Αποστολέας Θέμα: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF  (Αναγνώστηκε 11020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 14, 2021, 08:12:10 μμ »
και το αποτέλεσμα μπορώ να πω δε μου φαίνεται κακό..
Θα δοκιμάσω και τη συμβουλή σου μέσα στην εβδομάδα με το 70.900 με λίγο άσπρο..
 ::salut::

MIA XAΡΑ βγήκε ! Δοκίμασε και το 70900 , αν κι εγω δεν θα το άλλαζα. Σου βγαίνει τέλειο!...
Προσωπικά όπως σου έκατσε έτσι με τα 144 +127 (2 προς 1)  ΔΕΝ μου έχει κάτσει ποτέ με Humbrol παρόλο που μέτραγα και τις σταγόνες.... Δεν ξέρω γιατί, ίσως  η κουλαμάρα μου, ίσως  αυτό που λέει ο Β737Μeck, Η Humbrol εχει αλλάξει  και ποιότητα και νομίζω σε κάποιους κωδικούς και αποχρώσεις..





Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 15, 2021, 01:08:27 μμ »
...
Το πάνω αριστερά τμήμα ειναι 50/50 144 + 127 η αλλιώς FS35164 και FS36375 όπως περίπου αναφερεται στην καρτελα της syhart. Όπως βλέπετε είναι πολύ γκρι για μπλε..
...

Έχε όμως κατά νού, ότι αν τελικά με τον άλλο συνδιασμό (2+1) σου βγεί πολύ μπλέ (που μάλλον θα βγεί), δεν θα "στέκει" από άποψη ακρίβειας και ίσως δείχνει λίγο... "καρτουνίστικο". Ενώ και σχετικά πιο γκρί να σου βγεί με την πρόταση της Syhart (1+1), θα "στέκει", αφού παλιώνοντας τα χρώματα ενός μαχητικού αεροσκάφους έχουν την τάση (είτε από τον ήλιο, είτε από τα πλυσίματα) να ξανοίγουν. Επίσης προσπάθησε να φανταστείς τα χρώματα και την εντύπωση που θα αφήνουν στο μάτι, σε όλο το μοντέλο και όχι σε ένα μικρό τμήμα που έχεις βάψει τώρα. My 2 cents :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 15, 2021, 02:19:53 μμ »
Έχε όμως κατά νού, ότι αν τελικά με τον άλλο συνδιασμό (2+1) σου βγεί πολύ μπλέ (που μάλλον θα βγεί), δεν θα "στέκει" από άποψη ακρίβειας και ίσως δείχνει λίγο... "καρτουνίστικο". Ενώ και σχετικά πιο γκρί να σου βγεί με την πρόταση της Syhart (1+1), θα "στέκει", αφού παλιώνοντας τα χρώματα ενός μαχητικού αεροσκάφους έχουν την τάση (είτε από τον ήλιο, είτε από τα πλυσίματα) να ξανοίγουν. Επίσης προσπάθησε να φανταστείς τα χρώματα και την εντύπωση που θα αφήνουν στο μάτι, σε όλο το μοντέλο και όχι σε ένα μικρό τμήμα που έχεις βάψει τώρα. My 2 cents :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Στη φωτό που ανέβασα , το κεντρικό μπλε είναι αναλογία 2:1. Το γκρι είναι γκρι σκέτο και επάνω δεξιά είναι το μπλε και το γκρι 1:1. Αυτό που δίνει η syhart για μπλε μου κάνει πολύ γκρι και το γκρι που δίνει η syhart είναι 70 γκρι και 30 μπλε. Οπότε η αντίθεση θα είναι πολύ μικρή.. για αυτό κάτι δε μου κάθεται καλά στις αναλογίες που δίνει η syhart..
Προσπαθώντας να φανταστώ ολόκληρο το μοντέλο με αυτά τα χρώματα, πράγματι οι χρωματισμοί που έχω δοκιμάσει αποδίδουν καλά.. βέβαια τα χρώματα αλλάζουν ανάλογα με το φως, γωνία κτλ, και μπορώ να πω βλέπω όλες τις αποχρώσεις του πραγματικού στις φωτογραφίες..
όπως και να έχει θα κάνω και άλλες δοκιμές.. ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:30:54 μμ »
Προχωράμε αργά και σταθερά..
έκανα μερικές δοκιμές ακόμα με τα χρώματα σε ένα Α7.. Το γκρι στο επάνω μισό είναι το FS36375 και οι μπλε αποχρώσεις φαίνονται στην εικόνα. Το γκρι στο κάτω μισό είναι μίξη. Η σειρά των μπλε χρωματισμών είναι ίδια και στα δυο μισά.
Η καρτέλα της syhart δίνει το γκρι στο κάτω μισό και το μπλε που είναι στα δεξιά της εικόνας.
Το radome στο επάνω μισό ειναι η πρόταση της syhart ενώ στο κάτω μισό η πρόταση του forum. Τουλάχιστον με τα χρώματα της vallejo το 36320 δε μου φαίνεται κατάλληλο για το radome. Θα περιμένω να δω τα χρώματα και στο φως του ηλίου (το εχω ξαναπεί δεν τον βλέπουμε συχνά εδώ..) πριν αποφασίσω αλλά όπως έιπε και ο Blitz-X, τα χρώματα της syhart δέιχνουν να στέκουν.. Θα το ξαναπώ αν και είμαι σίγουρος οτι το γνωρίζετε, αλλά όταν αλλάζει η γωνία η ο φωτισμός αλλάζουν όλα σε αυτό το μπλε....



Έκανα και μια δοκιμή με το 70.900 με λίγο άσπρο αλλά δε με ικανοποίησε το αποτέλεσμα.. Βασικά η vallejo έχει τον ίδιο FS κωδικό (FS35164) για το 70.900 και το intermediate blue 71.299 που χρησιμοποιώ. Δίπλα δίπλα το 70.900 με το 71.299 διαφέρουν αρκετα με το 70.900 να είναι πιο μπλε...





Είμαι όλος αυτιά... η καλύτερα μάτια...


 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 22, 2021, 04:57:29 μμ »



και μια φωτογραφία με ήλιο..

περιμένω τις γνώμες σας αν και προσωπικά η πρόταση της syhart αρχίζει και μου καλοφαίνεται..
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 22, 2021, 05:49:07 μμ »
Οταν θα μπουν τα μπλε decals τότε το γαλάζιο της παραλλαγής θα φαίνεται πιο ανοικτό (οφθαλμαπάτη είναι αυτο). Δηλαδή αυτο που τώρα λέμε Ανοικτό Μπλε τότε θα το λέμε Γκρι που Μπλεδίζει.

Το 2:1 φαίνεται όντως να έχει μεγάλη αντίθεση. Είναι όμως αυτό κακό;


Το αν θα το κάνεις πιο ανοικτό ή πιο σκούρο έχει να κάνει με τον ήλιο. Το 1:1 μου φαίνεται υπερβολή.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 22, 2021, 08:26:40 μμ »
Οταν θα μπουν τα μπλε decals τότε το γαλάζιο της παραλλαγής θα φαίνεται πιο ανοικτό (οφθαλμαπάτη είναι αυτο). Δηλαδή αυτο που τώρα λέμε Ανοικτό Μπλε τότε θα το λέμε Γκρι που Μπλεδίζει.

Το 2:1 φαίνεται όντως να έχει μεγάλη αντίθεση. Είναι όμως αυτό κακό;
(Image removed from quote.)

Το αν θα το κάνεις πιο ανοικτό ή πιο σκούρο έχει να κάνει με τον ήλιο. Το 1:1 μου φαίνεται υπερβολή.
Γιάννη, δεν ξέρω αν η φωτογραφία είναι δική σου, αλλά μου φαίνεται να έχει φωτοσοπαριστεί και να έχουν γκαζώσει τα χρώματα και το contrast :roll:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 22, 2021, 09:06:17 μμ »
Δύσκολη απόφαση το μπλε...

Στο μεταξύ θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω θέματα:
Έχω δει φωτογραφίες με τους εσωτερικους φορείς MICA σε διαγώνια διαρρύθμιση, αλλά και με τους δυο συνδυασμούς δλδ μπροστά αριστερα/πίσω δεξιά και μπροστά δεξιά/πίσω αριστερά.
Υποθέτω πως και τα δυο είναι σωστά..

Επίσης οταν το αεροσκάφος είναι σβηστό, έχω δει φωτογραφίες με τις επιφάνειες ελέγχου και τις 4 κάτω, και τις 4 σε ουδέτερη θέση, αλλα και με τις εξωτερικές σε ουδέτερη και τις εσωτερικές κάτω..

Ευχαριστώ.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 22, 2021, 09:35:03 μμ »
Γιάννη, δεν ξέρω αν η φωτογραφία είναι δική σου, αλλά μου φαίνεται να έχει φωτοσοπαριστεί και να έχουν γκαζώσει τα χρώματα και το contrast :roll:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Σωστη η παρατηρηση. Θα βρω καποια δικη μου εγγυημένα απειραχτη!

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 22, 2021, 09:39:39 μμ »
Προσωπικά μου φαίνεται  αρκετά αχνό το 1 προς 1 . Αν και υπό προϋποθέσεις φωτισμού μπορεί να βγει πολύ αληθινο σαν απόχρωση.
Μιας και έχω μια λατρεία για τα δίλιτρα και ειδικά για το περιβόητο μπλε της παραλλαγής έφτιαξα το παρακάτω κολάζ σε βοηθεια όλων των φίλων μοντελιστων.

Ας δουμε τα παρακάτω κολάζ  συγκριτικά με το Μ2000 το 551 (πρόσεξε επίσης ότι είναι πολύ κοντινά τα 2 γκρι εδώ)


Ενα αλλο κολάζ με το αεροπλάνο με σειριακο 554 δείχνει ότι ακόμα το πιο σκούρο μπλε  σου ( το αριστερα αριστερα )  εναι πιο ανοιχτό από το μπλε του αφους.


Ενω εδώ βλέπουμε ότι το  1:1 ή το 3:2 ίσως είναι το πιο κοντινό. (εδώ όμως υπάρχει διαφιρετική τελείως  απόχρωση στο γκρι...)


Πιστεύω ότι επειδή πας για ένα -5 , που είναι πιο πρόσφατα βαμμένα από τα απλά Μ2000, η διαφορά στα 2 χρώματα της παρλλαγής θα πρέπει να είναι σχετικά εμφανης . Το 1 προς 1 απαιτεί κατά τη γνώμη μου ειδικές συνθήκες φωτισμού για να ταιριάξει με ένα ρεαλιστικό αποτέλεσμα.. Τουλάχιστον στις φωτός που έχω εγω με Μιραζ 2000-5, αυτό είναι πολύ σπάνιο.

Χαίρομαι που ΔΕΝ σου ταίριαξε το 70.900 και δεν σε έμπλεξε..  Όσο λιγοτεροι προβληματισμοί για το μπλε , τόσο καλύτερα !!
Καλή συνέχεια !

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 22, 2021, 09:56:56 μμ »
Προσωπικά μου φαίνεται  αρκετά αχνό το 1 προς 1 . Αν και υπό προϋποθέσεις φωτισμού μπορεί να βγει πολύ αληθινο σαν απόχρωση.
Μιας και έχω μια λατρεία για τα δίλιτρα και ειδικά για το περιβόητο μπλε της παραλλαγής έφτιαξα το παρακάτω κολάζ σε βοηθεια όλων των φίλων μοντελιστων.

Ας δουμε τα παρακάτω κολάζ  συγκριτικά με το Μ2000 το 551 (πρόσεξε επίσης ότι είναι πολύ κοντινά τα 2 γκρι εδώ)


Ενα αλλο κολάζ με το αεροπλάνο με σειριακο 554 δείχνει ότι ακόμα το πιο σκούρο μπλε  σου ( το αριστερα αριστερα )  εναι πιο ανοιχτό από το μπλε του αφους.


Ενω εδώ βλέπουμε ότι το  1:1 ή το 3:2 ίσως είναι το πιο κοντινό. (εδώ όμως υπάρχει διαφιρετική τελείως  απόχρωση στο γκρι...)


Πιστεύω ότι επειδή πας για ένα -5 , που είναι πιο πρόσφατα βαμμένα από τα απλά Μ2000, η διαφορά στα 2 χρώματα της παρλλαγής θα πρέπει να είναι σχετικά εμφανης . Το 1 προς 1 απαιτεί κατά τη γνώμη μου ειδικές συνθήκες φωτισμού για να ταιριάξει με ένα ρεαλιστικό αποτέλεσμα.. Τουλάχιστον στις φωτός που έχω εγω με Μιραζ 2000-5, αυτό είναι πολύ σπάνιο.

Χαίρομαι που ΔΕΝ σου ταίριαξε το 70.900 και δεν σε έμπλεξε..  Όσο λιγοτεροι προβληματισμοί για το μπλε , τόσο καλύτερα !!
Καλή συνέχεια !

Ιδιαίτερα βοηθητικό το ποστ σου και ωραίος τρόπος για συγκρίσεις.. σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την πολύτιμη βοήθεια σου! Θα το πάω χαλαρά και θα δοκιμασω πάλι και την αναλογια  3:2 που στο πρωτο κολάζ φαίνεται να είναι κοντά στο μπλε.. θα κάνω κι εγώ μερικές συγκρίσεις και θα επανέλθω.. επίσης η πρώτη φωτό σου απαντά και στον προβληματισμό μου σχετικά με τις επιφάνειες ελέγχου...είναι τόσο καθαρή η σιλουέτα αυτού του αεροπλάνου που μου αρέσει περισσότερο με τις επιφάνειες σε ουδέτερη θέση..  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 22, 2021, 10:40:17 μμ »
Α και κάτι που θυμήθηκα..
Νομίζω ότι η κινετικ έχει ένα λαθος στις θυρίδες των τροχών, στα αεροδυναμικά καλύματα της φωλιάς που μπαίνυν οι τροχοί μετά την ανάσυρση.
Οχι του ριναίου σκέλους, αναφέρομαι στις φωλιές  κάτω από τις πτέρυγες
Οι εσωτερικές θυρίδες - οταν το αεροπλάνο είναι στο έδαφος, ΔΕΝ φαινονται, δεν είναι εκτεταμένες.
Αν οι οδηγίες τις δίνουν ανοιχτες, ΜΗΝ το κάνεις.


Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 22, 2021, 10:52:03 μμ »
Α και κάτι που θυμήθηκα..
Νομίζω ότι η κινετικ έχει ένα λαθος στις θυρίδες των τροχών, στα αεροδυναμικά καλύματα της φωλιάς που μπαίνυν οι τροχοί μετά την ανάσυρση.
Οχι του ριναίου σκέλους, αναφέρομαι στις φωλιές  κάτω από τις πτέρυγες
Οι εσωτερικές θυρίδες - οταν το αεροπλάνο είναι στο έδαφος, ΔΕΝ φαινονται, δεν είναι εκτεταμένες.
Αν οι οδηγίες τις δίνουν ανοιχτες, ΜΗΝ το κάνεις.
::salut::  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 23, 2021, 01:12:23 πμ »
Ωραίος ο Δημήτρης. Ματσάρεις το ανοικτό γκρι με την κατάλληλη φωτό και αυτή σε πάει στο αντίστοιχο μπλε. Έτσι πετυχαίνεις το σωστό κοντράστ, που είναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικό από το "σωστό" χρώμα (γιατί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες, scaling effect κλπ).

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 23, 2021, 04:11:15 μμ »
Να πάω λίγο πιο πάνω.....αν μπορείς σε κάποια φωτογραφία με το α-7, πού έχεις χρησιμοποιήσει vallejo (70.900 και 71.299) ?

και σε ποιά αναλογία με το λευκό?  αν σου είναι εύκολο ...., γιατί γενικότερα είσαι πολύ κοντά και θα ήθελα κάτι αντίστοιχο για μένα μελλοντικά μιας και χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 23, 2021, 04:52:16 μμ »
Να πάω λίγο πιο πάνω.....αν μπορείς σε κάποια φωτογραφία με το α-7, πού έχεις χρησιμοποιήσει vallejo (70.900 και 71.299) ?

και σε ποιά αναλογία με το λευκό?  αν σου είναι εύκολο ...., γιατί γενικότερα είσαι πολύ κοντά και θα ήθελα κάτι αντίστοιχο για μένα μελλοντικά μιας και χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη εταιρία.

Το FS35164 που χρησιμοποιώ είναι το intermediate blue 71.299. Τα χρώματα στο Α7 δεν περιέχουν άσπρο, οι αναλογίες ειναι στη 1η φωτό με το Α7.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 23, 2021, 06:43:14 μμ »
σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου , καλή συνέχεια :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 11, 2021, 05:28:35 μμ »
Kαλησπέρα

Αρχικά συγχαρητήρια πάρα πολύ καλή δουλεία!!!

Ήθελα να ρωτήσω τι φορείς θα χρησιμοποιήσεις για τον Scalp EG, έχω και εγώ το ίδιο κιτ μαζί με τους Scalp, αλλά δεν βλέπω να δίνει κάτι γι αυτούς.

Θάνος
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 11, 2021, 08:50:48 μμ »
Kαλησπέρα

Αρχικά συγχαρητήρια πάρα πολύ καλή δουλεία!!!

Ήθελα να ρωτήσω τι φορείς θα χρησιμοποιήσεις για τον Scalp EG, έχω και εγώ το ίδιο κιτ μαζί με τους Scalp, αλλά δεν βλέπω να δίνει κάτι γι αυτούς.

Θάνος

Είναι αλήθεια πως ο κεντρικός φορέας που δείχνει το Κιτ, δεν είμαι σίγουρος αν είναι ο κατάλληλος για τον scalp. Δεν έχω καταφέρει να βρω ξεκάθαρες φωτογραφίες αν και πιστεύω πρέπει να είναι λίγο κοντύτερος.. κάποιοι φορείς που έχω από το Ραφαλ νομίζω δεν κάνουν για τον κεντρικό φορέα. Αυτό που μάλλον θα κάνω μιας και θέλω να έχω εναλλασσόμενα κεντρικά φορτία είναι να χρησιμοποιήσω το φορέα του Κιτ και για τη δεξαμενή αλλά και τον scalp. (Θα μένουν στη θέση τους η με pins η με μαγνητες) για αυτό έχω αφαιρέσει το κομματάκι εκείνο που ακουμπά στο πίσω μέρος της δεξαμενης και θα το κολλήσω στη δεξαμενή..




 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 13, 2021, 10:22:47 πμ »
Τώρα είδα συγκεντρωτικά όλη την εως τώρα κατασκευή!! Πολύ όμορφη δουλειά.
Αναμένω τα βαψίματα με τις τονικότητες που θα επιλέξεις γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:32:40 μμ »
Καλημέρα,

Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι με πρόοδο στο κατασευαστικό!  Οι εισαγωγές κολλήθηκαν και βάφτηκαν και εν συνεχεία στοκαρίστηκαν όπως και ολόκληρο το μοντέλο όπου χρειαζόταν. Το μπλε είναι σε αναλογία 2/1 στα χρώματα που έχουμε αναφέρει και το γκρι επίσης εκείνο που έχει αναφερθεί.
Τελείωσα το χώρο του πιλοτηρίου,  τα πηδάλια τελικώς σε θέση κάτω, και ετοίμασα τα σκέλη για αστάρωμα και βάψιμο! Επίσης τοποθέτησα και όλες τις κεραίες, αισθητήρες, πτερύγια κτλ καθώς σχεδόν σε όλα τα σημεία χρειαζόταν λίγο στοκάρισμα.. Ελπίζω να μη τα σπάσω στην πορεία..
Το μοντέλο είναι έτοιμο για αστάρωμα!







::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 17, 2021, 11:13:26 μμ »
Πολύ ωραία μέχρι εδώ. Καλά βαψίματα :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 19, 2021, 01:08:46 μμ »
Συγνωμη απλα τα μπλε σου γενικα ειναι δεν ειναι ....
αν θες ενα σωστο μπλε ειναι το εξης:
2 μερη  gunze H42
1 μερος gunze H308
το intermidiate που αναφερετε και τα συναφη για κανενα λογο.... :? :roll:
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 19, 2021, 01:36:27 μμ »
Συγνωμη απλα τα μπλε σου γενικα ειναι δεν ειναι ....
αν θες ενα σωστο μπλε ειναι το εξης:
2 μερη  gunze H42
1 μερος gunze H308
το intermidiate που αναφερετε και τα συναφη για κανενα λογο.... :? :roll:
 ::salut::

Καλησπέρα,

Ίσως δεν διάβασες παραπάνω, αλλά οι κωδικοί που παρέθεσες είναι οι αντίστοιχοι τις gunze για εκείνους της humbrol, 144 και 127. Εγώ χρησιμοποιώ τους αντίστοιχους της vallejo και προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά! Λογικά σε εταιρία από εταιρία θα υπάρχουν διαφορές αλλά εάν δεν συγκρίνουμε δίπλα δίπλα όλες τις εταιρίες θα μπορούσαμε να συζητάμε για μέρες.. :mrgreen:

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το σχόλιό σου!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 19, 2021, 09:58:00 μμ »
Ναι το ειδα εγω ξεχασα να το αναφερω  ::eusa_wall::
απλως θεωρω τα intermidiate λιγο <<εκτος>> δε συμπαθω και τα vallejo...... :mrgreen:.αλλα οκ αν σου καθεται εσενα σωστα περι ορεξεως :mrgreen: :lol:
...καλο βαψιμο  :D ::salut::