Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΛΦΑΚΗ?  (Αναγνώστηκε 3179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 548
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Γεια σας συνφορουμίτες!

Μετά τη απώλεια του Καλφάκη και την παρακμή του πάλαι ποτέ ηγετικού καταστήματος στον χώρο του μοντελισμού, μου γεννήθηκε μια απορία. Γνωρίζω πως αυτή την στιγμή έχουν μπλεχτεί τράπεζες κ.λπ. , οι ιστορικές κατασκευές που κοσμούν ακόμα φαντάζομαι τον χώρο (αναφέρομαι στο κατάστημα στην Ιπποκράτους) τι θα απογίνουν?. Είναι πραγματικά κρίμα να γίνουν σαίτες στα χέρια ενός άσχετου! Ειδικά θυμάμαι το F-14A στην 1/32  της VF-1! Το πιο διάσημο μοντέλο του καταστήματος, θυμάμαι τον πατέρα μου να με σηκώνει να το δω όταν ήμουν 7-8 χρονών και πάλι στα 36 μου τελευταία φορά που βρέθηκα εκεί να πηγαίνω να το χαζέψω! Θα ήταν ωραίο αν γνωρίζει κάποιος ποιος το είχε φτιάξει αυτό το κίτ να το μοιραστεί μαζί μας!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Totenkopf

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 238
  • Τόπος: Αθήνα
Και όχι μόνο το ταμιγια F-14.. Αρκετά "ιστορικά" μοντέλα κοσμούσαν την εσωτερική βιτρίνα του καταστήματος, αν θυμάμαι καλά το F-4E Aegean Blue ήταν του Μέγα Τσώνου. Τα F-14, F-15, A-7, F-16 με βελτιωτικό Verlinden όλα Ηase στην 1/48, το ελληνικό 32αρι F-16 και πολλά άλλα που τραβούσαν τα βλέμματα και ήσαν πηγή έμπνευσης για τους νέους μοντελιστές. Όποτε πήγαινα στο κατάστημα πάντοτε τους έριχνα μια ματιά...

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 548
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Τι μου θύμισες φίλε μου! Την ημέρα που ο κ.Τσώνος είχε φέρει το F-4, ήμουν εκεί παρέα με ένα φίλο. Εκείνη την εποχή δούλευα ένα F-4E της Revell 1/32  (5 χρόνια το πάλευα βέβαια-δώρο φίλου στην 3η γυμνασίου, φοιτητής το τελείωσα), ότι βελτιωτικό υπήρχε το είχα πάρει! Με ρωτάει ο φίλος "το δικό σου θα βγεί καλύτερο?" ε ναι ρε του απαντάω τρομάρα μου (νόμιζα)! Δίπλα ο Χρήστος καλή του ώρα "σκάσε ρε μαλ*** ο Μέγας είναι!" Παρακάτω δύο παλιές φωτό του F-4 (01511 για όσους θυμούνται).



 

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
αν θυμάμαι καλά το F-4E Aegean Blue ήταν του Μέγα Τσώνου.

Με πρόλαβες!!!!, Μην ξεχνάμε και το Χ-1 της Ταμίγια και, και, και..!

Κάτι ανέφερε ένας συνάδελφος για τράπεζες. Το πιό πιθανό ειναι αντικείμενα σαν τα μοντέλα και τις βιτρίνες να καταλήξουν σε λάθος χέρια γιατί υπάρχουν οι επιτήδιοι που τα παρακολουθούν αυτά (πλειστηριασμοι) και έχουν τα μέσα να ξέρουν ημερομηνίες και ώρες που πάνε τα συνεργεία για να καταγράψουν και μεταφέρουν ότι υπάρχει.

Ευελπιστώ όταν έρθει αυτή η στιγμή, ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα προτιμούσα να έπαιρνε κάποιος το κατάστημα και να το λειτουργούσε, τα παιδιά απο τα απέναντι καταστήματα να δουν τι μπορεί να σωθεί ή πιο σωστά να τους επιτραπεί (το πως δεν το γνωριζώ αλλά επειδη στην Ελλαδα ζουμε με λίγο μπουρου-μπουρου και γαλιφιά όλα γίνονται) να πάρουν έστω τα μοντέλα.

Πολλές οι αναμνήσεις σε αυτόν το ναό του μοντελισμού.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Hunter1978

  • http://nik-rc-aeromodelling.blogspot.gr/
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ολυμπιακός, Μοντελισμός και Heavy Metal
    • Aces High
Περνούσα τυχαία χτες από Γαλάτσι, Πρωτοπαπαδάκη και κοντοστάθηκα στη βιτρίνα του μαγαζιού. Πήρα μεγάλη στενοχώρια. Όλο το στοκ είναι εκεί μέσα και κάθεται.

Άραγε δεν θα μπορούσε κάποιος διαχειριστής του καταστήματος (κάποιος από την οικογένεια, ή έστω ένας δικηγόρος ή άλλο εξουσιοδοτημένο φυσκό πρόσωπο) να κοστολογήσει το στοκ σε τιμές που θα οριστούν με κάποια κριτήρια (πχ τιμές αγοράς στα πλαίσια του ανταγωνισμού ή έστω τιμές κόστους με ένα μικρό κέρδος) προκειμένου να ξεπουλήσει και με τα μετρητά να καλύψει μέρος των χρεών;

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Άραγε δεν θα μπορούσε κάποιος διαχειριστής του καταστήματος (κάποιος από την οικογένεια, ή έστω ένας δικηγόρος ή άλλο εξουσιοδοτημένο φυσκό πρόσωπο) να κοστολογήσει το στοκ σε τιμές που θα οριστούν με κάποια κριτήρια (πχ τιμές αγοράς στα πλαίσια του ανταγωνισμού ή έστω τιμές κόστους με ένα μικρό κέρδος) προκειμένου να ξεπουλήσει και με τα μετρητά να καλύψει μέρος των χρεών;

Φαντάζομαι, για να γίνει αυτό, προϋποθέτει πρώτα την αποδοχή κληρονομιάς από τους συγγενείς (άρα και των χρεών) και μετά διαχείριση/εκποίηση του στοκ και των περιουσιακών στοιχείων των καταστημάτων.
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Είναι περιπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία.

ΌΠως ανέφερε και ο Νώντας θα πρέπει να γινει αποδοχη κληρονομιάς. Σε αυτην εδω την περίπτωση που υπαρχουν χρέη γίνεται αποποίηση πρώτα απο την σύζυγο και τα παιδιά, μετα πάει στα αδέρφια και ουτω καθεξης ανάλογα με το ποσό και ανάλογα αν μιλάμε για τράπεζα ή εισπρακτική εταιρεία και πόσο αυτοι θέλουν να το κυνηγήσουν.

Επίσης, δεν γνωρίζουμε το ιδιοκτησιακο καθεστώς των καταστημάτων.

Προσωπικά, αν ήμουν στην θέση των παιδιών του θα κοίταζα αναλόγως να δώ αν γνωρίζω κάποιον ο οποίος θα μπορουσε να αναλάβει το χρέος και να ξανανοίξει το κατάστημα. Είναι μια καλή επενδυση, με έτοιμο στόκ, καλό όνομα και έτοιμη πελατεία.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Στο περίπλοκο κράτος στο οποό ζούμε τίποτε δεν είναι απλό!!!
Ακόμη και να θέλεις να πληρώσεις τα χρέη θα σου βγει το λάδι μέχρι να το καταφέρεις!!!
Τράπεζες ή εισπρακτικές θέλουν χρήμα ζεστό και όχι ακόνητα γιατί έχουν πήξει και δε ξέρουν τί να τα κάνουν πλέον.
Δυστυχώς και η περίπτωση Καλφάκης θα τραβήξει χρόνια και στο τέλος το αποτέλεσμα δε θα είναι αυτό που όλοι μας θα θέλαμε.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Συγνωμη που σας το χαλαω λιγο  :? Αν και ειμαι απο επαρχια γνωριζω το καταστημα και για τι μιλατε....αυτο ομως δεν ειναι ενα γενικοτερο <<προβλημα>> των μοντελιστων? Εγω αν αυριο πεθανω , εχω μια βιτρινα με 200 μοντελα που θα πανε? Ο αλλος το ιδιο , ο αλλος λιγοτερα , ο αλλος περισσοτερα και κ.ο.κ....θα επρεπε γενικοτερα οι πολεις - δημοι , οι περιφερειες εστω ...δε ξερω πως να το πω να υπηρχαν χωροι να φιλοξενουνται οοολα αυτα.Ετσι και αλλιως ο μοντελισμος ενα απο αυτα που πρεσβευει ειναι και η ιστορια μεσα απο τα μοντελα ειτε συγχρονα ειτε παλιοτερα....

Αποσυνδεδεμένος Alex5000

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Age: 55
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΛΦΑΚΗ?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 07:06:44 μμ »
Επισκέφτηκα χτες το ιστορικό τρίγωνο της Ιπποκράτους (που του λείπει μια γωνία...) και δυστυχώς η βιτρίνα του Καλφάκη έχει δεκάδες εντελώς ξεθωριασμένα από τον ήλιο κουτιά από κιτ  :(

Αποσυνδεδεμένος Jigsaw

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • modelclub.gr
παιδια περασα μετα από ΠΟΛΥ καιρο ιπποκρατους. Μονο ενα μαγαζι εχει μεινει. Το Φασμα. Πολύ κριμα.

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Δεν υπάρχει και το plastimodelismo;

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Λειτουργεί πλέον μόνο ιντερνετικά λόγω συνταξιοδότησης....🤔

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 548
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Καλησπέρα παιδιά, τι έγινε ρε γαμωτο πάει και αυτο, δεν είχα διαβάσει και κάτι στο forum. Κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Λειτουργεί πλέον μόνο ιντερνετικά λόγω συνταξιοδότησης....🤔
Λειτουργει και ως φυσικο καταστημα στην οδο Βρεσθενης στον Νεο Κοσμο.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Λειτουργει και ως φυσικο καταστημα στην οδο Βρεσθενης στον Νεο Κοσμο.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Που το κοίταξα στο Google Maps, το εμφανίζει στην οδο Theodoritou Vresthenis 39, Athina 106 80. Εχω την εντύπωση πως το τραμ ειναι το μονο που βολευει και ο σταθμος του μετρο φιξ, για να το παρει κανεις με τα ποδια μετα και να παει στην Βρεσθένης. Και απο οτι ειδα ειναι ανοιχτα μονο τα Σαββατα.

Δυστυχως τελος εποχης και πολυ ανησυχητικο για το μελλον μας ως μοντελιστες. Θα μου πεις μπορεις να κανεις τις αγορες σου ηλεκτρονικα γιατι θες να εχεις τρια καταστηματα μαζεμενα στο κεντρο. Γιατι ειναι η εμπειρια και η ανθρωπινη επαφη και η σχεση που εχουμε αναπτυξει με ολους αυτους τους ανθρωπους τοσες δεκαετιες.

Τι να πεις σε εναν πιτσιρικα που ξεκιναγε με το λεωφορειο απο τον Δημο Αχαρνων στα τελη της δεκαετιεας του 1980 και απο το υπουργειο γεωργιας το επαιρνε το δρομολογιο με τα ποδια και εφτανε τερμα Ιπποκρατους; Kai απο το περπατημα μεχρι να φτασει εκει ο κυριος Δημητρης (μετεπειτα σκετο Δημητρης) τον εβλεπε τον πιτσιρικα λαχανιασμενο και ιδρωμενο και του προσφερε νερο για να συνελθει και να χαζεψει (μεχρι να ψωνισει) με την ησυχια του το στοκ του καταστηματος; Τωρα που εισαι μαντραχαλος και με οικογενεια ή χωρις, του λες κανε τις αγορες σου ηλεκτρονικα; Μα δεν θελω να ψωνιζω ηλεκτρονικα, θελω αυτη την ανθρωπινη επαφη που παρολο στα πενηντα κατι μου ακομα εχω ερωτηματα. Ακομα θελω να χαζεψω τα μοντελα στις βιτρινες (που παρεπιμπτοντως ακομα να αγορασω το πολυποθητο F-14 1/32 της Tamiya) και ακομα θελω να πω πεντε κουβεντες με αυτους τους ανθρωπους.

Οσο για τον Καλφακη μακαρι να βγω ψευτης αλλα βλεπω κανα Γερμαναρα να παιρνει το στοκ του και μετα να το πουλαει στο eBay. Oso για τα εκθεματα, αν δεν βρεθει καποιος τροπος να σωθουν θα καταληξουν στην χωματερη των Ανω Λιοσιων.

Δυστυχως τα κληρονομικα θεματα παιρνουν καποια χρονια για να λυθουν και βαλε και τον γιοκα που μεσολαβησε και ειχανε κλεισει τα δικαστηρια.

Δεν ξερω ποιο ηταν το χρεος του συγχωρεμενου γιατι πολλα ακουγονται και τα ποσα που ακουγονται ειναι εξαψηφια, αλλα ειναι κριμα να διαγραφει μια τετοια ιστορια στον χωρο μας.

Τελος, το μονο που μπορω να σκεφτω ως εναν τροπο να διασωθουν τα εκθεματα του Καλφακη ειναι να μεσολαβησει η IPMS ως μη κερδοσκοπικη οργανωση και να ζητησει απο οποιον διαχειριζεται το χρεος να τα διασωσει. Υποθετω ομως πως δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται γιατι προφανως τα παιδια της IPMS γιανα το καατφερουν αυτο θα χρειαστει χρονος και χρημα για να το αναλαβει ενας δικηγορος και να δινει τι μπορει να γινει.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα.
Mην τα βάφουμε όλα μαύρα. Το plastimodellismo εχει γυρίσει στον τόπο απ΄οπου ξεκίνησε, στην οδό Βρεσθένης. Καθώς δεν εχει που να παρκάρεις σε αυτή την γειτονιά, η πιό απλή λύση είναι μετρό/τραμ στασεις φιξ ή Ν.Κόσμος (αμφότερες λιγότερο 5 λεπτά απόσταση με τα πόδια). Και παραδιπλα από του Λαρόζα, υπάρχει ενα σουπερ καφέ-μπαρ που η Βαλτετσίου δεν εχει όμοιό του (και με καλύτερο καφέ). Φωτογραφία από το Lifo.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;


Αυτά είναι!!! Και μετα μου λες πως να μην ξεμυαλιστεις και να τρεχεις οποιο Σαββατο χρειαζεσαι κατι στον Νέο Κόσμο!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Tags: