Αποστολέας Θέμα: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher  (Αναγνώστηκε 1144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sgxsas

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Age: 38
  • modelclub.gr
Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« στις: Μάρτιος 27, 2021, 11:44:14 πμ »
Καλημέρα σε όλους για μια ακόμα φορά. Μετά από αρκετό ψάξιμο και μια "μικρή" περιπέτεια με το matt βερνίκι της humbrol μπορώ να πω ότι για τα δικά μου τα στάνταρ έγινε ένα ανεκτό και παρουσιάσιμο μοντέλο. Το ψάξιμο αφορούσε κυρίως την αποσαφήνιση (με τη βοήθεια βιβλιογραφίας) και την κατασκευή από το μηδέν μιας όσο το δυνατόν ακριβέστερης καλωδίωσης, καθώς και την κατασκευή από το μηδέν του εσωτερικού της βάσης του εκτοξευτή καθώς το κιτ δεν δίνει καμία λεπτομέρεια για το συγκεκριμένο σημείο. Η περιπέτεια, καθόλου μικρή για την δική μου εμπειρία, αφορούσε το τελικό στάδιο στο οποίο πέρασα το μοντέλο με το matt ακρυλικό βερνίκι της humbrol. Σίγουρα θα έκανα κάτι λάθος καθώς κυριολεκτικά πάγωσε όλο το μοντέλο και φυσικά καταλαβαίνεται την απογοήτευση μου. Σε αυτό οφείλεται η κάπως μουντή απόχρωση της παραλλαγής, αν και παραδόξως συγκρίνοντας με real life φωτογραφίες του εκτοξευτή, εν τέλη ήρθε πολύ κοντά. Την παγωμάρα προσπάθησα όσο το δυνατόν να την "εξαφανίσω" με gloss βερνίκι της ίδιας εταιρίας. Τα σχόλια και οι παρατηρήσεις σας καλοδεχούμενα. Θα ακολουθήσει και μια μικρή κατασκευή για την παρουσίαση του βλήματος του συστήματος το οποίο δίνεται στο κιτ και θεωρώ κρίμα να μην το αξιοποιήσω.










Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2021, 02:30:27 μμ »
Απλά εξαιρετικό!!!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2021, 06:25:19 μμ »
Πολύ καλή δουλειά,ειδικά στο βάψιμο.
Τεράστιο πρέπει να είναι!
Δείξε μας και τον πύραυλο τώρα! :wink:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sgxsas

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Age: 38
  • modelclub.gr
Απ: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2021, 06:30:18 μμ »
Είναι χορταστικότατο το μοντέλο. Το φτιάχνω για να το βάλουμε στην δουλειά και είμαι σε σκέψεις μήπως το κρατήσω τελικά χαχαχα. Είμαι στη διαδικασία να φτιάξω μια κλίνη σύμφωνα με φωτογραφίες που έχω βρει. Μόλις έχω κάτι θα το ανεβάσω.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2021, 08:18:44 πμ »
Δεν ξέρω τι λές εσύ για παγώματα και φριζαρίσματα, αλλά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ :!:

Το μόνο που θα σου πρότεινα στο τέλος να κάνεις, είναι να κάνεις τελείως γυαλιστερά τα έμβολα ανύψωσης. Μπορείς να κολλήσεις αλουμινόχαρτο, με εμφανή την γυαλιστερή του πλευρά, ή Bare Metal Foil, ή να τα βάψεις με μαρκαδόρο Molotow Liquid Chrome.

Και πάλι μπράβο ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Sgxsas

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Age: 38
  • modelclub.gr
Απ: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2021, 08:46:57 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Επιτέλους μετά από αρκετό καιρό (σχεδόν μισό χρόνο από την πρώτη επαφή με το kit) μπορώ να πω ότι τελείωσα!!!!! Κλείνοντας και όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post, ανεβάζω φωτογραφίες από τον πύραυλο που έρχεται μαζί με το κιτ. Σαν κατασκευή είναι απλός (2 κομμάτια) οπότε θεώρησα σωστό για να μην στέκεται "παραπονούμενος" δίπλα στα δύο εντυπωσιακά σε μέγεθος μοντέλα, να τον "βοηθήσω". Κατασκεύασα λοιπόν την κλίνη με βάση φωτογραφίες που βρήκα και πρόσθεσα μερικές λεπτομέρειες από περισσεύματα του κιτ για ποικιλία, καθώς τον πράσινο κυριαρχεί σαν χρώμα. Στον ίδιο τον πύραυλο, πρόσθεσα τα δύο πλαϊνά λευκά κανάλια και χάραξα τα πτερύγια για αληθοφάνεια. Τα χρώματα είναι στο περίπου και ειδικά το καφέ-μπρονζέ των πτερυγίων και του guidance section. Το original υλικό είναι κεραμικό (τουλάχιστον αυτό φαίνεται από τη σχετική βιβλιογραφία) οπότε πειραματίστηκα και κατέληξα στο αποτέλεσμα που βλέπετε. Δεν είναι σίγουρα το σωστό αλλά μου άρεσε και είπα να μην το παιδέψω άλλο. Να ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις τους και φυσικά όλους όσους με τις κατασκευές τους εδώ μέσα μας δίνουν ιδέες και σε εμάς τους noobαδες να δοκιμάζουμε νέα πράγματα. Καλό καλοκαίρι και καλές κατασκευές.


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2021, 09:14:35 πμ »
Η βάση του πυραύλου είναι ένα κιτ από μόνη της!!!
Εξαιρετικά και ο πύραυλος και η βάση του :!: :!: :!:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Trumpeter M901 Patriot Missile Launcher
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 18, 2021, 02:15:49 μμ »
Mια χαρα ειναι...
Παγωσε τι εννοεις? Εγινε σα ζαχαρη η επιφανεια?!

Tags: