Αποστολέας Θέμα: Photo etch εναντίων χεράτο πιλοτήριο  (Αναγνώστηκε 759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Photo etch εναντίων χεράτο πιλοτήριο
« στις: Απρίλιος 14, 2021, 11:22:30 μμ »
Παιδία όπως έχω αναφέρει και σε άλλα θέματα είμαι αρχάριος και βρίσκομαι ακόμη στο στάδιο "βιβλιογραφίας" οπότε αν ρωτάω χαζά πράματα....με το μαλακό

Η ερώτηση μου είναι:

Ένα πιλοτήριο βαμμένο στο χέρι θεωρείτε οτι έχει μεγαλύτερο "κύρος" απο ένα το οποίο έχει γίνει με Photo Etch; Εννοώ αν υπερυσχύει σε:
- Εμφάνιση
- Αληθοφάνεια
- Βαθμός δυσκολίας

Για παράδειγμα ένα PΕ που σκοπέυω να βάλω για το πιλοτήριο στο 1:72 TAMIYA F-16CJ (σε κάνα 6μηνο αν θέλει ο θεός και μάθω τον αερογράφο και πως να στοκάρω) μου φαίνεται πολύ ακριβές με όλα τα όργανα βαμμένα, το κάθε κουμπί μέχρι την τελευταία λεπτομέρια.. είναι απλά τέλειο μπορεις να δείς ολα τα όργανα του F-16 πάνω.

Απο την άλλη αυτό που έρχεται με το κίτ είναι αρκετά καλό και σου δίνει τις 3 διαστάσεις τις οποίες τις χάνεις με το ΦΧ.

Γενικά είναι προτιμότερο σε ένα μοντέλο ενα πιλοτήριο τριών διαστάσεων βαμμένο στο χέρι χωρίς πολλές λεπτομέρειες σε σχέση με ενα πιλοτήριο με όλες της λεπτομέρειες αλλά σε χαρτί (Photo Etch);

Υ.Γ 1 - Δεν συζητάμε για ΦΧ λεπτομερειών καθισμάτων , τροχών κ.λ.π
Υ.Γ 2 (άσχετο) Πώς μπορώ να αλλάξω την φώτο του προφίλ μου με μια δικιά μου; πρέπει να κάνω upload κάπου;
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Photo etch εναντίων χεράτο πιλοτήριο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:19:48 μμ »
Θεωρώ πως εμείς οι αρχάριοι καλό είναι να αφήνουμε στην άκρη τα ζητήματα "κύρους" στις κατασκευές μας. Ας αρκεστούμε στην προσωπική απόλαυση και την ηρεμία που μπορεί να μας χαρίσει μια κατασκευή  ::thumbleft::

Και για να περάσουμε στο ζουμί του τόπικ....δεν υπάρχει απάντηση. Όπως γράφει και η εύστοχη υπογραφή σου, είσαι ο άνθωπος που κρατά το σφυρί οπότε μένει να διαλέξεις πιο καρφί θα χτυπήσεις. Για μένα αγόρασε τα ΦΧ και αν δεν σε πείθουν παίξε με το μανίσιο ανάγλυφο κόκπιτ. Άλλωστε λόγω της μικρής κλίμακας, η 2D εικόνα των ΦΧ δεν έχει και τόσο αρνητική επίπτωση στην τελική εικόνα!

 ::salut:: ::salut::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Photo etch εναντίων χεράτο πιλοτήριο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2021, 09:41:10 μμ »
Μεχρι ένα βαθμό θεωρώ υποκειμενικό το ερωτημα σου γιατί, στην τελική είναι τι οπτικά ικανοποιεί τον καθένα απο εμάς και όχι το σύνολο.

Αντικειμενικά, αν θες να πετύχεις αληθοφάνεια, σχεδόν κάθετι που κυκλοφορεί στην αγορά βοηθάει.

Προσωπικά, πάντα μου άρεσαν τα άβαφτα φωτοχαραγμένα, και συνεχίσουν να μου αρέσουν γιατί δίνω εγώ την κατεύθυνση που θέλω ως πρός το πως θα φαίνεται για παράδειγμα το κόκπιτ του αεροσκάφους που φτιάχνω και όχι η εταιρεία που μου ποτλάει έτοιμο βαμμένο φωτοχαραγμένο, που παρεπιμπτόντως θα πρέπει να πετύχω τον τόνο που έχει αποτυπώσει η εταιρεία για να ταιριάζει μετα συνολικά.

Δεν θεωρώ πως ακόμα τα βαμμένα φωτοχαραγμένα είναι στο επιπεδο που πρέπει. Ισως αυτες οι καινούργιες τρισδιάστατες χαλκομανίες που φυσικά είναι άλλη κατηγορία από τα φωτοχαραγμένα να είναι πιο καλές αλλά δεν έχω αγοράσει ακόμα κάποια για να μπορώ να σχηματίσω πλήρη άποψη.

Πάντως, οπως και να χει το πράγμα, το κάθε βελτιωτικό βοηθάει στο να αποδόσεις πιστοτερα ένα αριθμό λεπτομέρειων, σε σύντομο χρονικό διάστημα, πράγμα που σου επιτρέπει και να ολοκληρώνεις πιο γρήγορα τις κατασκευές σου.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Photo etch εναντίων χεράτο πιλοτήριο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2021, 10:56:53 μμ »
Εγώ θα σου πω κάτι σοφό που μου είχε πει πριν μερικά χρόνια ο Γιάννης  Jet72.

Tα Φωτοχαραγμενα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ PLUG N PLAY !!

Μη νομίσεις ότι θα τα πάρεις και χωρίς κόπο, εργαλεία, υπομονή θα έχεις το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι.

Καλή συνέχεια ό,τι αποφασίσεις..

Επίσης επειδή ρωτάς για το "κύρος" , η προσωπική μου αποψη ειναι οτι "το αποτέλεσμα μετράει" . Αλλωστε πολλοί έμπειροι μοντελιστές τα χρησιμοποιούν χωρίς δεύτερες σκέψεις...
Αν βγάλεις ωραίο αποτέλεσμα με ΦΧ, δεν θα βρεθεί ΚΑΝΕΙΣ να μειώσει τη δουλειά σου.. Κι αν βρεθεί.. δεν πειράζει .. Η ζωή είναι γεμάτη από γκρινιάρηδες..


Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Photo etch εναντίων χεράτο πιλοτήριο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 25, 2021, 11:43:12 μμ »
Παιδιά απο ότι κατάλαβα δεν έθεσα σωστά την ερώτηση μου με αποτέλεσμα να σας μπερδέψω όσο αφορά τον σκοπό της ερώτησης. Σαφώς το μοντέλο θα το φτιάξω όπως θα αρέσει στα δικά μου τα μάτια και με τον τρόπο που θα με ευχαριστήσει εμένα. Προσωπικά εγώ θα κάνω και τα δύο και όποιο μου κάνει καλύτερα με αυτό θα πάω. Δηλαδή δεν τίθεται θέμα το αν θα αρέσει η κατασκευή που θα κάνω και τι θα ακούσω.

Η ερώτηση έγινε με αφορμή ένα θέμα που διάβασα σε ένα ξενόγλωσσο φόρουμ οπου εκεί στην ουσία μπορούσες να διακρίνεις ΦΧ "haters". Απο εκεί μου κίνησε την περιέργεια αν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο στον χώρο η απλά όπως είπε @dsk πρόκειται περι γκρίνιας.


When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Photo etch εναντίων χεράτο πιλοτήριο
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2021, 01:13:18 πμ »
Τα φωτοχαραγμένα αν δουλευτούν σωστά δίνουν ωραίο αποτέλεσμα. Αν όμως δεν γίνει καλά το δούλεμα τους τότε το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από το να έχεις χρησιμοποιήσει το κόκπιτ του κίτ. Αν πρόκειται να δουλέψεις με φωτοχαραγμένα χρειάζεσαι μερικά εργαλεία για να γίνει η δουλειά εύκολα και σωστά και φυσικά εξάσκηση. Μην ξεχνάς όμως. Αυτό που μετράει είναι να αρέσει πρώτα σε εσένα το αποτέλεσμα. Οι υπόλοιποι είμαστε απλώς η δεύτερη γνώμη

Tags: