Αποστολέας Θέμα: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.  (Αναγνώστηκε 8864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 21, 2021, 12:44:07 μμ »
Αλλαξα λιγάκι τον χρωματισμό με περάσματα ανοιχτού πράσινου στα χόρτα και τοπικό ξαναβαψιμο του εδάφους όπου ξέφυγε το χρώμα.

Είμαι υπο σκέψη να κουρέψω λίγο πιο κοντά τα χορτάρια,φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία που δεν διορθώνετε μετά..
Ο στύλος βγήκε για να βαφτεί.

Πολύ ωραίο! Βάλε λίγο και το UAZ να χαρούμε!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 21, 2021, 07:02:32 μμ »
Tωρα που το βλέπω στις φώτο,θα σπάσω λίγο το πράσινο,μου άρεσαν περισσότερο σαν ξερόχορτα..

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 22, 2021, 12:51:23 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου φίλε sluff ότι τα ξερόχορτα δένουν καλύτερα με τα άλλα στοιχεία του σκηνικού.  Επίσης συμφωνώ με το σχόλιο του  Κώστα οποτε σκέψου και δες αν μπορείς να κάνεις κάτι και προς αυτή την κατεύθυνση.   ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 23, 2021, 08:17:35 μμ »
Όσον αφορά τον χρωματισμό της χλωρίδας νομίζω εχω καταλήξει εδώ,για καλοκαιρινή ξηρασία κάπου στην Ουκρανική στέπα..
Για το μήκος των χόρτων το σκέφτομαι ακόμα..,το φοβάμαι μην τα κάνω που*#$%, τώρα στα τελευταία.Δεν έχω και εμπειρία στα φυτά. :mrgreen:
Προσθεσα και μια ταλαιπωρημένη πινακίδα που χρησιμοποιήθηκε απο κάποιον κυνηγό σαν στόχος :mrgreen:
Άλλη μια τσαλακωμένη θα βρίσκετε βγαλμένη στο έδαφος..




Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 23, 2021, 10:08:41 μμ »
Πολύ ωραία και η πινακίδα. Όσο το δουλεύεις γίνεται καλύτερο το χρώμα των χόρτων. Για το μήκος μπορείς να δοκιμάσεις να προσθέσεις χωρίς να πειράξεις αυτά που έχεις ήδη βάλει. Αν σου βγει, σου βγήκε αλλιώς κάνεις εύκολα undo.

Συνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 23, 2021, 10:43:59 μμ »
Πολύ ωραία και η πινακίδα. Όσο το δουλεύεις γίνεται καλύτερο το χρώμα των χόρτων. Για το μήκος μπορείς να δοκιμάσεις να προσθέσεις χωρίς να πειράξεις αυτά που έχεις ήδη βάλει. Αν σου βγει, σου βγήκε αλλιώς κάνεις εύκολα undo.

+1
Αυτό ακριβώς εννοώ.
Είναι πολύ ψηλά και δεν έχεις καθόλου ενδιάμεσα ύψη ολόγυρά τους.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 24, 2021, 08:05:32 μμ »
Ωραία,θα το προσπαθήσω ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 29, 2021, 12:00:18 μμ »
Ωραίες προσπάθειες Στάθη και οι συμβουλές των πεπειραμένων διοραματιστών βοηθάνε! Περιμένω με ανυπομονησία το τελικό αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 02, 2021, 06:18:28 μμ »
οι συμβουλές των πεπειραμένων διοραματιστών βοηθάνε! Περιμένω με ανυπομονησία το τελικό αποτέλεσμα!

Κωνσταντίνε έτσι είναι,άλλωστε αυτή είναι και η αξία του φόρουμ!


Τελικά κατάφερα και έβαλα και λίγο πιο κοντά χόρτα,τα πάντρεψα με τα άλλα,τα ξαναεβαψα,σκόνισα λιγάκι χαμηλά το uaz και πιστεύω οτι για πρώτη προσπάθεια και όπως έχει φτάσει μέχρι τώρα,δεν μπορώ να το φέρω καλύτερα,οπότε λέω να το αφήσω.Μένει μόνο να βάλω τον στύλο φωτισμού και να βγάλω καλές φώτο για το show room.





 ::salut::








Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 02, 2021, 06:41:47 μμ »
Νομίζω ότι έχεις πετύχει ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Χρωματικά όλα δένουν ωραία και μεταφέρουν την εικόνα της εγκατάλειψης.

Ένα πρόβλημα στη σύνθεση βλέπω αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί με μπερδεύουν λίγο οι φωτογραφίες (γωνία λήψης). Το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί όταν βλέπω τις φωτογραφίες από τη μια πλευρά όλα μου φαίνονται εντάξει καί όταν τις βλέπω από την άλλη κάτι μου λείπει. Συγκεκριμένα, μου φαίνεται ότι η μία πλευρά είναι πολύ άδεια, εκεί που δεν είναι το όχημα, δημιουργώντας μια ανισορροπία.  Θα ήθελε είτε το συρματόπλεγμα να είναι ακόμη πιο πολυ στην άκρη, αφήνοντας περισσότερο χώρο στην πλευρά που είναι το όχημα, ή να γεμίσει με κάτι άλλο, δηλαδή με ένα δεύτερο υποθέμα (π.χ. σκουπίδια, βαρέλια, ένα σκελετό ζώου ή ανθρώπου, ένα ζωντανό ζώο), κάτι που θα ενισχύει το κυρίως θέμα χωρίς να κλέβει το ενδιαφέρον από αυτό. Δεν υποννοώ να αλλάξεις κάτι σε αυτό το στάδιο, που έχει ολοκληρωθεί το έργο, η παρατήρηση είναι ακαδημαϊκή. Ίσως ο στύλος φωτισμού που θα βάλεις να αλλάξει τελείως την εικόνα προς την κατεύθυνση που εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:24:39 μμ »
Πολύ ρεαλιστική εικόνα με έντονο πράγματι το στοιχείο της εγκατάλειψης. .

Η όλη κατασκευή ήταν για μένα τουλάχιστον όπως τη παρακολουθούσα σκωτσέζικο ντους μιας και εκεί που το έφτιαχνες, το χάλαγες μετά το ξαναέφτιαχνες κ.ο.κ..
Το τελικό όμως αποτέλεσμα δικαιώνει και σένα και όσους επενέβησαν με τα σχόλιά τους..

Από τις κατασκευες  που μόνο στο MC βρίσκεις..
Συγχαρητήρια..  ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:37:53 μμ »
Το παλεψες  πάρα  πολύ αλλά το τελικό αποτέλεσμα  είναι πολύ καλό. Πιστεύω οτι για πρώτη προσπάθεια τα πήγες πάρα πολύ καλά  !!!!!!!   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 05, 2021, 05:09:20 μμ »
Νομίζω ότι έχεις πετύχει ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Χρωματικά όλα δένουν ωραία και μεταφέρουν την εικόνα της εγκατάλειψης.

Ένα πρόβλημα στη σύνθεση βλέπω αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί με μπερδεύουν λίγο οι φωτογραφίες (γωνία λήψης). Το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί όταν βλέπω τις φωτογραφίες από τη μια πλευρά όλα μου φαίνονται εντάξει καί όταν τις βλέπω από την άλλη κάτι μου λείπει. Συγκεκριμένα, μου φαίνεται ότι η μία πλευρά είναι πολύ άδεια, εκεί που δεν είναι το όχημα, δημιουργώντας μια ανισορροπία.  Θα ήθελε είτε το συρματόπλεγμα να είναι ακόμη πιο πολυ στην άκρη, αφήνοντας περισσότερο χώρο στην πλευρά που είναι το όχημα, ή να γεμίσει με κάτι άλλο, δηλαδή με ένα δεύτερο υποθέμα (π.χ. σκουπίδια, βαρέλια, ένα σκελετό ζώου ή ανθρώπου, ένα ζωντανό ζώο), κάτι που θα ενισχύει το κυρίως θέμα χωρίς να κλέβει το ενδιαφέρον από αυτό. Δεν υποννοώ να αλλάξεις κάτι σε αυτό το στάδιο, που έχει ολοκληρωθεί το έργο, η παρατήρηση είναι ακαδημαϊκή. Ίσως ο στύλος φωτισμού που θα βάλεις να αλλάξει τελείως την εικόνα προς την κατεύθυνση που εννοώ.

Κωστή αυτό ήθελα να κάνω βάζοντας την κολόνα και θα ήθελα και κάτι ακόμα σαν βαρέλι,αλλά η κλίμακα με δυσκολεύει να το βρω.
Με την τοποθέτηση της και με καλύτερες φώτο πιστεύω θα είναι καλύτερο :wink:

Πολύ ρεαλιστική εικόνα με έντονο πράγματι το στοιχείο της εγκατάλειψης. .

Η όλη κατασκευή ήταν για μένα τουλάχιστον όπως τη παρακολουθούσα σκωτσέζικο ντους μιας και εκεί που το έφτιαχνες, το χάλαγες μετά το ξαναέφτιαχνες κ.ο.κ..
Το τελικό όμως αποτέλεσμα δικαιώνει και σένα και όσους επενέβησαν με τα σχόλιά τους..

Από τις κατασκευες  που μόνο στο MC βρίσκεις..
Συγχαρητήρια..  ::salut::




Η αλήθεια ειναι οτι η βάση με δυσκόλεψε και τράβηξε πιο πολύ απ οτι υπολόγιζα με τις παρατηρήσεις και τα διορθώματα αλλα άξιζε,έμαθα αρκετά πραγματάκια. ::salut::
Το παλεψες  πάρα  πολύ αλλά το τελικό αποτέλεσμα  είναι πολύ καλό. Πιστεύω οτι για πρώτη προσπάθεια τα πήγες πάρα πολύ καλά  !!!!!!!   ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ευχαριστώ Περικλή,αυτα τα άτιμα τα χόρτα με παίδεψαν αρκετά αλλα βγήκε πιστεύω τίμια δουλειά..Fair enough που λένε και στο χωριό μου! :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 06, 2021, 12:15:28 πμ »
Στάθη για πρώτη προσπάθεια με τόση... βλάστηση, νομίζω ότι είναι πολύ καλό, όσο για το όχημα θα πώ ότι είναι πάρα πάρα πολύ καλό :!:
Για τον κενό χώρο θα συμφωνήσω με τον Κωστή. Τι θα έλεγες για μια αλεπού ή για έναν λύκο :?: :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 06, 2021, 12:27:01 μμ »
Μάνο,σκύλο ήθελα να κάνει την ανάγκη του στον στύλο :mrgreen:, αλλα που να τον βρω στην 1/43,δεν με βοηθάει η κλίμακα.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 06, 2021, 02:20:38 μμ »
Μάνο,σκύλο ήθελα να κάνει την ανάγκη του στον στύλο :mrgreen:, αλλα που να τον βρω στην 1/43,δεν με βοηθάει η κλίμακα.
Βρές 48άρη. Θα είναι λιγάκι κτηνάκι, αλλά εντάξει. Στέκει :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 06, 2021, 08:43:38 μμ »
ΑΨΟΓΗ δουλειά!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 07, 2021, 11:40:44 πμ »
ΑΨΟΓΗ δουλειά!!!

Tα έχει τα θεματακια της,ευχαριστώ,χρωστάω τελικές φώτο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 07, 2021, 06:24:48 μμ »
Εξαιρετικό :!: :!: :!:
Ανυπομονώ να δω το επόμενο project σου.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 07, 2021, 06:58:28 μμ »
Εξαιρετικό :!: :!: :!:
Ανυπομονώ να δω το επόμενο project σου.
 ::salut::
Ευχαριστώ!!
Πρέπει να τελειώσω Φάνη πρώτα το landrover και το χαμερ(δεν έχω ξεχάσει την έρευνα για τα μιλαν :mrgreen:) και μετά έχω κάτι στο μυαλό μου..Έτσι κι αλλιώς το ράφι είναι φουλ και ανανεώνετε!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 08, 2021, 11:26:19 πμ »
Μπράβο Στάθη, μου αρέσει πολύ! Βουρ στα επόμενα!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UAZ-3909 FIRE SERVICE,SVESDA 1/43.
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 09, 2021, 08:00:59 μμ »
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε,η κατασκευή είχε 2 μέρη για εμένα,πρώτο το uaz που το ευχαριστήθηκα πολύ και 2ο μέρος η βάση που λόγω απειρίας με δυσκόλεψε αρκετά.Το θέμα είναι κράτησα αρκετά πραγματάκια για τις επόμενες κατασκευές μου. ::salut::

Tags: