Αποστολέας Θέμα: M151 buggy ”BAD NEWS”  (Αναγνώστηκε 2493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
M151 buggy ”BAD NEWS”
« στις: Απρίλιος 14, 2021, 07:01:00 μμ »
Αφορμή γι’ αυτή την κατασκευή υπήρξαν οι 2 παρακάτω φωτογραφίες που έπεσα πάνω τους τυχαία σε κάποια περιήγηση στο διαδίκτυο, τραβηγμένες γύρω στα 1970-71, στον ναυτικό σταθμό επικοινωνιών της Cam Ranh Bay στο Βιετνάμ.





Όπως μαρτυρά και η λεζάντα της 1ης φωτο το όχημα (dune buggy >> αμάξι αμμόλοφων) εμπνεύστηκε, εξελίχτηκε  ::glossa:: και κατασκευάστηκε από το προσωπικό της βάσης και βασίστηκε μάλλον πάνω σε κάποιο σμπαραλιασμένο Μ151, για να χρησιμοποιείται σε περιπολίες γύρω από την αμμώδη περίμετρο της βάσης. Πέρα από την διαλυμένη μούρη του με το customized πετσοκομμένο καπό και ψυγείο, χαρακτηριστικότερο γνώρισμά του οι διπλές ρόδες ώστε να κινείται ευκολότερα στην άμμο, γεγονός που με τράβηξε στο να το αναπαραστήσω. 
Το κιτ που χρησιμοποιήθηκε είναι αυτό του M151A2 FORD MUTT της TAMIYA στην 1/35.
Αφού «πετσοκόφτηκαν» τα εμπρός φτερά όπως και το πίσω πάνελ με τα φώτα που παρέπεμπαν σε Μ151Α2, έγιναν διάφορες scratch κατασκευές ώστε ν’ αποκτήσει ταυτότητα Μ151Α1.

   

Στο χώρο του κινητήρα όπου η ΤΑΜΙΥΑ δεν δίνει τίποτα, επειδή λείπει όλη η πρόσοψη κι ενδεχομένως θα φαινόταν το πλήρες κενό, «φυτεύτηκε» ένας κινητήρας από Μ151Α1 της Academy που είχα διαθέσιμο. Προστέθηκαν και μερικά παρελκόμενα, φιλτροκούτια, σωληνώσεις, καλωδιώσεις κλπ και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Επειδή η μπροστινή κυρίως ανάρτηση δίνεται υπερβολικά απλουστευμένη, προστέθηκαν κάποιες λεπτομέρειες σύμφωνα με φωτογραφίες του πραγματικού. Επίσης στη θέση του οδηγού προστέθηκαν και τα πετάλ τα οποία απουσίαζαν.

   

Το «κομμένο» παρμπρίζ προέρχεται και αυτό από το κιτ Μ151Α1 της Academy, καθώς αυτό του Α2 της ΤΑΜΙΥΑ είναι εντελώς διαφορετικό. Έγιναν κι εδώ διάφορες αλλαγές – προσθήκες και voila …

   

Από κάποια καθίσματα που υπήρχαν στο spares box και σύρμα και πλαστικό, φτιάχτηκαν και τα 2 καθίσματα που έχουν τοποθετηθεί πάνω στην «καρότσα» και τα πίσω φτερά. Βάφτηκε ο χώρος του κινητήρα και ετοιμάστηκαν τα διπλά ζαντολάστιχα, ως εξής: Τα εσωτερικά είναι οι κανονικοί τροχοί του κιτ ενώ τα εξωτερικά προέρχονται από την ρεζέρβα του, στην οποία αφού ανοίχτηκαν οι τρύπες της που δεν ήταν διαμπερείς και προστέθηκαν τα μπουλόνια χυτεύθηκε και αναπαράχθηκε σε ρητίνη από τον αγαπητό και καλό φίλο Κώστα aka Mastora.  Οπότε το Μ151 στάθηκε για 1η φορά στα πόδια του …

   

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ...



Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2021, 07:39:43 μμ »
Συνέχεια λοιπόν και …

Και πάλι δότης οργάνων το Μ151 της Academy από το οποίο προέρχεται και η μονάδα ασυρμάτου RT-524/VCR, που ψιλοβελτιώθηκε με την προσθήκη βυσμάτων, καλωδίων ενώ κατασκευάστηκε και ένα ηχείο και ακουστικό … και αφού συγκεντρώθηκαν όλα τα κομμάτια πάμε για το τελικό μοντάρισμα …

   

Από λεπτό φύλλο πλαστικού, αναπαραστάθηκαν και οι λαμαρίνες που σχηματίζουν τα εμπρός φτερά. Προστέθηκαν ακόμα τα εμπρός φανάρια που προέρχονται από ένα GMC και αφού όλα μπήκαν στη θέση τους είμαστε κάπου εδώ και πάει ολοταχώς για βαφείο …

       




Ασταρώθηκε με μαύρο αστάρι ...



και ψεκάστηκε όλο ένα χέρι με το MR HOBBY H78 Olive Drab 2 το τοποίο μετά από πολύ έρευνα έχω καταλήξει στο ότι είναι το πιο σωστό OD για Μ151 για την εποχή Vietnam.


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:09:35 μμ »
Επιστροφή αντάξια του ονόματος..
This is good news :mrgreen:
Μας έλειψαν οι δουλειές σου βρε φίλος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:36:24 μμ »
Θ Ε Μ Α Τ Α Ρ Α :shock: :shock: :shock:

Καλή επάνοδο Νικόλα :!:
Η δουλειά ώς συνήθως εξαιρετική :wink:
Μην ξαναχαθείς. Δεν χρειάζεται άγχος. Με το πάσο σου. Ξέρουμε εμείς :twisted:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

PS: Κοίτα τι παθαίνει ο φίλος σου ο μουστάκιας, που φτιάχνει μόνο τον παππού τζίπ. Χάνει τέτοιες θεματάρες ::glossa:: ::lol18::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2021, 09:00:04 μμ »
Επιστροφή αντάξια του ονόματος..
This is good news :mrgreen:
Μας έλειψαν οι δουλειές σου βρε φίλος ::salut::

Σ'ευχαριστώ πολύ Στάθη, να'σαι καλά βρε φίλε ::salut::

Θ Ε Μ Α Τ Α Ρ Α :shock: :shock: :shock:

Καλή επάνοδο Νικόλα :!:
Η δουλειά ώς συνήθως εξαιρετική :wink:
Μην ξαναχαθείς. Δεν χρειάζεται άγχος. Με το πάσο σου. Ξέρουμε εμείς :twisted:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

PS: Κοίτα τι παθαίνει ο φίλος σου ο μουστάκιας, που φτιάχνει μόνο τον παππού τζίπ. Χάνει τέτοιες θεματάρες ::glossa:: ::lol18::

Μάνο σ'ευχαριστώ πολύ για το ... επανακαλοσώρισμα.  :oops:
Tο ξανα-μοντελάρισμα είναι ένα από τα λίγα καλά που προέκυψε από τα συνεχόμενα lockdown, με ή χωρίς αυτό ελπίζω να τα λέμε μόνιμα και πάλι πλέον.  ::salut::

ΥΓ όσο για τον μουστάκια, ας πρόσεχε,  ::glossa:: όλο Willys ...  Willys και ξανά Willys.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:41:02 μμ »
Διαβάζοντας το thread της βήμα-βήμα κατασκευής σου,θυμήθηκα πόσο απολαυστικά ωραίο πράγμα-διαδικασία είναι η κατασκευή,το χτίσιμο ενός μοντέλου και πόσο τείνει να εκλείψει στο χόμπυ μας.Οι περισσότεροι πλέον αρκούνται στην αγορά ενός κιτ αξίας 70 ευρώ+βελτιωτικά αξίας 100 ευρώ και στην συναρμολόγηση τους.Ευτυχώς που υπάρχει το forum και 5-6 φίλοι βγάζουν τους οφθαλμούς των προς τέρψιν των δικών μας.  ::thumbleft::

Για το Olive Drab του Βιετνάμ έχω καταλήξει στο Tamiya XF-74 αλλά ευχαρίστως αναθεωρώ αν προτείνεις το Η78  :roll:

Εξαιρετική δουλειά  ::eusa_clap::
Καλή συνέχεια Νικόλα  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2021, 11:42:10 μμ »
Διαβάζοντας το thread της βήμα-βήμα κατασκευής σου,θυμήθηκα πόσο απολαυστικά ωραίο πράγμα-διαδικασία είναι η κατασκευή,το χτίσιμο ενός μοντέλου και πόσο τείνει να εκλείψει στο χόμπυ μας.Οι περισσότεροι πλέον αρκούνται στην αγορά ενός κιτ αξίας 70 ευρώ+βελτιωτικά αξίας 100 ευρώ και στην συναρμολόγηση τους.Ευτυχώς που υπάρχει το forum και 5-6 φίλοι βγάζουν τους οφθαλμούς των προς τέρψιν των δικών μας.  ::thumbleft::
Σ'ευχαριστώ Κώστα συμφωνώ κι επαυξάνω σε όλα όπως και ανταποδίδω  :wink:

Για το Olive Drab του Βιετνάμ έχω καταλήξει στο Tamiya XF-74 αλλά ευχαρίστως αναθεωρώ αν προτείνεις το Η78  :roll:
Και υποκλίνομαι ακόμα περισσότερο γιατί δεν είσαι μόνο ειδικός σε Β' ΠΠ αλλά και παντού και πάντα, όπως δηλ. πρέπει είναι ο καλός μοντελιστής.  ::proskino::
Κι εδώ έχεις απόλυτο δίκιο!! Δικό μου το λάθος ή μάλλον ο τρόπος διατύπωσης. Μετά από πολύ διάβασμα κι εξαντλητικές δοκιμές κι εγώ έχω καταλήξει στο ότι το καλύτερο post war OD και κυρίως για το Βιετνάμ - και τα τεθωρακισμένα οχήματα π.χ. Μ113 και κυρίως άρματα Μ48 (του US Army καθότι oi USMC είναι άλλη περίπτωση) - είναι το XF-74 της TAMIYA. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως των Μ151 και μετά από μεγάλη μελέτη φωτογραφιών του τότε και του τώρα, δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω διαπιστώσει ότι έχουν ένα τόνο απόχρωσης πιο λαδί (πιο κοντά στο OD του Β' ΠΠ) οπότε αποφάσισα να διαλέξω (ΜΟΝΟ) γι' αυτή την περίπτωση το Η78.

Και για του λόγου το αληθές ... (και απ΄'οσο μπορεί να βγάλει κάποιος συμπέρασμα από τη φωτό) ...  :roll:



Στο 1ο mrHOBBY ή Gunze νομίζω ότι φαίνεται κάπως η πιο "λαδίλα"
Το 2ο ΤΑΜΙΥΑ φαίνεται άμεσα ότι είναι το πιο "σωστό", τόσο χρωματικά όσο και τονικά και σε αυτό τουλάχιστον έχουν καταλήξει άπαντες ως το καλύτερο.
Το 3ο ΑΜΜΟ ως πολύ πιο ανοιχτό και "φωτεινό" (πρασινίζει λίγο παραπάνω) και θεωρώ ότι είναι πιο σωστό μόνο για μικρότερες κλίμακες από 1/35.
Το 4ο της ΑΚ φέρνει αρκετά προς ΤΑΜΙΥΑ απλά είναι λίγο πιο ανοιχτό.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2021, 11:46:10 πμ »
Δεν το'χω με το Βιετνάμ καθόλου, αλλά δεν σημαίνει πως δεν αναγνωρίζω μια ωραία δουλειά συνονόματε.
Τελικά η καραντίνα βγάζει & κάποια καλά! καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2021, 06:49:20 μμ »
Συγκίνηση μεγάλη να βλέπω φίλους αξιόλογους μοντελιστές να επιστρέφουν στο modelclub!!!
Μπράβο κε nino μας!!!
Εξαιρετικό το θέμα και εξαιρετική η κατασκευή.
Ελπίζω να αγόρασες Μ60 από τον Πάτερ για να το βάλεις στο Μ151 σου!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2021, 09:12:37 μμ »
Αγαπητέ Νικόλα σ'ευχαριστώ πολύ.  ::salut::
Η αλήθεια είναι ότι γενικότερα η καραντίνα βοηθά (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου). Παρ'ότι τα τελευταία χρόνια δεν ήμουν ιδιαίτερα ενεργός, όλο και κάτι "γαργαλούσα". Με το κλείσιμο όμως μέσα και με το σταμάτημα του συνεχούς τρεξίματος εδώ κι εκεί, βρήκα όντως ευκαιρία να προχωρήσω - τελειώσω (αμέτρητα) βαλτωμένα πρότζεκτ τουλάχιστον 3-4 ετών.  :oops:

Αγαπητέ Φάνη λεοπόρδαλε κι εμένα η συγκίνηση να ξαναβρίσκω φίλους εκλεκτούς είναι μεγάλη, μπορώ να σου πω μάλιστα όπως και τότε που πρωτοανακάλυψα και γράφτηκα στο MC  ::salut::
Για το Μ60 ... διαβάζεις μάλλον σκέψη κι απαντώ σε λίγο.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2021, 10:23:11 μμ »
Συνεχίζοντας και ολοκληρώνοντας το κατασκευαστικό του beach buggy και για ν’απαντήσω και στον Φάνη, ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα (κυριολεκτικά). Τι άλλο από το Μ60 της 3D Microcosmos και του Σωτήρος των Ελλήνων μοντελιστών πατήρ Γεωργίου aka athor1972. Ευλόγησον !!  ::proskino:: ::pop::

Ας κατηγορηθώ για διαφήμιση αλλά … έχω πάρει διάφορα Μ60 από διάφορους βελτιωτές σε ρητίνη με pe κλπ κλπ. Πέρα ότι θες ικανότητες ρολογά για να τα φτιάξεις, αμέτρητες ώρες και γερά νεύρα, το τελικό αποτέλεσμα είναι απλά για πέταμα από ποιότητα χύτευσης και αποτύπωσης της λεπτομέρειας κυρίως, μπροστά σε αυτό της 3D. Το 3D σε 5-6 λεπτά το πολύ το έχεις αποκόψει από το πλαίσιό του, καθαρίσει και μετά απλά απολαμβάνεις το βάψιμό του!!!

Απολαύστε λοιπόν …
MC-35-51 M60 (CRADLE) & κιβώτιο πυρομαχικών 7,62



όπως είπα, κόβεις, καθαρίζεις βάφεις και απλά … ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!

 

Για να μην σας κουράζω όμως άλλο, κι επειδή έπεσα τόσο πολύ με τα μούτρα στο βάψιμο ώστε να μην έχω φωτό από τα ενδιάμεσα, πάμε στο σχεδόν τελειωμένο βαμμένο τζιπάκι …
Βάφτηκαν στο χέρι με πινέλο (καθότι βαρέθηκα ν’ασχοληθώ με αερογράφους, μασκαρίσματα, stencils κλπ)  :oops: διάφορα patches με μαύρο και ένα τυχαίο blue-grey navy colour που βρήκε το προσωπικό μάλλον κάπου παραπεταμένο στη βάση. Περάστηκαν διάφορα φίλτρα, γίνανε washes, pin washes, ένα περιορισμένο weathering, φθορές, σκουριές, σκόνες σουξουμουξου …

Αααα φτιάχτηκε και στο photoshop και τυπώθηκε και το χαρακτηριστικά ’70s τιγρέ “BAD NEWS” logo που κοσμεί το παρμπρίζ (ότι έχει απομείνει απ’αυτό τέλος πάντων).

 

 

 

Αυτά προς το παρόν, απομένει να γίνουν ακόμα 2-3 πολύ ψιλοπραγματάκια, να φάει το τελικό σκόνισμα για να "δέσει" και με μια βασούλα και τέλος.
Ελπίζω να σας αρέσει   ::kerasma::

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 15, 2021, 11:00:47 μμ »
Υπέροχο κύριε Νικόλα μας. Σε ευχαριστούμε πολύ για την διαφήμιση και μάλλον ο κύριος Δήμος είναι ο.... Σωτήρας των μοντελιστών   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 Τουλάχιστον κάποιος μοντελάρει και μας φτιάχνει την διάθεση.  ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::


 :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 15, 2021, 11:02:42 μμ »
Νικόλα θα χρησιμοποιήσω τις φωτογραφίες σου για να της ανεβάσει ο Δήμος στο Facebook. Εύχομαι να μη σε πειράζει! 
Αν δε το έχεις ανεβάσει εσύ.


:D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 15, 2021, 11:16:59 μμ »
Πολύ όμορφη μέχρι τώρα η κατασκευή, άντε να δούμε και τη βασούλα!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 16, 2021, 01:41:36 πμ »
Ωραιότατο :!:

Αναμένουμε :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 16, 2021, 08:12:18 πμ »
Πανέμορφο!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 16, 2021, 09:21:45 πμ »
Υπέροχο κύριε Νικόλα μας. Σε ευχαριστούμε πολύ για την διαφήμιση και μάλλον ο κύριος Δήμος είναι ο.... Σωτήρας των μοντελιστών   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 Τουλάχιστον κάποιος μοντελάρει και μας φτιάχνει την διάθεση.  ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Και λίγα είπα!! Να δώσεις τα συγχαρητήρια και τις δικές μου ευχαριστίες στον σωτήρα-Δήμο-μάγο της 3D εκτύπωσης γιατί πραγματικά όπως σου'πα και κατ'ιδίαν έχει κάνει απλά ... παπάδες!  ::proskino:: Τυχαίνει να έχω προμηθευτεί και από άλλους κατασκευαστές (που θεωρούνται και ονομαστοί) 3D εκτυπωμένα πραγματάκια και ξεχωρίζουν "layers", έχουν "γρέζι" κλπ. Οπότε πες στον κο "αγάπη μου συρρίκνωσα τα παιδιά & το Μ60 και πολλά άλλα"  :lol: ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ!!  ::salut::

Νικόλα θα χρησιμοποιήσω τις φωτογραφίες σου για να της ανεβάσει ο Δήμος στο Facebook. Εύχομαι να μη σε πειράζει! 
Αν δε το έχεις ανεβάσει εσύ.
Φυσικά και χρησιμοποιείτε τις φωτό, χαρά και τιμή μου.  :wink:


Πολύ όμορφη μέχρι τώρα η κατασκευή, άντε να δούμε και τη βασούλα!
Κωστή σ'ευχαριστώ, η ... βασούλα είναι μάλλον ολόκληρο διόραμα της ναυτικής βάσης, οπότε θα καθυστερήσει λίγο. Θα επανέλθω όμως κι εδώ σύντομα με WIP φωτό  :wink: ::salut::

Φιλαράκια Μάνο και Φάνη ματαξαναευχαριστώ  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 16, 2021, 09:39:53 μμ »
Ποσο εχουν λειψει τετοιες μαγικες κατασκευες στο φορουμ,.Αξιοθαυμαστη ταχυτητα εκπληκτικο αποτελεσμα.Δωσε και αλλα στο λαο Νικολα.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:02:15 μμ »
Περικλάρα σ'ευχαριστώ πολύ, όσο για ταχύτητα άσε, η ταχύτητα που το ανέβασα ήταν γρήγορη, η ταχύτητα που το παίδευα, (βλέπε χελώνας) πάνω από χρόνο (ή χρόνια; :roll: ::dontknow::) και απλά πρόσφατα κάθισα και το ξεπάστρεψ ξεπέταξα.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 18, 2021, 06:39:29 πμ »
...όσο για ταχύτητα άσε...
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Λές και δεν ξέρει σε ποιον μιλάει γράφει...  Εγώ μπορεί και να είχα προσβληθεί αν μου έγραφε τέτοια κουβέντα ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2021, 07:03:08 μμ »
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

...  Εγώ μπορεί και να είχα προσβληθεί αν μου έγραφε τέτοια κουβέντα ::glossa:: :mrgreen:
Κι εγώ, αλλά το παραβλέπω καθότι καλός φίλος.  :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 18, 2021, 07:26:54 μμ »
Η παραλλαγή δεν είναι του γούστου μου, φαίνεται πολύ
παρδαλή σαν πουά. Η κατασκευή όμως με όλες τις προσ-
θήκες από ΦΠ , κινητήρας κλπ είναι άρτια, καθώς και η
συνολική εικόνα με τους 2πλους τροχούς. Με άλλο βάψιμο,
σκουριές κλπ άνετα θα μπορούσε ν' αναπαριστά ένα
post apocalyptic όχημα, σαν αυτά στο Mad Max. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 18, 2021, 07:37:47 μμ »
Με άλλο βάψιμο,
σκουριές κλπ άνετα θα μπορούσε ν' αναπαριστά ένα
post apocalyptic όχημα, σαν αυτά στο Mad Max. ::salut::

και με ενα άλλο περιποιημένο front bumper σαν αυτό για χαμβυ.. :mrgreen:


Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 18, 2021, 08:11:21 μμ »
Όμορφη δουλειά και το Μ151 είναι από τα αγαπημένα μου τζιπάκια. Μπράβο

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M151 buggy ”BAD NEWS”
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:42:36 μμ »
και με ενα άλλο περιποιημένο front bumper σαν αυτό για χαμβυ.. :mrgreen:

Απαραίτητο αξεσουάρ για τον σύγχρονο οδηγό της σύγχρονης πόλης :twisted:

Sorry για το spam Νίκο :oops:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: