ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ > Νέα της IPMS Ελλάδος

Πρόσκληση ενίσχυσης του μουσείου της Σχολής Ικάρων με μοντέλα αεροσκαφών της Π.Α

(1/1)

ramfighter:
Καλημέρα σε όλο το forum. Η Σχολή Ικάρων μας παρακάλεσε να δημοσιεύσουμε την παρακάτω πρόσκληση.

Πρόσκληση Ενίσχυσης του Μουσείου Σχολής Ικάρων.
Η Διοίκηση της Σχολής Ικάρων, Προσκαλεί
Όλους τους Έλληνες Μοντελιστές, Μέλη και Φίλους της IPMS  Ελλάδος
να συμμετάσχουν στην προσπάθεια εμπλουτισμού του Μουσείου της Σχολής, με Μοντέλα Υπό Κλίμακα, ΟΛΩΝ  των Αεροσκαφών της  ΠΑ, με έμφαση και προτεραιότητα στα Εκπαιδευτικά Αεροσκάφη (και αυτά προ του 1931 που ιδρύθηκε επίσημα η Σ.Ι.) και εν συνεχεία στους υπόλοιπους τύπους που έχουν υπηρετήσει με τα Ελληνικά χρώματα και εθνόσημα.
Δεν υπάρχει περιορισμός στην Κλίμακα των Μοντέλων, καθώς είναι γνωστή η μη διαθεσιμότητα όλων των αεροσκαφών σε όλες τις κλίμακες. Θα προτιμηθούν πάντως τα μεγαλύτερα μοντέλα (κλίμακας 1/32 ή 1/48). Τα μοντέλα θα εκτεθούν στο Μουσείο της Σχολής Ικάρων στο Α/Δ Δεκέλειας όπου είναι η έδρα της Σχολής (προσοχή, ΟΧΙ στο Μουσείο ΠΑ που υπάρχει στο ίδιο Α/Δ) κατά προτίμηση σε μόνιμη βάση ή για όσο διάστημα επιθυμεί ο κατασκευαστής (χρησιδάνειο), κατόπιν συνεννόησης με την Διοίκηση.
Χρονοδιάγραμμα για τη συγκέντρωση των μοντέλων: Το τέλος Οκτωβρίου 2021,  όταν γίνεται η ετήσια έκθεση-διαγωνισμός της IPMS Hellas. Ta μοντέλα θα μπορούσαν να εκτεθούν-διαγωνιστούν νωρίτερα στην εν λόγω εκδήλωση.
Επικοινωνία : Τηλ. 2108193705 (Τμήμα Στρατιωτικής Αγωγής της ΣΙ)

Sernak:
Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα πρόταση η οποία τιμά εμάς που μας επέλεξε η ΣΙ να συνδράμουμε αλλά και την ίδια την ΣΙ την τιμά που κρίνει το επίπεδο μας πολύ καλό για εκθέματα μουσειακού επιπέδου.

Θα ήθελα όμως να πω πως θα ήταν προτιμότερο να μας έλεγαν αν πρόκειται για μία συλλογή η οποία φτιάχνεται εκ του μηδενός ή αν υπάρχουν ήδη κάποια εκθέματα οπότε λογικά κάποια αποκλείονται. Το λέω αυτό για να μας διευκολύνουν γιατι για παράδειγμα μπορεί να υπάρξουν 12 άτομα που θα πούν εγώ θέλω να προσφέρω ένα 48αρι Τ-33 και σίγουρα η ΣΙ δεν θα χρειάζεται τόσα πολλά.

Πάντως, και πάλι πολλά μπράβο που επέλεξαν το φορουμ μας και τους συμφορουμήτες για να συνδράμουμε. Μέσα σε όλο αυτό που ζούμε εδώ και τόσο καιρό τολμώ να πώ πως είναι ότι πιο ενδιαφέρον έχω ακούσει μέχρι τώρα.

 ::keep_mod::

vasilis42:
Και γω το ίδιο σκεφτόμουν με τον φίλο sernak και είναι λογικό για να μην υπάρξει πληθώρα ίδιων τύπων αεροσκαφών. Για να πω την αλήθεια αυτό είναι κάτι που το είχα σκεφτεί στο παρελθόν προσωπικά όχι μόνο για την Σ.Ι. αλλά και για αεροπορικές βάσεις αλλά δεν ήξερα πως να το προτείνω και σε ποιούς.
Πάντως πρέπει να διευκρινιστεί το παραπάνω και στην συνέχεια είμαστε με τα πινέλα και τις κόλλες έτοιμες!

Sernak:

--- Παράθεση από: vasilis42 στις Ιούνιος 10, 2021, 04:24:39 μμ ---
Πάντως πρέπει να διευκρινιστεί το παραπάνω και στην συνέχεια είμαστε με τα πινέλα και τις κόλλες έτοιμες!

--- Τέλος παράθεσης ---

Αν μετά την κατάθεση της φορολογικης δήλωσης δεν μου στείλει η εφορία κανα "μπουγιουρντί" όπως λένε και οι παλιότεροι να πληρώσω τότε είμαι διατεθειμένος να "φάω" το καλοκαίρι μου φτιάχνοντας ένα 32αρι Φαντόμι για να το προσφέρω στην Σ.Ι.

Είδομεν!!!

Dimitris 72:
Όπως γράφει το αρχικό μήνυμα, ο ορίζοντας είναι η Έκθεση της ΙPMS τον Οκτώβρη. Όσοι ενδιαφέρονται να συνεισφέρουν (είτε με ήδη υπάρχοντα μοντέλα τους, είτε προτίθενται να κατασκευάσουν νέα), μπορούν να το δηλώσουν αν θέλουν εδώ (για να πάρουμε μια ιδέα του τι να περιμένουμε).

Τα προς προσφορά μοντέλα, θα πρέπει οπωσδήποτε να έρθουν στην Έκθεση, συμμετέχοντας είτε στο διαγωνιστικό, ή εκτός συναγωνισμού, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην προκήρυξη των όρων της Έκθεσης: (π.χ. μοντέλο που βραβεύτηκε παλαιότερα, θα πρέπει να καταχωρηθεί εκτός συναγωνισμού).


Η ΣΙ, θα επιλέξει τα μοντέλα που την ενδιαφέρουν και με τη συνδρομή της Ο.Ε. της Έκθεσης, θα κάνει τις επαφές και συνεννοήσεις με τους αντίστοιχους μοντελιστές.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Η IPMS, ΔΕΝ εμπλέκεται στη διαδικασία επιλογής των μοντέλων με κανένα τρόπο, πέρα από αυτόν που αναγράφεται στην προηγούμενη παράγραφο!!!!!!

ΔΚ

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση