Αποστολέας Θέμα: Στην είσοδο του Τομπρούκ  (Αναγνώστηκε 4503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 09, 2021, 01:43:55 πμ »
Δημιουργούνται ερωτήματα. Κάτι πολύ κακό πρέπει να έχω κάνει για να μισεί το διαδίκτυο.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2021, 02:42:36 μμ »
Αυτήν ακριβώς.
Δημιουργούνται ερωτήματα. Κάτι πολύ κακό πρέπει να έχω κάνει για να μισεί το διαδίκτυο.
αν σε παρηγορεί ,δεν είσαι  ο μόνος...
νομίζω πως με υλικό από εδώ & κει, μένει να κάνω την επιλογή μου & να συνεχίσω!
Μετά από ενδελεχή έρευνα στο spare box σημάτων ,πορεύομαι για 5 lei.div, I/artillerie regiment 75 προερχόμενο από art.reg(mot.)75 της 3ης pz.div.(μητρική της 5ης ελαφράς)που τον Μάρτιο του 1941 είχε 1-3 πυρ/χίες με 4 οβιδοβόλα l.FH18 εκάστη.

Πάω για μια προσέγγιση στο παραπάνω, σε συνδυασμό με αρχική & αυτήν με το "4".
Παρατηρήστε το στρογγυλό  πάνω από πίσω δεξιά πινακίδα κυκλοφορίας.
Είναι φως όπως στα pzIII; αντανακλαστικό;
Πολύ ενδιαφέρουσα η μετασκευή με σανίδες στο πίσω & πάνω του χώρου φορτίου για μεταφορά επιπλέον jerrycans.

 

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 10, 2021, 01:37:03 μμ »
Στην αρχή τα οχήματα είχαν 2 στρογυλά φώτα νυκτερινής πορείας ( ορισμένα όπως το Panzer I είχαν μόνο ένα ).

Από το καλοκαίρι του '40 ξεκινά η τοποθέτηση του παραλληλόγραμμου αριστερά, αλλά δεξιά μένει το ένα στρογγυλό φωτάκι. Μάλλον είχαν και κάτι σαν κάλυμμα για το φωτάκι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 19, 2021, 10:12:33 μμ »
Έχοντας ολοκληρώσει τα κατασκευαστικά & "μετασκευαστικά"-δεσμεύομαι να ανεβάσω φωτο σύντομα- άρχισα να μαζεύω υλικό για το διόραμα.
Χωρίς να "κομίζω γλαύκας..." δείτε το παραπάνω για παραμορφωμένα βαρέλια 200λιτρα που θα χρειαστούν:

Ένα σημείο που με προβληματίζει είναι η πληθώρα βιδών-παξιμαδιών σε κάθε σανίδι στο γιοφύρι.
Κάποια ιδέα για οικονομική λύση ή & ιδέα σκρατσαρίσματος;;;
Άλλο σημείο ενδιαφέροντος οι μεγάλοι κρίκοι αλυσίδας που συμπλέκουν τους τσέχικους σκαντόχοιρους(θα επανέλθω με κοντινή φωτογραφία, δεν θυμάμαι αν φαίνονται σε αυτές που έχουν ανέβει με το γεφύρι).

Αποσυνδεδεμένος acewwi

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 59
  • Τόπος: Patra - Volos
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 19, 2021, 10:26:38 μμ »
Νίκο καλησπέρα,
μία καλή λύση είναι τα προϊόντα της Masterclub (Rivets Nuts Bolts)

Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 20, 2021, 03:24:46 πμ »
Καλησπέρα.
Για βίδες και παξιμάδια χρησιμοποιώ τα της meng και με ικανοποιούν πολύ. Για βαρέλια 200 lt έχει η Bronco γερμανικά, ενώ η Miniart στη σειρά 1930-50 δίνει γερμανικά, αλλά και συμμαχικά. Μπορείς φυσικά να χρησιμοποιήσεις το αλουμινόφυλλο κρύβοντας την ραφή. Προσοχή όμως στην σκουριά. Είμαστε στην Βόρειο Αφρική σε ημιερημικά εδάφη με σχεδόν μηδαμινές υγρασίες.
Αλυσίδες δεν βλέπω, αλλά υπάρχουν σε κάθε πόλη πιστεύω. Μπορείς να ρωτήσεις σε καταστήματα με είδη κολιέ π.χ.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 20, 2021, 09:16:41 πμ »
καλημέρα σας!
Έχω τα πριτσίνια της Meng & έχουν αποδειχτεί πολύτιμα. Βλακωδώς δεν είχα πάρει όλη τη σειρά, όταν τα είχα βρει στον Λαρόζα.  Άραγε να του βρίσκεται κάποιο σετ(θέλω αυτό που η βίδα προβάλλει πάνω από παξιμάδι & θέλω πολλά. Αν τα εντοπίσετε, να στείλω κάποιο φίλο να τα πάρει!
Οσον αφορά τα βαρέλια, έχω πολλά, αλλά θα πρέπει να σκρατσάρω γιατί θέλω παραμορφωμένα & μισοθαμμένα  στην άμμο(δείτε φωτογραφία με  αμμόσακκους δίπλα στο τσιμεντένιο βάθρο της γέφυρας).

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 20, 2021, 11:24:22 πμ »
Καλημέρα,μια αρκετά εύκολη μέθοδος για να αντιγράψεις βαρέλια ειναι να πάρεις ενα έτοιμο σαν αυτά της tamiya



ενώνεις κανονικά τον κορμό του βαρελιού(1,2 στην φώτο) και μετά με φύλλο αλουμινίου κατάλληλα κομμένο το πιέζεις καλά και με προσοχή γύρω απο τον κορμό βαρελιού που έφτιαξες για να πάρει το σχήμα.Το ίδιο κάνεις και με το πάνω και κάτω μέρος του βαρελιού(3,4) πάλι πιέζεις μέχρι να πάρει το σχήμα.Βγαίνει πολύ καλό αν πιάσεις το νόημα.Μετά προσεκτικά με ένα ψαλίδι κόβεις το σχήμα που εχει διαμορφωθεί και κολλάς με κυανοακρυλικη.Ιδανική τεχνική για κατεστραμμένα βαρέλια.
Εδώ μια φώτο σε ενα βαρέλι που είχα πειραματιστεί σε προηγούμενη δουλειά.


Καλή συνέχεια,ελπίζω να βοηθάω.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 02, 2021, 06:39:09 μμ »
Κάλλιο αργά παρά αργότερα!...η αλήθεια είναι πως θέλω τα βαρέλια με 10 νευρώσεις(5 + 5) & όχι 1+ 1 που είναι σχεδόν( ; ) όλα στα κιτ...& τα θέλω πολύ ταλαιπωρημένα, οπότε πάω για τεχνική που περιγράφεται πιο πάνω στο youtube προσαρμοσμένη στο 5+5.

Ως εδώ έχω προχωρήσει με την τεχνική της λακ, στα δεξιά wie einst στα αριστερά  Lilli  τα γκράφιτι πάνω στο χρώμα( προσωπική προσαρμογή "καλλιτεχνική αδεία" της αρχικής φωτο-πηγή έμπνευσης). Ελπίζω να βρίσκετε συμπαθητικό το αποτέλεσμα.
Στην 4η (αποφάσισα να μην χρησιμοποιήσω τις ενιαίες ερπύστριες του κιτ-απ'όπου θα έπρεπε να αφαιρέσω πέδιλα,αλλά να αξιοποιήσω τις προσφορές της dragon. Στα 251 της δίνει early & late ερπύστριες. Οι πρώτες είναι οι ταιριαστές. Δεν ξέρω αν είναι γνωστό αλλά αν συναρμολογηθούν προσεκτικά είναι "λειτουργικές"!. (Ο αυτοσχέδιος οδηγός-τα 2 λευκά μήκη -είναι απαραίτητος για την ούτως ή άλλως "μαζοχιστική" διαδικασία του μονταρίσματος.

η φωτογραφία "ζομπι" που όσο καρφιτσώνεται, τόσο ξαναχάνεται...από εδώ το 4 στο δεξί φτερό, που έγινε 3.


Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1264
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:26:28 μμ »
Καλή δουλειά  μέχρι τώρα.  Δώσε λίγο προσοχή στην τρίτη φωτογραφία το σκοινί κάθετε αφύσικα  .... το πάνω τμήμα θέλει να κρεμάει...... επίσης στην ίδια φωτογραφία φαίνεται το φιλμ  από τον αριθμό  ( 3 ) στο φτερό οποτε δες τι μπορείς να βελτιώσεις .  Μια χαρά το πας , καλά τελειώματα  !!!!!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 03, 2021, 03:51:12 πμ »
Καλησπέρα. Αν μου επιτρέπεις. Επειδή έχω μιά μικρή ευαισθησία στα πυροβόλα, θα ήθελα να επισημάνω 2-3 θεματάκια.
Μην " φοβάσαι" να δώσεις χρώμα στα πυροβόλα. Δες τις παρακάτω φώτο.

Οι χειρολαβές στους χειροστρόφαλους είναι κυρίως ξύλινες ( σχεδόν σε όλα τα κιτ είναι και μικρότερες του κανονικού ),οι " ράγες ", όπου κινείται το πυροβόλο, κατά την οπισθοδρόμηση, είναι σε χρώμα μετάλλου. Οι πανοραμικές διόπτρες ήταν σκούρες γκρι-μαύρες στην αρχή και μετά το '43 dunkelgelb. Ο κορμός του κλείστρου είναι σε ανοιχτό χρώμα. Μάλλον χρωμιούχος χάλυβας, όπως και το πηγαίο. Από το δεύτερο, το κοίλο μόνο ήταν άβαφτο, όπως το κλείστρο. Στην επάνω πλευρά του σκέλους είναι ο εμβολέας ( σπρώχνει το βλήμα στην θαλάμη ), χρώμα συνήθως ξύλου.
Gun metal πηγαίνει στα τόξα των χειρόφρενων, στα γρανάζια και στον υποστάτη της διόπτρας ( εκεί που αρθρώνεται η διόπτρα ) και στα ρυθμιστικά του.
Το ξέρω ! Είμαι καταναγκαστικός ! Συγνώμη και καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 03, 2021, 09:07:08 πμ »
Αν πρέπει κάποιος να απολογηθεί, αυτός είναι ο γράφων. Παρέλειψα το WIP, που λέν & οι αγγλοσάξωνες!
Τίποτα δεν είναι ολοκληρωμένο, ειδικά στο πυροβόλο...Τrust me, που λένε οι παραπάνω! Τις ανέβασα να σας δείξω να κρίνετε το ξεθώριασμα του ral8000, τα γκράφιτι, το σκίτσο που έφτιαξε φίλος σε χαλκομανία βασισμένος στο παρακάτω: (Δείτε τη δεξιά πλευρά, αριστερά του Lili! )

για τον 1st gtb: Η λάβη στον χειροστρόφαλο στην τελευταία φωτο δείχνει μεταλλική, ένα σώμα όλη με τον στρόφαλο. (Την ίδια φωτό έχω μπροστά μου για βοηθό στο βάψιμο).Να'ναι μουσειακή αυθαιρεσία;
Ο εμβολέας στο άκρο του είναι μέταλλο άβαφο;
Συνεχίστε να δίνετε παρατηρήσεις, αυτό είναι το ζητούμενο.
Το σκίτσο σας αρέσει;;

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 03, 2021, 01:17:21 μμ »
https://archive.org/details/TME9-325A/mode/1up
ΣΠΕΣΙΑΛ ΓΙΑ ΦΙΛΟΥΣ ΤΩΝ ΠΥΡΟΒΟΛΩΝ!!!
τον έκαψα τον εκτυπωτή στη δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 03, 2021, 03:26:34 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την διεύθυνση !
Οι χειρολαβές στις βόρειες χώρες είναι ξύλινες γιατί τον χειμώνα το δέρμα του χεριού κολλάει στο μέταλλο. Στα αμερικάνικα και στα αγγλικά πυροβόλα είναι ατσάλινες βίδες καλυμμένες με ορείχαλκο. Οπότε μάλλον ( τίποτα δεν αποκλείεται ) πρόκειται για μουσειακή αυθαιρεσία.

Στα Μ114 των 155 είχαμε αλουμινένιο εμβολέα με ένα σταυρό στην μία άκρη για την ώθηση. Στα 105 δεν είχαμε. Είδα κάποτε στις αποθήκες της Θήβας παλιούς ξύλινους εμβολείς. Ξύλα 2 διαμέτρων με μία βίδα στην ένωση. Πιστεύω ότι και στα γερμανικά 105 ήταν ολόκληρος ξύλινος. ΄Εχει μία λίγο παράξενη βάση για διάταξη πορείας.

Ωραία η Lili Marlen. Κρίμα που την ευχαριστήθηκαν άλλοι !! Το κεφαλάκι του τα έφταιγε !!

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 08:48:33 μμ »

Μετά από αρκετό καιρό, παρουσιάζω τις τρέχουσες "εξελίξεις". Το διόραμα(ως βάση) κατά 90% & περισσότερο ολοκληρωμένο.
Κάπου ανάμεσα στα βαρέλια θα μπει σαύρα της ερήμου & εγγλέζικο κράνος παρατημένο στους αμμόσακους.


οι φωτογραφίες που έδωσαν την έμπνευση.



Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 07:36:39 πμ »
Πολύ ωραίο το όλο σκηνικό.
Και τα βαρέλια και το συρματόπλεγμα σούπερ βγήκαν. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 08:05:41 πμ »
Πολύ ωραίο το όλο σκηνικό.
Και τα βαρέλια και το συρματόπλεγμα σούπερ βγήκαν. ::salut::
X2 ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 11:00:27 μμ »
Θα συμφωνήσω με τους φίλους. Το τσιμέντο
με το καλουπάρισμα φαίνεται πολύ ρεαλιστικό,
ήταν κάτι έτοιμο ή το έφτιαξες μόνος σου;

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 08:44:15 πμ »
Χαίρομαι για την θετική αποδοχή.
Το τσιμεντένιο βάθρο φτιάχτηκε από γαλάζιο μονωτικό συσκευασίας φαρμάκων. Το "καλουπάρισμα" έγινε με λευκό χρώμα σε σωληνάριο με ρύγχος για βιτρώ, χρησιμοποιώντας ένα "σανίδι"  από μπάλσα για οδηγό-χάρακα. Βασικό βάψιμο με πλαστικά της vitex. Tίποτα το εξωτικό σαν υλικό.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2918
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 09:10:31 πμ »
Πολύ όμορφο Νικόλα και πιστό στην φωτογραφία αναφοράς.  ::thumbleft:: Ομολογώ ότι ακόμα κι εγώ που είμαι ψυχαναγκαστικός με αυτά,θα έμπαινα στο πειρασμό να...λοξοδρομήσω λιγάκι  :wink: αλλά έμεινες σταθερός σαν βράχος της Κυρηναϊκής  ::eusa_naughty::

Η συνέχεια αναμένεται με ενδιαφέρον  :wink:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 10, 2021, 05:43:39 μμ »

το πλήρωμα & μερικά παρελκόμενα.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 05:38:26 μμ »

φωτοτεκμηρίωση για την σαύρα της Σαχάρας.
Νομίζω πως ξέφυγα...κρίσεις -προτάσεις καλοδεχούμενες :?

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 06:09:41 μμ »
Τώρα με έκανες και θυμήθηκα μια φώτο που είχα βγάλει στην Αίγυπτο το 2005..(δεν είμαι σίγουρος οτι θα φαίνονται οι φώτο του photobucket)
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,8178.25.html

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 06:17:06 μμ »
Και ήθελα να γράψω "πολύ ωραία η σαύρα αλλά υπερβολικά μεγάλη η ούρα". Ευτυχώς συγκρατήθηκα γιατί τώρα μπορώ να γράψω απλά "εκπληκτική η σαύρα". Πολύ ωραίες και ο φιγούρες, ο καθιστός με το κράνος μου θυμίζει έναν αρχισμηνία που είχαμε στην εκπαίδευση και είχε σκάσει μύτη με ένα τεράστιο πηλίκιο και πήγα να πεθάνω πνίγοντας το γέλιο, αλλά εκείνος είχε και κοιλάρα.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στην είσοδο του Τομπρούκ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 06:30:10 μμ »
Μια χαρά άνοιξαν στον φωτοκουβά. Ευτυχώς! Ωραίες φωτογραφίες. Εξαιρετική η σαύρα...μάλλον άλλο είδος από την "δική" μου.
Κωστή δεν την έφτιαξα, της dragon είναι σε κάποιο σετ afrikakorps.
Λέω να την "βασανίσω" λίγο ακόμη χρωματικά.

Tags: