Αποστολέας Θέμα: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher  (Αναγνώστηκε 4263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 05, 2021, 06:25:45 μμ »
Όσο πιο στοιχειώδες είναι το κιτ, τόσο πιο πολύ φαντάζουν οι όποιες σκρατσιές Περικλή... Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 18, 2021, 10:06:01 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Η παύση πήρε τέλος και επιστρέφω σιγά-σιγά (πολύ σιγά) στον πάγκο μου, όσο δηλαδή το επιτρέπουν τα μπάνια, το baby-sitting των εγγονών και η μουργέλα της ζέστης... Έτσι φτιάχτηκαν, καλωδιώθηκαν και τοποθετήθηκαν (προσεγγιστικά) στη θέση τους τα πηνία ανάφλεξης:

   

Βάφτηκαν το πάτωμα κάτω από το κιβώτιο ταχυτήτων, οι πίσω αναρτήσεις και τα ημιαξόνια:

      

Συναρμολογήθηκαν όλα τα ανωτέρω με το κάτω μέρος του κινητήρα και προσαρμόστηκαν στο σασί:

         

Και τέλος προστέθηκε το πάνω μέρος του κινητήρα (airboxes) και συνδέθηκαν τα διάφορα καλώδια:

   

Στο διάστημα αυτό δοκιμάστηκαν ακόμα δύο κόκκινα μεταλλικά χρώματα, το TS-95 και το 50-0030 της Dupli-Color - ιδού η παλέτα όλων των διαθέσιμων κόκκινων (όλα πάνω σε γκρι αστάρι Humbrol):



Διστάζω ακόμα ανάμεσα στο TS-95 (δεδομένη συμβατότητα με τα βερνίκια) και το 50-0030 (πιο φωτεινό και λιγότερο ματ). Ακούω απόψεις...

Καλή Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 18, 2021, 01:11:38 μμ »
Η δουλειά στο μηχανοστάσιο απλά εξαιρετική :!:
Όσο για το βάψιμο, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα χρώματα πάνω από λευκό αστάρι, καθώς έτσι θα δείξουν ακριβώς τις αποχρώσεις τους. Λευκά αστάρια σε σπρέυ, σίγουρα έχουν η Motip και η Body.
Πάντως ώς έχουν τα δείγματα, το 50-0030 μου δείχνει σωστότερο. Δεδομένου δε, ότι μετά τα βερνίκια θα σκουρήνει το χρώμα κατά έναν τόνο, θεωρώ ότι όσο πιο φωτεινό αρχικά τόσο το καλύτερο.
Ελπίζω να βοηθάω και να μην σε μπέρδεψα. Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 18, 2021, 02:15:55 μμ »
Καλησπέρα Κώστα,
Πολύ καλό το αποτέλεσμα μέχρι τώρα. Μικρός ενδοιασμός για το πάχος των καλωδίων από τα πηνία στον διανομέα, λίγο παχιά φαίνονται.
Για την απόχρωση θα προτιμούσα μάλλον το Ταμίγια.
Η δοκιμή της απόχρωσης πρέπει να γίνεται με το αστάρι που θα χρησιμοποιηθεί, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η "απόλυτη τιμή" της απόχρωσης με λευκό μάλλον λίγο ενδιαφέρει εκτός κι αν χρησιμοποιηθεί για βάση.
Οι χαλκομανίες για τα πηνία που σου έδωσα ήταν διάφανες ή σε λευκό φόντο ; (πολύ φοβάμαι ότι ήταν διαφανείς... :? :oops: )
Μια μικρή λεπτομέρεια για τα πηνία: με τα πλαστικά καλύμματα επάνω το χρώμα από τις "βίδες" της χαμηλής τάσης είναι μαύρο κι όχι ασημί διότι οι βίδες καλύπτονται.
Καλά βαψίματα.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 18, 2021, 04:58:46 μμ »
Μάνο και Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τα καλά λόγια!

Για αστάρι σίγουρα θα χρησιμοποιήσω ανοιχτόχρωμο, τείνω προς το ροζ της Tamiya αν το βρω, αλλιώς λευκό.

Τα καλώδια από τα πηνία στα ντιστριμπιτέρ είναι όντως κάπως χοντρά, αλλά μακάρι να 'ταν αυτή η μόνη ασυνέπεια προς την πραγματικότητα...

Οι χαλκομανίες ήταν όντως διαφανείς, αλλά το αντιλήφθηκα εγκαίρως και φρόντισα για άσπρο τετραγωνάκι από κάτω!

Τέλος σε ό,τι αφορά στις βίδες χαμηλής τάσης, τις έβαψα ασημένιες όπως φαίνονται στις φωτό αναφοράς που είχα:



Να 'στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 18, 2021, 05:34:52 μμ »
Καλησπέρα ξανά,

Χωρίς τα πλαστικά καλύμματα φαίνονται οι βίδες, αλλά με τα καλύμματα κρύβονται:



Συγγνώμη για τις χαλκομανίες, το είχα ξεχάσει ότι (κατά λάθος) τις είχα εκτυπώσει σε διαφανές υπόστρωμα!
Πάντως τα πηνία βρήκαν την θέση τους και νομίζω δείχνουν σωστά στην κλίμακα.

Καλή βδομάδα,
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 25, 2021, 10:29:24 πμ »
Καλημέρα φίλοι μου! Με τούτα και με τ' άλλα πέρασε ο καιρός και ήρθε η ώρα να περάσω στα του αμαξώματος, αρχίζοντας από το εσωτερικό. Εδώ ερρίφθη και ο κύβος σε σχέση με τα χρώματα, οπότε αποφασίστηκε ο συνδυασμός κόκκινο μεταλλικό έξω, μαύρο (με πινελιές) μέσα. Σε πρώτη φάση ταπετσαρίστηκαν οι επιφάνειες της μπανιέρας. Το κιτ δίνει αυτοκόλλητο βυσσινί βελούδο με κομμένα τα αναγκαία σχήματα. Αυτά ξεκολλήθηκαν από το φύλλο τους και κολλήθηκαν στην πίσω μεριά αυτοκόλλητου μαύρου βελούδου. Καθώς τα σχήματα είναι συμμετρικά ή συμμετρικά ζεύγη (εκτός από το χαλάκι του συνοδηγού) δεν υπήρξε πρόβλημα. Ευχάριστη έκπληξη μετά τις ατέλειες του κινητήρα η τέλεια εφαρμογή πάνω στο μεταλλικό υπόβαθρο:

   

Στη συνέχεια ασχολήθηκα με τα καθίσματα που δίνονται σε μαλακό βινύλιο χρώματος κοκκινο-φούξια. Αφού αφαιρέθηκαν οι ραφές του καλουπιού, τρίφτηκαν οι επιφάνειες με σφουγγαράκι Superfine της 3Μ για να "αγριέψουν" και να δέσει καλά το χρώμα, ώστε να αποφευχθούν τα φαινόμενα που βίωσα με τα καθίσματα της Citroen. Στη συνέχεια ασταρώθηκαν με Black Matt της Humbrol, βάφτηκαν με TS-29, τονίστηκαν οι ραφές με γκρι  Panel Line της Tamiya και στό τέλος έπεσε ένα ελαφρύ χέρι B-501. Ιδού το αποτέλεσμα (στην πρώτη εικόνα η σύγκριση του τελειωμένου με αυτό πριν το wash και το βερνίκωμα, στην δεύτερη τα υποτυπώδη πίσω καθίσματα στη θέση τους. Εδώ φαίνονται και οι πίσω ζώνες που φτιάχτηκαν από το transkit της Tremonia):

   

Στα μπροστινά καθίσματα, τα λεβιεδάκια ανάκλισης που δίνονται μονοκόμματα με το κάθισμα κόπηκαν και αντικαταστάθηκαν από κάπως ρεαλιστικότερα που φτιάχτηκαν από λιμαρισμένες φέτες μαύρου sprue και πίρους από ατσαλόβεργα 0,4 χιλ.:

   

Τέλος ετοιμάστηκε η κονσόλα, όπου οι διακόπτες εμπλουτίστηκαν (στα κουτουρού) με χαλκομανίες της Huracan από το sparebox για να μην δείχνουν εντελώς άδειοι...



Αυτά για σήμερα, να έχετε μια καλή Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 02, 2021, 12:25:28 μμ »
Καλημέρα φίλοι μου και καλό μήνα! Την εβδομάδα που πέρασε συνεχίστηκαν οι εργασίες στο εσωτερικό του αυτοκινήτου. Κατ' άρχήν ετοιμάστηκαν το ταμπλό και η κονσόλα. Το μεσαίο τμήμα του ταμπλό και οι λαβές των ταχυτήτων και του χειρόφρενου πήραν όψη γυαλισμένου ξύλου με την γνωστή μέθοδο (μπεζ υπόστρωμα, καφέ και μαύρο στεγνό πινέλο, "βερνίκωμα" με διαφανές πορτοκαλί ή/και κίτρινο):

      

Τελειωμένα αυτά δείχνουν έτσι:

   

Στη συνέχεια αντικαταστάθηκαν τα χοντροκομμένα πεντάλ που δίνει το κιτ με ΡΕ της Tremonia:

      

Και έπειτα ήρθε η ώρα να προστεθεί το ταμπλό με το τιμόνι πάνω στο σασί. Προς τούτο χρειάζεται πριν το μοντάρισμα να ενωθούν οι άξονες που έρχονται από το κιβώτιο διεύθυνσης και το τιμόνι μέσω ενός σωλήνα από σκληρό πλαστικό, όπου οι δύο μεταλλικές ράβδοι χώνονται με σφυροκόπημα!!!

   

Όπερ και εγένετο, χωρίς να σπάσει το πλαστικό σωληνάκι... Η χαρά ωστόσο κράτησε μέχρι να τοποθετηθούν τα κομμάτια πάνω στο σασί, οπότε διαπιστώθηκε ότι το τιμόνι εξείχε κατά 7 mm από την βάση του  ::eusa_wall:: :



Αφού έβρισα χυδαία τον εαυτό μου που εμπιστεύθηκε τις οδηγίες χωρίς ένα dry fit πριν πιάσω το σφυρί στα χέρια μου, κι αφού πάλεψα σκληρά με την ιδέα να το αφήσω ως έχει και να ισχυριστώ ότι ο οδηγός είχε κοντά χέρια και τράβηξε το τιμόνι στο μάξιμουμ της δυνατής προσαρμογής, αποφάσισα να βάλω το όλο σύστημα στο χειρουργείο. Ο πλαστικός σύνδεσμος των δύο ράβδων αφαιρέθηκε με τον ταχυτροχό και αντικαταστάθηκε με μπρούτζινο σωληνάκι (ευτυχώς είχα στο στοκ μου ένα με εσωτερική διάμετρο ίση με την εξωτερική των ράβδων) στο οποίο οι ράβδοι κολλήθηκαν με CA:

      

Έτσι, και με την προσθήκη των μπροστινών καθισμάτων και της κονσόλας ολοκληρώθηκε το σαλόνι:

      

Σειρά πήραν κατόπιν οι μπροστινές αναρτήσεις. Αφού ολοκληρώθηκαν τα αμορτισέρ (εξίσου υποτυπώδη με τα πίσω) με τους δίσκους των φρένων...



... καταπιάστηκα με τις δαγκάνες. Όπου διαπίστωσα ότι παρόλο που δίνουν αρκετή λεπτομέρεια, δεν δίνουν σωστά την συμμετρία αριστερά-δεξιά (σε ότι αφορά στο σωληνάκι που συνδέεται με την γέφυρα και αυτό που μένει βουλωμένο). Ξανά εγχείρηση λοιπόν για να έρθουν στα ίσα τους, προσθήκη των γεφυρών, βάψιμο και ιδού το αποτέλεσμα:

      

Πριν προχωρήσω στην προσθήκη των σωλήνων των φρένων χρειάζομαι βοήθεια. Στο διαδίκτυο βρίσκω φωτογραφίες με δύο ειδών σωλήνες: Με μεταλλικό πλέγμα ή πλαστικούς με σπιράλ προστασία:

         

Ξέρει κανείς ποιο είναι το σωστό; Υπάρχει διαφοροποίηση ανάμεσα σε εμπρόσθιους και οπίσθιους τροχούς; Καλού-κακού δοκίμασα μια ιδιοκατασκευή της εκδοχής με το σπιράλ, οπότε είμαι προετοιμασμένος για όλα (1η προσπάθεια επάνω, 2η κάτω):



Να έχετε μια καλή εβδομάδα και να ΄στε όλοι καλά!

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 02, 2021, 01:11:44 μμ »
Τρομερη δουλεια.Πολλα μπραβο Κωνσταντινε.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 02, 2021, 05:05:12 μμ »
Ωραιότατα!!!
Όσο για τους σωλήνες πρέπει να παίζουν και τα δύο είδη από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο, αλλά δεν είμαι σίγουρος, οπότε δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 02, 2021, 05:41:05 μμ »
Φίλοι μου Στάθη και Μάνο, σας ευχαριστώ πολύ! Για τους σωλήνες των φρένων μπορώ να περιμένω λίγο ακόμη, πας και υπάρξει κάποιος ειδικός...

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 02, 2021, 07:47:31 μμ »
Φίλοι μου Στάθη και Μάνο, σας ευχαριστώ πολύ! Για τους σωλήνες των φρένων μπορώ να περιμένω λίγο ακόμη, πας και υπάρξει κάποιος ειδικός...

Καλησπέρα Κωνσταντίνε,απίστευτη λεπτομέρεια!
Για τα μαρκούτσια των φρένων,χωρίς να είμαι ειδικός στα πορσε αλλα έχοντας δουλέψει αρκετά με φρένα αυτοκινήτων,νομίζω οτι μπορείς να βρεις και τους 2 τύπους,ειναι θέμα κατασκευαστή και εφόσον μετα απο κάποια χρόνια αλλάζουν λόγω φθοράς,λογικά θα πήγαινα στα αφτερμακετ πλαστικά,χωρίς μεταλικη προστασία.Αυτά μου θυμίζουν παλιότερης τεχνολογίας αμάξια,δεκαετίας 60. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 02, 2021, 07:57:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Στάθη, να 'σαι καλά! Σχετικά με τα φρένα και μετά από πολύ ψάξιμο στις εικόνες του διαδικτύου, κάπου εκεί καταλήγω κι εγώ, ότι δηλ. μετά από μερικά χρόνια βάζεις ό,τι θέλεις. Σήμερα για ανταλλακτικά βρίσκεις σχεδόν αποκλειστικά πλεχτούς σωλήνες με πλαστική επικάλυψη (στο χρώμα της επιλογής σου!), το ερώτημα όμως παραμένει, πώς έβγαινε το αυτοκίνητο από τη μάνα του; Κι έλα που αυτά με το σπιράλ τα βρίσκω (μοντελιστικά) πιο σέξι...  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 05, 2021, 12:25:15 πμ »
Καλησπέρα Κώστα,
Πολύ όμορφο το εσωτερικό και η δουλειά στις "ξύλινες" επιφάνειες.
Για τους σωλήνες των φρένων, η μέχρι τώρα δική μου έρευνα δείχνει ότι αυτοί με την ελικοειδή ενίσχυση είναι οι ορίτζιναλ, αλλά φοβάμαι ότι μόνο μηχανικός της Πόρσε θα μας έλυνε την απορία 100%.
Πολλούς χαιρετισμούς
 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 05, 2021, 01:14:24 μμ »
Γεια σου Δημήτρη κι ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Για τα σωληνάκια, απ' ό,τι καταλαβαίνω, ό,τι και να κάνω δεν θα πέσω έξω... Αν δεν βαρεθώ αφάνταστα, θα κάνω τα σπιράλ. Κάνατε καθόλου διακοπές;

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 08, 2021, 12:22:31 μμ »
Καλημέρα φίλοι μου!

Μετά την περάτωση του εσωτερικού καταπιάστηκα με το καθαυτό αμάξωμα. Δύο χαρακτηριστικά: 1) Πολλά κομμάτια του δίνονται χωριστά: Εμπρόσθια φτερά, πόρτες, μπρος και πίσω ποδιές, καπό κινητήρα, καθρεφτάκια και πόμολα - πράγμα που διευκολύνει αφάνταστα τον χειρισμό τους κατά το βάψιμο, δεν απαιτεί σκριμπάρισμα και δεν παρουσιάζει ανωμαλίες και ακμές κατά το γυάλισμα. 2) Η ποιότητα της επιφάνειας είναι από τις καλύτερες που έχω συναντήσει - αρκεί να προσέξει κανείς την αποφυγή γρατζουνισμάτων κατά τον χειρισμό.

Σε πρώτη φάση έγινε ένα συνολικό dry fit (δεν χρειάζονται κολλητικές ταινίες, καθώς όλα τα κομμάτια είναι βιδωτά) που δεν έδειξε κάποια ατέλεια. Οι πόρτες έρχονται καλά στη θέση τους και υπάρχει η δυνατότητα μικρών διορθώσεων επεμβαίνοντας στην κλίση των μεντεσέδων:

      

Στην μπροστινή ποδιά αφαιρέθηκε το καλουπωμένο πλέγμα της μάσκας και θα αντικατασταθεί από φωτοχαραγμένο που βάφτηκε μαύρο:

      

Κατόπιν ασχολήθηκα με τα διαφανή που έρχονται σε ένα ενιαίο κομμάτι εκτός από τα τζάμια των θυρών. Το κιτ δίνει αυτοκόλλητο μαύρο βινύλιο για τα λάστιχα των τζαμιών που αποδείχτηκε άχρηστο (δύσχρηστο και σε λάθος μέγεθος). Αντ' αυτού έγινε προσεκτικό μασκάρισμα και βάψιμο με μαύρο ματ. Στο εσωτερικό της οροφής προστέθηκε αυτοκόλλητο γκρι βελούδο:

         

Σειρά πήραν κατόπιν τα εσωτερικά των θυρών. Τίποτα αξιοσημείωτο εδώ εκτός από την προσθήκη των κουμπιών για τα ηλεκτρικά παράθυρα και τον χειρισμό των εξωτερικών καθρεφτών:

   

Στη συνέχεια αποσυναρμολογήθηκαν τα διάφορα κομμάτια και παίρνουν σιγά-σιγά σειρά για βάψιμο. Το οποίο ξεκίνησε με τα εξωτερικά των θυρών. Πάνω σε γκρι αστάρι Humbrol έπεσε ροζ undercoat Tamiya.

   

Αυτό θα συνεχιστεί με τα υπόλοιπα κομμάτια την επόμενη βδομάδα πριν πέσει το πρώτο χέρι χρώμα. Να έχετε όλοι μια καλή Κυριακή, να προσέχετε τις φωτιές και να 'στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 15, 2021, 08:52:03 πμ »
Χωρίς (πολλά) λόγια...



Από βδομάδα ξεκινάει το βάψιμο με TS-95. Όπως και στην δοκιμή:



θα πέσουν δύο χέρια χρώμα και δύο χέρια Β513 (βασικά με τα διάφορα κομμάτια αποσυναρμολογημένα). Μετά το πρώτο χέρι χρώμα θα ελεγχθεί η ομοιογένεια του χρωματισμού και, αν χρειαστεί, το δεύτερο χέρι θα πέσει με τα κομμάτια συναρμολογημένα. Μετά το βερνίκωμα θα περιμένω κάπου 10 μέρες πριν το γυάλισμα με micromesh (4000 - 12000) και αλοιφές Tamiya.

Χρόνια πολλά, να 'στε καλά και καλή Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 15, 2021, 08:57:45 πμ »
Χρόνια πολλά! Περιμένουμε να δούμε και τη συνέχεια! Πάρα πολύ εντυπωσιακό μέχρι τώρα!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:32:43 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Κωστή, να 'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 17, 2021, 09:57:17 πμ »
Καλημέρα Κώστα,

Μόλις επέστρεψα από τις διακοπές (ήμασταν στην χώρα της συζύγου αυτή την φορά).
Το αστάρι της Ταμίγια έστρωσε υπέροχα και φαίνεται να είναι όντως η καλύτερη λύση για το χρώμα που επέλεξες !
Τα κομμάτια του αμαξώματος δένουν καλά και οι ανοχές είναι στα πλαίσια του λογικού για την κλίμακα απ'ό,τι φαίνεται στις φωτογραφίες.
Το αποτέλεσμα είμαι σίγουρος ότι θα είναι εξαιρετικό.

Πολλούς χαιρετισμούς,
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 17, 2021, 12:50:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, ελπίζω να ξεκουραστήκατε και να χαλαρώσατε δεόντως!

Μέχρι στιγμής το βάψιμο προχωράει χωρίς προβλήματα - να μην το ματιάσω... Μέσα Σεπτέμβρη θα είμαι εκεί για λίγες μέρες, μπορούμε να τα πούμε τηλεφωνικά.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 22, 2021, 10:40:48 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Την εβδομάδα που πέρασε βάφτηκαν τα επιμέρους κομμάτια του αμαξώματος τρία χέρια με TS-95 - το τελευταίο χέρι με συναρμολογημένα όλα τα κομμάτια για να εξασφαλιστεί η ομοιογένεια του χρώματος:



Όσο στέγνωναν τα διάφορα χέρια, κατασκευάστηκαν και τοποθετήθηκαν τα σωληνάκια των φρένων (στην εκδοχή με το σπιράλ):



Στη συνέχεια ξεκίνησε το βερνίκωμα...

   

... που θα συνεχιστεί τις επόμενες 2-3 μέρες. Στη συνέχεια τα κομμάτια θα ξεκουραστούν για περίπου δυο εβδομάδες πριν το γυάλισμα και την τελική συναρμολόγηση.

Να έχετε μια καλή Κυριακή και να 'στε όλοι καλά!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 22, 2021, 11:51:10 πμ »
Καλημέρα Κώστα,

Το χρώμα φαίνεται να έστρωσε επίσης πολύ καλά.Τα σωληνάκια των φρένων με τί τα έφτιαξες τελικά;
Πόσα χέρια βερνίκι θα χρειαστούν; Στην κλίμακα αυτή μάλλον έχεις περιθώριο για περισσότερα στρώματα.
Πάντως από την εμπειρία μου με χρώματα και βερνίκια σε μεγάλη κλίμακα ο χρόνος στεγνώματος χρειάζεται να είναι αρκετά μεγάλος για αποφυγή προβλημάτων (είχα προβλήματα με μασκάρισμα με χρώματα Gunze ακόμη και μετά από 3 μέρες στεγνώματος - δεν φταίνε τα χρώματα αλλά σε σχετικά παχιές στρώσεις χωρίς πολύ αραίωση θέλει χρόνο).
Καταλαβαίνω λοιπόν γιατί για το αμάξωμα μιας καλογυαλισμένης Πόρσε επιβάλλονται τουλάχιστον 2 βδομάδες όπως ανέφερες.

Αναμένουμε την συνέχεια με ανυπομονησία για οφθαλμοθεραπεία  ;)
Τα λέμε τον Σεπτέμβριο ίσως κι από κοντά.

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα!




Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 22, 2021, 12:14:35 μμ »
Καλημέρα Δημήτρη

Στην αρχή του βαψίματος τρόμαξα λιγάκι, καθώς εκεί που έπεφτε λίγο παραπάνω χρώμα γινόταν πιο σκούρο. Μετά συνειδητοποίησα ότι το πιο σκούρο ήταν η τελική απόχρωση, οπότε πέρασα τα επόμενα χέρια πιο άνετα και χαλαρά. Αυτό είναι το πρόβλημα με την βαφή μεγάλων επιφανειών: Άλλο μια πόρτα Porsche στην 1:8 κι άλλο ένα κουτάλι στις δοκιμές...

Βερνίκι πέρασα 4 χέρια, δύο mist και δύο πιο βαριά. Αν και το γυάλισμα των κουταλιών έγινε μετά από μια βδομάδα στεγνώματος χωρίς πρόβλημα, εδώ θα το αφήσω για 2+ βδομάδες μιας και θα κάνω και μια βδομάδα διακοπούλες. Στο αναμεταξύ θα ξεκινήσω μια ενδιάμεση εύκολη και χαλαρή κατασκευή για να γεμίσω τον χρόνο μου, περί ης οσονούπω.


Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Porsche 911 "993" 1/8 by Pocher
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 22, 2021, 10:52:23 μμ »
Εξαιρετική δουλειά έως τώρα  !!!!!! Καλά τελειώματα   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: