Αποστολέας Θέμα: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.  (Αναγνώστηκε 5242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 12, 2021, 04:07:11 μμ »
Σε όλες τις φωτό που χρησιμοποίησες, εξαιρουμένης αυτής με το κόκκινο δέντρο που είναι ξεσκισμένη στα φίλτρα στο Photoshop, δεν υπάρχει ούτε ένα τρέξιμο σκουριάς και προφανώς τα κόκκινα-καφέ που φαίνονται λογικά είναι παλιά-καμμένα αστάρια :roll:
Σώζεται και τώρα νομίζω. Πάτα από πάνω τις "σκουριές" με ανοιχτά γκρί, σταχτί κλπ. αποχρώσεις, ή και κρύψε κάποιες τελείως με μπαλώματα χρώματος, παραπλήσιου με το βασικό :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 12, 2021, 08:03:42 μμ »
Ξεκίνησε ολικό reset για να είμαστε σωστοί!

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 12, 2021, 10:59:19 μμ »
Όσο ζω μαθαίνω..... δεν το γνώριζα αυτό με το αλουμίνιο στα land rover .  Αυτό που γνώριζα ήταν ότι μεταπολεμικά υπήρχε υπέρ επάρκεια σε μέταλλα με τόσο σκραπ που κυκλοφορούσε και οι τιμές είχαν φτάσει στο ναδίρ.  Καλο κουράγιο και υπομονή  sluff ..... καινούργιο πεδίο δοκιμών ξεκινά......   ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 12, 2021, 11:02:26 μμ »
Χαρά στο κουράγιο σου!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 13, 2021, 09:04:16 πμ »
Τι να κάνω,μια επιλογή που θα μου έλυνε τα χέρια θα ηταν αυτή :mrgreen:


Ήδη έχει περαστεί ένα γκρι με λίγο gun metal σαν υπόστρωμα για να γίνει η τεχνική της λακ ξανά.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 13, 2021, 09:14:51 πμ »
Τι να κάνω,μια επιλογή που θα μου έλυνε τα χέρια θα ηταν αυτή :mrgreen:


Ήδη έχει περαστεί ένα γκρι με λίγο gun metal σαν υπόστρωμα για να γίνει η τεχνική της λακ ξανά.. ::salut::

 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Γιατί gun metal και όχι αλουμίνιο?

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 13, 2021, 09:32:45 πμ »
Κωστή να πω την αλήθεια το humbrol 53 που αγόρασα πρόσφατα πιο πολύ σε αλουμίνιο φέρνει παρά σε gun metal,μάλλον είναι η παρτίδα,οπότε πες το και αλουμίνιο :wink:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 13, 2021, 12:41:36 μμ »
Κωστή να πω την αλήθεια το humbrol 53 που αγόρασα πρόσφατα πιο πολύ σε αλουμίνιο φέρνει παρά σε gun metal,μάλλον είναι η παρτίδα,οπότε πες το και αλουμίνιο :wink:
Θεικό για αυτή τη δουλειά είναι το 27001 Matt Aluminium της σειράς Metalcote, το οποίο είναι ένα dead matt αλουμίνιο, ουσιαστικά μεταλλικό ανοιχτό γκρί.

Αφού το resetιασες, θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις δύο φορές την τεχνική της λακ, δηλαδή: aluminium -> λακ -> βυσσινί ή πορτοκαλί (ως αστάρι ή μίνιο) -> γδάρσιμο -> βερνικι -> λακ -> βασικό χρώμα -> γδάρσιμο -> βερνικι :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 14, 2021, 01:51:50 μμ »
Στάθη θα πρότεινα να το περάσεις μ'ένα Humbrol 40 pale grey. Μετά πέρασμα με βερνίκι να γίνει dead matt και μετά λακ. Στη συνέχεια βάφεις με το χρώμα σου και μετά παιχνίδι με βρεγμένο πινέλο για ατέλειωτο ξεφλούδισμα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 14, 2021, 02:07:35 μμ »
Πρώτη φορά διαβάζω το θέμα, πολύ καλή δουλειά μέχρι στιγμής!!! Και ωραία η ιδέα του τσαλακώματος!!!

Ξεκίνησε ολικό reset για να είμαστε σωστοί!

Πως κάνεις reset σε ένα μοντέλο σε αυτό το στάδιο; (με τι το καθαρίζεις κλπ.)

Κωστή να πω την αλήθεια το humbrol 53 που αγόρασα πρόσφατα πιο πολύ σε αλουμίνιο φέρνει παρά σε gun metal,μάλλον είναι η παρτίδα,οπότε πες το και αλουμίνιο :wink:

Νομίζω ότι την αλλαγή της σειράς Enamel άλλαξε η συγκεκριμένη απόχρωση δεν φταίει η παρτίδα και είναι πλέον πολύ πιο ανοικτό.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 14, 2021, 02:18:33 μμ »
Πρώτη φορά διαβάζω το θέμα, πολύ καλή δουλειά μέχρι στιγμής!!! Και ωραία η ιδέα του τσαλακώματος!!!

Πως κάνεις reset σε ένα μοντέλο σε αυτό το στάδιο; (με τι το καθαρίζεις κλπ.)



Νομίζω ότι την αλλαγή της σειράς Enamel άλλαξε η συγκεκριμένη απόχρωση δεν φταίει η παρτίδα και είναι πλέον πολύ πιο ανοικτό.
reset κάνω βασικά με μπάνιο σε  χλωρίνη και τρίψιμο,άπλα τώρα ήταν πιο εύκολο επειδή το χρώμα ηταν φρέσκο και έφυγε εύκολα.
Ναι,βασικά το gun metal και το alumunium παίζει να είναι σχεδόν ίδια πλέον.. ::salut::


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 14, 2021, 04:08:03 μμ »
Στάθη θα πρότεινα να το περάσεις μ'ένα Humbrol 40 pale grey. Μετά πέρασμα με βερνίκι να γίνει dead matt και μετά λακ. Στη συνέχεια βάφεις με το χρώμα σου και μετά παιχνίδι με βρεγμένο πινέλο για ατέλειωτο ξεφλούδισμα  :wink:

nino,αυτό ακριβώς έχω στο μυαλό μου,απλά θα χρησιμοποιήσω σαν υπόστρωμα το 27 sea grey που το έχω εύκαιρο. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 14, 2021, 04:09:11 μμ »
Θεικό για αυτή τη δουλειά είναι το 27001 Matt Aluminium της σειράς Metalcote, το οποίο είναι ένα dead matt αλουμίνιο, ουσιαστικά μεταλλικό ανοιχτό γκρί.

Αφού το resetιασες, θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις δύο φορές την τεχνική της λακ, δηλαδή: aluminium -> λακ -> βυσσινί ή πορτοκαλί (ως αστάρι ή μίνιο) -> γδάρσιμο -> βερνικι -> λακ -> βασικό χρώμα -> γδάρσιμο -> βερνικι :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Μάνο θα το κρατήσω λιγο πιο απλό,μην τα κάνω που@N# στο τέλος :mrgreen: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 14, 2021, 08:31:02 μμ »
Κωστή να πω την αλήθεια το humbrol 53 που αγόρασα πρόσφατα πιο πολύ σε αλουμίνιο φέρνει παρά σε gun metal,μάλλον είναι η παρτίδα,οπότε πες το και αλουμίνιο :wink:
Δουλειές με φούντες Στάθη... Για το humbrol 53 δεν φταίει η παρτίδα, έτσι είναι πάντα... :( Αν θες πιο σωστό gun metal σε σπρέι, πάρε της Tamiya (υπάρχει σε σκούρο και σε ανοιχτό). Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 14, 2021, 08:47:42 μμ »
Δουλειές με φούντες Στάθη... Για το humbrol 53 δεν φταίει η παρτίδα, έτσι είναι πάντα... :( Αν θες πιο σωστό gun metal σε σπρέι, πάρε της Tamiya (υπάρχει σε σκούρο και σε ανοιχτό). Καλή συνέχεια!
Από ό,τι λένε έχει αλλάξει την απόχρωση η Humbrol, όπως και σε αρκετούς άλλους κωδικούς. Έχει αλλάξει φιλοσοφία η εταιρεία. Παλιότερα μπορούσες να είσαι σίγουρος για τη συνέπεια των αποχρώσεων. Το κουτάκι που έχω εγώ και είναι δεκαετίας είναι κανονικά gun metal σκούρο.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 15, 2021, 08:15:40 μμ »
Δουλειές με φούντες που έγραψε και ο Κωνσταντίνος! :mrgreen:
Στα γρήγορα λοιπόν,αφού περάστηκε με μίξη see gray και...ιμιτασιόν gun metal,εφάρμοσα την τεχνική της λακ με βασικό χρώμα το 149 dark green το οποίο αμέσως μετά ξανοίχτηκε αραιωμένο με λίγο λευκό.Στο βάψιμο ειχα θέματα με τον αερογραφο,με το ζόρι έβαψα,είναι ώρα να κάνω επένδυση,τέλος πάντων..Πιστεύω είναι αρκετά καλύτερο απο πριν.
Φυσικά τίποτα δεν είναι κολλημένο ακόμα,δεν έχει γίνει ούτε wash οπότε έχουμε δουλειά ακόμα!



Είμαι σε στάδιο που προλαβαίνω να διορθώσω πράγματα οπότε βαράτε αλύπητα! ::salut::







Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 16, 2021, 07:58:08 μμ »
Περάστηκαν και οι καθρέπτες που θα βαφτούν μαύροι μάλλον.



Ξέχασα να αναφέρω οτι στην ρεζέρβα άνοιξα με τρυπανακι μπουλονοτρυπες  γιατί η ιταλερι αφοί τα έκανε θάλασσα με τον αριθμό των μπουλονιών :evil:, στην ρεζέρβα ξέχασε να ανοίξει τρύπες..

Αποσυνδεδεμένος Greg Filos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2873
  • Age: 49
  • Τόπος: THESSALONIKI
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 16, 2021, 08:26:46 μμ »
Να περνούσες μερικά φίλτρα από πάνω με πολύ αραιωμένα λαδάκια σε πράσινη απόχρωση να σου δώσει λίγο βάθος? Ισως απο τις φώτο μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο "μουντό".. Επίσης θα βοηθήσει στο ομαλό πέρασμα από τα ξεφλουδίσματα στο χρώμα σου...  ::salut::




Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 17, 2021, 08:33:08 πμ »
Να περνούσες μερικά φίλτρα από πάνω με πολύ αραιωμένα λαδάκια σε πράσινη απόχρωση να σου δώσει λίγο βάθος? Ισως απο τις φώτο μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο "μουντό".. Επίσης θα βοηθήσει στο ομαλό πέρασμα από τα ξεφλουδίσματα στο χρώμα σου...  ::salut::

Θα κάνω πρώτα ενα κάλο wash με σκούρο λάδι και μετά ναι,θα περάσω κανα-δυο φίλτρα με πράσινο,σκεφτόμουνα και κίτρινο.
Ευχαριστώ ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 28, 2021, 11:44:19 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
To landrover περάστηκε με wash σκούρο καφέ,κάποια φίλτρα κιτρινοπράσινα,και έχω φτάσει κάπου εδώ...




Απομένει ενα σκόνισμα στο κάτω μέρος,περιποίηση των τροχών ώστε να δείχνουν ταλαιπωρημένοι και σκέφτομαι να το βάλω σε μια απλή βασουλα την οποία ακόμα την σκέφτομαι για το πως θα είναι.. ::salut::









Δεν ήθελα να του κάνω πάρα πολλές ζημιές,ετσι ώστε να ειναι σε λειτουργική αλλα ταλαιπωρημένη κατάσταση,οπότε απέφυγα σπασίματα και ραγίσματα τζαμιών,ξεφούσκωτα λάστιχα κτλ...

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 28, 2021, 06:24:00 μμ »
Καλησπέρα Στάθη. Μπόλικη δουλειά επένδυσες μέχρι τώρα και φαίνεται. Επίτρεψε μου ωστόσο κάποιες παρατηρήσεις/ερωτήσεις αν και δεν είμαι ειδικός στις παλαιώσεις και τα βρομίσματα:

- Τα επάλληλα στρώματα χρώματος για να αποδοθούν οι σκουριές χτυπήματα κλπ. μοιάζουν να έχουν "παχύνει" τις επιφάνειες του μοντέλου (ιδίως τις πράσινες περιοχές) και στα μάτια μου δείχνουν "εκτός κλίμακας". Ισχύει αυτό;

- Αν τα ημικυκλικά ανοίγματα των φτερών (ιδίως στην δεξιά πλευρά) έχουν φαγωθεί και είναι κάπως ανώμαλα, αυτό συμβαίνει λόγω σκουριάς. Τότε όμως το χρώμα δεν θα έπρεπε να φτάνει μέχρι την άκρη, αλλά να φαίνεται το σκουριασμένο μέρος.

- Δεν κατάλαβα τι είναι τα σημάδια των υαλοκαθαριστήρων στο παρμπρίζ. Συνήθως, οι καθαριστήρες αφήνουν καθαρό (έστω και με γραμμές) το πεδίο όπου περνάνε και το υπόλοιπο τζάμι μένει βρομισμένο. Εδώ έχεις κάνει το ανάποδο. Γιατί;

Όπως και να 'χει καλά τελειώματα!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 28, 2021, 07:29:23 μμ »
- Δεν κατάλαβα τι είναι τα σημάδια των υαλοκαθαριστήρων στο παρμπρίζ. Συνήθως, οι καθαριστήρες αφήνουν καθαρό (έστω και με γραμμές) το πεδίο όπου περνάνε και το υπόλοιπο τζάμι μένει βρομισμένο. Εδώ έχεις κάνει το ανάποδο. Γιατί;
Νομίζω ότι είναι οι μάσκες Κων/νε.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 29, 2021, 12:54:09 μμ »
Καλησπέρα Στάθη. Μπόλικη δουλειά επένδυσες μέχρι τώρα και φαίνεται. Επίτρεψε μου ωστόσο κάποιες παρατηρήσεις/ερωτήσεις αν και δεν είμαι ειδικός στις παλαιώσεις και τα βρομίσματα:

- Τα επάλληλα στρώματα χρώματος για να αποδοθούν οι σκουριές χτυπήματα κλπ. μοιάζουν να έχουν "παχύνει" τις επιφάνειες του μοντέλου (ιδίως τις πράσινες περιοχές) και στα μάτια μου δείχνουν "εκτός κλίμακας". Ισχύει αυτό;

- Αν τα ημικυκλικά ανοίγματα των φτερών (ιδίως στην δεξιά πλευρά) έχουν φαγωθεί και είναι κάπως ανώμαλα, αυτό συμβαίνει λόγω σκουριάς. Τότε όμως το χρώμα δεν θα έπρεπε να φτάνει μέχρι την άκρη, αλλά να φαίνεται το σκουριασμένο μέρος.

- Δεν κατάλαβα τι είναι τα σημάδια των υαλοκαθαριστήρων στο παρμπρίζ. Συνήθως, οι καθαριστήρες αφήνουν καθαρό (έστω και με γραμμές) το πεδίο όπου περνάνε και το υπόλοιπο τζάμι μένει βρομισμένο. Εδώ έχεις κάνει το ανάποδο. Γιατί;

Όπως και να 'χει καλά τελειώματα!

Γεια χαρά σου Κωνσταντίνε!
Για το χρώμα αφου την πάτησα στην αρχή με την σκουριά που δεν υφίσταται στο landrover καθότι αλουμίνιο το έκανα ολικό reset,οπότε δεν έχω προσθέσει πολλά στρώματα χρώματος.Δεν ξέρω,μπορεί να φταίει ο αερογραφος που ειναι καιρός να τον αλλάξω..Γκρι,λακ πράσινο και έκανα το εφέ.
Για τα στραβωμένα φτερά,αυτή ήταν η σκέψη μου να πειραματιστώ με το φύλλο χαλκού αλλά μάλλον,δεν θα το ξανακάνω,αυτό το εφέ είναι ιδανικό για τελείως κατεστραμμένα κομμάτια.
Για το παρμπρίζ όπως γράφει και ο Κώστας είναι μάσκες που έκοψα(όχι και τόσο πετυχημένα) για να φτιαχτεί το εφε του λερωμένου υαλοπίνακα,δες εδώ..
https://www.scaledracula.com/how-to-weather-a-dirty-windshield/
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 29, 2021, 01:06:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Κώστα και Στάθη, με διαφωτίσατε!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Land Rover 109 series 3 1/35 Italeri.
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 19, 2021, 06:11:18 μμ »
Σιγα-σιγα με σκονίσματα κτλ πλησιάζουμε προς το τέλος..
Πρόχειρες φώτο μέχρι να αξιωθώ να αφιερώσω χρόνο για φωτογράφηση.
Μια απλή βάση θα μου άρεσε,ενα κομμάτι ασφάλτου η τσιμεντένιου δρόμου ίσως..Θα δούμε..


 ::salut::



Tags: