πήρα από την κατασκευή σαν αρχάριος δεν συγκρίνονται ούτε με άλλες 100 ώρες βίντεο. Δεν είναι το ίδιο (τουλάχιστον για εμένα σαν αρχάριο ) με το να πιάσεις στα χέρια σου το πλαστικό και να αρχίσεις να το δουλεύεις.

Για παράδειγμα, αυτό που κατάλαβα αργά είναι το οτι βιάστηκα να κολλήσω τα κομμάτια χωρίς σωστές πιέσεις και καθόλου "dry-fit" και αυτό μου κόστισε αρκετα σε κενά, σκαλοπάτια, γραμμές κ.α. Κάθε φάση στην κατασκευή θέλει την ώρα του αλλιώς θα το βρείς μπροστά σου μετά. 


Πίσω στο θέμα μας τώρα.

Έριξα ματ βερνίκι στον πιλότο και το κάθισμα και η κατάσταση έφτιαξε αρκετά. Έτσι γίνετε συνήθως; Δηλαδή, όταν περνάς γυαλιστερό βερνίκι σου φαίνονται όλα μουτζόυρες και μετά με το ματ έρχεται στα ίσια του;

Προσπάθησα να συνεφέρω κάπως τα αερόφρενα και νομίζω πως φαίνονται καλύτερα σε σχέση με πρίν. Το έτριψα με ντουκόχαρτο και χρησιμοποίησα για πρώτη φορά Mr. Surfacer 500 για στοκαρισμα. Δεν έχω τραβήξει ακόμα φωτογραφείς αλλά κάποια στιγμή θα ανεβάσω να μου πείτε τι άλλο θα μπορούσε να γίνει.

Χαιρετισμούς απο την όμορφη Ρόδο
#διακοπές
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 25, 2021, 08:25:07 μμ »
Υπάρχει γυαλιστερό και μάτ αστάρι??εννοείς αστάρι ή βερνίκι???

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 25, 2021, 08:29:13 μμ »
Το γυαλιστερό αστάρι με μπέρδεψε και εμένα. Μαύρο γυαλιστερό αστάρι περνούμε σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, όπως όταν θέλουμε να περάσουμε από πάνω κάποιο μεταλλικό χρώμα (συνήθως χρώμιο) για να γυαλίσει πάρα πολύ, σαν καθρέφτης.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 25, 2021, 08:41:22 μμ »
Το γυαλιστερό αστάρι με μπέρδεψε και εμένα. Μαύρο γυαλιστερό αστάρι περνούμε σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, όπως όταν θέλουμε να περάσουμε από πάνω κάποιο μεταλλικό χρώμα (συνήθως χρώμιο) για να γυαλίσει πάρα πολύ, σαν καθρέφτης.

Υπάρχει γυαλιστερό και μάτ αστάρι??εννοείς αστάρι ή βερνίκι???

 Ώπα παιδιά συγνώμη βερνίκι ήθελα να πω. Θα το διορθώσω
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 25, 2021, 08:44:37 μμ »
Ώπα παιδιά συγνώμη βερνίκι ήθελα να πω. Θα το διορθώσω

Επι τη ευκαιρία όμως και αφου διευκρινίστηκε το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,το μαύρο αστάρι έχει χρήση μόνο για το χρώμιο ή μπορεί να εφαρμοστεί γενικά για μεταλλικά χρώματα???

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 25, 2021, 08:55:02 μμ »
Εξαρτάται και από την μάρκα και τον τύπο του μεταλλικού χρώματος. Πάντως διαφορά θα δεις σε μεταλλικά που μπορούν στο τέλος να γυαλίσουν πολύ όταν τα τρίψεις με ένα πανάκι. Σε αυτά περιλαμβάνονται το chrome, το polished aluminum, ίσως και το gold. Δεν θα δεις διαφορά σε gun metal, steel, white aluminum.

Αλλά κακώς το ανέφερα γιατί τώρα πάμε σε πολύ ειδικές τεχνικές. Κράτα απλώς σαν πληροφορία για το πολύ μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 25, 2021, 09:25:27 μμ »
Εξαρτάται και από την μάρκα και τον τύπο του μεταλλικού χρώματος. Πάντως διαφορά θα δεις σε μεταλλικά που μπορούν στο τέλος να γυαλίσουν πολύ όταν τα τρίψεις με ένα πανάκι. Σε αυτά περιλαμβάνονται το chrome, το polished aluminum, ίσως και το gold. Δεν θα δεις διαφορά σε gun metal, steel, white aluminum.

Αλλά κακώς το ανέφερα γιατί τώρα πάμε σε πολύ ειδικές τεχνικές. Κράτα απλώς σαν πληροφορία για το πολύ μέλλον.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 25, 2021, 10:38:24 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου πήρες το ρίσκο και το πηγές ανάποδα έδωσες αρκετά λεφτά και αγόρασες ένα εξαιρετικό μοντέλο και όλα αυτά τα βελτιωτικά υπό κανονικές συνθήκες θα έβγαζες ένα αποτέλεσμα που θα το χαζεύαμε όλοι προσπάθησε να κρατήσεις (από ότι κατάλαβα και εσείς αυτό θέλεις) ότι περισσότερο μπορείς από όλες αυτές τις τεχνικές και τις πληροφορίες για τις επόμενες προσπάθειές σου.
Το χόμπυ μας θέλει πολύ υπομονή και επιμονή η συνεχής εξάσκηση είναι αυτή που θα σου δώσει σιγά σιγά την εμπειρία και τις γνώσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα .
Καλή συνέχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya 1/72 F-16CJ 77th Sqd. - Πρώτη κατασκευή
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 27, 2021, 01:31:34 μμ »
Vallejo προϊόντα ποτέ. Ότι μου έχει απόμεινει τα έχω δώσει στο γιο μου για βάψιμο με πινέλο στο σχολείο. Σε αστάρια Mr surfacer 1500 μαύρο η γκρι, στόκο mr surfacer 500 σε ανάμειξη με κόλλα revell και χρώματα gunze AK tamiya  με διαλύτες το aqueous thinner και το levelling thinner αμφότερα gunze.

Tags: