Αποστολέας Θέμα: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35  (Αναγνώστηκε 3878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:46:56 μμ »
Πριν ξεκινήσω το μπλά-μπλά να ευχαριστήσω τον φίλο Pekka Toivonen που είναι πάντα πρόθυμος να απαντήσει σε κάθε ερώτηση και απορία μου.

Kiitos Pekka  ::salut::

To κιτ είναι της Tamiya.Κυκλοφόρησε το 2010 αλλά βασίζεται στο παλιό καλούπι του 1995.Το rebox παρέχει ένα νέο πλαίσιο με παρελκόμενα που θα χρειαστούν για να κατασκευαστεί η φινλανδική εκδοχή του Stug III.H λεπτομέρεια (όπου υπάρχει) είναι κοφτή και σαφής παρόλη την ηλικία του καλουπιού.Δυστυχώς η Tamiya δίνει ελαστικές ερπύστριες οι οποίες θα αντικατασταθούν με Friul αλλά αν θελήσει κάποιος να τις χρησιμοποιήσει,στέκονται αρκετά καλά.Η εφαρμογή είναι άψογη αλλά καλό θα ήταν να δοθεί η δέουσα προσοχή στην κόλληση του άνω και κάτω μέρος τους σκάφους (είναι Tamiya αλλά δεν συναρμολογείται μόνο του).Εκεί υπάρχουν και δύο τεράστια κενά (χαρακτηριστικό πολλών κιτ της εταιρείας εκείνη την εποχή) τα οποία καλύφθηκαν με Φ.Π.Εκνευριστικό είναι το γεγονός ότι στις οδηγίες φαίνονται γραμοσκιασμένες οι θέσεις που τοποθετούνται οι γρύλιες εξαερισμού,υπάρχει η σημείωση P.E. parts not included.Αναγκαστικά λοιπόν αγόρασα και τοποθέτησα το εξαιρετικό σετ της Voyager.Η κάνη δίνεται σε δύο κομμάτια και αντικαταστάθηκε με την αντίστοιχη της RB η οποία αποδείχθηκε τρελό κάτεργο.Τίποτα δεν εφάρμοζε με τίποτα κι επιστράτευσα πολύ χρόνο και υπομονή για να μπορέσω να την φέρω στα ίσια της.Στο άνω μέρος του σκάφους υπάρχουν τρείς κυλινδρικές υποδοχές που πρέπει να αφαιρεθούν.Δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης τους εξαρχής.Η Tamiya αντιλήφθηκε ότι το πίσω κυτίο αποθήκευσης παρελκόμενων ήταν μεταλλικό όμως στη πραγματικότητα αυτό ήταν ξύλινο.Έφτιαξα λοιπόν την υφή και τα "νερά" του ξύλου στο πλαστικό και το μεταλλικό του πλαίσιο σχηματίστηκε από μήκη πλαστικού.Το καπάκι είχε δύο φύλλα και στη μία πλευρά υπήρχαν υποδοχές για τοποθέτηση πριονιού.Αυτές φτιάχτηκαν από παλιά πλαίσια σετ P.E.Εφάρμοσα κάποιες τεχνικές του M.Kovac για την απόδοση της υφής της μεταλλικής επιφάνειας των πρόσθετων θωρακίσεων και των "κοψιμάτων" του χάλυβα με ήπιο τρόπο και συγκρατημένα γιατί τα Stug είχαν εξαιρετικό φινίρισμα.Το σκοινάκι που παρέχει η Tamiya για τα συρματόσκοινα αντικαταστάθηκε με συρματόσκοινο από το spare box.Άν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω.Συνεχίζεται...





@Dimitris 72 σου έρχομαι!  ::glossa::

Όπως πάντα ακολουθήσει και σχετικό ιστορικό σημείωμα με λίγες πληροφορίες για τα φινλανδικά Stug  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:58:24 μμ »
Δουλεια εξαιρετικη και τεκμηριωμενη οπως μας εχει συνηθησει φιλε μου.Καλη συνεχεια με τα βαψιματα
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:03:45 μμ »
Καλά βαψιματα  και απο εμένα !!!!  Να υποθέσω ότι πάει για διοραμα γιατί κάπου είδα και έναν τετράποδο  φίλο.....  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2021, 11:03:29 μμ »
Δουλεια εξαιρετικη και τεκμηριωμενη οπως μας εχει συνηθησει φιλε μου.Καλη συνεχεια με τα βαψιματα

Ευχαριστώ Πέρι  ::thanx::

Καλά βαψιματα  και απο εμένα !!!!  Να υποθέσω ότι πάει για διοραμα γιατί κάπου είδα και έναν τετράποδο  φίλο.....  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ευχαριστώ Περικλή.  ::thanks_smilie::
Ο σκύλος είναι του Μάνου @Blitz-X ,τον βάλαμε στη φώτο για πλάκα  :wink: Σίγουρα πάντως μια βασούλα θα παίξει.Το "φυσικό" περιβάλλον πάντα αναδεικνύει τις αρματικές κατασκευές.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο spare box ανακάλυψα ένα διαφανές κομμάτι που ταίριαξε τέλεια με τη θυρίδα του οδηγού.Δυστυχώς στη πορεία λόγω των πρόσθετων θωρακίσεων δεν θα φαίνεται αλλά θα ξέρω ότι υπάρχει.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2021, 11:35:34 μμ »
Ενδιαφέρον θέμα και όμορφη δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2021, 12:17:41 πμ »
Εγώ δε θα σου πώ πόσο ωραίο είναι, γιατί στο έχω πεί από κοντά που το είδα :wink:
Αλλά θα σου πώ... ΦΩΤΑ ΒΡΕΕΕΕ... τι σκοτεινιά είναι αυτή στις δικές σου φωτό :?: ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

PS: Αν θέλεις να εντάξεις την Φινλανδέζα Φαίδρα στη βάση του Stug, πολύ ευχαρίστως να σου τυπώσω μία. Ρητινένια, να μη σου ρίχνει και "βόμβες" ::lol18::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2021, 12:23:54 πμ »
Τη μια ποστάρει ο Νίνο, την άλλη μοντελάρει ο Barkman - δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα......  ::glossa::

Λοιπόν: Βρε καλώς τον!!!! Ωραία η φινλανδέζα!!!! Εκτός από τα τσιμέντα, το κουτί και την πρόσθετη θωράκιση μπροστά, έχει κι άλλες διαφορές με τα γερμανικά (τα σήματα και η γλώσσα του πληρώματος εξαιρούνται)?????

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2021, 08:38:20 πμ »
Εξαιρετική κατασκευή / παρουσίαση  :wink:
Καλή συνέχεια Κώστα  ::salut::
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 13, 2021, 01:43:15 μμ »

Αλλά θα σου πώ... ΦΩΤΑ ΒΡΕΕΕΕ... τι σκοτεινιά είναι αυτή στις δικές σου φωτό :?: ::glossa:: :mrgreen:

PS: Αν θέλεις να εντάξεις την Φινλανδέζα Φαίδρα στη βάση του Stug, πολύ ευχαρίστως να σου τυπώσω μία. Ρητινένια, να μη σου ρίχνει και "βόμβες" ::lol18::

Ένα θέμα με τον φωτισμό υπάρχει αλλά τουλάχιστον δεν είναι θολές.Είμαι σε καλό δρόμο.  :D

Δεν το πάω για υπερπαραγωγή,μιά βασούλα με κάποια χαρούμενα χορταράκια κι ως εκεί.  :wink: ::salut::

Ενδιαφέρον θέμα και όμορφη δουλειά!

 ::thanx:: Κωστή

Τη μια ποστάρει ο Νίνο, την άλλη μοντελάρει ο Barkman - δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα......  ::glossa::

Λοιπόν: Βρε καλώς τον!!!! Ωραία η φινλανδέζα!!!! Εκτός από τα τσιμέντα, το κουτί και την πρόσθετη θωράκιση μπροστά, έχει κι άλλες διαφορές με τα γερμανικά (τα σήματα και η γλώσσα του πληρώματος εξαιρούνται)?????

ΔΚ

Οι καβαλάρηδες της Αποκάλυψης!  :mrgreen:

Οι φινλανδικές αλλαγές χωρίζονται σε "early" και "late" για να τις ξεχωρίζουμε.Μεταξύ άλλων συμπεριλαμβάνουν την αντικατάσταση του MG-34 με το σοβιετικό DT (προφανώς για λόγους λογιστικής υποστήριξης),τη προσθήκη θωρακίσεων στα πλαϊνά του κάτω μέρους του σκάφους,την προσθήκη θωρακισμένου σκιάδιου πάνω από τη θυρίδα του οδηγού,τη προσθήκη κορμών αντί για schurzen (τα αφαίρεσαν άμεσα) κτλ

Εξαιρετική κατασκευή / παρουσίαση  :wink:
Καλή συνέχεια Κώστα  ::salut::

 ::thanx:: Μike!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 13, 2021, 08:13:45 μμ »
Καταπληκτική η δουλειά στο κουτί.Πως έκανες τα νερά του ξύλου??
Καλή συνέχεια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 13, 2021, 08:43:23 μμ »
Καταπληκτική η δουλειά στο κουτί.Πως έκανες τα νερά του ξύλου??
Καλή συνέχεια ::salut::

Ευχαριστώ!  ::thanks_smilie::

Δυστυχώς έμαθα ότι το κουτί ήταν ξύλινο αφού το είχα κολλήσει στο σκάφος  :evil: Έτσι ταλαιπωρήθηκα παραπάνω κι έκανα και τις ζημιούλες μου.Αγόρασα αυτό το μαραφέτι που δουλεύουν οι αεροπλανάδες για να κάνουν τις γραμμώσεις,πως λέγεται;Σκράϊμπερ;Σρέντερ;  :D  Εξαιρετικό εργαλείο.Απορώ γιατί δεν το δούλευα τόσα χρόνια.Με αυτό χάραξα τις σανίδες.Η πρώτη υφή του ξύλου έγινε με τρίψιμο με 300αρι ντουκόχαρτο.Κατόπιν τοποθέτησα μιά καρφίτσα στον κόφτη και χάραξα διάφορα αφηρημένα μοτίβα και τέλος με την ίδια τη λάμα του κόφτη χάραξα τα πιό ίσια.Ότι χτυπάει άσχημα στο μάτι ή φαίνεται εκτός κλίμακας μπορεί εύκολα να μαζευτεί με ένα πέρασμα από πράσινη κόλλα της Tamiya ή με 1200αρη στόκο για τις πιό ζόρικες περιπτώσεις  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 13, 2021, 10:39:07 μμ »
Να πούμε και δυό πραγματάκια για το ιστορικό κομμάτι της υπόθεσης...

Εξαιρετική πηγή πληροφόρησης είναι το βιβλίο του Steven Zaloga "T-34 vs Stug III Finland 1944" της Osprey το οποίο αξίζει πραγματικά να υπάρχει σε κάθε βιβλιοθήκη.Πολύτιμες πληροφορίες παραθέτει ο Andreas Larka στην ιστοσελίδα του και ο Pekka Toivonen σε άρθρο του στο Missing Lynx.Πηγή φωτογραφικού υλικού είναι το Finnish Wartime Photograph Archive Sa-kuva.

Όταν οι Φινλανδοί λοιπόν αποφάσισαν να εμπλακούν στον Β'Π.Π. (Συνεχιζόμενος Πόλεμος για αυτούς) σε μία προσπάθεια ανακατάληψης του εθνικού εδάφους το οποίο είχαν απωλέσει μετά την επίθεση της ΕΣΣΔ στον Χειμερινό Πόλεμο,βασικό άρμα μάχης τους ήταν το Τ-26 και το παρόμοιο Vickers 6t.Το Τ-26 ήταν ήδη παρωχημένο το 1941 και οι Φινλανδοί αναζήτησαν υλικό από τους Γερμανους.Αρχικά οι Γερμανοί ήταν διστακτικοί γιατί διέκριναν ότι οι Βόρειοι σύμμαχοι τους δεν είχαν καμία διάθεση να τους ακολουθήσουν στις περιπέτειες τους στις στέπες όμως αντιλήφθηκαν ότι ο Φινλανδικός στρατός απασχολούσε δυσανάλογα μεγάλο αριθμό σοβιετικών στρατευμάτων τα οποία αν αποδεσμεύονταν,θα χρησιμοποιούνταν εναντίον τους και ενέδωσαν.Οι Φινλανδοί αρχικά αγόρασαν 30 Stug III τα οποία ξεκίνησαν να παραλαμβάνονται τον Ιούλιο του 1943.Αυτά ήταν κατασκευής των Alkett και MIAG και μόνο ένα της ΜΑΝ.Τυποποιήθηκαν ως Sturmgeschütz 40 αλλά τα πληρώματα τα αποκαλούσαν χαϊδευτικά "Sturmi".Γενικά άνηκαν σε early τύπους του μοντέλου G με διάφορες επιμέρους διαφορές.Το 1944 αγόρασαν άλλα 29 αλλά δεν θα ασχοληθούμε με τα οχήματα της δεύτερης παρτίδας.Στο Varkaus έκαναν και τις πρώτες τροποποιήσεις τοποθετώντας το ξύλινο κιβώτιο στο πίσω μέρος,το σοβιετικό πολυβόλο DT (αντί του MG34),νέες θέσεις για τους εφεδρικούς τροχούς στο άνω μέρος της υπερκατασκευής κτλ.Τα Stug ταίριαξαν απόλυτα στις συνθήκες του πολέμου στα φινλανδικά εδάφη αξιοποιώντας το χαμηλό προφίλ που τα καθιστούσε δύσκολα εντοπίσιμα και το ισχυρό πυροβόλο.Ήταν αξιόπιστα και εύκολα στη συντήρηση.Οι εμπειρία των πρώτων σφοδρών μαχών ώθησε τον υπολοχαγό Talvitie να προτείνει την δεύτερη σειρά τροποποιήσεων όπως ήταν οι τσιμεντένιες θωρακίσεις,η τοποθέτηση κορμών στο πλάι,ενίσχυση της θωράκισης στο visor του οδηγού κτλ.Η δράση του υπήρξε ιδιαίτερα επιτυχημένη.Με μόλις 8 απώλειες πέτυχαν 87 καταστροφές σοβιετικών αρμάτων με κορυφαίο "άσο" τον πυροβολητή δεκανέα O. Soimala (οι επιτυχίες πιστώνονταν στους πυροβολητές) του Ps.531-10 "Bubi".Eγώ θα ασχοληθώ με το Ps.531-19 "Μarjatta" (7 kills Υπολοχαγός M.Sartio-πυροβολητής δεκανέας O.Lagus).Τα Stug παρέμειναν σε υπηρεσία με τον Φινλανδικό στρατό μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 1960 οπότε και αντικαταστάθηκαν από Τ-55.

Stug III με την αρχική τους διαμόρφωση σε φινλανδική υπηρεσία



Με τις τελικές τροποποιήσεις



Μεταπολεμική χρήση



Μια ιδιαίτερα δραματική φωτογραφία η οποία δείχνει γλαφυρά την χρήση των Stug:Στο βάθος το θύμα,ένα σοβιετικό Τ-34 φλέγεται.Ο θύτης δεν είναι το Stug που έχει σπεύσει για βοήθεια στο μέσον και δεξιά.Είναι κρυμμένος μέσα στην αριστερή συστάδα δέντρων στα αριστερά και μετά βίας διακρίνεται.Υπό αυτές τις συνθήκες το σοβιετικό πλήρωμα είχε ελάχιστα περιθώρια αντίδρασης.Στη δεύτερη και τρίτη φώτο Stug σε θέση ενέδρας.



Αυτά guys.Ελπίζω να τα βρείτε χρήσιμα και να σας έμπασα στο κλίμα  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2021, 09:06:04 πμ »
Ευχαριστώ!  ::thanks_smilie::

Δυστυχώς έμαθα ότι το κουτί ήταν ξύλινο αφού το είχα κολλήσει στο σκάφος  :evil: Έτσι ταλαιπωρήθηκα παραπάνω κι έκανα και τις ζημιούλες μου.Αγόρασα αυτό το μαραφέτι που δουλεύουν οι αεροπλανάδες για να κάνουν τις γραμμώσεις,πως λέγεται;Σκράϊμπερ;Σρέντερ;  :D  Εξαιρετικό εργαλείο.Απορώ γιατί δεν το δούλευα τόσα χρόνια.Με αυτό χάραξα τις σανίδες.Η πρώτη υφή του ξύλου έγινε με τρίψιμο με 300αρι ντουκόχαρτο.Κατόπιν τοποθέτησα μιά καρφίτσα στον κόφτη και χάραξα διάφορα αφηρημένα μοτίβα και τέλος με την ίδια τη λάμα του κόφτη χάραξα τα πιό ίσια.Ότι χτυπάει άσχημα στο μάτι ή φαίνεται εκτός κλίμακας μπορεί εύκολα να μαζευτεί με ένα πέρασμα από πράσινη κόλλα της Tamiya ή με 1200αρη στόκο για τις πιό ζόρικες περιπτώσεις  :wink: ::salut::

Τnx,πολύ χρήσιμη τεχνική.
Aυτο το scriber ψάξω σε κάνα ebay?

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:42:02 πμ »
"Καβαλάρη της Αποκάλυψης"  :lol: πραγματικά δεν χορταίνει κάποιος να απολαμβάνει τις τόσο εμπεριστατωμένες και τεκμηριωμένες τόσο ιστορικά όσο και κατασκευαστικά παρουσιάσεις σου! Τα σέβη μου και τα σκεύη μου  :mrgreen: ::proskino:: ::proskino::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2021, 09:03:39 μμ »
...
Aυτο το scriber ψάξω σε κάνα ebay?
Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι το Tamiya (κατασκευής Olfa)

https://olfa.gr/product/kopidi-plexiglass-pc-s/

Και άν θέλεις να φτάνει σε πολύ στενά σημεία (πχ. στη ρίζα της πτέρυγας ενός Phantom που κάνει γωνία με την άτρακτο), επειδή η λάμα εξέχει πολύ μπροστά, μπορείς όπως έχω κάνει εγώ, να τροχίσεις το έξτρα υλικό :wink:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 14, 2021, 09:10:13 μμ »
Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι το Tamiya (κατασκευής Olfa)

https://olfa.gr/product/kopidi-plexiglass-pc-s/

Και άν θέλεις να φτάνει σε πολύ στενά σημεία (πχ. στη ρίζα της πτέρυγας ενός Phantom που κάνει γωνία με την άτρακτο), επειδή η λάμα εξέχει πολύ μπροστά, μπορείς όπως έχω κάνει εγώ, να τροχίσεις το έξτρα υλικό ;)



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Μου αρέσει πολύ η πατέντα-μετατροπή!!!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 14, 2021, 09:24:20 μμ »
Μου αρέσει πολύ η πατέντα-μετατροπή!!!
Δεν είναι δικιά μου. Είναι του παλιού συνφορουμίτη και καλού φίλου Ευγένιου :wink:
Άσε ότι οι συγκεκριμένες λεπίδες (PB-450) είναι τόσο γερές, που ακόμα και μετά την αφαίρεση τόσου υλικού από μπροστά δεν καταλαβαίνουν τίποτα :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:48:33 μμ »
Τnx,πολύ χρήσιμη τεχνική.
Aυτο το scriber ψάξω σε κάνα ebay?

Το δικό μου είναι της Καραμούζας (Trumpeter) και το αγόρασα από ελληνικό μαγαζί στην Ιπποκράτους αλλά όπως έγραψαν οι @Kostis Pap και @Blitz-X οι επιλογές στην αγορά είναι πολλές ανάλογα με τις ανάγκες και το βαλάντιο του κάθε καταναλωτή.  :wink:

"Καβαλάρη της Αποκάλυψης"  :lol: πραγματικά δεν χορταίνει κάποιος να απολαμβάνει τις τόσο εμπεριστατωμένες και τεκμηριωμένες τόσο ιστορικά όσο και κατασκευαστικά παρουσιάσεις σου! Τα σέβη μου και τα σκεύη μου  :mrgreen: ::proskino:: ::proskino::

Ευχαριστώ πολύ Νικόλα.Είναι μεγάλη μου χαρά να μοιράζομαι αυτά τα πράγματα μαζί σας ξεφεύγοντας λίγο από την ξενέρα της καθημερινότητας.

 ::thanx::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:54:59 μμ »
Το δικό μου είναι της Καραμούζας (Trumpeter) και το αγόρασα από ελληνικό μαγαζί στην Ιπποκράτους αλλά όπως έγραψαν οι @Kostis Pap και @Blitz-X οι επιλογές στην αγορά είναι πολλές ανάλογα με τις ανάγκες και το βαλάντιο του κάθε καταναλωτή.  ;)

Ευχαριστώ πολύ Νικόλα.Είναι μεγάλη μου χαρά να μοιράζομαι αυτά τα πράγματα μαζί σας ξεφεύγοντας λίγο από την ξενέρα της καθημερινότητας.

 ::thanx::
ΕΕΕΕΕΜ. Δεν νομίζω ότι το έγραψα αλλά το σκέφτηκα πάντως :lol: . Όντως έχω και το Trumpeter (Ιπποκράτους) και κάποιο Olfa. Καθένας πώς βολεύεται, στο δικό μου χέρι κάθισε καλύτερα το Trumpeter που είναι πιο μικρό και ελαφρύ. Το Olfa πάντως κάνει σίγουρα και για πιο βαριά χρήση και κάνει και για κοπή plexiglass (πιο πολύ το χρησιμοποιώ για αυτή τη δουλειά).

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 14, 2021, 11:02:20 μμ »
ΕΕΕΕΕΜ. Δεν νομίζω ότι το έγραψα αλλά το σκέφτηκα πάντως :lol:

 ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Μην δίνεις σημασία.Ως γνωστόν:"...ου γαρ έρχεται μόνον"  ::sofos11:: ::sofos11:: ::sofos11::

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 27, 2021, 03:55:43 μμ »
Ένας βέρος παντζερολάγνος εν δράσει.... η απόλυτη μοντελιστική ηδονή!!! 

Φανταστική δουλειά συνοδευόμενη από legit τεκμηρίωση και άψογη παρουσίαση  ::thumbleft:: ::thumbleft::

Ειδικά το κουτί δείχνει υπέροχο και σίγουρα άξιζε τον έξτρα κόπο.

Καλή συνέχεια  ::salut:: ::salut::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2021, 03:13:07 μμ »
Ένας βέρος παντζερολάγνος εν δράσει.... η απόλυτη μοντελιστική ηδονή!!! 

Φανταστική δουλειά συνοδευόμενη από legit τεκμηρίωση και άψογη παρουσίαση  ::thumbleft:: ::thumbleft::

Ειδικά το κουτί δείχνει υπέροχο και σίγουρα άξιζε τον έξτρα κόπο.

Καλή συνέχεια  ::salut:: ::salut::

Φίλε @Wild Bill Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!

Sorry για το αργοπορημένο της απάντησης αλλά μας έφαγαν οι εορταστικές ημέρες (κι εμείς φάγαμε...πολύ  :mrgreen: )

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  ::thanx::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 25, 2021, 04:17:26 μμ »
Συνεχίζοντας...

Επειδή η φιγούρα που παρέχει στο κιτ η Tamiya είναι επιεικώς μέτρια (καμία σχέση με το επίπεδο των φιγούρων της πρόσφατης κυκλοφορίας του Μ-551),αγοράστηκε το σετάκι της Miniart:



Να δώσω πόντους στην εταιρεία για το εξαιρετικό boxart,το σπάνιο του θέματος και για τις πόζες των φιγούρων που δεν δείχνουν αόριστα στο υπερπέραν αλλά βασίστηκαν σε πραγματικές φωτογραφίες:



Δυστυχώς θέλουν αρκετό καθάρισμα και η έκφραση της μίας δημιουργεί μία αίσθηση...εντερικών προβλημάτων...  :mrgreen:
Τροποποίησα λίγο τις στάσεις για τις ανάγκες μου,πρόσθεσα το λαρυγγόφωνο,στοκάρισα και έτοιμες για αστάρι:



Οι στολές του Φινλανδικου στρατού παρουσιάζουν ενδιαφέρον γιατί είναι κράμα σοβιετικών και γερμανικών επιρροών.Ίσως γράψω κάποια στιγμή ένα-δυό λογάκια...

See you soon  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 25, 2021, 06:11:19 μμ »
Καλά που ανέβασες φωτό γιατί όταν τις έφτιαχνες στον... δίπλα πάγκο, δεν τις πήρα στα χέρια μου να τις κοιτάξω ::lol18::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 26, 2021, 11:04:05 πμ »
Δούλευε!!!!! Μη χαζολογάς!!!!! Αργείς!!!!!! ::mastigoma::

ΔΚ

Tags: