Αποστολέας Θέμα: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF  (Αναγνώστηκε 11096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 25, 2021, 06:56:47 μμ »
Καλησπέρα,

Πρόοδος σήμερα! Όλα τα μέρη ασταρωθηκαν με ακρυλικό σπρέι της humbrol. Είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ και είμαι ενθουσιασμένος.. (μη ξεχνάτε πως βάφω με πινέλο). Σύντομα  θα ξεκινήσω με το βασικό γκρί, και τα αντίστοιχα χρώματα για τα φορτία!




 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 25, 2021, 09:49:55 μμ »
Καλησπέρα,
Έχω μερικές ερωτήσεις για το γκρουπ:
1. Γνωρίζει κανείς το χρώμα των φορέων των mica ;
2. Οι δεξαμενές είναι το ίδιο χρώμα με το γκρι της παραλλαγής; Έτσι φαίνεται αλλά έχω δει σε μερικές φωτογραφίες μια διαφοροποίηση.

Ευχαριστώ! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Totenkopf

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 238
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 31, 2021, 06:27:21 μμ »
Καλησπέρα,

1.Για τους πυλώνες των mica δοκίμασε μια ανάμειξη με βάση το Humbrol 128, 93 και λίγο metalcote.

2.Για τις δεξαμενές 127.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 31, 2021, 07:46:06 μμ »
Καλησπέρα,

1.Για τους πυλώνες των mica δοκίμασε μια ανάμειξη με βάση το Humbrol 128, 93 και λίγο metalcote.

2.Για τις δεξαμενές 127.

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, άρα οι δεξαμενές το ίδιο χρώμα με το βασικό γκρί της παραλλαγής.
Όσο για τους πυλώνες, κάπου διάβασα 50-50  το γκρι της παραλλαγής με άσπρο και μια σταγόνα κίτρινο.. το δοκίμασα και μετά το πέρασα ένα wash με αλουμίνιο και μαύρο... Το αποτέλεσμα είναι αρκετά κοντά σε αυτό είχα στο μυαλό μου!





 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 05, 2021, 04:27:09 μμ »
Καλησπέρα,

Λίγη ακόμα πρόοδος..
το βασικό γκρι βάφτηκε σε όλο το αεροπλάνο και τις δεξαμενές. 7 χεράκια πολύ αραιό χρώμα.. αραίωσα με νερό τελικά μιας με το thinner της vallejo δέν έστρωνε ικανοποιητικά..
Ακολούθησα ευλαβικά τα βήματα από το βίντεο που έχω παραθέσει σε προηγούμενο ποστ σχετικά με τα βαψίματα.. αραίωμα λοιπόν, πολλά χέρια, σωστά πινέλα και πολύ υπομονή..
Επίσης τελείωσα τους φορέις των MICA, αλλά και τους MICA, SCALP-EG.

Επόμενα βήματα, το μπλε της παραλαγής, και ο κώνος και κατόπιν βερνίκι gloss σε όλα τα παραπάνω για τα σήματα. (μετά τις διακοπές.. :lol:)
Θα χρησιμοποιήσω can της Mr hobby ακρυλικό, και λάδια από MIG.. μπρορείτε εδώ να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τα χρώματα για το wash και το weathering; Κάτι σε σκούρο γκρι; το ίδιο και για τις μπλε επιφάνειες;








 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 06, 2021, 05:19:56 μμ »
Όσο μπορώ να δω από το κινητό (λάπτοπ δεν ανοίγω στις διακοπές :lol: )
το γκρι έστρωσε καταπληκτικά..

Θα έβαζα ένα raw umber για τα panel lines..
Καλή συνέχεια στο καμο !!
 


Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 07, 2021, 07:58:13 πμ »
Όσο μπορώ να δω από το κινητό (λάπτοπ δεν ανοίγω στις διακοπές :lol: )
το γκρι έστρωσε καταπληκτικά..

Θα έβαζα ένα raw umber για τα panel lines..
Καλή συνέχεια στο καμο !!
Ευχαριστώ, πράγματι το χρώμα έστρωσε απίστευτα.. δε το περίμενα..για να πετύχω αντίστοιχο αποτέλεσμα με το μπλε σκέφτομαι να μασκαρω την παραλλαγή μιας και χρειάζονται μεγάλα περάσματα με το πινέλο..

Και για το wash πάλι το ίδιο raw amber;

Ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 07, 2021, 09:56:32 μμ »
Και για το wash πάλι το ίδιο raw amber;


Πιστεύω ναι..
Επειδή  φτιάχνεις -5, ό,τι κάνεις θα πρέπει  να είναι πολύ light !
Εντονα ξεθωριάσματα και φωτίσματα, καθώς και έντονο wash στις γραμμώσεις, δεν ταιριάζουν.

Θέλει -κατά τη γνώμη μου- διακριτικό να είναι το wash.
.
Όμως εχω την ακλόνητη πεποίθηση ότι τα ξέρεις όλα αυτά !

Αναμένουμε !




Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:32:31 μμ »
Καλησπέρα φίλε μου οι πινελαδες αυξάνονται σιγά σιγά στο site (και εγώ πινελας είμαι) το γκρι έστρωσε φανταστικά όσο για το wash θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το paynes grey που δεν είναι έντονο σαν ένα μαύρο πάντα στο μοντέλο δοκιμών και με οδηγό αυτό που σου είπε ο dsk ότι κανείς θα πρέπει να είναι light τα 5αρια κρατιούνται σε καλή κατάσταση ακόμα .
Επίσης θα ήθελα να μου πεις για το ασταρι  της humbrol αφού στεγνώσε το ετριψες η έβαψες κατευθείαν από πάνω και γενικά την γνώμη σου για τον τρόπο χρήσης του σκέφτομαι και εγώ εδώ και καιρό να το πάρω μπας και γλιτώνω κάνα χέρι χρώμα και έχω καλύτερο στρώσιμο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 13, 2021, 08:17:13 μμ »
Ευχαριστώ για την πρόταση για wash. Μετά τις διακοπές θα ξεκινήσουν οι δοκιμές! Το αστάρι της humbrol ήταν πολύ εύκολο στην εφαρμογή του ακολουθώντας τις οδηγίες και ένα βίντεο στο κανάλι τους. Δεν το ετριψα μετά την εφαρμογή του.. ίσως θα έπρεπε; Μου άρεσε όμως η ματ επιφάνεια και υπέθεσα πως θα απορροφήσει καλά το χρώμα . Η αλήθεια είναι ότι η επιφάνεια μετά το βάψιμο είναι αρκετά ματ. Αλλά θέλω να πιστεύω πως με 2 χεράκια ακρυλικό βερνίκι gloss θα καλυφθούν οι πόροι και θα έχω μια επιφάνεια κατάλληλη για τα σήματα. Από την άλλη απλοποίησε τη διαδικασία γιατί δοκίμασα αστάρι με πινέλο σε ένα άλλο μοντέλο και δεν μπήκα στον κόπο για δεύτερο χέρι... ::lol18::

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 10, 2021, 11:10:22 πμ »
Καλημέρα!

Μετά το πέρας τον διακοπών και την επιστροφή στη βάση.. έβαψα την παραλλαγή με το περίφημο μπλε του μιράζ... Το μοτίβο έγινε από φωτογραφίες του 554. Έμεινα ικανοποιημένος με το στρώσιμο, 6 αραιά χεράκια.. Μόνο που αυτή τη φορά λόγω του μασκαρίσματος και της αραιής μπογιάς, πέρασε το χρώμα απο το μασκάρισμα.. Και κυρίως οχι στα όρια της παραλλαγής αλλά σε άλλα σημεία που σημαίνει πως έκανα λάθος εκτίμηση και δέν πρόσεξα καλά την εφαρμογή της ταινίας.. Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε με τη χρήση thinner με μπατονέτες.. Σε κάποια σημεία σήκωσα ακόμα και το γκρι και πρέπει να το διορθώσω.. σε κάποια άλλα αλοιώηθκε το γκρι αλλά πιστεύω πως θα είναι καλύτερα να το καλύψω με weathering παρά να το βάψω τοπικά.

Παρά τις αστοχίες μπορώ να πω πως είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής!
Τις επόμενες ημέρες θα βάψω τον κώνο, τις λεπτομέριες αλλά και τα ακροφύσια. Ένα ωραίο βερνίκι και μετά θα κολλήσω σύστημα προσγείωσης, φορείς κτλ.

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες με την εώς τώρα πρόοδο!

 ::salut::






Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 10, 2021, 12:15:04 μμ »
Δεν μπορώ να πω αν ήθελε πιο σκούρο ή πιο ανοικτό, περισσότερο ή λιγότερο κοντράστ.

Άρα (για τα γούστα μου) είναι ΠΟΛΥ ΟΚ !!!!!!!!!!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 10, 2021, 06:30:05 μμ »
5 διαφορετικές φωτογραφίες από τον ίδιο άνθρωπο, την ίδια μηχανή, το ίδιο κιτ , στον ίδιο χώρο φωτογράφισης και όμως 5 διαφορετικά μπλε.
Αυτό και μόνο σημαίνει πως πέτυχες τον δύσκολο στόχο του μπλε !

Αναμένουμε τη συνέχεια !




Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 10, 2021, 07:21:51 μμ »
Ωραία προχωράει!Παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

5 διαφορετικές φωτογραφίες από τον ίδιο άνθρωπο, την ίδια μηχανή, το ίδιο κιτ , στον ίδιο χώρο φωτογράφισης και όμως 5 διαφορετικά μπλε.
Αυτό και μόνο σημαίνει πως πέτυχες τον δύσκολο στόχο του μπλε !

Αναμένουμε τη συνέχεια !
Με αυτόν τον τρόπο σίγουρα πιάνεις τη σωστή απόχρωση, έστω μια στις πέντε!Καταραμένο AWD

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 03:01:29 μμ »
Καλησπέρα!

Διόρθωσα τοπικά κάποια τμήματα με το βασικό γκρι, και έτριψα το τελείωμα της παραλλαγής για καλύτερο αποτέλεσμα. Νομίζω χρειάζεται κι άλλο τρίψιμο..
Βάφτηκαν όλες οι λεπτομέρειες και συνεχίζουμε με refuelling probe, μικροδιορθώσεις..
Σκέφτομαι επίσης αν πρέπει να βάλω λεπτομέρειες στα ακροφύσια..
Μερικες φωτογραφίες teazer με την μέχρι τώρα πρόοδο.. και δυο ερωτήσεις!

Για τα navigation lights στις πτέρυγες δεν έχω βρει φωτογραφείες που να δειχνουν πράσινο και κόκκινο χρώμα όταν τα φώτα είναι εκτός λειτουργίας. Οπότε δεν είμαι σίγουρος τι να κάνω σχετικά με αυτό το θέμα..
Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με τα σήματα, ποιά decal solutions χρησιμοποιείτε εσείς; Έχω απο το Daco, αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω της humbrol. Ποιές είναι οι εμπειρίες σας;

Σύντομα θα σταθεί στα σκέλη της!!









 ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 04:33:36 μμ »
Ωραία δουλειά! Προχώρα

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 05:01:56 μμ »
Ακόμα μια ερώτηση πριν το βερνίκι..
Έχω παρατηρήσει τα -5 έχουν σε αρκετά σημεία paint chip όπως φαίνεται και στη φωτογραφία παρακάτω. Με μπογιά αλουμινίου είναι εύκολο να αποτυποθούν..
Είναι λέτε υπερβολή η αξίζει τον κόπο;;


ευχαριστώ!

 ::salut::

Συνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 07:09:29 μμ »
Δεν είναι paint chip. Είναι λευκές βούλες σε διάφορα σημεία του αεροσκάφους που από ότι μου έχουν πει, δείχνουν που υπάρχουν panels προσβασιμότητας. Έχω βγάλει κοντινή φωτό, που δείχνει τις βούλες πιο καθαρά.

Ίσως είναι πολύ για την 1/48, αν ήταν στην 1/32 ίσως να άξιζε.

By the way, βγαίνει πολύ όμορφο.

 ::salut::

Μαθιός



Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 09:02:20 μμ »
Ίσως είναι πολύ για την 1/48, αν ήταν στην 1/32 ίσως να άξιζε.
Χ2

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 06:53:03 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα Μαθιέ όντως η λευκές βούλες υπάρχουν στην φωτογραφία αλλά εάν προσέξεις καλύτερα ανάμεσα στα πάνελ φαίνονται και οι φθορές που εννοεί ο φίλος.Η δικιά μου γνώμη είναι ότι ένα προσεκτικό paint chip το σηκώνει η κλίμακα και από την στιγμή που άρχισαν να φθείρονται τα πεντάρια ας μην είναι εντελώς καθαρό.
Τώρα σε αυτά που ρωτάς όντως μην βάψεις τα φώτα στις πτέρυγες και ότι αφορά τα decal fix το humbrol το έχω χρησιμοποιήσει την κάνει την δουλειά του αλλά τα πιο διαδεδομένα τα οποία τα βρίσκεις και στα μαγαζιά της Αθήνας είναι τα mr hobby mark setter και mark softer.Το πρώτο το βάζεις στο σημείο που θέλεις να βάλεις το σήμα και το δεύτερο αφού το έχεις βάλει νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα στην κατηγορία τούς.Εγω χρησιμοποιώ μόνο το δεύτερο την δουλειά του την κάνει πολύ καλά αλλά για τέλειο αποτέλεσμα νομίζω ότι πρέπει να πάρω και το πρώτο το βερνίκι από μόνο του δεν φτάνει  ::salut::




Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 09:15:54 μμ »
Καλησπέρα, έχει περαστεί το πρώτο βερνίκι gloss και σιγά σιγά θα ξεκινήσω με τα σήματα.. τελικά επέλεξα το micro sol για setter και softener. Όλα καλά μέχρι στιγμής! Το τελικό βερνίκι θα πρέπει να είναι matt η semi gloss;
Επίσης άλλη μια απορία που έχω.. όσες φωτογραφίες έχω βρει με τους scalp είναι όλοι με τη μπλε γραμμή. Αυτό σημαίνει ότι είναι όλοι training; Έχει βρει κανείς φωτό με την κίτρινη και μαύρη γραμμή σε ελληνικούς scalp;
Ευχαριστώ !!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 01:00:18 μμ »
Τα δίλιτρα πάντα γυαλίζουν και γενικά να αποφεύγεις το καρα-ματ σε μαχητικά.
Το ιδανικό κατά την γνώμη μου είναι κάτι ελαφρώς λιγότερο γυαλιστερό από το Semi-gloss (Semi-gloss & satin είναι το ίδιο).
Αν έχεις semi-gloss βερνίκι, βάλε πολύ λίγο ματ.
Προσωπικά για τελικό μου έχει λύσει τα χέρια το Semi matt της MRP, στο οποίο (σύμφωνα με τον άριστο Νίκο Κολέτη) αν ρίξεις και λίγες σταγόνες leveling thinner,  αποκτά περισσότερη γυαλάδα, αλλά δε γίνεται semigloss.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 10:51:56 μμ »
Καλησπέρα,
Το δίλιτρο προχωράει ικανοποιητικά με τα σήματα.. μόνο που μόλις ανακάλυψα μια ατέλεια που θα πρέπει να διορθωθεί πριν συνεχίσω...  Οι κεραίες στο κάθετο σταθερό είναι τελικά γκρι και όχι μπλε..όσες φωτογραφίες έχω βρει που να φαίνονται καλά είναι γκρι...

Οπότε υπομονή και συνέχεια σιγά σιγά..
Teaser..


 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 09:21:24 μμ »
Καλησπέρα,
Έχω σχεδόν τελειώσει με τα σήματα και όταν πήγα να βάλω τον αριθμό του αεροσκάφους με περίμενε μια ωραία έκπληξη... Το γκρι χρώμα του αριθμού είναι σχεδόν ίδιο με το γκρι της παραλλαγής... Οπότε σχεδόν δε φαίνεται το νούμερο ..φυσικά το έβγαλα αμέσως..  υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιώ την καρτέλα της syhart. Έχω και μια από την icarus αλλά δεν έχει σήματα για -5.. επίσης δοκίμασα και το χρώμα από την καρτέλα της berna dassault mirage 2000-5 of the world, από την 1/72 που είχα χρησιμοποιήσει για ένα -5 στην 1/72 αλλά και αυτό το χρώμα είναι σχεδόν ίδιο με της παραλλαγής... Ίσως τελικά να είναι σκούρο το γκρι που χρησιμοποίησα.... Οπότε ούτε αυτή η καρτέλα θα μας σώσει... Επομένως για άλλη μια φορά ζητάω τη βοήθεια του γκρουπ εάν γνωρίζετε κάποια άλλη καρτέλα με ελληνικούς αριθμούς για mirage 2000-5.... Διαφορετικά η μόνη λύση είναι να τα βάψω...; ::Help2:: ::Help2::




 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 09:14:25 πμ »
Καλημέρα!

Τελικά ρίχνοντας μια πιο προσεκτική ματιά στην καρτέλα της icarus 48002 που περιλαμβάνει το mirage 2000, παρατήρησα ότι τα νούμερα έχουν ίδιο μέγεθος και γραφικό χαρακτήρα με αυτά της syhart. 
Είναι όμως ελαφρώς πιο σκούρα με αποτέλεσμα να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.
Οπότε μάλλον μπορούμε να προχωρήσουμε.. ::eusa_whistle::
Το θέμα πλέον είναι ότι δεν μπορώ να κάνω το 554 παρά κάποιο από τα 54Χ...

Πρέπει να δω τώρα αν η παραλλαγή που έχω κάνει για το 554 μπορεί να ταιριάξει με ένα από τα 54Χ..




 ::salut::