Αποστολέας Θέμα: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72  (Αναγνώστηκε 1945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« στις: Απρίλιος 04, 2021, 06:43:35 μμ »
Στροφή λοιπόν προς Ρωσία μεριά με το υπέροχο κιτ σε όλα τα επίπεδα από την zvezda εκτός από το cocptit (δίνει χαλκομανίες)
για το οποίο προμηθεύτηκα το ανάλογο βελτιωτικό από την eduard. Η προσπάθεια ξεκίνησε όπως πάντα από το cocptit και το
κάθισμα όπου τα φωτοχαραγμένα έκαναν μια χαρά την δουλειά τους.





Συνέχεια είχαν οι αεραγωγοί με τις fod σίτες με την zvezda να μας παιδεύει λίγο με τις εξωτερικές σε σχέση με την trumpeter
που δίνει κενό το συγκεκριμένο σημείο έτσι λοιπόν ανέλαβαν δράση τα κοπίδια και τα ντουκόχαρτα ευτυχώς με αίσιο τέλος.



Έτσι λοιπόν έκλεισε η άτρακτος με ένα μικρό προβληματάκι σχετικά με το φωτοχαραγμένο του κεντρικού πίνακα οργάνων
που είναι μεγαλύτερο από αυτό του κιτ με αποτέλεσμα η μπανιέρα να μην κάθετε σωστά στην θέση της να βρίσκει επάνω στην
φωλεά του ριναίου τροχού και να μην κλείνει η άτρακτος.Την λύση έδωσε το προσεκτικό κόψιμο των κομματιών που
περίσσευαν.

 


Αυτά μέχρι τώρα συνεχίζω την προσπάθεια με την τοποθέτηση κάποιων φωτοχαραγμένων ακόμα στην άτρακτο και με λίγα
στοκοτριψίματα που χρειάζονται πριν ξεκινήσει το βάψιμο.

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2021, 09:31:32 μμ »
Ωραίο θέμα. Ετοίμασε ένα ώραιο πλαίσιο από τον Admiral Kuznetsoν να παρουσιαστεί ωραία το θέμα σου. Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2021, 09:45:26 πμ »
Πολυ ωραιο μεχρις στιγμης Ευαγγελε.Καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2021, 08:54:06 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ Λευτέρη ωραία ιδέα αλλά δεν υπάρχει χρόνος για νέες περιπέτειες.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2021, 09:47:22 πμ »
Πολύ ωραίο εως τώρα!! Το κόκπιτ άψογο. Στις κονσόλες και τον πίνακα είναι PE ή οι χαλκομανίες του κιτ? Φαίνεται πολύ ωραίο!!
Καλά βαψίματα εύχομαι!!  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2021, 08:14:50 μμ »
Νώντα χαίρομαι που σου αρέσει οι λεπτομέρειες σε όλο το cockpit είναι PE από eduard όσο για τα βαψιματα έχω ήδη ξεκινήσει με τα μέταλλα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:35:06 μμ »
Ξεκινάς με τα δύσκολα βαψίματα , δώσε όμως προσοχή και πάρε τον χρόνο σου.δυστυχώς στα flanker οι κινητήρες μπορούν να απογειώσουν ή να καταστρέψουν όλη την προσπάθεια.θα ήθελα και εγώ να κάνω ένα sea flanker αλλά προς το παρόν ..... :roll: :roll: :roll: :roll:

καλή συνέχεια ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2021, 07:27:32 μμ »
Θοδωρή έτσι είναι όπως τα λες τα μέταλλα στα περισσότερα ρώσικα είναι κάτι το ιδιαίτερο θα το παλέψω με πινέλο και humbrol.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:22:13 μμ »
Έτοιμα λοιπόν τα μέταλλα και όπως είπα στον Θοδωρή το πάλεψα με πινέλο και humbrol. Οι επιφάνειες στην
άτρακτο βάφτηκαν με h56 κάποια μικρά πάνελ με h11  τα ακροφύσια του κινητήρα με h53 και στην συνέχεια
με στεγνό πινέλο με καφέ και μπλε (δυστυχώς δεν έχω μεταλλικά) προσπάθησα να αποδώσω το κάψιμο των
μετάλλων.
Νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό εάν κανείς προσμετρήσει το γεγονός ότι η σειρά των μεταλλικών
humbrol που κυκλοφορεί τελευταία δεν είναι και ότι καλύτερο από πλευράς απόδοσης και ότι όπως πάντα το
βάψιμο έγινε με πινέλο.
Συνέχεια της προσπάθειας με βάψιμο της κάτω επιφάνειας με γαλάζιο ανοικτό h65 aircraft blue.





 
   

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2021, 04:03:01 μμ »
Καλησπέρα χρόνια πολλά σε όλους και ιδιαίτερα σε αυτές και αυτούς που γιορτάζουν σήμερα μικρή πρόοδο
στην προσπάθεια με το βάψιμο της κάτω επιφάνειας όπως σας είχα πει με h65 aircraft blue.




Συνέχεια με την παραλλαγή όπου ύστερα από αρκετό ψάξιμο αφού η κάθε εταιρία δίνει διαφορετικά χρώματα κατέληξα
στα εξής : μπλε h15 midnight blue ανοιγμένο με άσπρο σε αναλογία 70/30 - γκρι h129 us gull grey - γαλάζιο h89 middle
blue.



Από αριστερά προς τα δεξιά με τα βελάκια είναι τα χρώματα μετά τις δοκιμές. Τέρμα δεξιά είναι το h15 χωρίς το λευκό
τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2021, 10:30:22 πμ »
προσεξε.το κάτω χρώμα είναι το ανοιχτο γκρι-μπλε που θα χρησιμοποιήσεις και από πάνω.η παραλλαγή έχει 3 χρώμα εκ των οποίων το ένα καλύπτει όλο τα κάτω μέρος και όχι 4 (3 πάνω + 1 από κάτω)



θα σου πρότεινα να <<παίξεις>> με τα 3 χρώματα που έχω σημειώσει στη φωτογραφία σου με το Νο2 να το σκουρήνεις κι άλλο



επίσης βρες μια συγκεκριμένη φωτογραφία που σου αρέσει από ένα 33αρι για να έχεις σαν οδηγό χρωμάτων , καθώς αυτά τα ρώσικα μπλε χρώματα , ανάλογα με το φως αλλάζουν και τονικότητα οπότε σε κάθε φωτογραφία βλέπεις και διαφορετικές αποχρώσεις με αποτέλεσμα να μπερδεύεσαι.άλλοτε φαίνονται μπλε , άλλοτε γκρι και άλλοτε πρασινίζουν................χάος

ελπίζω να σε βοήθησα

καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2021, 06:38:50 μμ »
Θοδωρή καλησπέρα όπως τα λες είναι χάος με αυτά τα μπλε οδηγός για μένα στάθηκε αυτή η φωτογραφία

https://www.airfighters.com/photo/64366/M/Russia-Navy/Sukhoi-Su-33/-/

επίσης υπάρχουν δύο τρείς κατασκευές στο ίντερνετ που χρησιμοποιούν τέσσερα χρώματα ενδεικτικά ανεβάζω
μερικές φωτογραφίες από μία ( παρεμπιπτόντως ο τύπος έχει κάνει πράγματα και θάματα )





Όπως και να έχει στο σημείο που είμαι η θα πρέπει στην θέσει του h129 να βάλω το h65 της κάτω επιφάνειας η
το αντίστροφο και δεν το θέλω ήδη έχω περάσει τέσσερα χέρια το h65 για να στρώσει να ξαναπεράσω άλλα τόσα
κάποιο άλλο από πάνω ; να μείνει τίποτα και για το wash μην ξεχνάς ότι βάφω με πινέλο.
Το νούμερο 2 που μου προτείνεις είναι h144 intermediate blue το γνωστό μας aegean blue με λίγες σταγόνες h15
midnight blue  το δοκίμαζα για το μπλε της παραλλαγής αλλά στο μάτι μου κάθεται καλύτερα το h15 ανοιγμένο με
λευκό.
Επειδή όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι θα προχωρήσω με τέσσερα χρώματα σε καμία περίπτωση δεν βάζω
τρίτο χρώμα το h65 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2021, 08:30:06 μμ »
δυστυχώς η φωτογραφία που επέλεξες σε μπέρδεψε.ναι φαίνεται οτι πρασινίζει αλλά η απόχρωση αυτή μάλλον οφείλεται στον φωτογραφικό φακό , λόγω της έντονης ηλιοφάνειας.

στο μοντέλο που παρέθεσες πιο πάνω νομίζω οτι το κάτω χρώμα είναι το ίδιο με
 την πάνω επιφάνεια , χωρίς να μπορώ να το πω με βεβαιότητα.

κάνε τις πάνω επιφάνειες και βλέπεις στην πορεία τι θα κάνεις από κάτω.αν σου αρέσει το αφήνεις , διαφορετικά το διορθώνεις

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2021, 01:16:20 μμ »
Κλασσική περίπτωση παραλλαγής σε Ρωσικό αεροσκάφος. Η συνταγή είναι μια κατ εμέ. Αναμιγνύουμε τα χρώματα παίζοντας με τους τόνους έχοντας ως οδηγό εκτός μια φωτογραφία όπως σωστά αναφέρθηκε αλλά και την πασίγνωστη και γευστικοτατη ρωσική σαλάτα 🥗

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 16, 2021, 07:41:13 μμ »
Παράλληλα με το βάψιμο της παραλλαγής που θέλει λίγες ακόμα λεπτομέρειες για να ολοκληρωθεί ασχολήθηκα
με τα σκέλη προσγείωσης απογείωσης στα οποία τοποθέτησα τα φωτοχαραγμένα από eduard και πάνε σιγά σιγά
και αυτά για βάψιμο.







Συνεχίζω με το τελείωμα της παραλλαγής τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2021, 07:02:03 μμ »
Επιτέλους τέλος με το βάψιμο της αρκετά απαιτητικής παραλλαγής για πινέλο αφού έχει αρκετά κοψίματα
και καμπύλες. Τα χρώματα που χρησιμοποίησα όπως σας έχω πει είναι τα h15-h89 για το μπλε σκούρο και
ανοιχτό ανοιγμένα με λευκό σε αναλογία 70/30 h129 για το γκρι h53 για τα μέταλλα στα ανόδου καθόδου
και ακρυλικό άσπρο spray humbrol για τις άσπρες επιφάνειες στα κάθετα σταθερά και στον κώνο του ραντάρ.
Συνεχίζω με τα πρώτα βερνίκια και ίσως κάποιες μικρές φθορές και λέω ίσως αφού τα flanker δεν είναι και
ιδιαίτερα ταλαιπωρημένα πάντως δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι σαν να έχει βγει από την γραμμή παραγωγής.

























Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2021, 09:46:30 μμ »
Δεν ειχα καταλαβει οτι το βάψμο ειναι με πινέλο..
Από όσο μπορω να δω στις φωτος - που μου φαινονται λίγο θαμπές-  το στρωσιμο στο χρώμα ειναι  πάρα  πολύ καλό, με ωραια κοψίματα και πολύ ωραίες καμπύλες !

Από τις παραλλαγές που ελπίζω κάποια στιγμή να αξιωθώ να φτιάξω  και μακάρι να έχω τετοια επιτυχία όπως στη δική σου.

Συγχαρητήρια !



Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 03, 2021, 06:36:24 μμ »
Σε ευχαριστώ και σου εύχομαι κάποια στιγμή να καταφέρεις να το φτιάξεις αξίζει τον κόπο!!

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 08, 2021, 09:40:21 μμ »
πολύ καλή απόδοση της παραλλαγής ::thumbleft:: ::thumbleft::γίνεται πολύ ωραίο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2021, 10:11:34 μμ »
Θοδωρή σε ευχαριστώ   ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 10, 2021, 06:19:43 μμ »
Μπήκαν και τα κάπως ιδιαίτερα σήματα και λέω ιδιαίτερα αφού ήθελαν λίγο παραπάνω χρόνο στο νερό  και βρέξιμο
και η πάνω πλευρά για να βγει το φιλμ πάνω από την καρτέλα.
Στο θέμα φθορών αρχικά έκανα κάποια ανοίγματα στην παραλλαγή με στεγνό πινέλο θα ακολουθήσει το wash κάποιες
διαρροές με λάδια το τελικό ματ βερνίκι και σύμφωνα με την τελική εικόνα θα δω εάν θα κάνω κάτι παραπάνω δεν θέλω
να ξεφύγω αφού τα flanker κρατιούνται σε σχετικά καλή κατάσταση.
Αυτά προς το παρών συνεχίζω με το wash και τα ξαναλέμε.

























   

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 13, 2021, 01:40:43 μμ »
Έτοιμο το wash είπα να το κάνω λίγο παραπάνω μάχιμο και έτσι δεν έκανα pin wash αλλά το γνωστό άπλωμα
του wash ( λάδι ivory black) σε όλο το μοντέλο προχώρησα σε επιπλέον ανοίγματα της παραλλαγής και μερικές
διαρροές με λάδι burnt umber.
Δεν ξέρω πως σας φαίνεται αλλά νομίζω ότι στο θέμα φθορές είναι ok λέω να μην το πειράξω άλλο.


























Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 13, 2021, 02:23:25 μμ »
Πολύ ωραίο βγαίνει συνονόματε. Άποψη μου μην το πειράξεις άλλο με φθορές.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 13, 2021, 03:55:43 μμ »
Πολύ καλή δουλεία!! Θα συμφωνήσω και εγώ πως δεν χρειάζεται επιπλέον φθορά! Οι φωτογραφίες απατούν και τα χρώματα μοίαζουν σαν την 2η φωτογραφία;
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-33 FLANKER-D ZVEZDA 1/72
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 13, 2021, 04:44:30 μμ »
Βαγγέλη και Θάνο σας ευχαριστώ συμφωνώ  και εγώ μαζί σας λέω να μην το πειράξω άλλο όσο για αυτό που ρωτάς Θάνο η πρώτη και η τρίτη φωτογραφία βγήκαν κάπως περίεργες τα σωστά  χρώματα φαίνονται στην δεύτερη και στις υπόλοιπες  ::thumbleft::

Tags: