Αποστολέας Θέμα: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48  (Αναγνώστηκε 3086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 21, 2021, 04:25:41 μμ »
Ευχαριστώ!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 22, 2021, 12:01:10 μμ »
Καλημέρα σε όλους!! Μάνο Το dunkelgelb nach muster ουσιαστικά το dark yellow είναι το ψυχρό κίτρινο που λες;;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 22, 2021, 03:24:52 μμ »
Καλημέρα σε όλους!! Μάνο Το dunkelgelb nach muster ουσιαστικά το dark yellow είναι το ψυχρό κίτρινο που λες;;
Τι εννοείς "nach muster" :?:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 23, 2021, 07:16:57 πμ »
Μπήκαν και τα τζάτζαλα...








Σύντομα κοντά σας :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 23, 2021, 12:53:49 μμ »
Ωραίος Μάνο ::thumbleft::
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 23, 2021, 12:57:29 μμ »
Καλημέρα Μάνο. Πολύ όμορφες οι μεταλλικές προσθήκες!!! Ειδικά η λαβή του πυροβόλου του δίνει πολύ. επίσης και η σίτα μια χαρά. Σε αυτό που ρώτησα χθες εννοώ αν μιλάμε για σκούρο κίτρινο σύμφωνα με το πρότυπο (dunkelgelb nach muster) δηλαδή αυτό το ψυχρό κίτρινο ήταν η αρχική απόχρωση του εργοστασίου ας πούμε που παροδικά άλλαξε;;

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 23, 2021, 07:11:55 μμ »
Καλημέρα Μάνο. Πολύ όμορφες οι μεταλλικές προσθήκες!!! Ειδικά η λαβή του πυροβόλου του δίνει πολύ. επίσης και η σίτα μια χαρά. Σε αυτό που ρώτησα χθες εννοώ αν μιλάμε για σκούρο κίτρινο σύμφωνα με το πρότυπο (dunkelgelb nach muster) δηλαδή αυτό το ψυχρό κίτρινο ήταν η αρχική απόχρωση του εργοστασίου ας πούμε που παροδικά άλλαξε;;

Γενικά (και με πολύ μπερδεμένα όρια): Το αρχικό Dunkelgelb (π.χ. Κούρσκ), πρασίνιζε αρκετά και θύμιζε μουσταρδί (μοντελιστικά: Air Vallejo 71.025 και Gunze 403). Αργότερα (π.χ. την εποχή της Απόβασης) "άνοιξε" η απόχρωση σε πιο μπεζ (μοντελιστικά: Τamiya XF 60, AK Real Colors RC 059 και RC 060). Προς το τέλος του Πολέμου, έγινε εντελώς μπεζ (Gunze 079), πιθανώς λόγω έλλειψης πράσινης χρωστικής.

Εννοείται πως τα παραπάνω αφορούν άρματα με εργοστασιακό βάψιμο και είναι πολύ γενικά (στις μάχιμες μονάδες γινόταν το σύστριγκλο) :mrgreen:. Οι μοντελιστικές προτάσεις αποτελούν τις προσωπικές μου προτιμήσεις...... ::salut::

ΔΚ

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 23, 2021, 07:30:32 μμ »
@Νάσος: Νομίζω ότι ο Δημήτρης σε κάλυψε για το πρώιμο και το ύστερο κίτρινο με την απάντηση του :wink:

Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι :!: :!: :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:48:23 πμ »
Aπο λεπτομέρεια δεν ζηλεύει τίποτα απο ενα 35αρι και με τις προσθήκες που έκανες. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 24, 2021, 11:47:14 πμ »
Κι έχω κι άλλα να βάλω τελικά :mrgreen:
Ευχαριστώ πολύ Στάθη :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 24, 2021, 04:48:53 μμ »
Αν μου επιτρέπεται, 2-3 επισημάνσεις.
1) Το Dunkelgelb nach muster ήταν το πρώτο χρώμα της σειράς. ΄Ηταν πολύ κιτρινωπό και υπήρχαν πολά παράπονα από τα πληρώματα στο Κουρσκ. Πιθανότατα το Stug III στο Σταλινγκραντ να ήταν βαμμένο με τέτοιο χρώμα για δοκιμή.
Ακολουθεί μία περισσότερο γκρι-μπεζ εκδοχή. Κατ' άλλους αυτή η εκδοχή διαρκεί έως το φθινόπωρο του '44, κατ' άλλους έως την άνοιξη του' 44, οπότε και αντικαθίσταται από ένα περισσότερο " μουντό" χρώμα. Το φθινόπωρο, λόγω στενότητας πρώτων υλών, εμφανίζεται η τελευταία επίσημη παραλλαγή του χρώματος. Το Dunkelgelb 1944 Ausgabe. Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι εξαιρετικά συγκεχυμένα. ΄Αρματα παραδίδονται μόνο με το μίνιο, ενώ από τον Ιανουάριο βασικό χρώμα γίνεται το πράσινο.
Υπ' όψιν ότι μέχρι σήμερα δεν ξέρουμε τον πραγματικό τόνο των διάφορων Dunkelgelb. Και κάτω από κανονικές συνθήκες πάντως η βαφή έδινε διαφορετικές αποχρώσεις. Ανάλογα με την αραίωση των χρωμάτων με βενζίνη ή νερό ή και με τις ποσότητες αυτών έβγαιναν νέες αποχρώσεις.
Kατ' εμέ το King Tiger έφερε μάλλον το Dunkelgelb ausgabe 1944 και ως εκ τούτου το επιλεχθέν χρώμα είναι πολύ φωτεινό.
2) Οι Γ. ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν Α/Α πολυβόλα στα άρματά τους στο Ανατολικό Μέτωπο, όταν οι Σ. άρχισαν να έχουν αεροπορική υπεροχή. " Γιάμπος" ήταν η προειδοποιητική κραυγή για εμφάνιση Στουρμόβικ. Τα πολυβόλα αυτά ήταν τα MG 34 panzerlauf ( ενισχυμένο περικάννιο κάλυμμα ). Ο ίδιος τύπος πολυβόλου ήταν στο πήγμα,  στον συνοδηγό- ασυρματιστή και συζυγές στο πυροβόλο στον πύργο. Ως το τέλος του πολέμου δεν υπήρχε πρόβλεψη για αποθήκευση Α/Α πολυβόλου στο εσωτερικό του άρματος. Γι' αυτόν τον λόγο πολλοί υποστηρίζουν ότι το Α/Α πολυβόλο, που φαίνεται σε λίγες σχετικά φώτο, ήταν το συζυγές πολυβόλο, δίπλα από το πυροβόλο, σε ειδική βάση στον πυργίσκο του αρχηγού. Στις περισσότερες φώτο φαίνεται, σαν Α/Α πολυβόλο, MG 34 panzerlauf και όχι το κοινό MG 34. Στο πήγμα πάντα το πολυβόλο είναι panzerlauf.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 25, 2021, 01:07:36 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες :!:

Ύστερα από το... κάζο :mrgreen: με την αρχική μου επιλογή άρματος προς αναπαράσταση (octopus scheme) και όλα τα εμπόδια, για την συνέχεια της κατασκευής με αυτή, που υπήρχαν λόγω version του συγκεκριμένου άρματος με το συγκεκριμένο καμουφλάζ, φρόντισα να βρώ μια επιλογή που να είναι ιστορικά... ασφαλής, να μου αρέσει και να καλύπτεται από αυτά που προσφέρει το 48αράκι της Tamiya. Αυτή λοιπόν είναι το άρμα "008" της 501 sPzAbt. στο Βέλγιο τον Δεκέμβριο του 1944 με την κλασσική Ambush. Ευτυχώς για εμένα, τον μοντελιστή, το συγκεκριμένο άρμα πιάστηκε από τους αμερικανούς άθικτο, αφού είχε εγκαταλειφθεί από το πλήρωμα του και μάλιστα τραβήχτηκαν πολλές φωτογραφίες, ενώ υπάρχει και μία προγενέστερη φωτογραφία αλλά και βίντεο (εν ενεργεία). Οι φωτό αλλά και screenshots από το βίντεο είναι οι παρακάτω:










Νομίζω ότι με αυτό το υλικό είμαι καλυμμένος, ώς προς την παραλλαγή του άρματος και τη διαμόρφωση (οπλισμός, εργαλεία κλπ.) που είχε τις τελευταίες μέρες πριν αιχμαλωτιστεί, τόσο αυτό όσο και τα υπόλοιπα της μονάδας του. Για την απόχρωση του κίτρινου, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι κατά πόσο είναι σκούρα ή πιο ανοιχτόχρωμη, λόγω της τότε τεχνολογίας των φωτ. φίλμ, τις συνθήκες φωτισμού της κάθε φωτογραφίας, αλλά και το πιθανό ρετούς/επεξεργασία της κάθε μίας είτε κατά την αρχική εκτύπωση της του '44-'45, είτε κατά την κατοπινή, πριν αυτές οι φωτογραφίες ενταχθούν στα βιβλία από τα οποία προέρχονται.
Μια σχετικά ασφαλής, αλλά και αρεστή κατ' εμέ επιλογή όσον αφορά το dunkelgelb, ήταν πάντα το Gunze Η403, αλλά και ένας "σχετικός" μπούσουλας για τις πραγματικές αποχρώσεις η παρακάτω φωτογραφία:



Στην οποία φαίνεται το Η403 να είναι αρκετά κοντινό. Γι' αυτό και επιλέχθηκε. Πέρα από αυτό, με τις... "κακουχίες" που θα περάσουν τα χρώματα του μοντέλου στα χέρια μου, φωτίσματα, post shading, dot fading, φίλτρα, βρωμιά κλπ., με σκοπό να γίνει το μοντέλο πιο ενδιαφέρον οπτικά (σε λογικά πλαίσια πάντα), οι αποχρώσεις σίγουρα θα διαφοροποιηθούν :wink:

Από 'κει και πέρα δύο προσθήκες/αλλαγές που θα γίνουν σε σχέση με το πώς είναι το μοντέλο τώρα, είναι η προσθήκη από αλουμινόφυλλο των τεσσάρων εναπομείναντων κομματιών από τα φτερά του άρματος (αν και αυτό δεν το ήθελα αρχικά), καθώς και η αλλαγή των κόκκινων "008" που δίνει η Tamiya στις χαλκομανίες της σε μέτριο μπλέ. Σε αυτή την τελευταία αλλαγή, κατέληξα κατόπιν μελέτης των φωτογραφιών από τον φίλο Σίμο Συλαίδη (a.k.a. @lowpass ) και συμβουλής του. Καθώς ο Σίμος λόγω επαγγέλματος έχει μεγάλη εμπειρία στα ασπρόμαυρα φίλμ και τις αντίστοιχες εκτυπώσεις, η γνωμάτευση του ήταν ότι σίγουρα δεν είναι κόκκινα και κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για πράσινα. Δεδομένου όμως ότι, απ' όσο ξέρω (αν κάνω λάθος ενημερώστε με οι γερμανολόγοι :lol: του φόρουμ), το πράσινο στην αρίθμηση δεν ήταν τόσο συνηθισμένο, ενώ το μπλέ (που είναι συγγενές χρώμα με το πράσινο), χρησιμοποιείτο αρκετά συχνά στα γερμανικά άρματα, θα... κάνω τη ριξιά μου και θα βάψω τα νούμερα μπλέ με λευκό περίγραμμα.

Αυτά τα... ολίγα από εμένα :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 25, 2021, 11:19:29 πμ »
Καλημέρα σας παίδες!!! Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με την απόχρωση του κίτρινου είναι ότι ο αρχικός διαλύτης μιας και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εργοστασιακό... Ήταν το διαλυτικό νιτρου η παραγωγο αυτού που επιρεαζει τα μαλλα την απόχρωση της χρωστικής gelb μίας και βάφονταν αρχικά πάνω από Panzer grey με μικρή επίδραση στην κοκομετρια της χρωστικής για αυτό και το dark. Όταν έφευγαν άρματα από την βόρεια Αφρική προς το ρωσικό μέτωπο σωστά οι διαλυτές άλλαξαν και συνεπώς και η χρωστική διαμόρφωση του gelb.... Τέλος δεν ξέρω αν τα χρώματα αυτά ήταν υδατοδιαλυτά και συνεπώς η χρήση νερού ως διαλύτης δεν ξέρω αν υπήρξε. Η σωστή απόχρωση νομίζω και εγώ είναι το ral 7028. Καλή συνέχεια Μάνο.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 25, 2021, 01:53:41 μμ »
Καλημέρα σας παίδες!!! Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με την απόχρωση του κίτρινου είναι ότι ο αρχικός διαλύτης μιας και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εργοστασιακό... Ήταν το διαλυτικό νιτρου η παραγωγο αυτού που επιρεαζει τα μαλλα την απόχρωση της χρωστικής gelb μίας και βάφονταν αρχικά πάνω από Panzer grey με μικρή επίδραση στην κοκομετρια της χρωστικής για αυτό και το dark. Όταν έφευγαν άρματα από την βόρεια Αφρική προς το ρωσικό μέτωπο σωστά οι διαλυτές άλλαξαν και συνεπώς και η χρωστική διαμόρφωση του gelb.... Τέλος δεν ξέρω αν τα χρώματα αυτά ήταν υδατοδιαλυτά και συνεπώς η χρήση νερού ως διαλύτης δεν ξέρω αν υπήρξε. Η σωστή απόχρωση νομίζω και εγώ είναι το ral 7028. Καλή συνέχεια Μάνο.
Αυτό με το panzergrau σαν υπόστρωμα που αναφέρεις Νάσο όντως ίσχυε, αλλά μόνο μέχρι μέσα του '43 περίπου, δηλαδή σε τριάρια, τεσσάρια και Tiger I initial/early. Από Tiger I mid/late, Panthers κλπ. και μετά το βασικό είχε αλλάξει σε dunkelgelb (άρα σίγουρα και στα King Tigers). Όπου και αυτό βέβαια, βαφόμενο πάνω από το επίσης σκούρο rotbraun αστάρι, πιθανώς να άλλαζε την απόχρωση. Σίγουρα τα χρώματα ΔΕΝ ήταν υδατοδιάλυτα και γι' αυτο και τα άρματα που άλλαζαν χρώμα, ή συμπληρωνόταν το καμουφλαζ τους στο μέτωπο με το πράσινο και το καφέ, πολλές φορές ελλείψη διαλύτη, αραιώνονταν με βενζίνη. Τώρα, όσον αφορά την ακριβή απόχρωση, υπήρχαν αρκετοί προμηθευτές χρωμάτων στη Γερμανία οπότε σίγουρα από παρτίδα σε παρτίδα πιθανώς να υπήρχαν μικροδιαφορές. Επίσης προς το τέλος του πολέμου και με τη διάλυση που είχε προκληθεί λόγω βομβαρδισμών και προέλασης των συμμάχων σίγουρα θα υπήρχαν πολλά και διαφορετικά κιτρινομπέζ πάνω στα άρματα που έβγαιναν από τα εργοστάσια.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 25, 2021, 03:55:43 μμ »
Το θέμα του dunkelgelb και της εφαρμογής του πάνω στα οχήματα είναι τεράστιο και δεν νομίζω ότι θα λυθεί ποτέ.
Την άνοιξη του '43 ξεκινά η βαφή με το nach muster, ένα χρώμα για αγροτικά μηχανήματα. Στις μονάδες η αλλαγή του χρώματος γίνεται από τους διάφορους σχηματισμούς συντηρήσεως και επισκευών. Στα εργοστάσια βάφεται όλο το όχημα με αυτό το χρώμα και στις μονάδες δίνονται μεταλλικά κουτιά με καφέ και πράσινο ( και κίτρινο ) για να βαφτούν επί τόπου οι κυματισμοί των άλλων χρωμάτων, ανάλογα με τις ανάγκες του θεάτρου επιχειρήσεων. Το χρώμα, σύμφωνα με περιγραφές, θυμίζει υγρό, παχύρευστο βερνίκι Κάμελ. Η αραίωση γίνεται με πολλά υλικά.   " ...The paste was mixed or thinned with kerosene, gasoline, oil, water, etc."
Χοντρικά η αλλαγή του dunkelgelb nach muster γίνεται τον Αύγουστο του '43. Ως εκ τούτου τα οχήματα στο Κουρσκ πρέπει να ήταν βαμμένα με Dg nach muster.

Προσέξτε την φωτεινότητα και την αντίθεση του Dg nach muster στο σκούρο γκρι του τροχοφόρου.
Η μεγάλη αλλαγή έρχεται μετά την απόβαση της Νορμανδίας. Ορισμένοι την αποδίδουν στην απώλεια αποθεμάτων, αλλά και εργοστασίων κατασκευής ώχρας στην νότιο Γαλλία και Ιταλία. Από το φθινόπωρο αρχίζει να αλλάζει το σύστημα βαφής. Ενώ μέχρι τότε το όχημα βαφόταν με Dg στο εργοστάσιο, τώρα πολλά αποστέλλονται μόνο με το μίνιο για να βαφτούν επί τόπου από τις μονάδες και λίγο αργότερα ή βαφή και των 3 χρωμάτων γίνεται στα εργοστάσια. Κατ' αυτόν τον τρόπο "γλυτώνουν" τα 2/3 βαφής του οχήματος με Dg. Η τονικότητα του χρώματος αλλάζει συχνά και εξαρτάται από την ύπαρξη των αναγκαίων πρώτων υλών και από το υλικό αραιώσεως, αλλά και την χρησιμοποιούμενη ποσότητα αραιωτικού. Από τον Ιανουάριο πάντως το πράσινο γίνεται το κύριο χρώμα, ενώ επανεμφανίζεται το σκούρο γκρι από τον Δεκέμβριο.
Στο 008 διοικητής ήταν ο obersturmfuhrer Eduard Kalinowsky.

Στην φώτο του 009 φαίνεται καθαρά το MG 34 panzerlauf.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 25, 2021, 05:39:20 μμ »
Ακριβώς!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 25, 2021, 05:55:39 μμ »
Έχω φρέσκιες φωτο λέμε!!!




Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 25, 2021, 07:36:20 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Φάνη. Τον είχε πάρει το μάτι μου και στο FB που τον είχες βάλει μαζί με τα άλλα νομίζω. Πένα τον έχουνε τον τίγρουλα οι βρωμιάρηδες. Λες και βγήκε χτες από τη γραμμή παραγωγής του Kassel. Κάποια στιγμή ελπίζω πως θα περάσω κι εγώ από 'κει μια βόλτα, να δώ όλα τα εκθέματα :roll:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος lowpass

  • Συλαίδης Σίμος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Age: 53
  • Τόπος: Γερμανία
  • modelclub.gr
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 26, 2021, 12:38:58 μμ »
...και εδώ κάτι σε πράσινο...







Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 26, 2021, 06:30:59 μμ »
Μια χαρά κυλάει το θέμα και ταυτόχρονα αποτελεί μεγάλη πηγή γνώσεων για το συγκεκριμένο αρμα για τους αδαής όπως είμαι και εγώ  .  Θέλω αναλυτική παρουσίαση ώστε να μπορέσω να αντιγράψω στην σωστή κλίμακα.    :mrgreen: :mrgreen: Παρακολουθώ με πολύ πολύ  μεγάλο ενδιαφέρον  !!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 27, 2021, 10:26:26 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Περικλή. Έχει λίγη δουλίτσα ακόμα στα φτερά και με την επιτελική κεραία συν τον κύλινδρο αποθήκευσης της και μετά ξαναβάφω (τα άβαφτα και την παραλλαγή) :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 05, 2021, 09:45:48 πμ »
Μια χαρά πάει φίλε  ::thumbleft:: Άντε να δούμε να προχωράει και το βάψιμο  ::mastigio::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: King Tiger Ambush Scheme - Tamiya 1/48
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 06, 2021, 03:04:48 πμ »
Θένκς φίλε!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ