MC Community > Καλωσόρισμα Νέων μελών

Καλησπέρα σας

(1/1)

Santourtzis:
Καλησπέρα,με λένε Θανάση και είμαι από την Θεσ/νίκη.Έχω πολλές ερωτήσεις για τον στατικό μοντελισμό μιας και δεν έχω ασχοληθεί και μου αρέσει πολύ να βλέπω φωτογραφίες μοντέλων από χρήστες.Έχει μέρες που διαβάζω για κλίμακες,level,εξοπλισμό,εταιρείες μοντελισμού.Μου αρέσουν περισσότερο μοντέλα ΒΠΠ και 18ου αιώνα.Ίσως και κάποια αεροσκάφη της σύγχρονης εποχής.Πως να ξεκινήσω; Να πάω σε κάποια κατάστημα στην πόλη ή να παραγγείλω μέσω ίντερνετ;Ποια εταιρεία; Είδα ότι η Italeri έχει kits for beginners.Τα αεροπλάνα της level σαν εικόνα μου άρεσαν πολύ αλλά γενικά είδα πολλές εταιρείες που έχουν ποιότητα.

alex83:
 ::hi:: Θανάση!
 ::welcome_model::
Θα ξεκινήσεις με κάτι απλό και όχι δύσκολο όχι για παράδειγμα ελικόπτερο.
Σχεδόν όλες οι εταιρείες πλέον έχουν κιτ για αρχάριους.
Και η revell αλλά και η academy έχουν κιτ στην 1/72 που είναι απλά και εύκολα αλλά και οικονομικά!
Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο κατάστημα ώστε να μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος υπάλληλος με παρελκόμενα που ίσως χρειαστείς (κόλλες-χρώματα κλπ) :wink:
 ::salut::

Santourtzis:
Οκ, σε ευχαριστώ πολύ alex

Blitz-X:
Καλωσήρθες στο hobby και στην παρέα του MC :!:
Ξεκίνα με ένα πολύ απλό κίτ, αλλά οπωσδήποτε κάποιου θέματος που σου αρέσει πολύ, όπως σου ανέφερε και ο Αλέξανδρος παραπάνω.
Πάρε τα βασικά εργαλεία και υλικά που θα σου προτείνουν από το κατάστημα.
Εφάρμοσε τις απολύτως απαραίτητες τεχνικές για την ολοκλήρωση του μοντέλου.
Μην προσπαθήσεις να εφαρμόσεις από τα πρώτα σου μοντέλα, περίπλοκες και δύσκολες τεχνικές που πιθανώς έχει δεί σε κάποια βίντεο.
Επίσης, δές τα βίντεο από το Youtube κανάλι του φόρουμ μας.
Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ρωτάς εδώ οτιδήποτε για το οποίο έχεις αμφιβολία και μάλιστα πριν το εφαρμόσεις στο μοντέλο :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Santourtzis:
Οκ, σε ευχαριστώ και εσένα πολύ Blitz.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση