Αποστολέας Θέμα: PVA κόλλα για μασκάρισμα καλύπτρας;  (Αναγνώστηκε 1390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
PVA κόλλα για μασκάρισμα καλύπτρας;
« στις: Απρίλιος 30, 2021, 06:59:31 μμ »
Μου κανει εντύπωση που δεν το ήξερα και δεν το είχα διαβάσει ποτέ σαν τεχνική στο forum (το έψαγα λίγο και δεν βρήκα κάτι) , οπότε είπα να το μοιραστω μαζί σας για σχόλια κλπ.

Όπως φαίνεται στο παρακάτω στο σημείο 19:35 μαζι με τη ταμιγιοταινία αντί για κάποιο maskol ή άλο υγρό, ο τύπος χρησιμοποιεί ξυλόκολλα .. Το είχατε ξαναδεί ; Επίσης οταν τη βγάζει (στο part2), βγαίνει πολύ εύκολα σαν τσίχλα..



ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!




Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: PVA κόλλα για μασκάρισμα καλύπτρας;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2021, 08:52:35 μμ »
Πολύ ωραία ιδέα, δεν το έχω ξαναδεί, ευφάνταστο.
Εγώ πάλι είχα βάλει maskol και δεν ήταν 100% στεγανό κιας στέγνωνε. Η διάλυση με άζαξ, λες και το ξε έπηζε αν θυμάμαι καλά humbrol ήταν.
Με τον καιρό δε που έμενε αφημένο στο βαζάκι, βγήκε και αυτό σαν τσίχλα, αλλά από το βαζάκι....
Εϊχε αρχίσει να πήγει απο το κέντρο του, αηδία σκέτη και  αποτυχία. Δεν το εμπιστεύομαι αυτό πια.

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: PVA κόλλα για μασκάρισμα καλύπτρας;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 01, 2021, 09:54:11 πμ »
Επειδή το maskol της humbrol με το πρώτο άπλωμα μου στεγνώνει και δεν απλώνεται εύκολα, ψάχνοντας για λύση εδώ αλλά και στο Google βρήκα σε κάποια  ξένα μοντελιστικά site να αναφέρεται η χρήση PVA. Λογικά στο άπλωμα ίσως και με λίγο νερό αραιωμένη να δίνει τον χρόνο να την απλώσουμε σε όλη την καλύπτρα καλύτερα από το maskol... 🤔

Tags: