Αποστολέας Θέμα: Creality Ender 3 Pro  (Αναγνώστηκε 1515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Creality Ender 3 Pro
« στις: Ιανουάριος 27, 2021, 06:45:02 μμ »
Ας κάνω την αρχή. Πρόσφατα απέκτησα έναν Creality Ender 3 Pro στην τιμή των 185 ευρώ. Η συναρμολόγησή του είναι τύπου IKEA. Πανεύκολη αν προσέξεις λίγο τις οδηγίες, περιέχεται στη συσκευασία ό,τι χρειάζεται και δένουν όλα μεταξύ τους εύκολα. Με ελάχιστη προηγούμενη εμπειρία (ένα δωδεκάωρο σεμινάριο και καμιά δεκαεριά εκτυπώσεις στο χώρο του σεμιναρίου, όπου έκανα και διόρθωσα τα πρώτα λάθη) μπόρεσα να πάρω σχεδόν άμεσα, με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, το αποτέλεσμα που ήθελα. Στη συνέχεια άρχισα να παίζω με διάφορες ρυθμίσεις για να βελτιώσω το αποτέλεσμα που παίρνω. Φυσικά εννοείται ότι οι δοκιμές είναι με έτοιμα free μοντέλα από διάφορα site και όχι δικές μου κατασκευές (ωστόσο είχα φτιάχει στο σεμινάριο μια λαβή για κατσαβίδι χρησιμοποιώντας βασικά σχήματα και το ελεύθερο web based πρόγραμμα tinkercad). Το νήμα που χρησιμοποιώ είναι το 3dedge PLA από ελληνική εταιρεία (και παραγωγή, αν έχω καταλάβει σωστά), από το οποίο είμαι ικανοποιημένος καθώς δεν έχω συναντήσει προβλήματα στην εκτύπωση μέχρι τώρα. Δεν έχω πάντως χρησιμοποιήσε και άλλο ώστε να έχω βάση σύγκρισης.

Μπορεί να μας χρησιμεύσει στον μοντελισμό; Τα βασικά προβλήματα είναι τα εξής: οι στρώσεις της εκτύπωσης, οι οποίες είναι αρκετά ορατές ακόμη και στην υψηλότερη ανάλυση (0,12 mm), οι τεράστιοι χρόνοι εκτύπωσης ακόμη και στην πιο χάλια ανάλυση (0,28 mm) και οι δυσκολίες στην επεξεργασία του PLA. Για τις στρώσεις υπάρχουν διάφορα κόλπα ώστε να περιορίσει κανείς το φαινόμενο, όπως προσοχή στον προσανατολισμό της εκτύπωσης ώστα τα νερά της εκτύπωσης να ταιριάζουν με τα νερά του μοντέλου, πέρασμα με κόλλα Plastruct Plastic Weld που smoothάρει κάπως την επιφάνεια, στοκάρισμα (δεν έχω ακόμη κάνω τις σχετικές δοκιμές με Mr. Surfacer 500). Για τους χρόνους εκτύπωσεις υπάρχουν ορισμένα κολπάκια που μπορούν να βελτιώσουν πολύ την κατάσταση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλά έχουν μηδενικό αποτέλεσμα σε άλλες. Τέλος για την επεξεργασία, η Plastruct Plastic Weld δίνει πολύ καλές κολλήσεις γιατί λιώνει το PLA. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη πώς συμπεριφέρεται στην κόλληση PLA με πολυστυρένιο. Λογικά καλά, αλλιώς οι εναλλακτικές λύσεις είναι κυανοακρυλική και εποξική κόλλα. Επίσης κόβεται με κοπίδι-πριονάκι και τρυπιέται με τρυπανάκι πολύ καλά. Το πρόβλημα είναι στο τρίψιμο με γυαλόχαρτο και βρεγμένο ντουκόχαρτο (μέχρι 600-800 είναι αρκετό) αλλά δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά όσο το πολυστυρένιο των injection μοντέλων μας.

Βρίσκω ότι είναι πολύ χρήσιμος για εφαρμογές μικρών accessories για διοράματα, αυτά που δεν μπορείς να φτιάξεις γρήγορα με evergreen και που δεν αποτελούν το κεντρικό θέμα όπου θα πέσει το μάτι στη λεπτομέρεια. Π.χ. χρειάζεσαι 20 λάστιχα αυτοκινήτου και 30 βαρέλια για οδόφραγμα σε post-apocalypse; Τα τυπώνεις αμέσως ενώ μπορείς πολύ εύκολα να αλλάξεις το μέγεθος τους για να έχεις ποικιλία. Πάντως έχω τυπώσει δύο αντίτυπα μιας σωστικής λέμβου του Τιτανικού (οι εμμονές μου με τις λέμβους...) με συμπαθητικά αποτελέσματα.

Μια άλλη ενδιαφέρουσα εφαρμογή είναι διάφορα εργαλεία μοντελισμού. Πρόσφατα τύπωσα ένα stencil τουβλότοιχου που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει είτε για τον αερογράφο, είτε ακόμη καλύτερα να το πιέσει σε πηλό και φτιάξει ανάγλυφο.

Τέλος μια άλλη δυσκολία είναι να εντοπίσεις τα χρήσιμα free ή με πληρωμή αρχεία που σε ενδιαφέρουν να τυπώσεις ανάμεσα στην πληθώρα αυτών που θα βρεις στα διάφορα sitε. Και εδώ είναι που μπορούμε να βοηθήσουμε πολύ ο ένας τον άλλο σε αυτό το thread.

Συμπερασματικά, ο τρισδιάστατος εκτυπωτής δεν πρόκειται να μου αλλάξει ριζικά τον τρόπο μοντελισμού γιατί, πρώτον, δεν θέλω, δεύτερον, δεν ξέρω να σχεδιάσω 3d στο επίπεδο που απαιτείται ώστε να φτιάξω ένα ολόκληρο μοντέλο από το μηδέν, και, τρίτον, γιατί οι περιορισμοί ενός οικιακού εκτυπωτή είναι ακόμη μεγάλοι. Με βοηθάει όμως να εμπλουτίσω τα διοράματα και τα μοντέλα και να ανακαλύψω μια άλλη ...διάσταση.



Αποσυνδεδεμένος 3dplasticfantasy

  • 3DPlasticFantasy
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 31
  • Μάνος
Απ: Απ: Σχετικα με την ενοτητα "3D Printing"
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 10:38:23 μμ »
Ας κάνω την αρχή. Πρόσφατα απέκτησα έναν Creality Ender 3 Pro στην τιμή των 185 ευρώ. Η συναρμολόγησή του είναι τύπου IKEA. Πανεύκολη αν προσέξεις λίγο τις οδηγίες, περιέχεται στη συσκευασία ό,τι χρειάζεται και δένουν όλα μεταξύ τους εύκολα. Με ελάχιστη προηγούμενη εμπειρία (ένα δωδεκάωρο σεμινάριο και καμιά δεκαεριά εκτυπώσεις στο χώρο του σεμιναρίου, όπου έκανα και διόρθωσα τα πρώτα λάθη) μπόρεσα να πάρω σχεδόν άμεσα, με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, το αποτέλεσμα που ήθελα. Στη συνέχεια άρχισα να παίζω με διάφορες ρυθμίσεις για να βελτιώσω το αποτέλεσμα που παίρνω. Φυσικά εννοείται ότι οι δοκιμές είναι με έτοιμα free μοντέλα από διάφορα site και όχι δικές μου κατασκευές (ωστόσο είχα φτιάχει στο σεμινάριο μια λαβή για κατσαβίδι χρησιμοποιώντας βασικά σχήματα και το ελεύθερο web based πρόγραμμα tinkercad). Το νήμα που χρησιμοποιώ είναι το 3dedge PLA από ελληνική εταιρεία (και παραγωγή, αν έχω καταλάβει σωστά), από το οποίο είμαι ικανοποιημένος καθώς δεν έχω συναντήσει προβλήματα στην εκτύπωση μέχρι τώρα. Δεν έχω πάντως χρησιμοποιήσε και άλλο ώστε να έχω βάση σύγκρισης.

Μπορεί να μας χρησιμεύσει στον μοντελισμό; Τα βασικά προβλήματα είναι τα εξής: οι στρώσεις της εκτύπωσης, οι οποίες είναι αρκετά ορατές ακόμη και στην υψηλότερη ανάλυση (0,12 mm), οι τεράστιοι χρόνοι εκτύπωσης ακόμη και στην πιο χάλια ανάλυση (0,28 mm) και οι δυσκολίες στην επεξεργασία του PLA. Για τις στρώσεις υπάρχουν διάφορα κόλπα ώστε να περιορίσει κανείς το φαινόμενο, όπως προσοχή στον προσανατολισμό της εκτύπωσης ώστα τα νερά της εκτύπωσης να ταιριάζουν με τα νερά του μοντέλου, πέρασμα με κόλλα Plastruct Plastic Weld που smoothάρει κάπως την επιφάνεια, στοκάρισμα (δεν έχω ακόμη κάνω τις σχετικές δοκιμές με Mr. Surfacer 500). Για τους χρόνους εκτύπωσεις υπάρχουν ορισμένα κολπάκια που μπορούν να βελτιώσουν πολύ την κατάσταση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλά έχουν μηδενικό αποτέλεσμα σε άλλες. Τέλος για την επεξεργασία, η Plastruct Plastic Weld δίνει πολύ καλές κολλήσεις γιατί λιώνει το PLA. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη πώς συμπεριφέρεται στην κόλληση PLA με πολυστυρένιο. Λογικά καλά, αλλιώς οι εναλλακτικές λύσεις είναι κυανοακρυλική και εποξική κόλλα. Επίσης κόβεται με κοπίδι-πριονάκι και τρυπιέται με τρυπανάκι πολύ καλά. Το πρόβλημα είναι στο τρίψιμο με γυαλόχαρτο και βρεγμένο ντουκόχαρτο (μέχρι 600-800 είναι αρκετό) αλλά δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά όσο το πολυστυρένιο των injection μοντέλων μας.

Βρίσκω ότι είναι πολύ χρήσιμος για εφαρμογές μικρών accessories για διοράματα, αυτά που δεν μπορείς να φτιάξεις γρήγορα με evergreen και που δεν αποτελούν το κεντρικό θέμα όπου θα πέσει το μάτι στη λεπτομέρεια. Π.χ. χρειάζεσαι 20 λάστιχα αυτοκινήτου και 30 βαρέλια για οδόφραγμα σε post-apocalypse; Τα τυπώνεις αμέσως ενώ μπορείς πολύ εύκολα να αλλάξεις το μέγεθος τους για να έχεις ποικιλία. Πάντως έχω τυπώσει δύο αντίτυπα μιας σωστικής λέμβου του Τιτανικού (οι εμμονές μου με τις λέμβους...) με συμπαθητικά αποτελέσματα.

Μια άλλη ενδιαφέρουσα εφαρμογή είναι διάφορα εργαλεία μοντελισμού. Πρόσφατα τύπωσα ένα stencil τουβλότοιχου που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει είτε για τον αερογράφο, είτε ακόμη καλύτερα να το πιέσει σε πηλό και φτιάξει ανάγλυφο.

Τέλος μια άλλη δυσκολία είναι να εντοπίσεις τα χρήσιμα free ή με πληρωμή αρχεία που σε ενδιαφέρουν να τυπώσεις ανάμεσα στην πληθώρα αυτών που θα βρεις στα διάφορα sitε. Και εδώ είναι που μπορούμε να βοηθήσουμε πολύ ο ένας τον άλλο σε αυτό το thread.

Συμπερασματικά, ο τρισδιάστατος εκτυπωτής δεν πρόκειται να μου αλλάξει ριζικά τον τρόπο μοντελισμού γιατί, πρώτον, δεν θέλω, δεύτερον, δεν ξέρω να σχεδιάσω 3d στο επίπεδο που απαιτείται ώστε να φτιάξω ένα ολόκληρο μοντέλο από το μηδέν, και, τρίτον, γιατί οι περιορισμοί ενός οικιακού εκτυπωτή είναι ακόμη μεγάλοι. Με βοηθάει όμως να εμπλουτίσω τα διοράματα και τα μοντέλα και να ανακαλύψω μια άλλη ...διάσταση.

Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες Κώστα.

Θα ήθελα να προσθέσω, οτι για λείανση σε PLA γίνεται και με 3D Gloop που ειναι κόλλα ουσιαστικά, και μπάνιο με ασετόν σε ABS.
Αν και προσωπικά χρησιμοποιώ κολλητήρι, επείτα γυαλόχαρτο (120,220,1000) και σφουγγάρι scotch brite στο τέλος.

Για την επόμενη κατασκευή δοκίμαζω αποκλειστικά μόνο Wood filament το οποίο παρατήρησα ότι σκαλίζεται και λιώνει πιο εύκολα απο το PLA .
3D Models - Tutorials
Youtube: 3D Plastic Fantasy
Instagram: @3dplasticfantasy

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 11:00:51 μμ »
Τα αποτελέσματα που έχεις με το ηλεκτρικό κολλητήρι στις δουλειές που μας έχεις δείξει είναι εκπληκτικά! Για το 3d Gloop έχω διαβάσει αλλά δεν ξέρω που μπορώ να το βρω και είναι και πανάκριβο. Τα 120 ml 25 δολάρια στις ΗΠΑ, 50 ευρώ στο Βέλγιο, χωρίς τα μεταφορικά (συν 36 ευρώ για Ελλάδα από Βέλγιο). Το έχεις χρησιμοποιήσει;

Ποιο wood filament χρησιμοποιείς;
Εντωμεταξύ έκανα τις πρώτες δοκιμές με Mr. Surfacer 500 (σπρέι γιατί δεν βρήκα σε βαζάκι). Δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποιο σημαντικό αποτέλεσμα από πλευράς κλεισίματος κενών, δηλαδή ως στόκος. Ως αστάρι για το χρώμα σίγουρα πολύ αποτελεσματικό. Κάποια στιγμή θα βάλω και φωτογραφίες από εκτυπώσεις.


Αποσυνδεδεμένος 3dplasticfantasy

  • 3DPlasticFantasy
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 31
  • Μάνος
Απ: Απ: Σχετικα με την ενοτητα "3D Printing"
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 11:23:55 μμ »
Οχι δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει, είχα δει και εγώ εναν τυπό που ασχολειται με 3d pen και το είχε δοκιμάσει και είχε καλό αποτέλεσμα.

Το wood που εχώ ειναι no-name απο το bangood το οποίο ειναι pla με ρινίσματα ξύλου. Το επόμενο που θα πάρω απο το σκρουτζ είναι τις real filament 0,5kg με 25€

Οσο για το mr surfacer είχα βαλει στην τελευταία κατασκευή 500 και απο πανώ 1000 και είχε σημαντικη βελτιώση. θα δοκιμάσω τον στόκο που πήρα της tamiya για πρώτη φορά σήμερα να δω τι αποτελέσματα θα έχει.

Εναλλακτικά για στοκάρισμα βοηθαεί και το λιώσιμο πλαστικού απευθείας με το κολλητήρι στους 220-250c χρησιμοποιώντας μια μύτη σπάτουλας / μαχαίρι για καλύτερο στρώσιμο.
3D Models - Tutorials
Youtube: 3D Plastic Fantasy
Instagram: @3dplasticfantasy

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 11:36:09 μμ »
 ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 01:22:14 πμ »
Μερικά παραδείγματα εκτυπώσεων και πιθανή χρησιμότητα στο μοντελισμό. Δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι από κινητό και δεν βγήκαν πολύ καλές.

Μικρο πραγματάκια για διοράματα: βαρέλια ξύλινα και σιδερένια, βαρελάκια, ελαστικά αυτοκινήτων, φιάλες αερίου διαφόρων μεγέθη, πηδάλιο πλοίου, σκάλα κλπ.. Για την 1/35 και την 1/72 με δύο φιγούρες ανάμεσα στα αντικείμενα για μέτρο σύγκρισης.

Δύο σωσίβιες λέμβοι του Τιτανικού σε διαφορετικές εκτυπώσεις. Η μεγαλύτερη είναι μονοκόμματη (στη σωστή διάσταση για την 1/72) ενώ η μικρότερη σε δύο τμήματα που κολλήθηκαν. Για να γίνει αξιοποιήσιμη θέλει ακόμη αρκετή δουλειά, στόκο, τρίψιμο κλπ. Στη μεγαλύτερη τα νερά ακολουθούν τα φυσικά νερά της λέμβου ενώ στη μικρότερη είναι εγκάρσια και δυσκολεύουν το αποτέλεσμα.


Ούτε ο ιππότης ούτες τα βαρέλια είναι ολοκληρωμένα από πλευράς βαψίματος, ωστόσο φαίνεται ότι είναι αρκετά αξιοποιήσιμα. Στον ιππότη έγινε επεξεργασία με Plastruct Plastic Weld και Mr. Surface 500. Λόγω πολυπλοκότητας δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια για τρίψιμο.



Το ίδιο κρανίο-δείγμα τυπωμένο στα 0,2mm και στα 0.12mm. Νομίζω ότι η διαφορά είναι εμφανής ακόμη και σε αυτές τις κακές φωτογραφίες. Και στα δύο έχει γίνει επεξεργασία με Plastruct Plastic Weld.


Εδώ είναι τα ζόρια. Το σκάφος δεν ήταν εντελώς κατάλληλο για 3d εκτύπωση και έχει πολλά θέματα. Στο κατάστρωμα φαίνεται το μεγάλο πρόβλημα που είναι τα μεγάλα επίπεδα με μικρή από το οριζόντιο επίπεδο: εκτυπώνονται σε φέτες. Στη γάστρα φαίνονται τα υποστηρίγματα που αφαιρούνται. Πάντως λόγω λείου σχήματος, το σκάφος παίρνει πολύ στόκο και τρίψιμο και πιστεύω ότι θα έρθει σε καλό επίπεδο. Μετά τη φωτογράφιση αφαίρεσα τα υποστηρίγματα και στοκάρισα με εποξικό στόκο super sculp. Να δούμε πόσο καλά θα πιάσει. Το σκάφος θα γίνει σάπιο σε κλίμα post apocalyptic τύπου Waterwold (με Κέβιν Κόστνερ).



Και τέλος τα σαγόνια των δεινοσαύρων. Αυτά με Plastruct Plastic Weld, Mr. Surfacer 500 και τρίψιμο ήρθαν σε πολύ καλό επίπεδο και θα αξιοποιηθούν άμεσα.



Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1273
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 03:51:17 μμ »
Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.  Όντως οπως αναφέρεις τα μικροπραγματα ειναι αξιοποιήσιμα !! Δυστυχώς για την 1 /72  που δουλεύω το βλέπω χλομό να με βοηθήσει ένας τέτοιος εκτυπωτής.  Σε μερικά χρόνια όμως  πιστεύω οτι θα κάνουμε πολλά πράγματα  !!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 07:39:59 μμ »
Δυστυχώς οι filament εκτυπωτές δεν ενδεικνείονται για μοντελιστική χρήση στις κλίμακες τουλάχιστον που μας ενδιαφέρουν. Για τις κλίμακες μας χρειάζεται εκτυπωτής ρητίνης, καθώς η μετά την εκτύπωση εργασία που χρειάζονται τα κομμάτια είναι μηδαμινή. Εγώ πάλι που έχω εκτυπωτή ρητίνης με βρίσκω κάποιες στιγμές να χρειάζομαι έναν filament εκτυπωτή για κάποια πράγματα, που είτε λόγω μεγέθους καθίσταται ασύμφορη η εκτύπωση τους σε ρητίνη, ή δεν χωράνε στο printing table του SLA ή που χρειάζεται να έχουν μηχανική αντοχή που η απλή ρητίνη του SLA δεν έχει και απαιτούνται πανάκριβες ειδικές ρητίνες. Πάντως για τις κλίμακες των στατικών μας μοντέλων, ο SLA σου λύνει κυριολεκτικά τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις. Τώρα μάλιστα που έχω ξεκινήσει και μαθαίνω και Fusion360, ανοίγεται μπροστά μου πεδίον δόξης λαμπρό ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 07:48:06 μμ »
Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.  Όντως οπως αναφέρεις τα μικροπραγματα ειναι αξιοποιήσιμα !! Δυστυχώς για την 1 /72  που δουλεύω το βλέπω χλομό να με βοηθήσει ένας τέτοιος εκτυπωτής.  Σε μερικά χρόνια όμως  πιστεύω οτι θα κάνουμε πολλά πράγματα  !!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Εσύ πάντως που έχεις και την υπομονή και τη νευρική αντοχή για το στυρένιο και τις μόντες ή σκρατσιές με αυτό, αν προχωρήσεις σε αγορά εκτυπωτή ρητίνης και εκμάθησης κάποιου 3D σχεδιαστικού προγράματος, θα έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις σε μοντέλο κυριολεκτικά ότι θέλεις :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 08:06:31 μμ »
Μάνο, όποτε έχεις κέφι, γράψε μας περισσότερα για τον Photon και τις εκτυπώσεις με ρητίνη. Ήδη αυτό με την ρητίνη που καθαρίζει με νερό στην οποία αναφέρθηκες μου άνοιξε πολλούς δρόμους, γιατί δεν έχω όρεξη για λάτρα (μου φτάνει το καθάρισμα του αερογράφου).

Περικλή, σίγουρα δεν αξίζει η αγορά ενός filament για να εκτυπώνει κανείς μόνο τα διάφορα μικροπράγματα και για αυτό δεν θα συνιστούσα την αγορά του. Πόσα ελαστικά και βαρέλια να χρειαστείς για ένα διοραματάκι; Ωστόσο σου λύνει τα χέρια αν τον έχεις ήδη πάρει από περιέργεια για την τεχνολογία. Επίσης μπορεί να αποδειχτεί πολύ χρήσιμος σε δομικά στοιχεία μιας κατασκευής τα οποία δεν θα πολυφαίνονται. Βεβαίως πρέπει τελικά να μάθει κανείς και κάποια πράγματα από 3d σχεδίαση γιατί στα δωρεάν έτοιμα αρχεία κυκλοφορεί κυρίως άσχετο και άχρηστο πράγμα, ή τέλος πάντων, δεν έχω βρεί ακόμη σπουδαία πράγματα. Κάθε Link ευπρόσδεκτο.

Να διευκρινίσω και κάτι που σε πρώτη ματιά φαίνεται περίεργο αλλά σε δεύτερη θα δείτε ότι έχει νόημα. Οι στρώσεις των εκτυπώσεων filament είναι πιο ανεκτές στις μικρές κλίμακες παρά στις μεγαλύτερες, δηλαδή καλύτερα φαίνεται στην 1/72 παρά στην 1/35, πόσο μάλλον σε φιγούες 75mm ή 150 mm. Ο λόγος είναι απλός: μια φιγουρίτσα 1/72 δεν θα την πλησιάσεις ποτέ πολύ κοντά ενώ μια 75mm θα την δεις από κοντά και θα δεις και τις στρώσεις. Το διαπίστωσα εκτυπώνοντας τον ιππότη που έχω στη φωτογραφία στην 1/72.


Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 08:29:06 μμ »
Να προσθέσω ότι για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα στους filament, που ισχύει και για τους ακριβούς εκτυπωτές, είναι ο τεράστιος χρόνος  για να τυπώσεις ένα σκ..ουλάκι.  Π.χ. το σκάφος των 12,5 εκατοστών ήθελε πάνω από τέσσερις ώρες. Η φιγούρα του ιππότη στην 1/72 ήθελε πάνω από 30 λεπτά. Οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι, ιδίως επειδή πρέπει και να έχεις μια στοιχειώδη επιτήρηση λόγω θερμοκρασιών. Δεν μπορείς π.χ. να βάλεις κάτι να τυπώνει για 18 ώρες και εσύ να φύγεις ή να κοιμάσαι.
Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και τους SLA ρητίνης.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 10:45:19 μμ »
Γεια χαρά,

Το βασικό χαρακτηριστικό των εκτυπωτών φωτορητίνης σε σχέση με αυτούς πλαστικού νήματος είναι ότι ο χρόνος εκτύπωσης είναι ανεξάρτητος της επιφάνειας που καταλαμβάνουν τα μοντέλα στην βάση εκτύπωσης.
Ο χρόνος εκτύπωσης εξαρτάται από το πάχος τους στρώματος, την ένταση και το μήκος κύματος του υπεριώδους φωτός καθώς και από την φωτοευαισθησία της ρητίνης.
Οπότε αν για παράδειγμα θέλεις να εκτυπώσεις 4 τροχούς ενός οχήματος με ρητίνη ή 14 ο χρόνος θα είναι ο ίδιος.

Νομίζω πως για μοντελισμό στις κλασσικές κλίμακες ο εκτυπωτής ρητίνης είναι μονόδρομος τόσο σε θέμα λεπτομέρειας όσο και σε θέμα επεξεργασίας μετά την εκτύπωση (ελάχιστη λείανση, βασικά μόνο η αφαίρεση των pin marks από τα υποστηρίγματα ενίοτε είναι λίγο μπελάς). Το κόστος πλέον ενός τέτοιου εκτυπωτή είναι στο επίπεδο ενός καλού αερογράφου. Οι ρητίνες όμως κοστίζουν (γύρω στα 60-80 ευρώ το λίτρο). Φυσικά για στατικά μοντέλα, ακόμα και για μοντέλα στην 1/24 ένα λίτρο σου βγάζει πολλά κομμάτια.

Θα επανέλθω και με δικό μου υλικό μόλις βρω χρόνο (ελπίζω!).
Μια ιδέα για μερικά από τα κομμάτια που έχω φτιάξει από τον Οκτώβριο του 2014 (και την "περιπέτεια" με το 3D printing από τότε) μπορεί να πάρει κανείς στο μπλογκ της "υπογραφής" μου κάτω

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 10:58:36 μμ »
Μάνο, όποτε έχεις κέφι, γράψε μας περισσότερα για τον Photon και τις εκτυπώσεις με ρητίνη. Ήδη αυτό με την ρητίνη που καθαρίζει με νερό στην οποία αναφέρθηκες μου άνοιξε πολλούς δρόμους, γιατί δεν έχω όρεξη για λάτρα (μου φτάνει το καθάρισμα του αερογράφου).
...
Το έχω σκοπό, απλά αυτήν την εποχή έχω αρκετό τρέξιμο τα απογεύματα μετά τη δουλειά και δεν έχω ευκαιρίσει. Θα φτιάξω ένα φωτορεπορτάζ/παρουσίαση το συντομότερο :wink: :mrgreen:

Να προσθέσω ότι για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα στους filament, που ισχύει και για τους ακριβούς εκτυπωτές, είναι ο τεράστιος χρόνος  για να τυπώσεις ένα σκ..ουλάκι.  Π.χ. το σκάφος των 12,5 εκατοστών ήθελε πάνω από τέσσερις ώρες. Η φιγούρα του ιππότη στην 1/72 ήθελε πάνω από 30 λεπτά. Οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι, ιδίως επειδή πρέπει και να έχεις μια στοιχειώδη επιτήρηση λόγω θερμοκρασιών. Δεν μπορείς π.χ. να βάλεις κάτι να τυπώνει για 18 ώρες και εσύ να φύγεις ή να κοιμάσαι.
Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και τους SLA ρητίνης.
Τουλάχιστον για τους, ας τους πούμε, πρώτης γενιάς φτηνούς όπως ο Photon, με το έγχρωμο LCD, τη μικρότερη ανάλυση και ταχύτητα όντως οι χρόνοι είναι πολύ μεγάλοι. Ας πούμε για μια εκτύπωση στα 0,02mm layer, ύψους 9-10 cm και μέσο όρο 11-12 sec χρόνο έκθεσης, ο Photon θέλει κοντά 7 ώρες. Απλά το καλό είναι ότι μετά θέλει μόνο ξέπλυμα, 10 λεπτά με μισή ώρα curing στο UV (ήλιος, λάμπα ή LED), καθάρισμα από τα support με κόφτη ή/και side cutter, αστάρωμα και βάφεις. Ούτε στοκοτριψίματα, ούτε λείανση με ζουμιά.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 04, 2021, 12:01:32 πμ »
Ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 12, 2021, 09:55:55 πμ »
Και μία παράπλευρη χρήση που προέκυψε για τον εκτυπωτή 3d είναι η δημιουργία stencil για επιγραφές ή για ανάγλυφες επιφάνεις σε dow για διοράματα. Λεπτομέρειες και παραδείγματα στο thread μερικές βασούλες.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Creality Ender 3 Pro
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 15, 2021, 08:25:48 μμ »
Σήμερα έκανα τις πρώτες δοκιμές με ξύλο (wood fillament) και τα αποτελέσματα είναι πολύ εντυπωσιακά (φωτογραφία από κινητό). Το υλικό αυτό τρίβεται πολύ καλύτερα από το απλό PLA και έχει την υφή και τη μυρωδιά ξύλου. Νομίζω ότι είναι περίπου 30% ξυλόσκονη και 70% PLA. Έχει διπλάσιο κόστος από το απλό PLA, οπότε δεν είναι για χόρταση. Πάντως ανοίγει δρόμους για πολύ ωραίες κατασκευές.


Tags: