Αποστολέας Θέμα: Libyan M577 Hybrid  (Αναγνώστηκε 2464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2021, 12:44:00 πμ »
Ιντριγκαδόρικη κατασκευή που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.Επίσης αποδεικνύει ότι με μεράκι,μπόλικη όρεξη,κέφι και "σπιτικά υλικά" δύο ή μάλλον 1,5  :mrgreen: παλιά κιτάκια μπορούν να δώσουν ένα όμορφο αποτέλεσμα χωρίς την χρήση εξωτικών p.e. κλπ.Άντε να το δούμε και βαμμένο.  ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2021, 12:53:44 πμ »
Thanks mate :!:
Όσο για το "βαμμένο", σύντομα θα το δείτε ασταρωμένο (σπρέυ), αλλά για βαμμένο θα πρέπει πρώτα να αποκαταστήσω το κομπρεσέρ. Ξεφτίλα, μετά από τόσα κομπρεσέρ που έχω κατασκευάσει και δώσει, να έχω μείνει με ένα μισιακό και να μην έχω να βάψω :oops:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 13, 2021, 11:39:22 μμ »
Μετά από κάτι μικροδιορθωσούλες έπεσε κι ένα αστάρι (Motip) για οπτικό έλεγχο και για να ομογενοποιήσει τις επιφάνειες:



Οι Friul ακυρώνονται καθώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα εντός Ελλάδος, οπότε για να μην περιμένω, αστάρωσα τις βινυλικές της Academy που τουλάχιστον βλέπονται.
Έχοντας ξεθάψει και το "χορευτό" εφηβικό μου κομπρεσέρ και αφού τα εξαρτήματα για το κανονικό μου ακόμα τα περιμένω, εντός των ημερών θα πέσουν και οι πρώτες... βαφές ::glossa::

Σύντομα κοντά σας :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:00:50 πμ »
Καλά βαψίματα και καλά τελειώματα!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 14, 2021, 11:01:26 πμ »
Πανέμορφο!! (άσχετα που μοιάζει με ντουλάπα  :lol:)
Το συγκεκριμένο το'χα κι εγώ στα υπόψη (μαζί με άλλα 10.000) και με πρόλαβες, αλλά χαλάλι σου καθότι αδελφή ψυχή, οπότε εύχομαι καλή συνέχεια Μάνο  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 14, 2021, 09:27:52 μμ »
Καλά βαψίματα και καλά τελειώματα!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ευχαριστώ πολύ Φάνη :!:


Πανέμορφο!! (άσχετα που μοιάζει με ντουλάπα  :lol:)
Το συγκεκριμένο το'χα κι εγώ στα υπόψη (μαζί με άλλα 10.000) και με πρόλαβες, αλλά χαλάλι σου καθότι αδελφή ψυχή, οπότε εύχομαι καλή συνέχεια Μάνο  ::salut::
Όντως με αυτό το βάψιμο και το ρώσικο... καπέλο από πάνω, είναι πολύ ιντριγκαδόρικο θέμα.
Ευχαριστώ πολύ :!:


 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:19:05 μμ »
Σφαίρα πάει  ::thumbleft:: Για να δούμε...  ::eusa_whistle::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 15, 2021, 08:17:53 πμ »
Σφαίρα πάει  ::thumbleft:: Για να δούμε...  ::eusa_whistle::
Συμφωνώ... για να δούμε ::lol18::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:34:41 μμ »
Εεεεεεεεέτσιιιι!!!

Κάθε "αισχρή" πατέντα στην 1/1 αξίζει πάντα να αναπαρασταθεί υπο κλίμακα!  ::thumbleft:: ::thumbleft::

Εννοείται οτι δεν υπάρχει βιασύνη για την συνέχεια μιας και όλα τα πρότζεκτ απαιτούν τον απαραίτητο χρόνο ωρίμανσης τόσο σε πνευματικο όσο και σε πρακτικό επίπεδο  ::glossa::

Επίσης... επειδή έκαναν kick οι ψυχαναγκασμοί μου δεν αντέχω και θα την κάνω την ερώτηση:


Μη μου πεις οτι το P.S σημαίνει οτι ο κόφτης χρησιμοποιείται αποκλειστικά για πολυστερίνη???
Ειλικρινά δεν θα το αντέξω  :lol:
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Libyan M577 Hybrid
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 25, 2021, 05:46:25 μμ »
Εεεεεεεεέτσιιιι!!!

Κάθε "αισχρή" πατέντα στην 1/1 αξίζει πάντα να αναπαρασταθεί υπο κλίμακα!  ::thumbleft:: ::thumbleft::

Εννοείται οτι δεν υπάρχει βιασύνη για την συνέχεια μιας και όλα τα πρότζεκτ απαιτούν τον απαραίτητο χρόνο ωρίμανσης τόσο σε πνευματικο όσο και σε πρακτικό επίπεδο  ::glossa::

Επίσης... επειδή έκαναν kick οι ψυχαναγκασμοί μου δεν αντέχω και θα την κάνω την ερώτηση:


Μη μου πεις οτι το P.S σημαίνει οτι ο κόφτης χρησιμοποιείται αποκλειστικά για πολυστερίνη???
Ειλικρινά δεν θα το αντέξω  :lol:
Thanx Bill :!:

Με βρίσκεις 1000% σύμφωνο. Όλα αυτά τα ανοσιοσουργήματα είναι μανάρια και εκλιπαρούν για κατασκευή υπό κλίμακα :wink:

Και να ήθελα (που ήθελα όλως περιέργως) να βιαστώ, με έχει καθηλώσει το κwλοκομπρεσέρ που γ@μιέται απ' όλες τις μεριές και δεν λέει να δουλέψει (μετά από 5 άλλα παρόμοια που έχω φτιάξει μέχρι τώρα), οπότε ισχύει το ρητό "τσαγκάρης ξεπαπούτσωτος και ράφτης μπαλωμένος. Έτσι έχουν κολλήσει τα δύο projects που τρέχω αυτόν τον καιρό. Ίδωμεν :roll:

Κι όμως φίλε έχει μαρκαριστεί ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις ο κόφτης. Αλλά όχι γιατί είμαι αρρωστάκι. Το συγκεκριμένο είναι το Sprue cutter της Xuron και είναι από σχετικά μαλακό μέταλλο και offset κόψη και είναι μόνο για πλαστικά (ούτε καν για χαλκό). Έλα όμως που η κυρά-Xuron έχει κάνει την βλακεία να έχει σχεδόν ολόιδια μορφή και στο Rail Cutter της... το οποίο επίσης και έχω. Για να μην κάνω λοιπόν καμιά βλακεία από βιασύνη καμιά φορά και πάω να κόψω ράγα Nickel-Silver με το Sprue cutter, τα έχω μαρκάρει αντίστοιχα :lol:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: M577 bmp-1 libyan