Αποστολέας Θέμα: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF  (Αναγνώστηκε 11021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 09:31:56 μμ »
Καλησπέρα,

Μετά απο μια προσπάθεια στην πολιτική αεροπορία με ενα Α300Β στην 1/144 και δυο της πολεμικής στην 1/72, ντεπουτάρω στην 1/48 με το αγαπημένο μου θέμα..
Το κιτ της kinetic,  με όσα εχω διαβάσει, αλλά μπορω να πω μεχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.. φωτοχαραγμένα για  cockpit απο την eduard και σήματα απο την Syhart για τα Ελληνικά mirage (πολύ καλά καθώς παρέχουν λεπτομέριες για τυχόν μετατροπές στις σωστές εκδόσεις.)


Το μοντέλο θα γίνει πινελάτο.. Έχω συμβουλευτεί το αντίστοιχο post με τα χρώματα αλλά είμαι σϊγουρος οτι οι συμβουλές σας θα μου φανούν χρήσιμες..  :D
Το φορτίο θα αποτελείται από 4 MICA (2IR), 2 πτερυγικές δεξαμενές, και ένα SCALP-EG.. σκέφτομαι να κάνω τα φορτία αποσπώμενα. (το επόμενο είναι ένα rafale οπότε καταλαβαίνετε..)

Έχω ετοιμάσει το cockpit από το οποίο παραθέτω μερικές φωτογραφίες. Απομένει ένα wash..



Θα επανέλθω όταν έχω προχωρήσει..

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας για το χρόνο και τη βοήθειά σας!

Χρήστος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 08:26:10 μμ »
Ωραίο το κοκπιτ, καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:39:42 πμ »
όντως πολύ ωραίο το πιλοτήριο.το μαξιλάρι στι κάθισμα αληθινό είναι??? :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 09:19:22 πμ »
Πολύ δυνατό το πιλοτήριο,καλή κατασκευή και απο μένα ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 548
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:54:19 πμ »
Πάρα πολύ καλό το κόκπιτ, ίσως λίγο wash στο κάθισμα θα έκανα εγώ αλλά πάλι είναι εξαιρετικό (α το γράφεις!).
Με πινέλο στο κόκπιτ έχεις κάνει αψεγαδιαστη δουλειά αλλά για την παραλαγή ο αερογράφος είναι απαραίτητος.
Πάρε αερογράφο, το έχεις!

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 08:47:58 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας!
Διόρθωσα κάποια λάθη στο πιλοτήριο (τα φωτοχαραγμένα στα πλάγια), έκανα το wash, πέρασα ενα gloss βερνίκι τις οθόνες, και βελτίωσα την εφαρμογή της κονσόλας οργάνων με το τμήμα της ατράκτου, καθώς το φωτοχαραγμένο HUD ακουμπούσε στο μπροστινό τμήμα της καλύπτρας. Νομίζω είναι οκ τώρα..

Επόμενο βήμα το κλείσιμο της ατράκτου..

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το βάψιμο/βερνίκι. Στο παρελθόν έβαφα με σμάλτα humbrol, αλλά πλέον έχω επενδύσει σε ακρυλικά (vallejo) αφού είδα το παρακάτω βίντεο:
(Χρήσιμο βιντεο για όσους εξακολουθούν να χρισημοποιούν πινέλο..)
Θα κάνω μια προσπάθεια σε ενα F-1 1/72 που έχω έτοιμο για βάψιμο, να ακολουθήσω τα βήματα του βίντεο και ο θεός βοηθός... ::angel4::

Για τα βερνίκια έχω το ματ και γκλος της MR hobby σαν και αυτα που χρησιμοποιεί ο τύπος στο βίντεο, ο οποίος φυσικά δεν έχει θέμα με τα σήματα. Στο site της MR hobby, διάβασα οτι αυτό το spray μπορεί να χαλάσει την μπογιά και τα σήματα, οπότε όπως καταλαβαίνετε, χρειάζομαι τη βοήθειά σας...
Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος όταν βάφουμε με ακρυλικά, για βερνίκια και wash; Πάμε τις βάσεις εναλλάξ, η εφόσον έχει στεγνώσει καλά το προηγούμενο είμαστε οκ;

Ευχαριστώ!




Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:06:09 μμ »
Εγω θα πω οτι δεν μου αρεσει

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:21:05 μμ »
όντως πολύ ωραίο το πιλοτήριο.το μαξιλάρι στι κάθισμα αληθινό είναι??? :mrgreen: :mrgreen:
Χαχα, δεν έχω δοκιμάσει να καθίσω..

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 03:28:21 μμ »
Πραγματικά πολύ καλό το κόκπτιτ μπράβο σχετικά με το ερώτημα σου για τα βερνίκια το θέμα είναι τι wash θα
χρησιμοποιήσεις ακριλικό η enamel εάν είναι ακριλικό τότε το βερνίκι που θα βάλεις ως υπόστρωμα θα είναι
enamel έτσι ώστε όταν το σκουπίσεις με το διαλυτικό του να μην στο ξεβάψει και αντίστροφα εάν είναι enamel
θα βάλεις ακρυλικό για τον ίδιο ακριβώς λόγω.
 

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:04:10 μμ »
Πραγματικά πολύ καλό το κόκπτιτ μπράβο σχετικά με το ερώτημα σου για τα βερνίκια το θέμα είναι τι wash θα
χρησιμοποιήσεις ακριλικό η enamel εάν είναι ακριλικό τότε το βερνίκι που θα βάλεις ως υπόστρωμα θα είναι
enamel έτσι ώστε όταν το σκουπίσεις με το διαλυτικό του να μην στο ξεβάψει και αντίστροφα εάν είναι enamel
θα βάλεις ακρυλικό για τον ίδιο ακριβώς λόγω.

Ευχαριστώ για την συμβουλή! Ας αντιστρέψω λίγο το ερώτημα.. εφόσον βάφω με ακρυλικά, υπάρχει περιορισμός στο βερνίκι πριν τα σήματα; Πρέπει να είναι enamel; Αυτό σε μεγάλο βαθμό θα καθορίσει τι βάση θα έχουν τα wash.. δλδ μπορεί πάνω σε ακρυλική μπογιά να χρησιμοποιηθεί ακρυλικό βερνίκι;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 10:54:13 μμ »
Δεν υπάρχει περιορισμός αποφάσισε το wash που θα χρησιμοποιήσεις και πάρε το ανάλογο βερνίκι που θα σου κάνει και για τα δύο ( σήματα - wash ).
Προσπάθησε να δουλεύεις γενικά με υλικά ίδιας μάρκας όσο μπορείς χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς και διαφορετικές μάρκες μεταξύ τους . Σε αυτή την περίπτωση μια δοκιμή πριν σε ένα παλιό μοντελο ( μοντελο δοκιμών ) είναι απαραίτητη  για την αποφύγει δυσάρεστων αποτελεσμάτων  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:31:52 μμ »
Πολύ όμορφο πιλοτήριο!

Όσο για τα βερνίκια, τα χρώματα και το wash, οι δοκιμές σώζουν.

Καλή συνέχεια!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2021, 01:11:52 πμ »
...
 μια δοκιμή πριν σε ένα παλιό μοντελο ( μοντελο δοκιμών ) είναι απαραίτητη  για την αποφυγή δυσάρεστων αποτελεσμάτων  ::salut::

Αυτο παλια με εσωζε ...οταν το εκανα.
Πλέον προσπαθω να το εχω ως κομμάτι της μοντελιστικης ροης εργασιων. Δουλευεις χωρις αγχος για το αποτέλεσμα - και αυτο ειναι ισως το πιο σημαντικό στο ΧΟΜΠΥ!

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2021, 09:47:28 πμ »
Οκ, το συμπέρασμα δηλαδή είναι ότι ο σίγουρος τρόπος είναι οι δοκιμές και πως τα ακρυλικά και σμάλτα βερνίκια είναι συμβατά με ακρυλικές μπογιές και προσοχή χρειάζεται κυρίως στην επιλογή του wash, έτσι ώστε να μην έχει την ίδια βάση με το βερνίκι.
Όσο για τις δοκιμές, τις κάνω σε διάφορα κομμάτια που έχω.. θέλω απλά να είμαι σίγουρος και για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες..(εάν για παράδειγμα το βερνίκι επηρεάσει το χρώμα μετά από αρκετές ώρες/ημερες)

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2021, 10:41:29 πμ »
Για το θέμα των δοκιμών να συμπληρώσω και άλλα δύο σημεία, εκτός από αυτό με τις αντιδράσεις των υλικών:

1) κάνοντας δοκιμές σε τονικότητες χρωμάτων μπορείς να δεις (με ασφάλεια) αν το μοντέλο σου θα έχει την εικόνα που περιμένεις. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό σε Camos όπως αυτό του Μ2000 με το ξανοιγμένο μπλε, στην Ghost (με τις όποιες ιδιαιτερότητες μπορεί να θέλει κάποιος), σε low vis USN κλπ. E, εντάξει, σε μία τυπικά SEA ξέρουμε τι θα γίνει - αν και εκεί υπάρχει πάλι ένα θεματάκι με το πόσο κοντινά είναι τα δύο πράσινα κλπ κλπ). Να θυμάσαι ότι τα χρωματα "αλλάζουν" στο μάτι όταν μπαίνουν πάνω στο μοντέλο. Το χρώμα ΔΕΝ είναι αυτό που έχει το κουτάκι, είναι αυτό που βλέπει το μάτι!

1-β) έχοντας έτοιμο το (1), μπορείς να κάνεις και δοκιμές για φθορές κλπ κλπ

2) κάνοντας δοκιμές σε τεστ μοντέλο μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα πράγματα (ειδικά αν είσαι πινελάς) όπως πχ την αραίωση, το στρώσιμο, το καινούργιο σου πινέλο, το   π α λ ι ό   σου πινέλο, το κατά πόσο μπορείς να πετύχεις ένα συγκεκριμένο free hand βάψιμο κλπ κλπ.

Το αντίστοιχο το έχω συζητήσει και με αγιογράφους που δουλεύουν με δύο καμβάδες, έναν πρόχειρο και έναν τελικό.

Μη νομίζεις ότι εγώ το κάνω όπως το γράφω, προφανώς εφαρμόζω τα παραπάνω εκεί που δεν νιώθω ασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2021, 10:14:54 μμ »
Δοκιμές λοιπόν για τα χρώματα και όταν με το καλό φτάσουμε στα βερνίκια αποφασίζουμε για τη βάση των washes..!! :lol: :lol:
Στο μεταξύ προχώρησα λιγάκι την κατασκευή.. Έκλεισα την άτρακτο, τις εξωτερικές δεξαμενές και τα φορτία..

Συμβουλευόμενος την παραπάνω καρτέλα ετοίμασα τις 2 ventral air intakes που έχουν τα -5, μετατρέποντας spare parts (απομένει λίγη δουλίτσα ακόμα), και επίσης τους 2 πτερυγικούς φορείς των MICA IR, καθώς το κιτ περιέχει φορεις για Magic.  Το τμήμα που ενώνεται με την πτέρυγα είναι του κιτ με μετατροπή , αλλα ο πυλώνας από το κιτ τou Rafale της revell.

[/img]


Όσο για το large air condition outlet.. δεν μπαίνω καν στον κόπο και το αφήνω ως έχει.. προς το παρών τουλάχιστον..

Χαιρετισμούς!

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 10, 2021, 07:00:14 μμ »
Την περασμένη εβδομάδα κατάφερα και έκλεψα λίγο χρόνο..
Διόρθωσα την αρνητική δίεδρο γωνία τοποθετόντας ένα κομμάτι πλαστικου στο σημείο που φαίνεται στη φωτογραφία, μετά από πολλές δοκιμές.





Κόλλησα το κάθετο σταθερό και τον κώνο. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον κώνο του κιτ κατόπιν σύγκρισης με αυτόν της PAVLA (φαίνεται να έχει μεγάλη κλίση)
Ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν πως η διάμετρος του κώνου ήταν μεγαλύτερη από το τμήμα του κιτ που ενώνει και χρειάστηκε προσεκτικό τρίψιμο..

Στη συνέχεια στόκαρα τα κενά στις πτέρυγες με ακρυλικό στόκο και απλό καθάρισμα με μπατονέτα και νερό... Έτσι κράτησα τη λεπτομέρεια ανέπαφη..



Ετοίμασα επίσης τις εξωτερικές δεξαμενές και τον SCALP-EG (τα κάτω πτερύγια χρειάστηκαν κόψιμο), μαζί με τους MICA. Στόκαρα τους πυραυλικούς φορείς για τους MICA.
Τις δεξαμενές θέλω να τις κάνω αποσπόμεμενες οπότε τοποθέτησα copper pins στους φορείς έτσι ώστε να μπορώ να τους τοποθετώ χωρίς κόλλα. Γι αυτό το λόγο ενίσχυσα εσωτερικά τις πτέρυγες με πλαστικό.



Τέλος, πειραματίζομαι με τις επιφάνειες ελέγχου, μιας και θέλω να τις κάνω κινούμενες, οπότε κοιτάζω να δω αν με τη χρήση pins τα καταφέρω..




Επόμενο βήμα η επιλογή του χρώματος, μιας και για να κλείσω τις εισαγωγές θα πρέπει πρώτα να τις βάψω εσωτερικά..


Χαιρετισμούς, ::salut::
Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 11, 2021, 01:49:37 μμ »
Επόμενο βήμα η επιλογή του χρώματος, μιας και για να κλείσω τις εισαγωγές θα πρέπει πρώτα να τις βάψω εσωτερικά..
Χαιρετισμούς, ::salut::
Χρήστος

Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφερον τη κατασκευή σου για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι και η επιλογη χρώματος..μιας και είπες οτι έχεις περάσει στα vallejo .. έχεις καταλήξει σε κάποιο ;
Προσωπικά μετά από πολύ διάβασμα και πειραματισμούς, είχα διαπιστώσει ότι το
,
ξανοιγμένο με λίιιγο άσπρο απέδιδε στα δικά μου μάτια πιο ικανοποιητικά το μπλέ του Μιράζ 2000.
Ποτέ δεν το έβαψα όμως γιατί με δυσκόλεψε στο ψέκασμα. Εσύ που είσαι με πινέλο ομως, δεν θα εχεις τέτοιο θέμα..
Γενικά επειδή για το μπλε του μιραζ εχουν γραφτεί οι παρακάτω τόμοι,

θα με ενδιέφερε η προσέγγισή σου μιας και η κατασκευή σου μέχρι στιγμής είναι αριστούργημα.

Επίσης στη 1η πρώτη φωτο του κοκπιτ , φαίνεται το (σωστό) γαλάζιο στις απολήξεις των ζωνών που δένουν στη κεντρική πόρπη. Στις επόμενες φωτός, φαινεται άσπρο, αλλά νομίζω ότι είναι λόγω του φλας  :roll:...
Αναμένουμε τη συνέχεια ..
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 11, 2021, 02:17:09 μμ »
Ωραία πράγματα, καλά για το κοκπιτ δεν έχω λόγια, κουκλί θα γίνει το τυροπιτάκι!
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 12, 2021, 06:00:47 μμ »
Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφερον τη κατασκευή σου για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι και η επιλογη χρώματος..μιας και είπες οτι έχεις περάσει στα vallejo .. έχεις καταλήξει σε κάποιο ;
Προσωπικά μετά από πολύ διάβασμα και πειραματισμούς, είχα διαπιστώσει ότι το
,
ξανοιγμένο με λίιιγο άσπρο απέδιδε στα δικά μου μάτια πιο ικανοποιητικά το μπλέ του Μιράζ 2000.
Ποτέ δεν το έβαψα όμως γιατί με δυσκόλεψε στο ψέκασμα. Εσύ που είσαι με πινέλο ομως, δεν θα εχεις τέτοιο θέμα..
Γενικά επειδή για το μπλε του μιραζ εχουν γραφτεί οι παρακάτω τόμοι,

θα με ενδιέφερε η προσέγγισή σου μιας και η κατασκευή σου μέχρι στιγμής είναι αριστούργημα.

Επίσης στη 1η πρώτη φωτο του κοκπιτ , φαίνεται το (σωστό) γαλάζιο στις απολήξεις των ζωνών που δένουν στη κεντρική πόρπη. Στις επόμενες φωτός, φαινεται άσπρο, αλλά νομίζω ότι είναι λόγω του φλας  :roll:...
Αναμένουμε τη συνέχεια ..
 ::salut::

Σχετικά με το πρώτο ερώτημα σκέφτομαι να δοκιμάσω την πρόταση του forum
grey      30% FS36495   70% FS36375
blue      45% FS35164   55% FS36375

οπότε έχω προμηθευτεί τους αντίστοιχους κωδικούς της vallejo. Γιατί οχι θα κάνω και μια προσπάθεια με το 70.900 με λίγο άσπρο.
Βασικά το κοκτέιλ που θα μου ταιριάξει καλύτερα..

Το χρώμα στις απολήξεις των ζωνών είναι πράγματι γαλάζιο, από τα φωτοχαραγμένα της eduard.

Όσο για τα καλά σας λόγια, ευχαριστώ αλλα μην ανεβάζουμε τον πήχη ψηλά γιατι θα κομπλάρω... :D Είναι το 1ο 48άρι...

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 12, 2021, 06:24:18 μμ »
Πάντως αν θα σε ενδιέφερε να δοκιμάσεις με έναμελ, οι κωδικοί σε Humbrol είναι οι παρακάτω:

Μπλε-γκρί: 144 + 127 (50/50)
Γκρί: 127
Κώνος: 128

Απλά με τα έναμελ δε θα σου βγεί η ψυχή να περνάς απανωτά (πολλά) χέρια για να καλύψεις σωστά. Με δύο το πολύ χέρια θα είσαι εντάξει. Δε χρειάζεται να ασταρώσεις πριν και η αντοχή των χρωμάτων στην ταλαιπωρία μετά το βάψιμο θα είναι η μέρα με τη νύχτα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 14, 2021, 09:14:52 πμ »
Πάντως αν θα σε ενδιέφερε να δοκιμάσεις με έναμελ, οι κωδικοί σε Humbrol είναι οι παρακάτω:

Μπλε-γκρί: 144 + 127 (50/50)
Γκρί: 127
Κώνος: 128

Απλά με τα έναμελ δε θα σου βγεί η ψυχή να περνάς απανωτά (πολλά) χέρια για να καλύψεις σωστά. Με δύο το πολύ χέρια θα είσαι εντάξει. Δε χρειάζεται να ασταρώσεις πριν και η αντοχή των χρωμάτων στην ταλαιπωρία μετά το βάψιμο θα είναι η μέρα με τη νύχτα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Πράγματι τα προηγούμενα μοντέλα βάφτηκαν με σμάλτα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με στρώσιμο και κάλυψη. Απλά είπα να δοκιμάσω τα ακρυλικά.. όπως είπα πρώτα θα βάψω ένα 72αρι mirage F1 που έχω έτοιμο για βάψιμο, το οποίο θα αποτελέσει οδηγό...Όσο για τα πολλά περάσματα, έχω αρκετή υπομονή..

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 14, 2021, 03:38:42 μμ »
σκέφτομαι να δοκιμάσω την πρόταση του forum
grey      30% FS36495   70% FS36375
blue      45% FS35164   55% FS36375
Πώς μου έχει ξεφύγει αυτό στο φορουμ ;   :roll:
Σου είναι εύκολο να γράψεις το link ;
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CharlieMike

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Τόπος: Rotterdam
  • in thrust we trust
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 14, 2021, 05:04:27 μμ »
Πώς μου έχει ξεφύγει αυτό στο φορουμ ;   :roll:
Σου είναι εύκολο να γράψεις το link ;
 ::salut::

Ο λόγος είναι απλός... δεν πήρα την πληροφορία απο το φόρουμ.. :oops: , αυτή τη μίξη αναφέρει η καρτελα της syhart που έχω..
Αλλά έχω νέα... έκανα δοκιμές σήμερα (μη δίνετε σημασία στο στρώσιμο το έκανα στα γρήγορα για να δώ τους τόνους) σε ενα περισσευούμενο κάθετο σταθερό και ακολούθησα την οδηγία για τα χρώματα της humbrol απο το φόρουμ
Μπλε-γκρί: 144 + 127 (2/1) 
Γκρί: 127
και το αποτέλεσμα μπορώ να πω δε μου φαίνεται κακό..




Το πάνω αριστερά τμήμα ειναι 50/50 144 + 127 η αλλιώς FS35164 και FS36375 όπως περίπου αναφερεται στην καρτελα της syhart. Όπως βλέπετε είναι πολύ γκρι για μπλε..

Θα δοκιμάσω και τη συμβουλή σου μέσα στην εβδομάδα με το 70.900 με λίγο άσπρο..
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Kinetic 1/48 Mirage 2000-5 HAF
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 14, 2021, 05:30:35 μμ »
Δυστυχώς η Humbrol που ξέραμε τη δεκαετία του 90 δεν έχει καμία σχέση με την τωρινή. Έχει χάσει σε ποιότητα.
Είχα κάνει τότε (το 1995-96) τη μίξη 2 προς ένα του 144 με το 127 και είχε βγει άριστο. Την έκανα ξανά με το 2012 και το 2016.... καμία σχέση. Γκρι σαν αυτό που έδειξες πάνω αριστερά.

Πώς μου έχει ξεφύγει αυτό στο φορουμ ;   :roll:
Σου είναι εύκολο να γράψεις το link ;
 ::salut::
Για δες αυτό το θέμα με τις παραλλαγές:
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,9861.0.html