Αποστολέας Θέμα: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες  (Αναγνώστηκε 1315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« στις: Μάιος 23, 2021, 04:28:20 μμ »
       Έχω λίγο καιρό που ασχολούμαι με το κιτ του τίτλου, έχω επιλέξει να κάνω άρμα χωρίς ζίμμεριτ και έχω προχωρήσει αρκετά την κατασκευή σε επιμέρους τμήματα. θα ανεβάσω σύντομα την πρόοδο (μαζί και μία μίνι κριτική-θάψιμο του κιτ  :twisted: ) αλλά στο μεταξύ έχω δύο απορίες (και ένα δίλημμα). Τα βάζω εδώ για να μην ανοίγω χωριστό θέμα στην κατηγορία "γενική συζήτηση". Αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει γιατί από τις απαντήσεις θα εξαρτηθούν κάποιες επιλογες στη συνέχεια της κατασκευής.

1- επρύστριες (βάζω και το πινακάκι της Modelkasten):
,
η γενική αναφορά λέει ότι τα Late Brummbar είχαν τις SK-27, τέτοιου τύπου είναι και οι ερπύστριες του κιτ. Σε φωτό εποχής που παραθέτω όμως βλέπω και άλλους τύπους : τις late SK-17(ή -22; ) στη δεύτερη φωτό που φαίνεται λογικό να υπήρχαν. Αλλά στην τρίτη φωτό φαίνεται να είναι SK-23 και στην τέταρτη (από εξώφυλλο βιβλίου) SK-24 ή 18 ;
 Αν βλέπω καλά στις φωτό και είναι όντως έτσι, πόσο συνηθισμένο ήταν εκείνη τη χρονική περίοδο ; τις έβαζαν αν ήταν ακόμα σε απόθεμα ; Θα με βόλευε να βάλω αυτές της δεύτερη φωτό που τις έχω ή SK-24 που μπορώ να βρω ενώ τύπου SK-27 δεν έχω και δεν βλέπω να βρίσκω κάπου.

2-στην παρακάτω φωτό πως προέκυψε το συγκεκριμένο ...φωτιστικό ::glossa:: στο φτερό ;  υπήρχε όντως ή είναι μουσειακή έμπνευση ; σε φωτό εποχής δεν μπόρεσα να το διακρίνω πουθενά...



-και το δίλημμα : το κιτ το ξεκίνησα ως "κατευθείαν από το κουτί" ,  μετά είπα να διορθώσω τις ατέλειες που βρήκα :evil: και μπήκα στο γνωστό τρυπάκι (σε δουλειά να βρισκόμαστε.....)
  Στο μεταξύ είδα στο βιβλίο Panzer Trakcs 8.1 "Sturmpanzer" στα σχέδια εμφανίζεται και ένας τελικός τύπος με τρεις τροχούς επιστροφής και κάθετες εξατμίσεις, έτσι ήταν και το αρχαίο κιτ της Dragon και φλερτάρω με την ιδέα να το μετατρέψω έτσι. Αλλά μόνο δύο μέτριες φωτογραφίες από πραγματικά οχήματα υπάρχουν στο βιβλίο και στο ιντερνετ δεν βρήκα κάτι άλλο. Υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία για τον συγκεκριμένο τύπο αλλού θαμένη στο διαδίκτυο ή σε άλλο βιβλίο; που έδρασαν, καμουφλάζ κλπ; Κατασκευαστικά είμαι στο σημείο που πρέπει να αποφασίσω αν θα το κάνω late ή final οπότε κάθε πληροφορία ή γνώμη θα βοηθήσει  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 24, 2021, 02:31:37 μμ »
Καλημέρα.
Ουσιαστικά η πορεία των late ακολουθεί την πορεία κατασκευής των Panzer IV ausf J. Από Ιούνιο '44 έως Μάρτιο '45. Στην διάρκεια αυτή και στα 2 οχήματα επήλθαν αλλαγές στην γραμμή παραγωγής τους. Και οι τύποι των ερπυστριών άλλαξαν, και το σιλανσιέ της εξατμίσεως καταργήθηκε ( 2 σωληνωτές απλές έξοδοι καυσαερίων ), και οι τροχοί υποστηρίξεως ερπύστριας έγιναν 3 από 4, και παγιώθηκε η τοποθέτηση ολομεταλλικών εδαφικών τροχών. ΄Ολα αυτά έγιναν σταδιακά. Αν φτιάξεις το τύπο χωρίς το zimmerit τότε έχεις κάθε δικαίωμα να βάλεις 2 σωλήνες εξατμίσεων, 3 τροχίσκους και την SK 27. Για αρχικούς τύπους του late ( αδόκιμος όρος ; ) "παίζουν" και άλλες ερπύστριες SK 18-23 ή SK 17-22.
Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση η όλη κατασκευή του οπλικού συστήματος. Το οβιδοβόλο δεν κατάγεται από το sIG 33, αλλά από άλλο της Skoda. ΄Ετσι ενώ έχει βεληνεκές 5.500 μέτρα, αυτό φέρει σκοπευτική διόπτρα SfI.Z.F.1a για άμεση μόνο βολή ( όπως στα StuG και Ηetzer π.χ. ) και όχι την κλασική πανοραμική του πυροβολικού, που θα του επέτρεπε να εκτελέσει έμμεσες βολές σε σύνολο πυροβολαρχίας. Γνωρίζω ότι κατασκευάσθηκε για χρήση σε αστικό περιβάλλον, αλλά τί γίνεται αν χρειαστεί να δράσει σε ανοιχτό πεδίο ; Πρέπει να πλησιάσει πολύ κοντά τον στόχο του, αλλά δεν έχει την απαραίτητη θωράκιση γι' αυτό.
 Το παράξενο είναι ότι ο Χ. αφήνει τα StuG στο ΄Οπλο του Πυροβολικού, αλλά κατατάσσει τα Brummbar στο ΄Οπλο των Τεθωρακισμένων. ΄Αβυσσος η ψυχή του ψυχάκια.

Δύο αρκετά ( !! ) late. Oλομεταλλικοί τροχοί, αλλά 4 τροχίσκοι. Στο ένα φαίνονται καθαρά οι ερπύστριες SK 27.

Μάλλον ένα "καθαρό " late. Αδρέννες, Δεκέμβριος '44. 2 σωλήνες εξατμίσεων.

Εδώ φαίνεται το σκοπευτικό με τις ανταταλλακτικές κεφαλές του.
Συμπλήρωση: Το φωτιστικό notek στο φτερό πιστεύω ότι είναι αυθαιρεσία των συντηρητών.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2021, 12:09:08 πμ »
άψογος, ευχαριστώ για τις πληροφορίες  ::thumbleft::

το νοτεκ και μένα άκυρο μου φαίνεται, θα βάλω το κλασσικό.

Η φωτό που έχεις βάλει από Αρδέννες είναι η μία από τις δύο στο Panzertracks που ανέφερα παραπάνω. Στη δεύτερη (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τη βάλω εδώ, δεν την πέτυχα αλλου στο ίντερνετ) που επίσης δείχνει πιο καθαρά "final" αρμα φαίνονται οι τροχοι να είναι 4 ολομεταλικοί μπροστά και οι επόμενοι οι κλασσικοι. Επίσης δεν έχει καθόλου στηρίγματα για πλαϊνά ασπίδια  και η παραλλαγή δείχνει να είναι με κοφτές γραμμές και ίσως βουλες. Περίεργο πάντως που δεν υπάρχει κάποια άλλη φωτό, τόσο σπάνια ήταν ;

αμφιταλαντεύομαι αν θα πάω για κλασσικό late ή "final" late που θέλει κάποια έξτρα που βαριέμαι να κάνω αλλά από την άλλη θα γλύτωνα από την (ανα)κατασκευή των στηριγμάτων των ασπιδίων. Ενώ η μία επιλογή σημάτων που δίνει η Tamiya (το "222" https://www.worldwarphotos.info/gallery/germany/tanks-2-3/brummbar/brummbar-number-222-1945/ )είναι πιο έυκολη αφού στη φωτό δεν φαίνονται ερπύστριες μπορώ να βάλω ότι έχω και να γλυτώσω από την Sk-27 που δεν βρίσκω (έχω μία δηλαδή αλλά προρίζεται για άλλο μοντέλο) :mrgreen:

αυτό που λες με τον κύριο Χ. δεν το είχα σκεφτεί, ο ίδιος έπαιρνε τέτοιου είδους αποφάσεις ; πάντως μπροστινή θωράκιση φαίνεται να έχει μπόλικη αλλά δεν έχω ιδέα πως χρησιμοποιούσαν τα Brummbar. Είχα μείνει γενικά με την εντύπωση ότι έπαιζε το ρόλο ενός μεγάλου όλμου

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2021, 02:28:03 πμ »
Αν θυμάμαι καλά η ανάγκη για ένα τέτοιο άρμα παρουσιάσθηκε στην μάχη του Στάλινγκραντ. Η Α/Τ άμυνα των Σ. βασιζόταν κυρίως στις μολότοφ και στα λίγα Α/Τ των 45χιλ. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον μπορούσε ένα άρμα, έστω και χωρίς βαριά θωράκιση, να σταματήσει σε κάποια απόσταση και να βάλλει ένα ισχυρότατο βλήμα εναντίον των οχυρωμένων κτηρίων. Το Brummbar όμως δεν πρόλαβε το Στάλινγκραντ, αλλά το Κουρσκ. Η εμπλοκή του στο Πονίρι, στην βόρεια πλευρά δεν έφερε θετικό αποτέλεσμα για τους Γ. , ούτε στο Ορέλ. Με επιτυχία έδρασε στην καταστροφή της Βαρσοβίας. Στους στενούς δρόμους της Ιταλίας κάτι έκανε με τις ενέδρες, αλλά στο ΄Αντσιο απέτυχε.
Υπ' όψιν ότι η ονομασία Βrummbar δόθηκε μεταπολεμικά από τους Συμμάχους ( !! ). Οι ίδιοι οι Γ. το ονόμαζαν Stupa  ( από το STUrm PAnzer ).
Ο Χ. είχε πολλές παράξενες ιδέες. Ο Γκουντέριαν του γκρίνιαζε για την υπαγωγή των StuG III στο Πυροβολικό και ο Χ. του απάντησε ότι ήταν ο μόνος τρόπος να παίρνουν τον "Σιδηρούν Σταυρό " οι αξιωματικοί του Πυροβολικού. Ατράνταχτο επιχείρημα και πρώτο εγκεφαλικό για τον Γκουντέριαν.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2021, 04:32:36 μμ »
Click to see the original size.
μια τελευταία ερώτηση γιατί ως γνωστόν όποιος πολυψάχνει τελικά βρίσκει πράγματα που καλυτερα να μην είχε βρει.... Και εκεί που είχα σχεδόν αποφασίσει να κάνω το "222" όπως το δίνει η Tamiya επειδή μου αρέσε η παραλλαγή και βόλευε από άποψη ερπυστριών πρόσεξα στη φωτό του πραγματικού άρματος από το λινκ του προηγούμενου ποστ ότι δεν μοιάζει με την παραλλαγή που δίνει η Tamiya. Τελικά ψάχνοντας βρήκα ένα ρωσικό σάιτ https://war-book.ru/sd-kfz-166-sturmpanzer-iv-brummbar/ με μπολικα προφίλ και φωτό απο στουπα  :mrgreen: μεταξύ των οποίων και αυτό της τριτης από τις φωτό που ακολουθούν (η πρώτη όπως ήταν το πραγματικό, η δεύτερη από τις οδηγίες της Tamiya)




από ότι φαίνεται οι ρώσοι έχουν αποδώσει σωστά την παραλλαγή του πραγματικού ή κάνω λάθος ; οπότε ή σπάω τα νεύρα μου με τα κυκλάκια (γενικώς δεν μου αρέσει ως παραλλαγή) ή πάω με την Tamiya και κάνω ένα υποτιθέμενο unidentified unit (αλά Dragon) άρμα ;








Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2021, 10:39:23 μμ »
Όπως μου έλεγε ο 1st Guards Tank Brigade  σε μια κατασκευή μου με γερμανικό όχημα ή Tamiya κατά καιρούς έχει κάψει κόσμο,  πιθανών και πολύ άλλοι. Η ιστορική ακρίβεια θεωρώ ότι είναι ζητούμενο στην οποία κατασκευή οποτε θα έλεγα να πας για τους κύκλους.  Έχω το αντίστοιχο στην 1/72 οποτε παρακολουθώ με πολυυυυ μεγαλο ενδιαφερον καθώς θα πέσει αντιγραφή  !!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 05, 2021, 06:51:44 μμ »
Όπως μου έλεγε ο 1st Guards Tank Brigade  σε μια κατασκευή μου με γερμανικό όχημα ή Tamiya κατά καιρούς έχει κάψει κόσμο,  πιθανών και πολύ άλλοι. Η ιστορική ακρίβεια θεωρώ ότι είναι ζητούμενο στην οποία κατασκευή οποτε θα έλεγα να πας για τους κύκλους.  Έχω το αντίστοιχο στην 1/72 οποτε παρακολουθώ με πολυυυυ μεγαλο ενδιαφερον καθώς θα πέσει αντιγραφή  !!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Περικλή φοβάμαι ότι μπορεί να σε απογοητεύσω σε ότι αφορά την παραλλαγή αν εννοείς αυτή με τους κύκλους. Ναι μεν στο ρωσικό σάιτ φαίνεται να έχουν κάνει καλή δουλειά στην αναπαράστασή της αλλά εικαστικά δεν με ενθουσιάζει. Πχ. αυτή εδώ https://www.tapatalk.com/groups/missinglynx/sturmpanzer-brummbaer-t317885.html είναι πολύ περισσότερο του γούστου μου. Το ονομάζεις "unidentified unit" άρμα και καθάρισες  :mrgreen:
 Θα αφήσω ανοικτη την επιλογή παραλλαγής μέχρι να ολοκληρώσω την κατασκευή και θα αποφασίσω τότε αν δεν προκύψει κάποια άλλη πληροφορία ή φωτό εποχής.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 05, 2021, 07:09:55 μμ »
    Λοιπόν επειδή γερνάω και γίνομαι πιο γκρινιάρης πρώτα λίγο θάψιμο για το κιτ αλλά και τους reviewers του internet και επειδή μου περισσεύουν τα .... καλά λόγια και λίγο για την Eduard  :twisted:

   Καταρχήν το κιτ έχει τα συνήθη “καλά” της Tamiya : λίγα κομμάτια και απροβλημάτιστη συναρμολόγηση με πολύ καλές ενώσεις (σχεδόν) παντού. Τα reviews το παρουσιάζουν επίσης ως πολύ καλό κιτ και σε λεπτομέρεια, είναι όμως έτσι ; για να δούμε.

     Αυτή ήταν και η δική μου πρώτη εντύπωση όταν άνοιξα το κουτί γιατί το μάτι μου έπεσε στο κομμάτι που κυριαρχει, αυτό της υπερκατασκευής. Εκει η Tamiya έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στην απόδοση της επιφάνειας των χαλύβδινων πλακών και στις συγκολλήσεις. Αυτό ισχύει για τις κάθετες επιφάνειες, για την οροφή θα πω παρακάτω.... επίσης πολύ έξυπνος είναι ο τρόπος που δίνει την κάννη του πυροβόλου ώστε να αποτυπώσει τις εσωτερικές ραβδώσεις και να μην φαίνονται εξωτερικά ενώσεις των κομματιών. Από την άλλη το κάτω μέρος και οι τροχοί έρχονται από παλιότερα κιτ αλλά με καλή/αποδεκτή γενικά λεπτομέρεια.
    Αρχικά λοιπόν σκόπευα να κάνω  μια εύκολη «από το κουτί» κατασκευή. Προσέχοντας όμως τις επιμέρους λεπτομέρειες εμφανίστηκαν κάποιες «αδυναμίες» : ελλιπής ή μέτρια λεπτομέρεια σε κάποια σημεία, αλλού πολύ απλουστευμένη και σε κάποια σημεία χοντροκομένη. Για να μην παρεξηγηθώ τα παραπάνω δεν αφορούν τόσο την πιστότητα σε σχέση με το πραγματικό (δεν είμαι rivet counter) αλλά την ποιότητα του προϊόντος  ως πλαστικό κιτ. Και δεν το κρίνω αυτόνομα αλλά συγκριτικά με τις άλλες εταιρείες που κυκλοφορούν σύγχρονα κιτ της οικογενειας του Pz IV δηλαδή  Dragon, RFM , Border Model, όλες τους παρέχουν πολύ πιο «πλούσια» λεπτομέρεια.

    Παραθέτω μια λίστα με τα σημεία που στα δικά μου μάτια «αμαυρώνουν» το κιτ (στις φωτό που θα μπουν στο επόμενο ποστ θα επισημαίνονται τα αντίστοιχα σημεία με την παρακάτω αρίθμηση):

1-Μέτρια λεπτομέρεια στα «φτερά» ειδικά στα μπροστινά όπου η κάθετη πλευρά έχει μηδενική λεπτομέρεια και δεν είναι και ακριβώς κάθετη επειδή έχει καλουπωθεί ενιαία με το οριζόντιο τμήμα του σκάφους. Ακόμη και η ίδια η Tamiya 20 χρόνια πριν στο Stug IIIG είχε καλύτερη αποτύπωση του αντίστοιχου σημείου παρόλο που και εκεί ήταν ενσωματωμένο στο πάνω μέρος του σκάφους.

2-μέτρια εως απλοϊκή  λεπτομέρεια στο μπροστινό τμήμα που περιλαμβάνει τις τρεις θυρίδες για το σύστημα μετάδοσης. Πχ. οι κεφαλές από τις βίδες δείχνουν ως τέτοιες σε Dragon, RFM , Border Model  ενώ στην Tamiya είναι απλά βαθουλώματα.

3-Απλουστευμένη λεπτομέρεια στις πλαϊνές γρίλιες του κινητήρα ενώ στις άλλες εταιρείες αναπαρίστανται με ακρίβεια. Στις γρίλιες που είναι στο πάνω μέρος δεν υπάρχει το κομμάτι που δίνουν οι άλλες εταιρείες και μπαίνει εσωτερικά.

4-Η βάση στήριξης του εντατήρα τροχού δίνεται ενσωματωμένη στο πίσω μέρος με μέτρια λεπτομέρεια.

5-Στο πίσω κάθετο τμήμα του σκάφους υπάρχει ένα έλασμα που ενώνει το πάνω με το κάτω μέρος. Στην Tamiya είναι απλά μια πλαστική προεξοχή. Στις υπόλοπες εταιρείες υπάρχουν τα μπουλόνια που το συνδέουν όπως και μια λεπτή χάραξη που διαχωρίζει το πάνω και κάτω τμήμα του ελάσματος

6-Η θυρίδα του αρχηγού που προέρχεται από Stug IIIG είναι τελείως απλουστευμένη με ενσωματωμένα πλαστικά περισκόπια. Σε απλό και όχι διαφανές πλαστικό δίνονται επίσης και το περισκόπιο του οδηγού όπως και το σκοπευτικό του πυροβόλου. Η Dragon στο Stug III/IV  και  η RFM (στο διοικητικό Pz IVJ) αποδίδουν την θυρίδα με σαφώς καλύτερη λεπτομέρεια και περισκόπια σε διαφανές πλαστικό.

7-Τα στηρίγματα των πλαϊνων ασπιδίων και τα άγκιστρα «Π» που μπαίνουν πάνω σε αυτά έχουν πάχος 0.8mm. Σε Tristar και Dragon στα Brummbar, PzIV L/70(A) και Pz IV όπως και Border Model στο Pz IV τα στηρίγματα και τα άγκιστρα έχουν πάχος 0.4 ως 0.5mm. Και τα ασπίδια δίνονται μεταλλικά.

8-Ο δακτύλιος  που καλύπτει το ασπίδιο του πυροβόλου φέρει περιμετρικά ορισμένα άγκιστρα για να δένει το κάλυμμά του. Στο κιτ της Dragon όπως φαίνεται στη συγκριτική  φωτό η αποτύπωσή τους είναι  πολύ καλή καθώς είναι διαμπερή. Στην Tamiya είναι  υποτυπώδεις συμπαγείς προεξοχές. Παραδόξως η Tamiya αναπαριστά με μεγάλη πιστότητα τα μπουλόνια.

9-Οι ερπύστριες είναι βινυλικές, ενώ οι άλλες εταιρείες δίνουν κομμάτι-κομμάτι ή σε συνδυασμό με μήκη. Σε άλλα άρματα (Panther) μπορεί να μην πειράζει εδώ όμως είναι σημαντικό για να αποδοθεί το κρέμασμα των ερπυστριών στα Pz IV.

10-Μερικές τελευταίες  λεπτομέρειες που είναι υποδεέστερες από τον ανταγωνισμό : Η εξάτμιση υπολείπεται σε λεπτομέρεια από την αντίστοιχη σε Dragon, Border Model (λογικά και RFM). Το ίδιο και για το στήριγμα του προβολέα bosch στο μπροστινό φτερό.Τα  μπουλόνια στην οροφή είναι κυκλικά και όχι εξαγωνικά. Το συρόμενο κάλυμα του σκοπευτικού του πυροβόλου με τις ράγες του είναι αρκετά χοντροκομμένα, το ίδιο ισχύει και για τα στρογγυλά καλύματα των δύο εξαερισμών (πυροβόλου και πολυβόλου). Τέλος το γείσο πάνω από την πόρτα του πίσω μέρους της υπερκατασκευής είναι μια απλοϊκή προεξοχή.


     Συνοψίζοντας και επειδή όλα είναι σχετικά,  στη δεύτερη δεκαετία του 21ου αιώνα και όταν οι άλλες  εταιρείες  δίνουν τόσο πλούσια λεπτομέρεια και σε άκρως ανταγωνιστική τιμή (σε αυτό εξαιρείται η Dragon) η αίσθηση που μου άφησε το κιτ της Tamiya είναι αυτή του απογοητευτικά μέτριου. Θα μπορούσε να ήταν απλά μέτρια απογοητευτικό αν είχε άλλη τιμή (τη μισή ας πούμε), ή αν το κυκλοφορούσε πχ. η Italeri, ή τέλος αν αυτό το κιτ κυκλοφορούσε πριν 20-25 χρόνια θα ήταν ΟΚ. Και είναι ενοχλητικό γιατί βλέποντας τα αεροπορικά τους κιτ είναι φανερό ότι μπορούσαν να έχουν παράγει  κάτι πολύ καλύτερο...

    Βέβαια στα διάφορα reviews που υπάρχουν για το κιτ όλα περιγράφονται ως πολύ καλά ως τέλεια. Απορώ αν έχουν δει άλλα παρόμοια κιτ , και αν ανοίγουν τα κουτιά να δουν τα κομμάτια ή γράφουν τα reviews εμπνεόμενοι από την ζωγραφιά του εξώφυλλου..... Η μόνη περίπτωση που βρήκα αρνητικά σχόλια για το κιτ είναι εδώ : https://www.tapatalk.com/groups/missinglynx/tamiya-dml-brummbaer-t323553.html

    Ας πω και για την Eduard έναν καλό λόγο :mrgreen: η οποία κυκλοφορεί 2 σετ για το κιτ, το βασικό και ένα ακόμη με τα πλαϊνά ασπίδια. Δεν θα σχολιάσω το βασικό το οποίο είναι αρκετά υποδεέστερο από αντίστοιχα σετ άλλων εταιριών φωτοχαραγμένων αλλά σε μια τιμή ανεκτή.  Για το σετ με τα ασπίδια όμως ζητάει 31 ευρώ, διπλάσια από τα αντίστοιχα σετ των άλλων εταιριών :roll:  Γίνεται ακόμη καλύτερο :evil:, όταν δεις τις οδηγίες και καταλάβεις πως πρόκειται για μισοδουλειά : εκεί φαίνεται πως παρέχει μόνο τα ασπίδια με τα άγκιστρα ανάρτησής τους. Όμως τα στηρίγματα που βρίσκονται στην υπερκατασκευή και στην ακμή των φτερών  δεν τα παρέχει αφήνοντας τον μοντελιστή με αυτά τα χοντροκομένα του κιτ. Αναρωτιέμαι αν έχουν χάσει την επαφη με την πραγματικότητα (κόστος 31 ευρώ για «πέντε κομμάτια»), αν έχουν ιδέα τι δίνουν οι ανταγωνιστές και τελικά αν απλά ψάχνουν για κορόιδα....Μπας και έχουν κάνει τυπογραφικό λάθος στην τιμή και τους αδικώ ;;;

Εκτός απροόπτου το βράδυ θα ανεβάσω φωτορεπορτάζ από την πρόοδο στην κατασκευής γιατί αρκετά έκανα τη γκρινιάρα γεροντοκόρη :mrgreen:


Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2021, 12:32:49 πμ »
    Η Dragon στα περισσότερα κιτ PzIV που κυκλοφορεί δίνει αφθονία κομματιών που περισσεύουν ή παρέχονται ως εναλλακτικά. Τα περισσότερα ταιριάζουν έστω με μικρή τροποποίηση στο κιτ της Tamiya, οπότε με μικρό κόπο και ανέξοδα (ευχαριστώ Dragon  :mrgreen:) μπόρεσα να αναβαθμίσω την λεπτομέρεια του κιτ σε αρκετά σημεία. Θα μπορούσα να αντικαταστήσω και άλλα εκτός αυτών που φαίνονται στις φωτό που ακολουθούν αλλά ήταν κομμάτια που χρειαζόμουν για άλλες κατασκευές.


τα φτερά από τα κιτ της Dragon ταίριαξαν αρκετά εύκολα. Το κομμάτι από το μπροστινό μέρος με τις τρεις θυρίδες δεν το αντικατέστησα τελικά, είναι όμως εμφανής η διαφορά στη λεπτομέρεια. Οι πλαϊνές γρίλιες χρειάστηκαν κάποια τροποποίηση για να ταιριάξουν.




η Dragon δίνει στα Pz IV τρεις διαφορετικές βάσεις στήριξης του εντατήρα τροχού, απλά ξήλωσα αυτόν του κιτ και έκατσε στη θεση του. Το έλασμα (5) βελτιώθηκε με μπουλόνια και χάραξη της διαχωριστικής γραμμής πάνω κάτω τμήματος. Τη θυρίδα από Stug ΙΙΙ G Dragon την είχα βγάλει αντίγραφο σε ρητίνη παλιότερα(το πάνω δεξιά κομμάτι στη φωτό), θα την συνδυάσω με τον πάνω δακτύλιο του κιτ της Tamiya. Τέτοια θυρίδα μπορεί επίσης να περισσέψει από το διοικητικό Pz IV J της RFM.




μια σύγκριση του δακτύλιου που καλύπτει το ασπίδιο του πυροβόλου, της Dragon είναι από Brummbar με ζιμμεριτ. Τα πορτάκια στο πίσω μέρος της υπερκατασκευής άφηναν κενό μεταξύ τους οπότε έβαλα λεπτό φύλλο πλαστικού για να το μειώσω στο ελάχιστο. Αφαίρεσα και το γείσο για να φτιάξω άλλο από μεταλλικό φύλλο.

 


Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 07, 2021, 01:07:22 πμ »

-στα δύο κομμάτια που αποτελούν το ασπίδιο (κυλινδρικό και σφαιρικό) η Tamiya έχει αφήσει ένα κενό αλλά στις φωτό εποχής δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Στα μουσειακά Brummbar εκεί υπάρχει γαζί συγκόλλησης.
-στο κάτω μέρος των φτερών για κάποιο άγνωστο λόγο  :? έχει αφήσει τρία ορθογωνικα βαθουλώματα τα οποία μπάλωσα πρόχειρα με φύλλο πλαστικού.
-το μπροστινό κάθετο τμήμα του σκάφους που είναι χωριστό κομμάτι έχει ελάχιστα μικρότερο πλάτος από το υπόλοιπο. Για να το διορθώσω και να μη μένει κενό με τα πλαϊνά και τις βάσεις των κινητήριων τροχών πρόσθεσα και στις δύο πλευρές φύλλο 0.13mm.

μέχρι τώρα έχω ολοκληρώσει τα βασικά τμήματα. Τροχούς θα κρατήσω αυτούς του κιτ αν και θα μπορούσα να αντικαταστήσω εδαφιαίους και εντατήρα με περισευούμενους από dragon. Σειρά έχουν λεπτομέρειες όπως δέστρες για τα εργαλεία, χειρολαβές και φυσικά τα πλαϊνά ασπίδια με τα στηρίγματά τους. Δεν έχω αποφασίσει αν θα τα φτιάξω από μεταλλικό φύλλο ή θα πάρω έτοιμα από μία εκ των aftermarket εταιριών που τα κυκλοφορούν (σίγουρα όχι από Eduard  :evil: ). Μένει να βρω και κατάλληλες ερπύστριες αλλά αυτό μπορεί να καθυστερήσει. Μπορεί να φτιάξω και τη μία από τις δύο φιγούρες του κιτ.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2021, 10:38:32 πμ »
Πολλή (και ωραία) δουλειά Βασίλη.... Αναρωτιέμαι όμως αν αξίζει τον κόπο, όταν υπάρχουν τόσα καλύτερα κιτ.... ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 07, 2021, 10:55:47 πμ »
Πολύ ωραία δουλειά και έξυπνος ο συνδυασμός κομματιών αφού έτσι κι αλλιώς τα έχεις απ οτι κατάλαβα.
Καλή συνέχεια! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2021, 11:44:07 μμ »
  Δημήτρη και Στάθη φυσικά αν δεν είχα ήδη τα κιτ της Dragon δεν θα έμπαινα στον κόπο ή στο έξοδο να πάρω κάποιο για να χρησιμοποιήσω τα κομμάτια. Αλλά περισσεύουν τόσα πολλά στα κιτ της Dragon που είναι αμαρτία να πάνε χαμένα και ταιριάζουν σχετικά εύκολα στο κιτ της Tamiya. Υπήρχε η δυνατότητα να αντικαταστήσω μερικά ακόμη τμήματα του σκάφους όπως και τροχούς, μπήκα στον πειρασμό να αλλάξω και τα μπουλόνια της οροφής με ρητινένια ή να το μετατρέψω σε "final" αλλά μαζεύτηκα γιατί δεν θα τελείωνα ποτέ. Ήδη το θέμα ερπύστριες και ασπίδια θα με καθυστερήσει μεχρι να τα βρω.
 

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 09, 2021, 12:36:15 πμ »
Πολύ όμορφο γίνεται Βασίλη :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:04:30 μμ »
Σωστόοοος....
Άλλωστε και σχετικά παλιά,φτωχά πλην τίμια κιτ,έχουν και αυτά ψυχή! :mrgreen:
Καλή συνέχεια. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 10, 2021, 12:22:07 μμ »
Προσεγμένη δουλειά κι εξαιρετική παρουσίαση  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 12:48:48 πμ »
πολύ μικρή πρόοδος στο αρματάκι καθώς το καλοκαίρι έπεσε μεγάλη απραξία, από τη μια η θερινή ραστώνη και από την άλλη ακόμη μία μ.....κια της Tamiya που προέκυψε για το συγκεκριμένο άρμα, το "222"  (περισσότερα γι' αυτό στο επόμενο ποστ).

 Λοιπόν επειδή κατάλληλες ερπύστριες δεν έβρισκα αποφάσισα να κανιβαλίσω (προσωρινά) αυτές από το κιτ της Tristar Panzer IV L/70(A) οι οποίες είναι κομμάτι-κομμάτι, αρκετά καλές αλλά ορισμένα πέδιλα θέλουν λίγο καθάρισμα από το φλας. Επίσης για να ταιριάξουν στα δόντια του κινητήριου τροχού της Tamiya  χρειάστηκε να πλατύνω λίγο τις οπές στα αντίστοιχα πέδιλα. Ως συνήθως κόλλησα όλα τα πέδιλα με υγρή κόλλα της Humbrol που είναι αρκετά αργή και έβαλα τις ερπύστριες πάνω στο άρμα χρησιμοποιώντας λίγο χαρτί για να δώσω το "κρέμασμα" που φαίνεται συχνά στα Panzer IV. Θα τις αφήσω έτσι αρκετά (ήδη κοντεύει μήνας από τοτε που τις έβαλα) για να τραβήξουν και να στεγνώσει τελείως η κόλλα. Στο μεταξύ ελπίζω να βρω την όρεξη (και χρόνο βεβαίως βεβαίως  :mrgreen:)να ασχοληθώ με τις υπόλοιπες λεπτομέρεις που εκρεμούν.




Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Brummbar Late Tamiya 1/35, εν αρχή οι απορίες
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 01:14:11 πμ »
 
 
  λοιπόν στη φωτογραφία του "222" που έχω βάλει στο ποστ #4 με το βελάκι φαίνεται ότι τα στηρίγματα των τροχών επιστροφής δεν είναι τα κλασικά που δίνει η .... απρόσεκτη Tamiya  :evil:  αλλά όπως αυτά που κυκλοφορεί η Paper panzer productions :
 http://www.paperpanzer.com/paper-panzer-productions/ppp35009-panzer-iv-welded-return-roller-supports/

 και επειδή είμαι τελείως στραβός  :oops: τόσο καιρό έβλεπα την φωτογραφία ψάχνοντας άλλες λεπτομέρειες αλλά αυτά τα στηρίγματα ήταν σαν αόρατα για τα μάτια μου...
ευτυχώς μπήκα σε ένα θέμα-εποποιία κατασκευής Brummbar στο Track-link https://www.track-link.com/forums/site_blogs/45160/flat οπού ο αξιότιμος μοντελιστής εκεί αναφέρει τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια (κάπου στη μέση της σελίδας που καταπιάνεται με το Tamiya)
 όταν με το καλό ξεμπερδέψω με τις άλλες λεπτομέρειες και βγάλω τις ερπύστριες θα δω τι θα κάνω. Μάλλον θα προσπαθήσω να τα σκρατσάρω.

 μια ακόμη λεπτομέρεια : στο προφίλ από το ρωσικό σάιτ που είχα βάλει στο ποστ #4 (τρίτη φωτό) ο καλλιτέχνης έχει βάλει στο πίσω αριστερό μέρος της υπερκατασκευής τη βάση για κεραία διοικητικού. Όμως στην τέταρτη φωτό που πρόσθεσα που δείχνει το "222" στο βάθος, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο, απλά το τριγωνικό κάλυμα όπως το δίνει και η Tamiya . Αντίθετα με το "110" που είναι σε πρώτο πλανο και είναι εμφανής αυτή η βάση.


Tags: