Αποστολέας Θέμα: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48  (Αναγνώστηκε 1527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« στις: Απρίλιος 18, 2021, 12:52:55 μμ »
Καλησπέρα σας ! Ήθελα πολύ καιρό να φτιάξω ένα F-18 και τώρα με την καραντίνα ήρθε η ώρα . Θα μου πείτε : έχεις τόσα ημιτελή να φτιάξεις . Ε καλά δύο ακόμα δεν κάνουν κακό ! Είχα αγοράσει εδώ και καιρό το διθέσιο της kinetic και πριν από λίγες μέρες αγόρασα και της Revell το Ε που θα γίνει αυτό του Maverick . Μου άρεσε πάρα πολύ με το μαύρο και το μπλε και έτσι δεν το πολυσκέφτηκα . Το μπιλντ θα είναι διπλό και θα προχωράμε παράλληλα ελπίζω . Επειδή δεν μπορούσα να περιμένω το Revell να φτάσει αποφάσισα να ξεκινήσω το Kinetic με το κόκπιτ . Η λεπτομέρεια φαίνεται ωραία και θεωρώ ότι με ένα καλό βάψιμο θα έχουμε ένα αποτέλεσμα της προκοπής . Τα καθίσματα δεν ξέρω αν θα τα διατηρήσω ή αν θα αγοράσω ρητίνης . Θα δούμε προς το τέλος . Σας παραθέτω τις πρώτες φωτό από το κόκπιτ του Kinetic .

Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2021, 02:40:55 μμ »
Καλή αρχή Διονύση με τα 2 κιτ!! Πολύ ενδιαφέρον project για εμάς τους λάτρεις του USN (...και του TOP GUN).  8)

Αυτό με τα καθίσματα που οι εταιρείες σε σύγχρονα καλούπια, εν έτει 2020-2021 τα δίνουν ως δύο μισά και αναγκάζεσαι να τρίψεις και να στοκάρεις για να φύγει η γραμμή της ένωσης με ξεπερνά! Είναι σαν να σου λέει πάρε ρητινένια και μην ασχοληθείς με τα δικά μας!!
Διονύση μη μασάς, αν εξαιρέσουμε το παραπάνω ατόπημα της Kinetic, με προσθήκη ζωνών με τα τσιτσιμπλίκια τους και λίγο στοκάρισμα για την ένωση των 2 μισών θα είναι μια χαρά.

Καλή συνέχεια  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2021, 03:23:22 μμ »
... για εμάς τους λάτρεις του USN (...και του TOP GUN)
Γεια σου Πρόεδρε  :mrgreen:

Διονύση δικος μας εισαι και συ τελικα, ετσι?

Ενα με στραβωνει στο σουπερμπαγκ: τα στραβα φορτία... Οσο για το MAVρομπλέ, δεν τρελαθηκα. Κατα τα λοιπά θα παρακολουθω στενά  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2021, 04:41:51 μμ »
Έλεγα πάντα ότι δεν θα φτιάξω αμερικάνικα αλλά τελικά λύγισα !
Το ένα της Kinetic θα γίνει πρασινούλι , για το Revell είμαι ακόμα σε δίλημμα αλλά λογικά θα γίνει όπως στην ταινία .
Τώρα για το κάθισμα ρε παιδιά μου φαίνεται και μένα απαράδεκτο να είναι έτσι . Θα τα στοκάρω και λογικά θα βάλω και κάτι ζώνες που είχα αγοράσει παλιότερα για να δείξουν λίγο καλύτερα .

Click to see the original size.

Συνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2021, 09:24:30 μμ »
Δεν με πειράζει καθόλου το Maverick. Είμαστε fans!

Αλλά το πρασινούλι διθέσιο είναι όλα τα λεφτά και είναι πολύ δύσκολο το βάψιμο.

Καλή συνέχεια Διονύση!

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2021, 09:10:45 πμ »
Το πρασινούλι το χαλβαδιάζω καμιά πενταετία σίγουρα και θέλω να το φτιάξω . Έχω αγοράσει και τα σήματα από twobobs και είμαι οκ . Τώρα το άλλο του maverick μου αρέσει αλλά ήταν περισσότερο απόφαση της στιγμής . Στην αρχή γενικά δεν μου άρεσε σαν αεροσκάφος αλλά τώρα που σκαλίζω το μοντέλο της kinetic μου αρέσει πάρα πολύ .

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2021, 02:28:17 μμ »
Όμορφο το πρασινούλι...τι παραλλαγή είναι αυτή; Καμιά επετειακή ή έχει χρησιμοποιηθεί "κανονικά";;;
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2021, 02:29:34 μμ »
Όμορφο το πρασινούλι...τι παραλλαγή είναι αυτή; Καμιά επετειακή ή έχει χρησιμοποιηθεί "κανονικά";;;
Δε νομίζω ότι είναι επετειακή πρέπει να είναι κάτι σε agressor κατάσταση

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2021, 02:32:21 μμ »
Πάντως είναι όμορφη και πολύ ελκυστική στο μάτι! Έχεις σχέδια γι' αυτή; Μου φαίνεται είναι πάνω κάτω βαμμένο;
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2021, 02:34:58 μμ »
Εχω αγοράσει χαλκομανίες από twobobs και παρέχουν και σχέδιο της παραλλαγής ευτυχώς το οποίο είναι πάνω κάτω . Θέλει νομίζω πολύ προσοχή και σε κάποια σημεία το πραγματικό έχει overspray στο βάψιμο . Δεν ξέρω αν θα ήθελα αυτό να το αναπαραστήσω στο μοντέλο μου . Θα δείξει

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 21, 2021, 06:05:14 μμ »
To "πρασινούλι" πρέπει να το είχε φτιάξει και φέρει κάποιος σε 48αρι στην έκθεση της IPMS στον πρωην Δυτικο Αεροδρόμιο το 200..... έλα όμως που δεν θυμάμαι την χρονιά!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 21, 2021, 06:39:14 μμ »
Ήταν στην 1/32 του Φανουρη Καραμπετσου. Κάθε σύγκριση με αυτό θα ειναι ιεροσυλία αλλά το αναφέρω γιατί αυτό ήταν η αφορμή

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 21, 2021, 07:06:27 μμ »
Ήταν στην 1/32 του Φανουρη Καραμπετσου. Κάθε σύγκριση με αυτό θα ειναι ιεροσυλία αλλά το αναφέρω γιατί αυτό ήταν η αφορμή
Και μόνο για την κλίμακα συμφωνώ θα ήταν ιεροσυλία ΑΛΛΑ αν ήταν στην 1/48 θα ήταν μελλοντική σύγκριση με την δική σου κατασκευή! Μην είσαι μετριόφρων Διονύση, το ᾽χεις!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2021, 07:29:34 μμ »
Το 48-άρι  hornet D  φτιάχνεις έτσι; Aggressor's με τα μπούνια. Η ταινία δε λέει να βγει, θα "κοιμηθει ο Κρουζ και μετά θα βγει στα σινεμά...

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2021, 09:31:37 πμ »
Φτιάχνω το b της Kinetic και αναμένω μέσα στις επόμενες μέρες το Ε της Revell για να ξεκινήσω με το κοκπιτ .

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:42:53 μμ »
Καλησπέρα σας ! Είπα να βάψω το κοκπιτ και ιδού το αποτέλεσμα ! Δεν έχει τελειώσει ακόμα αλλά είμαστε σε καλό δρόμο .

Click to see the original size.Click to see the original size.

Στους πίνακες οργάνων έβαλα τις χαλκομανίες της Kinetic για τις οθόνες . Δεν με χάλασαν μπορώ να πω . Φαίνεται λίγο πιο ζωηρό το όλο πράγμα . Πέρασα και γυαλιστερό βερνίκι από πάνω με ένα πινέλο για να τις σφραγίσω .

Στη συνέχεια για το κόκπιτ θα βάψω τα ψιλικοκό με μολύβι και πινέλο και μετά θα κάνω wash . Εν τω μεταξύ έχω ήδη ξεκινήσει να ασχολούμαι με εισαγωγές και εκεί θα πέσει το γέλιο της αρκούδας διότι θα πρέπει να στοκάρω ( το έκανα ήδη ) και να τρίψω εσωτερικά ! Ωραία θα περάσουμε !

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 23, 2021, 10:58:38 μμ »
Ώραια πράγματα στήνονται στο εργαστήριο σου. Γιορτές έρχονται ένα διπλό θέμα βγαίνει. Καλή συνέχεια περιμένουμε ομορφιές. Από φορτία τι έχεις στο μυαλό σου;

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 24, 2021, 08:18:51 πμ »
Σε ευχαριστώ Λευτέρη . Από φορτία έχω δει ότι το πρασινούλι έχει δεξαμενές μόνο αλλά θα ήθελα να βάλω και κάτι επιπλέον , κανένα πύραυλο . Θα δω τι θα κάνω δεν ξέρω

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 25, 2021, 11:03:06 πμ »
ωραίες κατασκευές.το πράσινο σκοπεύω να το φτιάξω και εγώ μελλοντικά αλλά με την winter παραλλαγή που είχα πρωτοδεί σε ένα pc game.είναι πολύ όμορφες αυτές οι παραλλαγές.
βάλε κανένα εκπαιδευτικό α/α πύραυλο

το ''top gun'' ήθελα να το πάρω αλλά είδα οτι είναι το παλιότερο κιτ της revell με την προσθήκη όπλων, οπότε επειδή έχω άλλα 5 δε μπήκα στον κόπο.πάντως αξίζει , ειδικά αν μπεις στον κόπο να κόψεις flaps κλπ.

καλή συνέχεια Διονύση ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 26, 2021, 01:17:56 μμ »
Καλησπέρα σας ! Οι εργασίες συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό στο ένα εκ των δύο αεροσκαφών . Προχθές κόλλησα τις οθόνες στο κόκπιτ  και ξεκίνησα να ασχολούμαι με τις εισαγωγές - εξαγωγές των κινητήρων . Το μπροστά μικρό κομμάτι των εισαγωγών κολλήθηκε στην άτρακτο ώστε να είμαι σίγουρος οτι θα κολλήσουν χωρίς πολλά προβλήματα . Θα χρειαστούν λίγο μόνο τρίψιμο και στοκάρισμα . Για την συνέχεια των εισαγωγών στην αρχή στόκαρα τα δύο μισά που είχα κολλήσει αλλά επειδή με το τρίψιμο προκοπή δεν είδα ( το μεγάλο σχετικά μήκος των εισαγωγών δεν βοηθά στο να στοκαριστεί όλο το μήκος τους ) ακολούθησα την παρακάτω μέθοδο : πήρα ένα μπουκάλι λευκό γυαλιστερό χρώμα για κάγκελα και , αφού τοποθέτησα κάθετα τις εισαγωγές ,  έριξα αρκετό χρώμα στο εσωτερικό τους . Τα δύο κομμάτια είχαν απόσταση από το ποτήρι στο οποίο τα είχα τοποθετήσει ώστε να έχει το χρώμα δίοδο να φύγει . Το αποτέλεσμα ήταν ότι το σχετικά παχύρευστο χρώμα γέμισε τα κενά και βάφτηκαν και οι εισαγωγές με τρόπο που δεν θα κατάφερνα ποτέ με τον αερογράφο . Για να μην κάνω φιγούρα θα αναφέρω ότι το εν λόγω κόλπο το θυμόμουν από παλιότερη κατασκευή στο φόρουμ αλλά δεν το είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα . Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι το χρώμα χτίζει σε κάποια σημεία και χρειάζεται διορθώσεις . Επίσης επειδή είναι η φύση του χρώματος τέτοια χρειάζεται κάποιες μέρες για να στεγνώσει . Πάντως το αποτέλεσμα με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο . Ελπίζω το απόγευμα να έχω και φωτογραφίες να σας δείξω .

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 26, 2021, 06:05:14 μμ »
Βλέπω Διονύση έχεις ανοίξει πολλά μέτωπα.Απο την μία το su-33 και από την άλλη f-18 και μάλιστα εις διπλούν. Εύχομαι καλά τελειώματα σε όλα.Βαλε καμία φώτο να παίρνω ιδέες γιατί έχω και εγω ένα f-18e της revell.

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 27, 2021, 09:22:57 πμ »
Καλημέρα σας ! Επανέρχομαι με φωτογραφίες από τις εισαγωγές !

Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.

Η τελευταία είναι από τον πάγκο για να δείτε το χάος ( μόνιμα ) που επικρατεί στο εργαστήριο !
Οι εισαγωγές στο σύνολό τους έχουν βαφτεί εξαιρετικά . Το σημείο που θέλει προσοχή είναι και το πλέον εμφανές διότι εκεί μαζεύτηκε χρώμα όπως έσταζε το οποίο θα πρέπει να βγάλω . Λογικά θα το κάνω με τρίψιμο αφού στεγνώσει πλήρως .
Στο μεταξύ κόλλησα τις εισαγωγές στην άτρακτο . Αυτό πήγε καλά , όχι τέλεια , που σημαίνει ότι θέλουμε τρίψιμο .

Click to see the original size.Click to see the original size.

Πάντως είμαι ικανοποιημένος με το μέχρι τώρα αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 28, 2021, 09:08:35 μμ »
Καλησπέρα σας !
Επιτέλους ήρθε και το κιτ της Revell ! Έχει ωραία λεπτομέρεια αλλά σίγουρα δεν είναι στα επίπεδα αυτού της Kinetic . Δεν μας πειράζει αυτό . Έβαψα το βασικό χρώμα του κοκπιτ και αύριο θα βάψω τις λεπτομέρειες ώστε να προχωρήσω σε κλείσιμο ατράκτου . Σας παραθέτω μερικές φωτό για να δείτε τι παίζει .

Click to see the original size.Click to see the original size.

Σημείωση : Δεξιά είναι το Ρεβελ και αριστερά της Κινητικής

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 29, 2021, 12:33:03 μμ »
Καλή αρχή και στο Revell Διονύση!!

Για το βάψιμο στις εισαγωγές με χρώμα τοίχου, σου έτρεξε καθόλου το χρώμα μετά από ώρες?
Το είχα κάνει ακριβώς το ίδιο πριν μερικούς μήνες σε ένα FJ-4B και παρόλο που άφησα την εισαγωγή κάθετα για να στεγνώσει και αφού την ακούμπησα αρκετές φορές σε χαρτί να φύγει το χρώμα που είχε μαζευτεί στις άκρες, μετά από ώρες εμφανίστηκαν "τρεξίματα" από το χρώμα σε κάποια σημεία, οπότε επανέλαβα ξανά και ξανά μέχρι το ιδανικό...αν κ δεν κατάφερα να αποφύγω το τρίψιμο. Δώσε τα φώτα σου!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Maverick ? Όχι μόνο ! Διπλό μπιλντ F/A-18 1/48
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 29, 2021, 12:39:28 μμ »
Καλή αρχή και στο Revell Διονύση!!

Για το βάψιμο στις εισαγωγές με χρώμα τοίχου, σου έτρεξε καθόλου το χρώμα μετά από ώρες?
Το είχα κάνει ακριβώς το ίδιο πριν μερικούς μήνες σε ένα FJ-4B και παρόλο που άφησα την εισαγωγή κάθετα για να στεγνώσει και αφού την ακούμπησα αρκετές φορές σε χαρτί να φύγει το χρώμα που είχε μαζευτεί στις άκρες, μετά από ώρες εμφανίστηκαν "τρεξίματα" από το χρώμα σε κάποια σημεία, οπότε επανέλαβα ξανά και ξανά μέχρι το ιδανικό...αν κ δεν κατάφερα να αποφύγω το τρίψιμο. Δώσε τα φώτα σου!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Καλημέρα Νώντα ! Το χρώμα έτρεχε για κάποιες ώρες και μάλιστα άργησε να στεγνώσει . Δεν έτρεχε πολύ γιατί ήταν αρκετά πηχτό ( σκέψου ότι είναι χρώμα για κάγκελα , λαδομπογιά φαντάζομαι ) αλλά σε κάποια σημεία θέλει τρίψιμο διότι έκανε σκαλοπάτι . Το καλό είναι ότι έκλεισαν κενά αλλά από την άλλη δεν θα αποφύγω το τρίψιμο σε σημεία που είναι εμφανή . Έπαθα και εγώ το ίδιο με σένα , μου μαζεύτηκε χρώμα στις άκρες και σε σημεία που δεν μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια .

Tags: f/a-18 1/48