Αποστολέας Θέμα: Corsair F4U 1A (Tamiya 1/48)  (Αναγνώστηκε 835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Corsair F4U 1A (Tamiya 1/48)
« στις: Απρίλιος 12, 2021, 04:43:10 μμ »
Καλησπέρα σας,

 Σήμερα αποφάσισα την είσοδό μου και στην κατηγορία των ελικοφόρων αεροσκαφών με δύο κιτ σε κλίμακα 1/48, αυτό το Corsair και ένα P51D-5 Mustang της Eduard. Ουσιαστικά είναι δύο κιτ που κατασκευάζει ο αδερφός μου και εγώ απλά τον βοηθάω με τον αερογράφο, όλα τα υπόλοιπα (στοκάρισμα-τρίψιμο, βάψιμο πινέλο, κλπ.) τα κάνει εκείνος. Οι γνώσεις μας και ειδικότερα οι δικές μου πάνω σε αεροσκάφη του Β' Π.Π. είναι πολύ λίγες. Οπότε αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε πολύ και να κάνουμε κάποιες φορές πιο ελεύθερα πράγματα.

Αυτά τα κιτ είναι τα πρώτα που εφαρμόσαμε chipping με ειδικό μέσο (mig chipping fluid), στα Spitfire και το Fw 190 που το είχα επιχειρήσει με λακ δεν είχα και το καλύτερο αποτέλεσμα. Αρχικά πέρασα με primer τα μέρη του cockpit (κάτι το οποίο δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, στο Mustang έβαψα κατευθείαν χωρίς θέμα) και έπειτα έβαψα το χρώμα αλουμινίου.



Έπειτα πέρασα μία καλή στρώση από Chipping Fluid και έβαψα με το τελικό χρώμα μία μίξη Η312 και X8 (80% - 20% περίπου). Σχετικά με το χρώμα του cockpit διαβάσαμε ότι η απόχρωση εξαρτιόταν από το εργοστάσιο κατασκεύης (είχαμε βρει φωτογραφίες με τρεις διαφορετικές αποχρώσεις), έτσι αποφάσησαμε να βάλουμε αυτή που μας άρεσε περισσότερο. Chpping έγινε κυρίως στο κάθισμα, στα πετάλια και στην έλικα.





Θάνος

Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Corsair F4U 1A (Tamiya 1/48)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:02:06 μμ »
Ωραια ομαδικη εργασια!!Καλή συνέχεια. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Corsair F4U 1A (Tamiya 1/48)
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2021, 05:33:15 μμ »
Καλησπέρα και από εδώ.

Έπειτα από μερικές μέρες ο αδερφός μου τελείωσε το βάψιμο των cockpit των αεροσκαφών. Οι λεπτομέριες έγιναν με ακρυλικά χρώματα (3rd gen AK) και enamel. Τέλος περάστηκαν με καφέ λάδι.
Το πιλοτήριο του corsair είναι το πρώτο που έβαψε (έχει φτιάξει και ένα σε MiG 21, αλλά χρησιμοποίησε photoetch) και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα όταν μου το έφερε.

Θάνος

IG: iceman_models

Tags: wwii corsair Tamiya 1/48 USN