Αποστολέας Θέμα: Panther ausf D 1:16  (Αναγνώστηκε 887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Panther ausf D 1:16
« στις: Μάρτιος 07, 2021, 12:07:56 μμ »
καλημερα φιλοι μου, το μοντελο αυτο  το κατασκευασα μετα απο πολυ ερευνα και διαβασμα...
Η υπερκατασκευη ειναι ενα κιτ του καλου μου φιλου Christian Ludwig (https://www.ludwigs-hobby-seite.de/Panther%20AD.html) η οποια ελυσε το προβλημα ...Στην διαθεση μου ειχα το αντιστοιχο μοντελο του Πανθηρα ausf G της Heng Long (ειναι RC αλλα το εκανα στατικο) το οποιο θα ηθελε παρα πολυ σκρατσαρισμα για να δειξει σωστα...Το Πηγμα ειναι το αρχικο με αρκετα σκρατσαρισματα , μεταλλικοι εδαφικοι (απο τους οποιους αφαιρεσα μπουλωνια για να δειχνουν early) και ερπυστριες (απο αυτες αφαιρεσα τα δοντια γιατι ηταν late)
Διαφορα αλλα κομματια οπως ασπιδιο πυροβολου, θυριδα αρχηγου (επεσε και σκρατσαρισμα εδω) ηρθαν απο αλλες πηγες (Asiatam, Imperial modellbau)
Βαφηκε με enamels και λερωθηκε με λαδια . Τα σηματα ειναι ψεκασμενα απο παρτιτουρες
Δειχνει εναν Πανθηρα κατα την μαχη του Κουρσκ τον Ιουλιο του 43. Αυτο το αρμα μαλλον την γλυτωσε συνφωνα με φωτο μετα απο την μαχη...ευχομαι να σας αρεσει
















AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Panther ausf D 1:16
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2021, 12:52:15 μμ »
Αγαπητέ φίλε Μενέλαε χαιρετώ.  ::salut::

Ο Πάνθηράς σου (το πιο όμορφο Β' ΠΠ άρμα κατ' εμέ) τα σπάει! Προσπαθώ να φανταστώ, ιδίως σε αυτή την μεγάλη κλίμακα την όλη δουλειά μετατροπής-μετασκευής και σκρατσαρίσματος που χρειάστηκε να κάνεις!!

Σχετικά με το βάψιμο κάποιων λεπτομερειών και χωρίς να θέλω να σε κακοκαρδίσω θα ήθελα να πω ότι κάποια πράγματα που έχεις κάνει το κάνουν να δείχνει αρκετά toy like. Λογικό είναι να σου ξεφεύγουν ως "αεροπλανά"  :mrgreen: και αν έχεις τη διάθεση ν' ασχοληθείς λίγο περαιτέρω θα αναβαθμιστεί πολύ περισσότερο.

Πρώτον και κυριότερο, απέφυγε τα έντονα μεταλλικά χρώματα σε εργαλεία, συρματόσχοινα, ερπύστριες. Βάψ'τα μαύρα και με washes με raw umber, καφέ, sand και τέλος με σκόνη μολυβιού θα δείχνουν σαν πραγματικά.

Αν δε, θες ν' ασχοληθείς και λίγο περισσότερο μιας και προσφέρεται η κλίμακα, με chipping, weathering κλπ δες και τα βιντεάκια του κου Martin Kovac με το JagdTiger του.

 
 


Και το 1/1000 να κάνεις απ'όσα δείχνει ο Πάνθηράς σου θα δείχνει σαν πραγματικός.

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: Panther ausf D 1:16
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2021, 01:08:14 μμ »
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Σαν αεροπλανας κανω οτι μπορω....!  ::dontknow::  :mrgreen:  Τον εχω ηδη βαλει στο ραφι και εχω αρχισει αλλα, αλλα ποτε δεν ειναι αργα... Θα κοιταξω να δω που μπορω να διορθωσω κατι...

 ::salut::
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Panther ausf D 1:16
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2021, 01:51:43 μμ »
Καταπληκτικό πρότζεκτ, πολύ απαιτητική δουλειά με πολλές σκρατσιες και επεμβάσεις και συγχαρητήρια για την ολοκληρωση ..
Όσο τέλειο είναι
 ::101::
άλλο τόσο καταλαβαίνω και την αξία των σχολίων του Νινο..
Αυτό άλλωστε αξίζει στο. ΜC.. τη δουλειά σου που αξίζει για 10, να την κάνεις  Δέκα με τόνο .
 ..
Νομίζω ότι με τις ικανότητες σου , αν βρεις όρεξη και το ξαναφερεις στο πάγκο σου, θα γίνει ακόμα πιο ρεαλιστικό με λιγη δουλειά ..

Τι ετοιμάζεις για τη συνέχεια αν επιτρέπεται ;



Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: Panther ausf D 1:16
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2021, 01:59:13 μμ »
ευχαριστω πολυ.

ετοιμαζω ενα Pz IV ausf H 1:16 (Normandy 12 SS Pz Div)

AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Panther ausf D 1:16
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2021, 06:47:35 μμ »
Τρομερό πρότζεκτ,όπως και όλα αυτά που έχεις πιάσει μέχρι τώρα!
Συμφωνώ οτι σηκώνει παραπάνω βρόμισμα,για τα εργαλεία,ερπύστριες κτλ τα έγραψε ο nino και με καλύπτει,θέλουν λίγο δουλίτσα που άνετα την κάνεις..Οι σίτες του κινητήρα,οι εξατμίσεις,φωνάζουν για περιποίηση καθώς ετσι θυμίζει μόλις βγήκε απο την γραμμή παράγωγης.
Γενικά αυτή η κλίμακα σηκώνει πολύ φθορά(όπως το πραγματικό). ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: Panther ausf D 1:16
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2021, 07:00:20 μμ »
ευχαριστω παιδες ολα τα σχολια ευπροσδεκτα... θελει οντως εδω και εκει δουλεια, απο την αλλη μερια αυτα τα αρματα εφτασαν στο μετωπο ολοκαινουργα και ακομα μεσα στη μαχη δεν ειχαν σχεδον τιποτα απο ζημιες... οταν το περιποιηθω θα ανεβασω φωτο... 
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Panther ausf D 1:16
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2021, 07:38:33 μμ »
... απο την αλλη μερια αυτα τα αρματα εφτασαν στο μετωπο ολοκαινουργα και ακομα μεσα στη μαχη δεν ειχαν σχεδον τιποτα απο ζημιες...
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Απλά κάποια στιγμή, αν θες "σβύνεις" τα έντονα ασημένια χρώματα στα εργαλεία που χτυπάνε αντιαισθητικά στο μάτι και περιποιήσου τα λίγο παραπάνω, όπως και τις ερπύστριες, άντε κάνε και λίγα washes και σκονίσματα σε τροχούς και θα είναι άψογο.  :wink:

Tags: