Αποστολέας Θέμα: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48  (Αναγνώστηκε 1318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
  • Age: 41
  • modelclub.gr
F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« στις: Απρίλιος 13, 2021, 05:47:04 μμ »
 Μιας και έχασα το drive για το Su-27 που δούλευα από θεματακια που αντιμετώπισα κατά το βάψιμο της digital παραλλαγής ,είπα να ασχοληθώ με κάποια μοντέλα που είχαν μείνει στην ακρη ,σε διάφορα στάδια κατασκευής.

 Πρώτο από αυτά ,και πιο κοντά στην ολοκλήρωση (όπως νόμιζα) ήταν το F6F-3 Hellcat της Eduard στην 1/48 που είχα .Το κιτ ήταν αυτό και το αρχικο πλανο ήταν να φτιαχτεί το αεροσκάφος του εξώφυλλου:



 Για οσους δεν το γνωρίζουν ,πρόκειται για ένα πολύ καλο κιτ το οποίο σε εξαιρετική τιμή (κάπου 26Ε είχε κοστίσει αν θυμάμαι) περιλαμβάνει μάσκες ,έτοιμα , βαμμένα , φωτοχαραγμενα για το πιλοτήριο ,ένα ζευγάρι ριτινενιους τροχούς και καρτέλα σημάτων με 5 διαφορετικές επιλογές.
 Η κυρίως κατασκευή είχε ξεκινήσει κάπου το 2019 ενώ στις αρχες του '20 είχαν πεσει και τα βασικά χρωματα.
 Το είχα βάλει στην ακρη γιατί δεν μου είχε κάτσει καλα το αρχικο gloss βερνίκι και ξεκινώντας τις χαλκομανίες κατάφερα να καταστρέψω ένα από τα star&bars της ατράκτου και τo catmouth στο ρύγχος .Να σημειωθεί εδώ οτι,στο δικο μου τουλάχιστον κιτ , οι χαλκομανίες ήταν αρκετά χοντρές και σκληρές ιδιαίτερα οι μεγάλες ,ενώ (κατι που ανακάλυψα λίγο αργότερα) και το μπλε στα εθνόσημα είναι (κατα 99%) λάθος.
 Αφού έφτασα σχεδόν να παραγγείλω νέες χαλκομανίες αποφάσισα να δοκιμάσω να φτιάξω χάρτινες μάσκες και να κανω τα βασικά σήματα βαμμένα.
 Το πείραμα πέτυχε και μετα απο μερικές δοκιμές (και αποτυχίες) κατάφερα  να βάψω τα εθνόσημα και τα νούμερα '19".
 Απέφυγα να βαλω οποιοδήποτε εξωτερικο φορτιο εν μέρη , μιας είχα αμελήσει να ανοίξω τρύπες στις πτέρυγες και στην άτρακτο για την δεξαμενή ,αλλά και λόγω οτι το κιτ ειναι τεράστιο σε σχέση με αλλα 48αρια και δεν ήθελα να το φορτώσω και άλλο.
 Γενικά ευχαριστημένος με το πως βγήκε ,και είχε και αρκετές "πρώτες" για εμένα ,όπως τα βαμμένα σήματα ,οι καπνιές με την χρήση αερογραφου και η κατασκευή της κεραίας του ασυρμάτου? την οποία προσπαθώντας να την φτιάξω μου εφυγε το μοντέλο απο τα χερια και παραλίγο να καταλήξει στο πάτωμα.
 Το κιτ βάφτηκε με AK REAL colors τα οποία συνηθίζω, και εκτιμώ ολο και περισσότερο .Φθορές έγιναν με postshading των αρχικών με λίγες σταγόνες λευκού ,ενα ελαφρυ wash  και ελαφρυ chipping με μεταλλικά και interior yellow σε πανελς κυρίως της ατράκτου και γύρω απο τις θυρίδες των πολυβόλων στις πτέρυγες .
 Πολλά λογία όμως ,ακολουθεί φωτορομάντζο:





Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2021, 11:54:01 μμ »
Τα βαμμένα 19 βγήκαν τέλεια όπως και οι πρωτες σου καπνιές οι οποίες είναι από τις καλύτερες που εχω δει .

Δηλαδή στις επόμενες τι θα κανεις; θα βάλεις και τα καυσαέρια;

Πολλά μπράβο!!!

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2021, 01:54:49 πμ »
Τα βαμμένα 19 βγήκαν τέλεια όπως και οι πρωτες σου καπνιές οι οποίες είναι από τις καλύτερες που εχω δει .

Δηλαδή στις επόμενες τι θα κανεις; θα βάλεις και τα καυσαέρια;

Πολλά μπράβο!!!

Ευχαριστώ φιλέ dsk

Τέλεια δεν βγήκαν ,αλλά κατά πως φαίνεται μας άνοιξαν την όρεξη και από εδώ και περα μάλλον νούμερα εθνόσημα κτλ έτσι θα τα κανω.Πιστεύω αξίζει ο παραπάνω χρόνος που απαιτείται για την προετοιμασία των μασκών.

Δυστυχώς καμία χαλκομανία (από οσες τουλάχιστον εχω χρησιμοποιήσει) δεν συγκρίνεται με την αίσθηση που δίνει το βαμμένο, κάτι που δεν φαίνεται 100% στις φωτογραφίες ,νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:12:17 πμ »
Πάρα πολύ όμορφη δουλειά!
Τα βαφτά σήματα και το 19 είναι τέλεια. Όταν λες χάρτινες μάσκες, εννοείς  σε ταινία μασκαρίσματος;
Πολύ καλή και η επιλογή να μην βάλεις εξωτερικό φορτίο Νομίζω τέτοιου είδους αεροσκάφη δείχνουν καλύτερα χωρίς αυτά.

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2021, 03:38:20 μμ »
Πάρα πολύ όμορφη δουλειά!
Τα βαφτά σήματα και το 19 είναι τέλεια. Όταν λες χάρτινες μάσκες, εννοείς  σε ταινία μασκαρίσματος;
Πολύ καλή και η επιλογή να μην βάλεις εξωτερικό φορτίο Νομίζω τέτοιου είδους αεροσκάφη δείχνουν καλύτερα χωρίς αυτά.

Λοιπον,το φανταστικα ότι το "χάρτινες" μπορεί να μπέρδευε κάποιον ,αλλά ουσιαστικά χάρτινες ήταν όχι ταινια,γι'αυτο και το έγραψα έτσι.

Τι εκανα λοιπον...

Η αλήθεια είναι οτι αρχικά προσπάθησα να βρω φωτο των ντεκαλς στο ίντερνετ ,με σκοπο να πρινταρω τις μάσκες από αυτά που ειχα καταστρέψει ,μιας και αρχικά ήθελα να κανω αυτό με το catmouth,αλλα ανακάλυψα ότι οι περισσότερες φωτογραφιες ,αν οχι ολες,εχουν ειτε ηταν σε πολυ χαμηλη αναλυση η' ειχαν υδατογραφηματα,ακριβως για να μην πηγαινουν πονηροι σαν και μενα και τα πρινταρουν τζαμπα  :lol:

Οπότε αναγκάστηκα να κινηθώ αλλιώς.
Σε πρώτη φάση ,σκαναρισα την καρτέλα των σημάτων του κιτ, από την οποία όμως μου έλλειπαν καποια ντεκαλς που ειχα καταστρεψει.
Στην συνέχεια εκτύπωσα εις διπλούν για το κάθε σημα σε απλη κολλα Α4.
Απο την μια κοπια έκοψα και έφτιαξα τα περιγράμματα και από την δεύτερη τα εσωτερικά των εθνόσημων (τα αστερια και τις μπάρες)
Μετα τα τοποθέτησα στα σημεία με ταινία μασκαρισματος .Γενικά δούλεψε ,με κάποιες διορθώσεις .Τα "19" ολως παραδόξως ήταν τα πιο εύκολα και βγήκαν και καλύτερα ,ενώ τα πέτυχα με την πρώτη.
Προφανώς ψεκάζεις με πολύ χαμηλή πίεση και από κοντά ,αλλά από την εξω μεριά του σήματος προς τα μέσα,προς το κεντρο για να μην σου περασει κατω απο την μασκα.
Θα υπαρξει λιγο overspray,το οποιο ομως μπορεις να διορθωσεις επιστρεφοντας ξανα με την "αντιστροφη" μασκα.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2021, 05:36:12 μμ »
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, οι καπνιές σούπερ.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:16:19 μμ »
Λοιπον,το φανταστικα ότι το "χάρτινες" μπορεί να μπέρδευε κάποιον ,αλλά ουσιαστικά χάρτινες ήταν όχι ταινια,γι'αυτο και το έγραψα έτσι.
Με μπέρδεψε γιατί δεν φανταζόμουν τόσο καθαρό αποτέλεσμα από χάρτινη, που δεν κολλάει με κάποιο τρόπο στο μοντέλο για να αποφύγεις το overspray. Μια που θέλεις να συνεχίσεις με βαφτά σήματα, εκτός από χαρτοταινία, υπάρχουν και κάποια άλλα υλικά που διευκολύνουν να έχεις καθαρό αποτέλεσμα χωρίς να παιδεύεσαι με διορθώσεις και γωνίες ψεκασμού, όπως το frisket film. Πάντως εκπληκτικό αποτέλεσμα,ι ιδίως αν αναλογιστώ ότι χρησιμοποίησες απλό χαρτί.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2021, 08:47:21 μμ »
Πάρα πολύ πετυχημενό, να φανταστείς εγώ με έτοιμες μάσκες της montex, απέτυχα να βάψω σήματα. Συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:29:18 πμ »
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και ωραία απόδοση στις καπνιές του κινητήρα! ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 24, 2021, 09:47:22 μμ »
Πάρα πολύ πετυχημενό, να φανταστείς εγώ με έτοιμες μάσκες της montex, απέτυχα να βάψω σήματα. Συγχαρητήρια!

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και ωραία απόδοση στις καπνιές του κινητήρα! ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, οι καπνιές σούπερ.

Ευχαριστώ ολους για  τα καλα σας λογια ,γενικά βγήκε καλύτερο από ότι περίμενα ,οπότε είμαι ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2021, 09:48:39 μμ »
Με μπέρδεψε γιατί δεν φανταζόμουν τόσο καθαρό αποτέλεσμα από χάρτινη, που δεν κολλάει με κάποιο τρόπο στο μοντέλο για να αποφύγεις το overspray. Μια που θέλεις να συνεχίσεις με βαφτά σήματα, εκτός από χαρτοταινία, υπάρχουν και κάποια άλλα υλικά που διευκολύνουν να έχεις καθαρό αποτέλεσμα χωρίς να παιδεύεσαι με διορθώσεις και γωνίες ψεκασμού, όπως το frisket film. Πάντως εκπληκτικό αποτέλεσμα,ι ιδίως αν αναλογιστώ ότι χρησιμοποίησες απλό χαρτί.

Αυτο με το frisket film θα το δοκιμασω,  ::thanx::

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: F6F-3 HELLCAT Lieutenant Alexander Vraciu , Eduard , 1/48
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:42:21 μμ »
Συγχαρητήρια για την πολύ όμορφη δουλειά  ::thumbleft:: ::thumbleft::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Tags: