Αποστολέας Θέμα: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)  (Αναγνώστηκε 1025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« στις: Απρίλιος 18, 2021, 05:31:09 μμ »
Άλλο ένα in progress project για τους Vintage Kit Lovers.  :shock: ::eusa_wall:: ::violent1:: ::love7::

Hasegawa A-4F 1/72, Vintage kit, ανάγλυφο και χωρίς ιδιαίτερη λεπτομέρεια, καλή εφαρμογή όμως.... και Revell A-4F 1/72, άγνωστο αρχικά για εμένα, χαραγμένο με λάθη, σχεδόν πανομοιότυπο με το Hasegawa.

Τους τελευταίους μήνες και ενώ χάζευα τα διάφορα κιτ Skyhawk που κατασκεύαζαν συμφορουμίτες (Jet72, Παναγιώτης Μαυροειδής, Hartman7, Spook και άλλοι) μπήκα στον πειρασμό να ξεκινήσω ακόμα 2 κιτ, λόγω αδυναμίας βαψίματος στα άλλα τρέχοντα projects. Ψάχνοντας στο ίντερνετ έπεσα σε 2 skyhawk τα οποία μοιάζουν χρωματικά αλλά είναι από διαφορετικές μοίρες και χρονολογίες.

A-4F - 155018 , VF-126 , 1992
https://www.airhistory.net/photo/204780/155018

A-4F - 154190 , VA-127 , 1984
https://www.aviationphotocompany.com/p934046062/h755ADDA7#h755adda7

Το 2ο αναφέρεται στο site του link ως 154195 λανθασμένα. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι το 154190 μετά από πολύωρο ψάξιμο.

Τα κιτ ξεκίνησαν τέλη Νοεμβρίου του 2020. Χαλκομανίες από την εκτυπωμένη καρτέλα από την LM Decals


Hasegawa


Revell


Συνεχίζεται...

 ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2021, 09:21:59 μμ »
Αυτό μας ξέφυγε από τη σπηλιά!

Ως συνήθως το γνωστό καλό στάνταρ κατασκευής by felix!

Ελπίζω τώρα που έρχεται καλοκαίρι να βάψεις και αυτά, μαζί με το UH-34, το QF-4E, το Panther και το F-4S. Γιατί είναι πολύ κρίμα να μείνουν άβαφα και να ξεκινήσουν και άλλα κιτ (που δε λέω η δουλειά που θα κάνεις και σε αυτά θα είναι σούπερ, αλλά θέλουμε χρώμα βρε παιδάκι μου!).

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:15:53 μμ »
Εγώ πάντως την λύση την είπα αλλά δεν με ακούει......
Τέλος πάντων.

Καταπληκτικά τα μικρά, ζόρικο πακέτο η πολλαπλη κατασκευή του ίδιου θέματος οπότε έξτρα μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:21:40 μμ »
Καλά σε βλέπω να βάφεις κάνα μήνα σερί με τόσα που έχουν μαζευτεί :mrgreen:
Το Revell μου κάνει σαν χαραγμένο εκ των υστέρων (από τη Revell) αλλά από σχεδιαστή της Matchbox. Κάποιες γραμμώσεις έχουν την... τσεκουράτη φινέτσα των χαραγμένων γραμμώσεων σε κάποια Matchbox :mrgreen:
Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2021, 12:05:04 μμ »
Αυτό μας ξέφυγε από τη σπηλιά!

Ως συνήθως το γνωστό καλό στάνταρ κατασκευής by felix!

Ελπίζω τώρα που έρχεται καλοκαίρι να βάψεις και αυτά, μαζί με το UH-34, το QF-4E, το Panther και το F-4S. Γιατί είναι πολύ κρίμα να μείνουν άβαφα και να ξεκινήσουν και άλλα κιτ (που δε λέω η δουλειά που θα κάνεις και σε αυτά θα είναι σούπερ, αλλά θέλουμε χρώμα βρε παιδάκι μου!).

 ::salut::

Μαθιός

Όχι βρε συ, από τη σπηλιά δεν ξέφυγε. Σας το είχα στείλει μαζί με τα Phantom κάποια στιγμή πριν ξεκινήσω με το πλοίο. Όντως κι εγώ θέλω να πέσει χρώμα αλλά να το ευχαριστηθώ κιόλας. Το βαφείο θα πάρει φωτιά!!  :mrgreen:
Ευχαριστώ πολύ Μαθιέ!!  ::salut::

Εγώ πάντως την λύση την είπα αλλά δεν με ακούει......
Τέλος πάντων.

Καταπληκτικά τα μικρά, ζόρικο πακέτο η πολλαπλη κατασκευή του ίδιου θέματος οπότε έξτρα μπράβο!

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!!
Αφού το ξέρεις, είμαι χρεπο-lover σε σημείο εξάρτησης!! Εκτός αυτού , τα καλά μου κιτ τα έχω για να χαζεύω το πλαστικό τους και μόνο. Ούτε από τα σακουλάκια τους δεν έχουν βγει!!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  ::salut::

Καλά σε βλέπω να βάφεις κάνα μήνα σερί με τόσα που έχουν μαζευτεί :mrgreen:
Το Revell μου κάνει σαν χαραγμένο εκ των υστέρων (από τη Revell) αλλά από σχεδιαστή της Matchbox. Κάποιες γραμμώσεις έχουν την... τσεκουράτη φινέτσα των χαραγμένων γραμμώσεων σε κάποια Matchbox :mrgreen:
Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Να σαι καλά Μάνο!!
Το revell όντως, χοντροκομμένη γράμμωση. Θα προτιμούσα να ήταν ανάγλυφο και να το χαράξω από την αρχή, παρά να τρίβω αιώνια την κυανοακρυλική για τις διορθώσεις στη γράμμωση...που τρίψε τρίψε το χημικό...σε πιάνει και το κεφάλι σου.
Με τόσα ημιτελή που έχουν μαζευτεί σκέφτομαι να βρω τρόπο να στείλω την οικογένεια διακοπές το καλοκαίρι κι εγώ να κάτσω να βάφω με την ησυχία μου!! ...Βρε αγάπη...με χρειάζονται στη δουλειά, δεν μου δίνουν άδεια, πηγαίνετε εσείς να κάνετε και κανένα μπάνιο...!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  ::salut::

Νώντας

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2021, 01:39:30 μμ »
Ωραία θεματολογία φοβερή παρουσίαση όπως πάντα. Είμαι υπέρ του HAS. Καλή η REVELL αλλά η Hasegawa  με την απλότητα της διαχρονικά μας έχει χαρίσει τεράστια ποικιλία σε θέματα.

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2021, 04:30:49 μμ »
Νώντα στείλε οικογενεια για διακοπές ! Θα κάνω το ίδιο γιατί τα ημιτελή είναι πολλά και αυξάνονται διαρκώς !

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2021, 08:15:17 μμ »
A-4 Hasegawa, τι μου θύμησες τώρα! :mrgreen:
Κάνεις πολύ ωραία δουλειά Νώντα. Μα πόσα μέτωπα έχεις ανοίξει;;; Το Revel να πω την αμαρτία μου πρώτη φορά το βλέπω. Πράγματι είναι το Hasegawa με χάραξη που σχεδίασε ένα τετράχρονο παιδάκι με βασικά σχήματα που του δώσανε σε διάφορα μεγέθη! :lol:
Όταν έκανα το δικό μου, το δούλευα παράλληλα με ένα Italeri και ένα ESCI. Είχα διαπιστώσει ότι το Hasegawa ήταν εκτός κλίμακας προς τα πάνω και διέφερε πράγματι σε σχέση με τα άλλα δύο που ήταν ίδια σε διαστάσεις.  :?

Και τα δυο μοντέλα σου δείχνουν λουκουμάκια. Από φορτίο τι σκέφτεσαι;
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2021, 09:59:35 πμ »
Ωραία θεματολογία φοβερή παρουσίαση όπως πάντα. Είμαι υπέρ του HAS. Καλή η REVELL αλλά η Hasegawa  με την απλότητα της διαχρονικά μας έχει χαρίσει τεράστια ποικιλία σε θέματα.

Σε ευχαριστώ πολύ Λευτέρη! Το hasegawa αν και ανάγλυφο , σε σχέση με το Revell είναι ανώτερο για εμένα. Βέβαια δεν συγκρίνεται με το Fujimi που το θεωρώ το κορυφαίο στην 1/72.  ::salut::

Νώντα στείλε οικογενεια για διακοπές ! Θα κάνω το ίδιο γιατί τα ημιτελή είναι πολλά και αυξάνονται διαρκώς !

Χαχαχα. Έτσι ακριβώς Διονύση!! Να τις στείλουμε σε Camp για συζύγους και παιδιά μοντελιστών!!   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A-4 Hasegawa, τι μου θύμησες τώρα! :mrgreen:
Κάνεις πολύ ωραία δουλειά Νώντα. Μα πόσα μέτωπα έχεις ανοίξει;;; Το Revel να πω την αμαρτία μου πρώτη φορά το βλέπω. Πράγματι είναι το Hasegawa με χάραξη που σχεδίασε ένα τετράχρονο παιδάκι με βασικά σχήματα που του δώσανε σε διάφορα μεγέθη! :lol:
Όταν έκανα το δικό μου, το δούλευα παράλληλα με ένα Italeri και ένα ESCI. Είχα διαπιστώσει ότι το Hasegawa ήταν εκτός κλίμακας προς τα πάνω και διέφερε πράγματι σε σχέση με τα άλλα δύο που ήταν ίδια σε διαστάσεις.  :?

Και τα δυο μοντέλα σου δείχνουν λουκουμάκια. Από φορτίο τι σκέφτεσαι;
Καλή συνέχεια!

Να σαι καλά Παναγιώτη, σε ευχαριστώ πολύ!! Αρχικά ήταν τα δικά σου skyhawks που μου έδωσαν ώθηση για να σκεφτώ να ξεκινήσω το δικό μου Hasegawa, επειδή με αυτό είχες ασχοληθεί κι εσύ. Μετά είδα και το 72άρι του Γιάννη (Jet72) και έτρεξα στην ντουλάπα για χάζεμα.
Το hasegawa αν και σχετικά σωστό στις γραμμώσεις και το σχήμα, είναι όντως λίγο μεγαλύτερο σε σχέση με την 1/72. Το Italeri φαίνεται σαν μικρό του αδερφάκι δίπλα του!! Η revell πήρε τις διαστάσεις του hase και το έκανε ίδιο. Πάντως αυτό το κιτ της Revell δεν έχω δει να έχει ξανακυκλοφορήσει από τότε.
Όσον αφορά τα φορτία, δεν έχω σκοπό να του βάλω τίποτα, ίσως κανένα ACMI pod, καθώς και τα δύο είναι Adversaries.
Τα συνολικά in progress κιτ , τα οποία είναι σε διάφορα στάδια κατασκευής και άμεσα προσβάσιμα για εργασίες είναι 12 (αυτή τη στιγμή), όλα στην 1/72 εκτός ενός στην 1/48 και ενός στην 1/700.  ::salut::

Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 25, 2021, 03:02:34 μμ »
Αχ αυτά τα πολύχρωμα σκουτεράκια...  ::love7:: ::love7::

Μπράβο Νώντα για την μερακλήδικη (...κατά πάγια τακτική)  προσσέγγιση στα χρεπάκια (...επίσης κατά πάγια τακτική  ::glossa::)

Αφού το ξέρεις, είμαι χρεπο-lover σε σημείο εξάρτησης!! Εκτός αυτού , τα καλά μου κιτ τα έχω για να χαζεύω το πλαστικό τους και μόνο. Ούτε από τα σακουλάκια τους δεν έχουν βγει!!

Χωρίς πλάκα τώρα κάποια στιγμή πρέπει να ασχολήθει κάποιος γενναίος ψυχολόγος με αυτό το φαινόμενο  ::lol18:: ::lol18::
Σίγουρα η έρευνα θα καταλήξει με κάποια ασθένεια με πολύ πιασάρικο όνομα  :lol:
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2021, 03:31:13 μμ »
Μπράβο Νώντα για την μερακλήδικη (...κατά πάγια τακτική)  προσσέγγιση στα χρεπάκια (...επίσης κατά πάγια τακτική  ::glossa::)
Χωρίς πλάκα τώρα κάποια στιγμή πρέπει να ασχολήθει κάποιος γενναίος ψυχολόγος με αυτό το φαινόμενο  ::lol18:: ::lol18::
Σίγουρα η έρευνα θα καταλήξει με κάποια ασθένεια με πολύ πιασάρικο όνομα  :lol:

Να σαι καλά Βασίλη, σε ευχαριστώ πολύ!!
Για το κουσούρι μου τώρα, όντως, έχω θέμα!!  :mrgreen: Δεν μου πάει να ξεκινήσω καλό κιτ. Ειδικά αν το έχω μόνο μια φορά στο στοκ.
....γιατί αν το κάνω, μετά ποιο καλό κιτ θα έχω να χαζεύω ως άφτιαχτο? Αρρώστιααααα λέμεεεε!!   ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2021, 03:36:50 μμ »
Συνέχεια με τις κατασκευές με ένωση των δύο μισών και βαψίματα στις εισαγωγές.

Hasegawa


Revell


Συνεχίζεται...ω ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2021, 06:36:24 μμ »
Το "εισαι μεγάααααλος απατεώνας" εδω ειναι κοπλιμέντο!

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2021, 09:43:20 πμ »
Ωραία η ιδέα για χερατες φανες. Προσωπικά βάζω λεπτά φύλλα πλαστικού.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: A-4F Double Build (Hasegawa - Revell 1/72)
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2021, 11:14:08 πμ »
Το "εισαι μεγάααααλος απατεώνας" εδω ειναι κοπλιμέντο!

 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Να σαι καλά Γιάννη, σε ευχαριστώ (υποθέτω  ::glossa:: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:)
Στην 1/72 ακόμα και να μην υπάρχει και τίποτα, πρέπει να ξεγελάς και λίγο το μάτι.  :wink: ::salut::

Ωραία η ιδέα για χερατες φανες. Προσωπικά βάζω λεπτά φύλλα πλαστικού.

Ευχαριστώ Λευτέρη. Κι εγώ υπό άλλες συνθήκες θα έβαζα φύλλα πλαστικού (όπως έκανα στα Phantom που φτιάχνω παράλληλα), αλλά η μικρή εισαγωγή αέρα και το ότι θα φαίνονταν ελάχιστα εως και καθόλου με απέτρεψαν από το να κάνω έξτρα δουλειά. Στα phantom που η εισαγωγές είναι μεγαλύτερες, προχώρησα με φύλλο πλαστικού γιατί φαίνονται αρκετά και τα υποτιπώδη φαν.  ::salut::
Νώντας

Tags: